
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2019 р. № 520/2658/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.), Харківського обласного військового комісаріату (61052, м. Харків, вул. Коцарська, буд. 56) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:
1. Визнати протиправними дії - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області(61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх , код ЄДРПОУ: 14099344) щодо перерахунку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01 січня 2018 року виходячи з розрахунку 70 % відповідних сум грошового забезпечення;
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ: 14099344) перерахувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) виходячи з розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року і здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої суми пенсії з 01 січня 2018 року єдиним платежем із врахуванням раніше виплачених сум та в подальшому виплачувати пенсію виходячи з розміру 74% відповідних сум грошового забезпечення;
3. Визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату (61052 м. Харків, вул. Коцарська, 56, Код ЄДРПОУ 08166355) щодо не включення в ДОВІДКУ про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від березня 2018 року №ФХ 119906 виданої на ім`я ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 , а саме: надбавку «за службу в умовах режимних обмежень», так званої надбавки за «таємність» у розмірі 15% від посадового окладу станом на 01 січня 2018 року; надбавку за особливості проходження служби з: 01 березня по 31 грудня 2018 року — у розмірі 10% від від посадового окладу; 1 січня 2019 року - 65% від посадового окладу; премію з: 01 березня по 31 грудня 2018 року у розмірі - 45% від посадового окладу; 01 січня 2019 року - 35% від посадового окладу;
4. Зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат (61052 м. Харків, вул. Коцарська, 56, Код ЄДРПОУ 08166355) включити в ДОВІДКУ про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України виданої на ім`я ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) окрім поточних розмірів основних видів грошового забезпечення згідно тарифного розряду позивача додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, а саме: надбавку «за службу в умовах режимних обмежень», так званої надбавки за «таємність» у розмірі 15% від посадового окладу станом на 01 січня 2018 року; надбавку за особливості проходження служби з: 01 березня по 31 грудня 2018 року - у розмірі 10% від посадового окладу; 1 січня 2019 року - 65% від посадового окладу; премію з: 01 березня по 31 грудня 2018 року у розмірі - 45% від посадового окладу; 01 січня 2019 року - 35% від посадового окладу;
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх , код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (61052 м. Харків, вул. Коцарська, 56, Код ЄДРПОУ 08166355) нової ДОВІДКИ про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України виданої на ім`я ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням наведених у прохальній частині цієї адміністративної позовної заяви додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням даних додаткових видів грошового забезпечення та індексації без обмеження максимального розміру пенсії, здійснити виплату єдиним платежем позивачу перерахованої суми пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум та в подальшому виплачувати ОСОБА_1 пенсію виходячи з вказаних додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 100% від розміру перерахованої пенсії;
6. Стягнути з відповідачів витрати по оплаті судового збору у встановленому КАС України порядку.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що дії відповідачів, в частині видачі довідки для перерахунку пенсії позивача без врахування її складових, а саме додаткових видів грошового забезпечення є протиправними та такими, що порушують права позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду було відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачам надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.
Представником відповідача - Харківського обласного військового комісаріату, надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року враховується тільки три складові грошового забезпечення, а саме: оклад за посадою; оклад за військовим звання, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Таким чином врахування інших видів грошового забезпечення постановою № 103 не передбачено.
Згідно ч. 4 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, відзив на адміністративний позов не надходив, отже, своїм правом на подання відзиву по адміністративній справі відповідач не скористався.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є капітаном 2 рангу у запасі та є військовослужбовцем Міністерства оборони України, ветераном військової служби.
ОСОБА_1 перебував на військовій служби з 1989 року по 02.02.2010 рік у Збройних Силах колишнього Союзу РСР, а з отриманням України незалежності - у Збройних Силах України.
Наказом заступника Міністра оборони по особовому складу від 29.12.2009 року № 106 позивач був звільнений з посади начальника групи 4104 Головного військового представництва Міністерства оборони України за станом здоров`я у званні «капітан 2 рангу» з правом носіння військової форми одягу.
Згідно наказу начальника 4104 Головного військового представництва (по стройовій частині) № 12 від 12.02.2010 року з 02 лютого 2010 року позивач був виключений зі списків особового складу 4104 Головного НОМЕР_2 представництва, всіх видів забезпечення та направлений на військовий облік до Комінтернівського РВК м. Харкова.
Також судом встановлено, що ОСОБА_2 на момент звільнення з військової служби та виключення із списків особового складу військового представництва мав вислугу років в Збройних Силах України 28 повних календарних років в пільговому обчисленні.
03.02.2010 року позивачу Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було призначено пенсію за вислугу років.
15 січня 2019 року позивач звернувся з письмовими заявами до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Харківського обласного військового комісаріату в яких просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ №1294 від 07.11.2017року, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премії, індексації, які раніше входили до складу пенсії та повернути норму пенсії (% від грошового забезпечення) до 74% як було визначено на момент призначення пенсії.
