
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" травня 2019 р. справа № 300/738/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Бунич Т.В.,
за участю: представника позивача - Чежегова Є.М., представника відповідача - Маліновської М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Івано-Франківський арматурний завод" 04.04.2019 звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №003693 від 26.03.2019.
Позовні вимоги мотивовано тим, що податкове повідомлення-рішення №003693 від 26.03.2019 є необґрунтованим, суперечливим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Позивач вважає, що податкові накладні, відображені в акті перевірки №2760/09-19-55-12/00218271 від 11.12.2018, були складені та виписані не платникам податку на додану вартість, та на умовний продаж, а відтак не підлягали наданню отримувачу (покупцю). Позивач зазначає, що податкові накладні зазначені в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, складеному на підставі вказаного акту, відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, не підлягали наданню отримувачу (покупцю), а тому жоден з контрагентів позивача не зазнав шкоди через не включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту. В податковій декларації з податку на додану вартість позивачем своєчасно задекларовано зобов`язання по вищевказаних податкових накладних.
Ухвалою від 04.04.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Головне управління ДФС в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 23.04.2019, відповідно до якого представник відповідачів щодо заявлених позовних вимог заперечив, просив відмовити в задоволенні позову (а.с.43-45). В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідачів зазначив, що податкові накладні №97 від 30.06.2017 та №173 від 28.12.2017 хоч і не надаються отримувачу (покупцю), так як останній є неплатником податку на додану вартість, але складені за наслідками оподатковуваних операцій з підстав, що відповідно до статтей 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України та Порядку №1307, порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надасться отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Вважає, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення відповідачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а реєстрації податкових накладних, що не надаються (отримувачу) покупцю товарів/послуг в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації.
Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених в позовній заяві. Просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №003693 від 26.03.2019.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, встановив наступне.
Старшим державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб, контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на підставі підпунктів 19-1.1.1., 19-1.1.2, пункту 19-1.1 статті 19, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, статті 86 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації Приватним акціонерним товариством "Івано-Франківський арматурний завод" податкових накладних, виписаних за період з 01.06.2017 по 30.09.2018, зареєстрованих по 16.10.2018 включно.
За результатами вказаної перевірки складено акт №2760/09-19-55-12/00218271 від 11.12.2018, в якому старшим державним ревізором-інспектором Головного управління ДФС в Івано-Франківській області встановлено, що позивачем порушено вимоги пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме - реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації (208.7.2.17.7.1 календарних днів) на загальну суму 514642,40 грн. податку на додану вартість, зазначену в таких податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових (а.с.11).
Позивачем 18.12.2018 подано до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області заперечення на вказаний акт камеральної перевірки №2760/09-19-55-12/00218271 від 11.12.2018, за результатами розгляду якого відповідач відповідно до відповіді №1676/10/09-19-55-12-19 від 28.12.2018 вирішив, що висновки в оскаржуваному акті перевірки зроблено правомірно (а.с.12).
02.01.2019 Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0000055512, складене на підставі акту перевірки №2760/09-19-55-12/00218271 від 11.12.2018, яким за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних приватному акціонерному товариству "Івано-Франківський арматурний завод" нараховано штраф на загальну суму 120347,70 грн. (а.с.13-14).
10.01.2019 позивачем подано до Державної фіскальної служби України скаргу на податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 02.01.2019 №0000055512, за результатами розгляду якої, рішенням Державної фіскальної служби України №11939/6/99-99-11-06-01-25 від 14.03.2019 скаргу позивача задоволено частково, а саме: податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 02.01.2019 №0000055512 скасовано у розмірі 18277,36 грн., в іншій частині, що складає 102070,34 грн. - залишено без змін (а.с.15, 16).
Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області 26.03.2019 прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №003693 на загальну суму штрафу 102070,34 грн. (а.с.8-10).
Судом встановлено, що 24.01.2018 позивачем зареєстровано податкову накладну №39 від 15.06.2017 про операції з міжнародною спеціалізованою установою ООН – ЮНІСЕФ в Україні, в якій у графі ІІІ загальна сума податку на додану вартість за основною ставкою зазначено 182765,60 грн., в графі ІХ усього обсяги операцій, звільнених від оподаткування (код ставки 903) не міститься даних (а.с.22).
17.07.2018 позивачем зареєстровано податкову накладну №58 від 13.06.2018 про операції з ПРАТ "ІФАЗ", в якій в графі у графі ІІІ загальна сума податку на додану вартість за основною ставкою зазначено 140537,86 грн., в графі ІХ усього обсяги операцій, звільнених від оподаткування (код ставки 903) не міститься даних (а.с.23).
