Ухвала суду № 81948906, 24.05.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2019
Номер справи
560/1587/19
Номер документу
81948906
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/1587/19

УХВАЛА

24 травня 2019 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Матущак В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Ярмолинецького районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Ярмолинецького РВ ДВС ГТУЮ у Хмельницькій області в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Ярмолинецького районного відділу ДВС ГТУЮ в Хмельницькій області Гріздак М.В. у виконавчому провадженні ВП №52610712 від 22.04.2019 про стягнення виконавчого збору в розмірі 275491,88 грн. з боржника ОСОБА_1 ;

- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Ярмолинецького РВ ДВС ГТУЮ в Хмельницькій області Гріздак М.В. від 02.05.2019 про відкриття виконавчого провадження ВП №59011627 з виконання постанови державного виконавця №52610712, виданої 15.04.2019 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в сумі 273271,46 грн.

Згідно частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи:

1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;

2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);

3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;

4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;

5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);

6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" передбачено, що розмір прожиткового мінімуму з 01.01.2019 встановлено у розмірі 1921 грн.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону "Про судовий збір", за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно частини 1 статті 4 Закону "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Оплата судового збору за подання адміністративного позову до Хмельницького окружного адміністративного суду здійснюється на рахунок отримувача 34313206084006, отримувач: УК у м.Хмельницькому/м.Хмельницький/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38045529, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, призначення платежу: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).

Суддя встановив, що позивач сплатив судовий збір у сумі 1536,80 грн. за дві вимоги немайнового характеру, однак позивач заявив одну вимогу майнового характеру (сума сплати 2754,92 грн. (1% ціни позову 275491,88 грн.)) та одну вимогу немайнового характеру (сума сплати - 768,40 грн.), тобто сума недоплаченого судового збору становить 1986,52 грн.

Разом з тим, відповідно до частини 4 статті 162 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Оглядом позовної заяви та доданих до неї документів, суддя встановив невідповідність наданих позивачем доказів заявленим позовним вимогам, а саме: позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову ВП №59011627 від 02.05.2019 про відкриття виконавчого провадження, однак як доказ надав постанову ВП №59011889 від 02.05.2019 про відкриття виконавчого провадження.

Також, дослідженням позовної заяви та доданих до неї документів суддя встановив, що позовна заява не відповідає вимогам КАС України, оскільки копії доказів додані до позовної заяви не засвідчені відповідно вимог статті 94 КАС України.

Частинами 1, 2, 4, 5 статті 94 КАС України передбачено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.

Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до частини 1 та частини 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Стаття 287 КАС України визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Частиною 1 статті 287 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до частини 2 вказаної статті позовну заяву може бути подано до суду:

1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;

2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.

Дослідивши матеріали справи, суддя встановив, що ОСОБА_1 оскаржує постанову ВП №52610712 від 22.04.2019 про стягнення виконавчого збору в розмірі 275491,88 грн. та постанову від 02.05.2019 про відкриття виконавчого провадження ВП №59011627 з виконання постанови державного виконавця №52610712, виданої 15.04.2019 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в сумі 273271,46 грн.

При цьому, позивач вказує, що із оскаржуваними постановами ознайомився 17.05.2019, тобто про порушення своїх прав дізнався 17.05.2019, проте, позивач не надав доказів, що підтверджують вказаний факт.

Враховуючи дату винесення спірних постанов: ВП №52610712 від 22.04.2019 про стягнення виконавчого збору в розмірі 275491,88 грн. та постанову від 02.05.2019 про відкриття виконавчого провадження ВП №59011627 з виконання постанови державного виконавця №52610712, виданої 15.04.2019 про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в сумі 273271,46 грн., а саме, 22.04.2019 та 02.05.2019 та дату звернення ОСОБА_1 до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою про їх оскарження, а саме, 22.05.2019, суддя вважає, що до суду позивач звернувся з порушенням десятиденного строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, визначеного статтею 287 КАС України.

Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Оглядом позовної заяви, суд встановив, що у позовній заяві позивач не вказав жодних причин поважності пропуску строку звернення до адміністративного суду з вказаним позовом, та не надав докази на їх підтвердження.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені статтею 123 КАС України.

Так, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

За таких обставин, адміністративний позов належить залишити без руху. Недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом приведення позовної заяви та доданих до неї матеріалів у відповідність до вимог, встановлених статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, а саме:

- надати суду доказ сплати судового збору в розмірі 1986,52 грн., за платіжними реквізитами Хмельницького окружного адміністративного суду;

- привести у відповідність надані позивачем докази (постанову ВП №59011889 від 02.05.2019 про відкриття виконавчого провадження) заявленим позовним вимогам (визнати протиправною та скасувати постанову ВП №59011627 від 02.05.2019 про відкриття виконавчого провадження);

- подати до суду докази отримання оскаржуваних постанов: ВП №52610712 від 22.04.2019 про стягнення виконавчого збору в розмірі 275491,88 грн. та постанову від 02.05.2019 про відкриття виконавчого провадження ВП №59011627;

- надати суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску;

- надати докази, додані до позовної заяви, засвідчені відповідно до вимог КАС України відповідно до кількості учасників справи.

Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддяВ.В. Матущак