
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" травня 2019 р. справа № 300/96/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лучко О.О.,
за участю секретаря Королевич О.В.,
за участю сторін:
представника позивача: не з`явився,
представника відповідача: Юрчука Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства “Промбудсервіс-Косів”
до відповідача Головного управління ДФС в Івано-Франківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
15.01.2019 Приватне підприємство “Промбудсервіс-Косів” (далі ПП «Промбудсервіс-Косів», позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (далі ГУ ДФС в Івано-Франківській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0054695212 від 28.12.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної податковим органом камеральної перевірки 03.01.2019 ПП «Промбудсервіс-Косів» отримало податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Івано- Франківській області № 0054695212 від 28.12.2018, яким до підприємства застосовано штрафну санкцію по податку на додану вартість за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 888520,33 грн. Дане рішення мотивоване тим, що ПП «Промбудсервіс- Косів» порушило норми п.120-1.1 ст. 120-1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме: реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснена з порушенням терміну реєстрації. ПП «Промбудсервіс-Косів» не погоджується з податковим повідомленням-рішенням, оскільки висновки акта перевірки, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення є необ`єктивними, а норма п. 120-1. 1 ст. 120-1 Податкового кодексу України допускає неоднозначне та множинне трактування. За наведених обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 позовну заяву залишено без руху у зв`язку із недоліками позовної заяви.
Позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 19.02.2019 (а.с.198-199 т.1). 07.12.2018 відповідачем на підставі пп. 19-1. 1.1, 19-1.1.2 п. 19-1.1 ст.19-1, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п. 75.1 ст. 75 ПКУ проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних, виписаних позивачем за період з 01.04.17 по 01.10.18, в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт перевірки від 07 грудня 2018 року № 515/09-19-52-12/33909174. Перевіркою встановлено, що за даними Єдиного реєстру податкових накладних у період з квітня 2017 року по жовтень 2018 року встановлено порушення ПП «Промбудсервіс-Косів» термінів реєстрації податкових накладних. Відповідач зазначив, що позивачем у позовній заяві не заперечується факт прострочення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Спірним є наявність чи відсутність підстав для застосування штрафу, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України. Вважає, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. В даній адміністративній справі податкові накладні хоч і не надаються отримувачу (покупцю), так як останній є неплатником податку на додану вартість, але складені за наслідками оподатковуваних операцій, що підтверджується податковими деклараціями з податку на додану вартість за відповідні періоди. Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 0054695212 від 28.12.18 вважає законним та обґрунтованим, а тому просив суд в задоволенні позову відмовити з наведених у відзиві підстав.
У судовому засіданні, яке відбулося 21.02.2019 розгляд справи відкладено за клопотанням позивача.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, який надійшов на адресу суду 28.02.2019 (а.с.1-5, т.2). Зазначив, що відсутній спір між сторонами щодо того, що всі відповідні податкові накладні містять відмітки про те, що вони не підлягають поданню отримувачу (покупцю). З огляду на те, що виявлені відповідачем факти несвоєчасної реєстрації податкових накладних стосуються виключно податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю), позивач вважає оскаржуване ним нарахування безпідставним та незаконним.
Відповідач 11.03.2019 надав суду заперечення на відповідь на відзив (а.с.236-237, т.2). Зазначив, що позиція позивача, яка вбачається зі змісту наведених в п. 120-1. 1 та п.120-1.2 ст.120-1 ПК України виключень про незастосування штрафних санкцій, полягає саме в не застосуванні до платників податку за порушення ними граничного строку реєстрації/відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних трьох окремих видів: що не надаються отримувачу (покупцю); складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування; складені на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою. Однак, зазначене тлумачення норм податкового законодавства суперечить чинному законодавству, так як ПК України чітко визначено, що за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних штрафні санкції, визначені ст. 120-1 ПК України, не застосовуються виключно до податкових накладних, що не видаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування та оподаткування за нульовою ставкою.
У судовому засіданні призначеному на 19.03.2019, розгляд справи відкладено за клопотанням позивача.
02.04.2019 судове засідання відкладено за клопотанням представника відповідача.
02.05.2019 судом задоволено клопотання позивача про відкладення розгляду справи у зв`язку з наданням часу для укладення договору з адвокатом. Судове засідання призначено на 21.05.2019.
В судове засідання представник позивача повторно не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду.
Оскільки неявка представника позивача не перешкоджає розгляду справи і представник відповідача наполягав на розгляді справи по суті, суд ухвалив розглядати справу на підставі наявних у ній доказів відповідно до ч.5 ст.205 КАС України.