22.08.2018 позивачем зареєстровано податкову накладну №75 від 24.07.2018 про операції з ПРАТ "ІФАЗ", в якій в графі у графі ІІІ загальна сума податку на додану вартість за основною ставкою зазначено 8370,80 грн., в графі ІХ усього обсяги операцій, звільнених від оподаткування (код ставки 903) не міститься даних (а.с.24).
16.10.2018 позивачем зареєстровано податкову накладну №102 від 30.09.2018 про операції з ПРАТ "ІФАЗ", в якій в графі у графі ІІІ загальна сума податку на додану вартість за основною ставкою зазначено 194,54 грн., в графі ІХ усього обсяги операцій, звільнених від оподаткування (код ставки 903) не міститься даних (а.с.25).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Приписами підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (чинного на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац 4 пункту 201.10 статі 201 Кодексу).
Абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (чинного на час виникнення спірних правовідносин), порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, тільки сукупність таких умов як складення податкової накладної, що не надається отримувачу, і за наслідками операції, звільненої від оподаткування або оподатковуваної за нульовою ставкою, є підставою для звільнення від сплати штрафу.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 11.12.2018 у справі №820/2298/18.
Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункту 201.2 статті 201 Податкового кодексу України).
31.12.2015 відповідно до пункту 201.2 статті 201 Податкового кодексу України та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, Міністерства фінансів України наказом №1307 затвердило Форму податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної.
Згідно з пунктом 8 Порядку заповнення податкової накладної при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини: 01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку); 02 - Складена на постачання неплатнику податку; 03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку; 04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку; 06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих; 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; 11 - Складена за щоденними підсумками операцій; 12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку); 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності; 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента; 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання. В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).
Отже, вказаним пунктом Порядку заповнення податкової накладної визначено детальний перелік податкових накладних, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Цей перелік включає в себе не тільки податкові накладні, складені на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість та операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, але й інші групи операцій, здійснення яких обумовлює ненадання податкових накладних продавцю.
У податковій накладній №39 від 15.06.2017 у верхній лівій частині в графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" позивачем помічено "X" та зазначено типи причин: 12 - складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку). В податковій накладній №58 від 13.06.2018 у верхній лівій частині в графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" помічено "X" та зазначено типи причин: 15 - складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання. В податковій накладній №75 від 24.07.2018 у верхній лівій частині в графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" помічено "X" та зазначено типи причин: 14 - складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента. У податковій накладній №102 від 30.09.2018 у верхній лівій частині в графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" помічено "X" та зазначено тип причин: 04 - складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання (а.с.22-25).
Отже, в податкових накладних №39 від 15.06.2017, №58 від 13.06.2018, №75 від 24.07.2018, №102 від 30.09.2018 у верхній лівій частині в графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" помічено "X" та зазначено інші групи операцій, які є об`єктом оподаткування податком на додану вартість, та не звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Також, суд встановив, що податкові накладні, зазначені в акті перевірки №39 від 15.06.2017, №58 від 13.06.2018, №75 від 24.07.2018, №102 від 30.09.2018 відносились до категорії "що не надається отримувачу (покупцю)", але складені за наслідками оподатковуваних операцій, оскільки графі ІІІ даних податкових накладних зазначені загальні суми податку на додану вартість за основною ставкою, при цьому в графі ІХ усього обсяги операцій, звільнених від оподаткування (код ставки 903) не міститься даних (а.с.22-25).
Таким чином, сукупність умов щодо складення податкової накладної, що не надається отримувачу, і за наслідками операції, звільненої від оподаткування або оподатковуваної за нульовою ставкою, позивачем дотримана не була, оскільки складені позивачем податкові накладні №39 від 15.06.2017, №58 від 13.06.2018, №75 від 24.07.2018, №102 від 30.09.2018, за наслідками операцій, що не звільнені від оподаткування або оподатковуваної за нульовою ставкорю, тому відсутні підстави для звільнення позивача від сплати штрафу.
За таких обставин, оскаржуваним рішенням правомірно застосовано штраф у зв`язку з порушенням термінів реєстрації вказаних податкових накладних.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що слід відмовити в задоволенні адміністративного позову приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №003693 від 26.03.2019.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову розподілу судових витрат не передбачено.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову приватного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" (код 00218271, вул. Є.Коновальця, 229, м. Івано-Франківськ, 76014) до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №003693 від 26.03.2019 - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.
Рішення складене в повному обсязі 27.05.2019.