17.02.2019 року позивач отримав відповідь Харківського ОВК за вих. № ФХ-119906/329/ВСЗ від 13.02.2019 року, відповідно до якої позивачу було повідомлено, що на виконання п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, від 21.02.2018 року №103», позивачу було проведено перерахунок пенсії. За вказаним перерахунком, грошове забезпечення позивача, для обчислення пенсії складається з наступних його складових:
посадовий оклад;
оклад за військовим званням;
надбавка за вислуги років.
Включення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення зазначеною Постанову КМУ не передбачено. Щодо перерахунку норми пенсії зазначено, що дане питання вирішує ГУ ПФУ у Харківській області.
22.02.2019 року позивач отримав відповідь ГУ ПФУ у Харківській області за вих. № 172/С-14 від 13.02.2019р. на зазначене звернення від 15.01.2019 року, відповідно до якої позивачу було повідомлено, що згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-ХП) максимальний розмір пенсії не може перевижувати 70% відповідних видів грошового забезпечення (копія відповіді надається, оригінал у позивача).
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом у судовому порядку.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01.05.2014 р., до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 74% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна максимального розміру пенсії з 74% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Однак, як Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" так і Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України [перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13, та Верховним Судом в постановах від 03.04.2018 № 175/1665/17 та від 24.04.2018 № 686/12623/17.
З урахуванням вищевказаного, суд приходить до висновку, що відповідач при проведенні Скляру перерахунку пенсії протиправно зменшив розмір пенсії за вислугу років з 74 % на 70% грошового забезпечення, а тому, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01 січня 2018 року виходячи з розрахунку 70 % відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) виходячи з розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року підлягають задоволенню.
Щодо неврахування в складові пенсії додаткових видів грошового забезпечення суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошові забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі -Постанова КМУ №704), в силу внесених до цієї постанови змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103 (далі - Постанова КМУ №103), набрала чинності 01 березня 2018 року, було реформовано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема Збройних Сил України.
Отже, в силу до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначені пенсії відповідно до цього закону підлягають перерахунку, через що з 01 січня 2018 року були перераховані усі призначені згідно цього Закону пенсії, в тому числі пенсії колишніх військовослужбовців Збройних Сил України.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45:
пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1);
на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3);
під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок: (абзац 3 пункту 5).
Відповідно до Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року було постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 p., з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (пункт 1); виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019, р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт 2).
Щодо надбавки надбавка за «таємність» («за службу в умовах режимних обмежень») суд зазначає, що пп.6 п.6 Постанови КМУ №704 встановлено, що виплачувати надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством;
В силу Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994р. «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» та наказу Міністра оборони України № 50 від 06.03.1995р. до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія позивача була включена надбавка за «таємність» у розмірі 15% від посадового окладу, тобто до 01.01.2018 року пенсія позивачу виплачувалася з урахуванням надбавки за таємність.
Суд зазначає, що виплата надбавки за таємність та її розмір для військовослужбовців категорії передбачена Пунктом 2 Розділу XI «Виплата надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень» Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям №260.
Таким чином суд дійшов висновку, що оскільки пенсія позивача виплачувалася з урахуванням надбавки за «таємність» у розмірі 15% від посадового окладу, то дана індивідуальна надбавка за «таємність» в розмірі 15% від посадового окладу, повинна входити до грошового забезпечення, з якого позивачу обчислюється військова пенсія.
Щодо надбавки за виконання особливо важливих завдань суд зазначає наступне.
Виплата зазначеної надбавки передбачена Розділом XV «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260.
Дана інструкція втратила чинність на підставі Наказу Міністра оборони від 07.06.2018 року № 260, яким затверджено «Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам».
Відповідно до пп.1 п.5 Постанови КМУ №704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
Порядок виплати надбавки за особливості проходження служби, її розмір та особливості, в силу пп.1 п.5 постанови КМУ №704, визначена Розділом VI «Виплата надбавки за особливості проходження служби» Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям №260.
Суд зазначає, що з введенням надбавки «за особливості проходження служби» військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов`язків.
Пунктом 2 Розділу VI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям №260 встановлено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (абзац 1).
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків (абзац 3).
У 2018 році, Рішенням Міністра оборони України, доведеного до усіх військових організмів Міністерства оборони і Генерального штабу Збройних Сил України Телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26.03.2018р. №248/1479, пункт 7 Телеграми, встановлено що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачувати надбавку за особливості проходження служби від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років у залежності від складності та важливості виконуваних обов`язків. Установити базовий (мінімальний) розмір цієї надбавки для осіб офіцерського складу -10 відсотків.
