
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2019 року справа № 320/1307/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо порядку обчислення та виплати позивачу пенсії;
- зобов`язати Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії та додаткової пенсії за постановою суду у справі №2-а-2386/2011 та №2-а-12440/2011 за період з 01.01.2014 по 02.08.2014.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що вона є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, відноситься до 1-ї категорії таких постраждалих. Оскільки є інвалідом другої групи, то користується правами та пільгами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, відповідач не проводить зазначені виплати, що і змусило її звернутися з даним позовом до суду.
Позивач зазначає, що 22 березня 2011 року Ірпінським міським судом Київської області ухвалено постанову, якою задоволено позовні вимоги позивача та зобов`язано Управління пенсійного фонду України Київської області нарахувати, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із 09 вересня 2010 року і до змін в законодавстві, щомісячно.
Також, постановою Ірпінського міського суду Київської області від 28.11.2011 у справі №2-а-12440/2011 зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області здійснити перерахунок та виплату до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої ЗУ «Про державний бюджет України на відповідний рік, відповідно до ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 17.02.2010 року з урахуванням вже проведених виплат.
07 лютого 2019 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок та виплату їй грошових коштів за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 року на підставі постанови Ірпінського міського суду Київської області у справі 2-а - 2386/2011 від 22 березня 2011 року та постанови №2-а-12440/2011 від 28.11.2011 року.
Проте, відповідач листом №95/Х-03 від 21.02.2019 року повідомив позивача, що пенсія виплачується їй у порядку та розмірі, що встановлені чинним законодавством, і що підстави для її перерахунку відсутні.
Не погоджуюся з такою відмовою, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Відповідач, заперечуючи проти позову в письмовому відзиві, зазначив, що 19 червня 2011 року набрав чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3149-\Ч «Про внесення змін до Державного бюджету України на 2011 рік». Пунктом 7 частини 1 зазначеного Закону Прикінцеві положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2011-2017 роки доповнено пунктом 4, яким, зокрема, встановлено, що у 2011 - 2017 роках норми і положення ст. 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011-2017 рік.
Таким чином, відповідач вважає, що саме Законом було змінено можливість здійснювати виплати в розмірах більших ніж наявний фінансовий ресурс, а також делеговано Кабінету Міністрів України визначення порядку та розмірів виплат вищевказаним категоріям громадян. Враховуючи вищевикладене, Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області просить відмовити в задоволені позову позивачу, оскільки пенсія починаючи з 01.11.2011 року нараховується та виплачується відповідно до норм чинного законодавства у розмірах визначених постановами КМУ.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та є інвалідом II групи (посвідчення серії НОМЕР_2, довідка до акта огляду МСЕК № 285556), захворювання пов`язане з впливом аварії на ЧАЕС та перебуває на обліку в Ірпінському об`єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Київської області.
22 березня 2011 року Ірпінським міським судом Київської області ухвалено постанову, якою задоволено позовні вимоги позивача та зобов`язано Управління пенсійного фонду України Київської області нарахувати, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із 09 вересня 2010 року і до змін в законодавстві, щомісячно.
Також, постановою Ірпінського міського суду Київської області від 28.11.2011 у справі №2-а-12440/2011 зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області здійснити перерахунок та виплату до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої ЗУ «Про державний бюджет України на відповідний рік, відповідно до ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 17.02.2010 року з урахуванням вже проведених виплат.
Позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок та виплату їй грошових коштів за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 року на підставі постанови Ірпінського міського суду Київської області у справі 2-а - 2386/2011 від 22 березня 2011 року та постанови №2-а-12440/2011 від 28.11.2011 року, на що отримала відмову, оформлену листом від 21.02.2019 року №95/Х-03.
Із вказаної відмови слідує, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Відповідно до пункту 2 статті 72 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Відповідно до частини першої та другої ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати, лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Згідно зі ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань.
Тобто, Пенсійний фонд не є розпорядником бюджетних коштів.
Крім того, слід врахувати, що відповідно до статей 2, 6, 104 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені у майбутньому. Виходячи із змісту ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Суд, постановляючи рішення, керується законодавством, чинним на час вирішення справи (ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, зобов`язання, встановлені в резолютивній частині рішення суду, не можуть поширюватися на правовідносини, що виникають між сторонами у зв`язку з подальшими змінами в законодавстві.
Відповідно до вищевикладеного, для перерахунку пенсії відповідно до постанови Ірпінського міського суду №2-а-2386/2011 (яка знаходиться в пенсійній справі) за період з 1 січня 2014 року відсутні підстави.
Позивач, вважаючи відмову відповідача в здійсненні перерахунку її пенсії незаконною, звернулась із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.
Розділ 8 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді в тому числі додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ч. 4 ст. 54 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2-й групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.
У відповідності до ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до 1 категорії, зокрема інвалідам 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
У відповідності до ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.
У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, суд вважає відмову відповідача в здійсненні перерахунку її пенсії незаконною, оскільки з ст.ст.18, 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закон України "Про державний бюджет України" на відповідний рік має вищу юридичну силу.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС суд вважає, що застосуванню підлягають ч.1ст.50 та ч.4 ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови КМ України, які звужують обсяг встановлених законом прав.
При розгляді даної справи, необхідно брати до уваги принцип верховенства права, передбачений ст.8 Конституції України.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог, а тому вважає за необхідне їх задовольнити.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо порядку обчислення та виплати позивачу пенсії.
Зобов`язати Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії та додаткової пенсії за постановою суду у справі №2-а-2386/2011 та №2-а-12440/2011 за період з 01.01.2014 по 02.08.2014.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного судупротягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.