Рішення № 81948771, 24.05.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2019
Номер справи
560/646/19
Номер документу
81948771
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/646/19

РІШЕННЯ

іменем України

24 травня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов`язати відповідача призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 18.01.2019.

Ухвалою від 18.03.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 15.04.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що в період з 24.02.1983 року до 24.04.1987 року працював машиністом тракторного погрузчика та на інших посадах у Хмельницькому районному шляховому ремонтно-будівельному управлінні Хмельницького облшляхбуду Міншляхбуду Української РСР. З липня по кінець серпня 1986 року був відряджений для участі в проведенні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. З 09.08.1986 року по 25.08.1986 року працював на маршруті "Прибірськ-Чорнобиль" кожного робочого дня по 10 годин, у тому числі по 6 годин в зоні відчуження ЧАЕС. 24.10.2018 його визнано учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ї категорії. 24.10.2018 Департамент соціального захисту населення Хмельницької ОДА видав посвідчення серії А № 213080с. 18.01.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення і виплату пенсії на підставі статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Листом від 04.02.2019 №178/С-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило у визначенні права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку. Вважає таку відмову протиправною.

У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено категорії осіб, які мають право на вказані пільги. Так, статтею 9 вказаного Закону визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків. Вказує, що позивач не підтвердив належними документами роботу в зоні відчуження, тому відсутні підстави для призначення йому пенсії із заниженням пенсійного віку згідно зі статтею 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Крім того, відповідач зазначає, що ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не звертався. Рішення про відмову у призначенні пенсії за віком не приймалось. Тому, право позивача не порушене, а позовні вимоги є передчасними. вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач – ОСОБА_1 в період з 04 по 31 серпня 1986 року перебував у відрядженні в Іванківській райШД і приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема здійснював перевезення транспортним засобом по маршруту "Приборськ-Чорнобиль".

Відповідно до табелю обліку робочого часу працівників, зайнятих у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач відпрацював в період з 04 по 31 серпня 1986 року по 6 годин в нульовій зоні контролю.

24.10.2018 року позивач отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), серія НОМЕР_1 .

18.01.2019 ОСОБА_1 звернувся із письмовою заявою про розгляд документів, щодо призначення та виплати пенсії на підставі статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

04.02.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянуло заяву позивача щодо права на пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до закону України "Про звернення громадян", та надало роз`яснення із вказаних питань, у якому повідомило, що визначити право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, на підставі поданих документів, немає можливості.

Не погоджуючись із відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) із врахуванням положень закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі Закон №796-XII).

Статтею 9 Закон №796-XII визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Відповідно до статті 55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за наявності відповідного стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу – учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів – на 10 років.

Перелік необхідних документів, їх форма, а також порядок подання та оформлення документів для призначення пенсій визначає Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 в редакції Постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1 (далі Порядок №22-1).

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку №22-1 визначений перелік документів, які подаються особою до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зокрема, такими документами є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Форма та зміст заяви про призначення пенсії затверджена додатком №3 Порядку №22-1.

Суд встановив, що позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою форма якої встановлена додатком №3 Порядку №22-1, не подав переліку документів, які передбаченні законодавством для призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

18.01.2019 позивач звернувся із письмовою заявою (в довільній формі), в якій просить розглянути офіційні документи, отримані за допомогою представника, та вирішити питання щодо призначення та виплати пенсії на підставі статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У зв`язку з цим, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не формувало пенсійну справу щодо ОСОБА_1 та не приймало рішення щодо призначення чи відмови у призгаченні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Натомість, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області роз`яснило позивачу вимоги та умови за яких призначається пенсія зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону №796-XII, в тому числі і вимоги до документів на підставі яких така пенсія може бути призначена.

Отже, на час звернення ОСОБА_1 до суду, жодне право щодо призначення пенсії за віком не порушено, а тому звернення позивача за захистом прав до Хмельницького окружного адміністративного суду є передчасним.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Судовий захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Відновленню підлягають лише ті права, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи.

Під час розгляду справи, позивач не довів факт порушення його права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою та другою статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вчинені у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, тому у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов`язання вчинити дії щодо призначення вказаного виду пенсійного забезпечення, необхідно відмовити.

У зв`язку із відмовою в задоволенні позовний вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Судовий збір з відповідача не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук