
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2019 року Чернігів Справа № 620/1177/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з скороченням пенсійного віку на 8 років, як особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними; скасування рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 11.02.2018 з скороченням пенсійного віку на 8 років, як особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язання відповідача вчинити певні дії, зокрема: призначити позивачу з 11.02.2018 виплату пенсії з скороченням пенсійного віку на 8 років, як особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що прийняте відповідачем розпорядження про відмову в призначенні пенсії порушує його право на пенсійне забезпечення. Вказує, що приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відпрацював у зоні відчуження визначену кількість календарних днів, що підтверджується поданими ним документами для призначення пенсії.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки позивачем не надано довідку форми № 122, яка підтверджує період участі в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а згідно довідки від 16.11.1992 № 257/704 позивач працював в 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС на станції Пересадочна, однак зазначений населений пункт не відноситься до зони відчуження. Вказує, інших первинних документів, які б підтверджували факт перебування позивача в населених пунктах чи об`єктах зони відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не було надано. Також вказує на пропуск позивачем строку звернення до суду.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 20.05.2019 у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом учасників процесу на судове засідання було відмовлено.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 11.03.2004 Чернігівською обласною державною адміністрацією (а.с. 88).
02.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав відповідні документи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку від 16.11.1992 № 257/704 (а.с. 86-95).
Протоколом № 505 від 30.07.2018 відповідачем було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з мотивів ненадання довідки форми № 122 та не віднесення станції Пересадочна до переліку населених пунктів зони відчуження (а.с. 85).
Листом від 27.08.2018 № 20375/08 Чернігівським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України позивача повідомлено про відсутність законних підстав для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 25).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюється Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон).
Статтею 10 Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до статті 55 Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 8 років.
Відповідно до абзацу десятого підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому Законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.
Водночас, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.
Згідно частин третьої та четвертої статті 65 Закону посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 та чинним на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, було передбачено, що інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
В свою чергу довідки про період проживання, роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З наведеного слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Судом встановлено, що позивач подав до пенсійного органу для призначення пенсії, відповідно до статті 55 Закону, серед інших, наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_1 , виданим 11.03.2004 Чернігівською обласною державною адміністрацією; довідку Київського відділення дистанції водопостачання та сантехнічних пристроїв ордена Леніна залізниці від 16.11.1992 №257/704, згідно якої ОСОБА_1 був направлений в 30-ти кілометрову зону ЧАЕС на залізничну станцію Пересадочна Брагинського району Гомельської області для роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по обладнанню та експлуатації водопостачання в 1987 році – 17 днів, в 1988 році – 10 днів.
Щодо віднесення станції Пересадочна до переліку населених пунктів зони відчуження, то суд зазначає, що згідно листа Державного агентства України з управління зоною відчуження від 22.03.2019 № 02-1238/4-19 роз`яснено, що поблизу населеного пункту Капоренка Брагинського району Гомельської області було побудовано станція Пересадочна з пристроями для дезактивації рухомого складу. З 1991 року, у зв`язку зі зниженням рівнів радіоактивного забруднення, станція Пересадочна закрита, дезактиваційне обладнання демонтовано. Відповідно до переліку населених пунктів зони евакуації, затвердженого Законом Республіки Білорусь «Про соціальний захист громадян, потерпілих від катастрофи на Чорнобильській АЕС» населений пункт Капоренка Брагинського району Гомельської області було віднесено до зони евакуації, що відповідає зоні відчуження за чинним законодавством України (а.с. 70).
Таким чином суд приходить до висновку, що основним доказом участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), видане на ім`я позивача, яке підтверджує статус громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 19.09.2018 по справі № 308/13277/16-а, від 24.07.2018 № 524/2062/17, від 31.10.2018 № 205/4590/16-а.
З урахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку про наявність у позивача права на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
За таких обставин, відповідач безпідставно відмовив позивачеві у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону.
При цьому суд звертає увагу, що згідно пункту 1 частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Отже, в даному випадку, враховуючи, що позивач звернувся за призначенням пенсії в межах трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, пенсія йому має бути призначена з 12.02.2018.
Згідно пункту 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача, оформленого протоколом № 505 від 30.07.2018, про відмову у призначенні пенсії позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з скороченням пенсійного віку на 8 років, як особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити позивачу з 12.02.2018 пенсію з скороченням пенсійного віку на 8 років, як особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Водночас суд зазначає, що позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії зі скороченням пенсійного віку на 8 років, як особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» задоволенню не підлягає, оскільки охоплюється визнанням протиправним та скасуванням рішення про відмову в призначенні пенсії.
Щодо посилання представника відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду, то суд зазначає, що ухвалою суду від 26.04.2019 було поновлено позивачу строк звернення до суду з даним позовом.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України (просп. Миру, 44, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40378209) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, оформлене протоколом № 505 від 30.07.2018, про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з скороченням пенсійного віку на 8 років, як особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 12.02.2018 пенсію з скороченням пенсійного віку на 8 років, як особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24.05.2019.
Суддя Н.М. Баргаміна