
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2019 р. Справа №480/455/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелета С.М.,
за участю секретаря судового засідання Високос Я.С.
представника відповідача Кунець В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головне управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру), в якій, з урахуванням уточнення позовних вимог (а.с. 25-30) просить: визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру, викладену в листі від 10.08.2018, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Мачулищанської сільської ради Путивльського району Сумської області; зобов`язати ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Мачулищанської сільської ради Путивльського району Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач неодноразово зверталась (в грудні 2017, лютому 2018) до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав. Так, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 відповідача зобов`язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. На виконання вказаного рішення управління розглянуло заяву та листом від 10.08.2018 № 31-18-0.332-5823/2-18 втретє відмовило позивачу у наданні дозволу з підстав, не передбачених Земельним кодексом України.
14.03.2019 представник відповідача подав відзив, у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що спірним листом від 10.08.2018 позивача повідомлено про неможливість задоволення поданої нею заявою у зв`язку із тим, що масив, за рахунок якого планується відведення земельної ділянки, включений в перелік земельних ділянок для передачі в оренду.
Наказом головного управління від 08.02.2018 № 95 земельну ділянку площею 7,73 га на території Мачулищанської сільської ради, кадастровий квартал 5923885400 НОМЕР_1 було включено в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Крім того, наказом головного управління від 04.03.2019 № 128 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з подальшим продажем права оренди на земельних торгах (аукціоні) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованого за межами населених пунктів на території Мачулищанської сільської ради площею 7,4100 га, кадастровий номер НОМЕР_1 .
Таким чином земельна ділянка, на яку претендує позивач знаходиться в масиві, який включено до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на торгах у формі аукціону.
Також відповідач заперечує проти позовних вимог у формі зобов`язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.
Ухвалою від 04.03.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Ухвалою від 04.04.2019 по справі призначено судове засідання.
Позивач у судове засідання не з`явилась, до суду (засобами електронного зв`язку) надіслала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до ГУ Держгеокадастру із заявою від 20.12.2017, у якій просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Мачулищанської сільської ради (а.с. 12).
Листом від 31.01.2018 № Г-78-615/21-18 відповідач відмовив ОСОБА_1 у наданні дозволу, посилаючись на те, що сільська рада висловила позицію щодо непогодження виділення земельної ділянки (а.с. 13).
В подальшому, позивач звернулась до ГУ Держгеокадастру із заявою від 07.02.2018, у якій також просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Мачулищанської сільської ради (а.с. 14).
Листом від 13.03.2018 № Г-1414-1604/21-18 ГУ Держгеокадастру повторно відмовило позивачу у наданні дозволу, посилаючись на позицію сільської ради щодо непогодження виділення земельної ділянки (а.с. 15). ОСОБА_1 не погодилась із таким рішенням відповідача та оскаржила його до суду.
Так, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 по справі № 818/1440/18 частково задоволено вимоги ОСОБА_1 та визнано протиправною відмову ГУ Держгеокадастру, викладену в листі від 13.03.2018 № Г-1414-1604/21-18. Також зобов`язано ГУ Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.02.2018 (а.с. 16-18).
На виконання вказаного рішення суду, ГУ Держгеокадастру повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 07.02.2018 та листом від 10.08.2018 № 31-18-0.332-5823/2-18 відмовило у її задоволенні посилаючись на довідку відділу у Путивльському районі Головного управління від 09.08.2018 № 608/409-18, відповідно до якої масив, за рахунок якого планується відведення земельної ділянки, включений в перелік земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону (а.с. 19).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Обґрунтовуючи правомірність прийнятого рішення, представник відповідача зазначила, що на даний момент земля, в межах якої знаходиться бажана до відведення позивачем земельна ділянка, сформована для подальшого продажу прав на неї на земельних торгах.
Так, відповідно до копії інформаційної довідки відділу у Путивльському районі від 09.08.2018 № 608/409-18 бажана до відведення ОСОБА_1 земельна ділянка включена в перелік земельних ділянок, права на які підлягають продажу на земельних торгах (аукціоні). Також наказом ГУ Держгеокадастру від 19.03.2018 № 282 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою такої земельної ділянки (а.с. 39).
Наказом ГУ Держгеокадастру від 08.02.2018 № 95 до наказу від 09.04.2014 № 23 внесено зміни, а саме до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах (додаток 1) включено земельну ділянку площею 7,7300 га на території Мачулищанської сільської ради, кадастровий квартал 5923885400 НОМЕР_2 04 НОМЕР_2 001 (а.с. 43, 44-45).
Наказом від 19.03.2018 № 282 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 7,7300 га (а.с. 46), а наказом ГУ Держгеокадастру від 04.03.2019 № 128 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,4100 га, розташованої на території Мачулищанської сільської ради, кадастровий квартал НОМЕР_1 (а.с. 47).
Однак суд вважає за необхідне зазначити, що вказані вище обставини не були наведені в листі ГУ Держгеокадастру від 10.08.2018 № 31-18-0.332-5823/2-18, а обставини, на які посилається відповідач у своєму рішенні є необґрунтованими, оскільки на час відмови земельна ділянка не була виставлена на аукціон.
За таких обставин суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною відмови ГУ Держгеокадастру, викладеної в листі від 10.08.2018 № 31-18-0.332-5823/2/18, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Мачулищанської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Мачулищанської сільської ради Путивльського району Сумської області, суд зазначає наступне.
Звернувшись до суду 07.02.2019, позивач просила також визнати протиправним та скасувати наказ ГУ Держгеокадастру від 19.03.2018 № 282 "Про включення до переліку земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону" (а.с. 10).
28.02.2019 позивачем була подана заява про зміну позовних вимог, відповідно до якої ОСОБА_1 заявила вимоги в тому обсязі, які розглядаються судом та виключила вимоги щодо визнання протиправним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру від 19.03.2018 № 282 (а.с. 25-30).
При цьому в ході розгляду справи встановлено, що наказами ГУ Держгеокадастру від 08.02.2018 № 95, від 19.03.2018 № 282 та від 04.03.2019 № 128 земельну ділянку включено до переліку земельних ділянок, права на які будуть продані на земельних торгах, надано дозвіл на розроблення проекту її землеустрою та затверджено такий проект.
На момент розгляду справи зазначені накази є чинними, позивачем не оскаржені та не скасовані у встановленому законом порядку.
З огляду на викладені обставини, суд відмовляє в задоволенні позовним вимог в частині зобов`язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною та вважає за необхідне зобов`язати ГУ Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.02.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Мачулищанської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру судові витрати в розмірі 1536,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головне управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 10.08.2018 року № 31-18-0.332-5823/2/18, у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Мачулищанської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумський повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.02.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Мачулищанської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 1536, 80грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 24.05.2019.
Суддя С.М. Гелета