Розглянувши відповідно до вимог ст.ст.260-262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, заслухавши представника відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив наступне.
07.12.2018 Коломийське управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області на підставі пп. 19-1. 1.1, 19-1.1.2 п. 19-1.1 ст.19-1, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п. 75.1 ст. 75 ПКУ провело камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних, виписаних позивачем за період з 01.04.2017 по 01.10.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами перевірки складено акт перевірки від 07 грудня 2018 року № 515/09-19-52-12/33909174 (а.с.11-12, т.1).
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п.201.10 ст.201 ПК України, а саме: реєстрація податкових накладних (у кількості 115 податкових накладних) в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснена з порушенням терміну реєстрації:
до 15 календарних днів на загальну суму 4 763 564, 83 грн (чотири мільйони сімсот шістдесят три тисячі п`ятсот шістдесят чотири гривні 83 копійки) податку на додану вартість, зазначену в таких податкових накладних;
від 16 до 30 календарних днів на загальну суму 2027321,12 грн (два мільйони двадцять сім тисяч триста двадцять одна гривня 12 копійок) податку на додану вартість, зазначену в таких податкових накладних;
від 31 до 60 календарних днів на загальну суму 22331,97 грн (двадцять дві тисячі триста тридцять одна гривня 97 копійок) податку на додану вартість, зазначену в таких податкових накладних.
14.12.2018 позивач надав відповідачу заперечення до акту перевірки №515/09-19-52-12/33909174 від 07.12.2018 (а.с.13-14, т.1), у яких просить визнати даний акт неправомірним та скасувати його з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідно до відповіді Коломийського управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області заперечення позивача не взято до уваги (а.с.15-16, т.1).
За результатами перевірки відповідачем 28.12.2018 винесено податкове повідомлення-рішення № 0054695212, яким до позивача застосовано штрафну санкцію по податку на додану вартість за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 888 520, 33 грн (а.с.17, т.1).
Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його у судовому порядку.
При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до п.1.1 ст.1 ПК України Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно п.198.5 ст.198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України; б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу); в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах: придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання; придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.
У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Пунктом 201.1 ст.201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: порядковий номер податкової накладної; дата складання податкової накладної; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Відповідно до п.14.1.60 ст.14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
В п.201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних ( абзац пункту 201.10 статті 201 ПК України в редакції Закону № 71-VIII від 28.12.2014).
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (абзац пункту 201.10 статті 201 ПК України в редакції Закону № 1797-VIII від 21.12.2016).
Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Аналізуючи викладені вище норми, суд дійшов до висновку, що на платника податків покладено обов`язок по реєстрації податкової накладної залежно від дати складення такої податкової накладної: до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, або до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, податкові накладні, які вказані в акті перевірки, не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Про вказане свідчать копії податкових накладних №31504 від 14.04.2017, №32405 від 24.05.2017, №33105 від 31.05.2017, №32307 від 06.07.2017, №32307 від 24.07.2017, №30207 від 04.07.2017, №30607 від 06.07.2017, №30107 від 03.07.2017, №30707 07.07.2017, № 30307 від 04.07.2017, №30407 від 04.07.2017, №31608 від 16.08.2017, №32608 від 28.08.2017, №32208 від 18.08.2017, №32108 від 17.08.2017, № 32508 від 28.08.2017, №32008 від 17.08.2017, №31708 від 16.08.2017, №32908 від 31.08.2017, №31808 від 16.08.2017, №31108 від 11.08.2017, №31908 від 16.08.2017, №31208 від 11.08.2017, №31008 від 10.08.2017, №2708 від 30.08.2017, №32408 від 23.08.2017, №31308 від 11.08.2017, №31408 від 16.08.2017, №31508 від 16.08.2017, №32308 від 23.08.2017, №30409 від 04.09.2017, №31209 від 13.09.2017, №31309 від 13.09.2017, №32510 від 23.10.2017, №32211 від 23.11.2017, №31611 від 16.11.2017, №30811 від 08.11.2017, №31311 від 16.11.2017, №30411 від 03.11.2017, №31411 від 16.11.2017, №32711 від 29.11.2017, №30111 від 02.11.2017, №30311 від 03.11.2017, №31011 від 13.11.2017, №32611 від 29.11.2017, №32411 від 24.11.2017, №32111 від 21.11.2017, №30211 від 02.11.2017, №32311 від 24.11.2017, №32011 від 20.11.2017, №31511 від 