Пунктом 2 цієї Телеграми, визначено, що з 1 березня 2018 року встановити розмірі посадових окладів, окладів за військові звання, надбавку за вислуги років, інші додаткові види грошового забезпечення відповідно до вимог цієї Телеграми.
У 2019 році, згідно п.1 Телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року №248/9240 (копія додається), імперативно визначена, що з 01 січня 2019 року, встановити надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Щодо премії суд зазначає наступне.
Відповідно до пп.2 п.5 Постанови КМУ №704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 2 Розділу XVI «Преміювання» Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям №260 встановлено, що розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
У 2018 році, Рішенням Міністра оборони України, доведеного до усіх військових організмів Міністерства оборони і Генерального штабу Збройних Сил України Телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26.03.2018р. №248/1479, Додаток 3 до ОСОБА_3 «Розмірі щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами (копія додається), розмір премії за 26 тарифний розряд (цей тарифний розряд визначив Харківський ОВК, через що розмір посадового окладу позивача складає в сумі 5360,00 грн.) складає 45 відсотків від посадового окладу.
Пунктом 2 цієї Телеграми, визначено, що з 1 березня 2018 року встановити розмірі посадових окладів, окладів за військові звання, надбавку за вислуги років, інші додаткові види грошового забезпечення відповідно до вимог цієї Телеграми.
У 2019 році, згідно п.1 Телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року №248/9240, імперативно визначена, що з 01 січня 2019 року встановити щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми.
Згідно Додатку 1 «Розмірі щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами у 2019 році» до цієї Телеграми, розмір премії за 26 тарифний розряд, який визначив Харківський ОВК, з вислугою понад один рік складає 35 відсотків від посадового окладу.
З урахуванням вищевикладеного суд зазначає, що відповідно до преамбули Закону України від 20.12.1991 р, № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначаються основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, соціального та правового захисту, а також гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Суд наголошує, що пунктом 1 постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Щодо вимоги позивача відносно зобов`язання здійснити перерахування пенсії одним платежем суд зазначає, що спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб`єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно. У разі набрання чинності рішенням суду про зобов`язання сплатити недоплачену частину пенсії, перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці, а отже позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними та спрямовані на вказівку алгоритму виконання зазначеного рішення суду.
Щодо вимоги позивача провести перерахунок пенсії позивача в розмірі 100% від розміру перерахованої пенсії то суд зазначає, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а саме 2 постанови № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. — 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. — 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. — 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, а отже в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Щодо вимоги позивача провести перерахунок пенсії позивача без обмеження максимального розміру пенсії, то в цій частині також слід відмовити, оскільки пенсія це не перерахована, а отже зазначена вимога є передчасною.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.), Харківського обласного військового комісаріату (61052, м. Харків, вул. Коцарська, буд. 56) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частини.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ: 14099344) щодо перерахунку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01 січня 2018 року виходячи з розрахунку 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх , код ЄДРПОУ: 14099344) перерахувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) виходячи з розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року та здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої суми пенсії з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум та в подальшому виплачувати пенсію виходячи з розміру 74% відповідних сум грошового забезпечення.
Визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату (61052 м. Харків, вул. Коцарська, 56, Код ЄДРПОУ 08166355) щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від березня 2018 року №ФХ 119906 виданої на ім`я ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 , а саме: надбавку «за службу в умовах режимних обмежень», надбавки за «таємність» у розмірі 15% від посадового окладу станом на 01 січня 2018 року; надбавку за особливості проходження служби з: 01 березня по 31 грудня 2018 року — у розмірі 10% від посадового окладу; 1 січня 2019 року - 65% від посадового окладу; премію з: 01 березня по 31 грудня 2018 року у розмірі - 45% від посадового окладу; 01 січня 2019 року - 35% від посадового окладу. Зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат (61052 м. Харків, вул. Коцарська, 56, Код ЄДРПОУ 08166355) включити в довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України виданої на ім`я ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) окрім поточних розмірів основних видів грошового забезпечення згідно тарифного розряду позивача додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, а саме: надбавку «за службу в умовах режимних обмежень», надбавки за «таємність» у розмірі 15% від посадового окладу станом на 01 січня 2018 року; надбавку за особливості проходження служби з: 01 березня по 31 грудня 2018 року - у розмірі 10% від посадового окладу; 1 січня 2019 року - 65% від посадового окладу; премію з: 01 березня по 31 грудня 2018 року у розмірі - 45% від посадового окладу; 01 січня 2019 року - 35% від посадового окладу.
В іншій частині задоволення позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в частині задоволення позовних вимог у сумі 307 (триста сім) грн. 36 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріату сплачений судовий збір в частині задоволення позовних вимог у сумі 307 (триста сім) грн. 36 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.