16.11.2017, №31211 від 14.11.2017, №31111 від 14.11.2017, №30911 від 09.11.2017, №30212 від 05.12.2017, №30112 від 05.12.2017, №32612 від 27.12.2017, №30812 від 08.12.2017, №31912 від 21.12.2017, №32512 від 27.12.2017, №32112 від 22.12.2017, №30312 від 05.12.2017, №32712 від 28.12.2017, №31712 від 19.12.2017, №31112 від 11.12.2017, №32912 від 28.12.2017, №30712 від 07.12.2017, №31012 від 11.12.2017, №32812 від 28.12.2017, №32212 від 22.11.2017, №31512 від 19.12.2017, №30912 від 11.12.2017, №31212 від 12.12.2017, №31812 від 21.12.2017, №32312 від 27.12.2017, №31612 від 19.12.2017, №32412 від 27.12.20147, №32012 від 21.12.2017, №31904 від 18.04.2018, №31704 від 18.04.2018, №31804 від 18.04.2018, №30404 від 04.04.2018, №31104 від 11.04.2018, №32004 від 18.04.2018, №32304 від 23.04.2018, №32905 від 29.05.2018, №30905 від 10.05.2018, №31405 від 14.05.2018, №32105 від 21.05.2018, №32105 від 21.05.2018, №32205 від 22.05.2018, №31005 від 10.05.2018, №32405 від 24.05.2018, №30805 від 08.05.2018, №32305 від 24.05.2018, №31106 від 11.06.2018, №30906 від 08.06.2018, №3806 від 08.06.2018, №31306 від 13.16.2018, №30407 від 15.08.2018, №31207 від 15.08.2018, №32008 від 18.09.2018, №30709 від 12.10.2018, № 30309 від 19.10.2018, №31209 від 19.10.2018, №302019 від 19.10.2018, №31109 від 19.10.2018, №32609 від 19.10.2018, №332109 від 19.10.2018, №34109 від 19.10.2018, №32009 від 19.10.2018, №30109 від 19.10.2018, №30609 від 19.10.2018, №30509 від 19.10.2018, №31009 від 19.10.2018, №3110 від 01.11.2018 та квитанцій про реєстрацію вказаних податкових накладних (а.с. 6-235, т.2).
Як вбачається з досліджених доказів, вказані податкові накладні є такими, що не надаються отримувачу (покупцю) з причини « 02», про що зроблено відповідні відмітки у верхніх лівих частинах податкових накладних.
З цього приводу суд зазначає, що наказом Міністерства фінансів України N 1307 від 31.12.2015 затверджено форму податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної відповідно до пункту 201.2 статті 201 розділу V Податкового кодексу України.
В пункті 8 даного Порядку при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини:
01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);
02 - Складена на постачання неплатнику податку;
03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;
04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;
05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;
06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;
07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;
08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;
09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;
10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;
11 - Складена за щоденними підсумками операцій;
12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);
13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;
14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;
15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.
Відтак, позивачем в податкових накладних, що реєструвалися у Єдиному реєстрі податкових накладних, зроблено відмітки, що податкові накладні не підлягають наданню отримувачу (покупцю) з причини « 02» - складена на постачання неплатнику податку.
Системний аналіз п.120-1.1 ст.120-1 ПК України дає суду підстави дійти висновку, що за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на такого платника податку на додану штрафу в певному розмірі.
Як виняток, зазначено, що штраф не накладається за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Тобто даною нормою встановлено дві підстави, коли штраф не накладається: 1) коли податкова накладна, що не надається отримувачу (покупцю), складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування; 2) коли податкова накладна, що не надається отримувачу (покупцю), складена на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою.
Складення податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), з причин постачання неплатнику податку, та її реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, є підставою для накладення штрафу.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 26.06.2018 року у справі №816/1990/17, від 11 грудня 2018 року у справі №820/2298/18 т від 11 грудня 2018 року у справі №807/68/18.
За наведених підстав, доводи позивача про відсутність підстав для застосування відповідача штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних у ЄРПН є необґрунтованими, а тому суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано штраф оскаржуваним рішенням у зв`язку з порушенням термінів реєстрації податкових накладних.
З урахуванням вищенаведеного, у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до статті 139 КАС України відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Приватне підприємство «Промбудсервіс-Косів» (код ЄДРПОУ 33909174, вул.Незалежності, буд. 40Б, м.Косів, Івано-Франківська область, 78600);
Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, 76018, м.Івано-Франківськ, вул.Незалежності,20).
Суддя Лучко О.О.
Рішення в повному обсязі складене 27 травня 2019 р.