
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2019 р. Справа№200/5313/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
секретар судового засідання Галустян Р.Г.,
з участю представника позивача Жемги С.В., представника відповідача Голуба М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
У квітні 2019 року товариство з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой» (далі – ТОВ «Славдорстрой») звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому, з урахуванням письмових пояснень, зазначало, зокрема, що Головним управлінням ДФС у Донецькій області на підставі акту, що складений за результатами камеральної перевірки позивача, прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.12.2018 року № 0075344703, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 3 988 870,13 грн. на 15 і менше календарних днів до платника застосовано штраф у розмірі 10% - 398887,02 грн.
Податкове повідомлення-рішення вважав неправомірним, оскільки при його прийнятті відповідачем не враховано те, що усі податкові накладні, що зазначені в акті перевірки, виписані по зобов`язанням, що виникли при реалізації продукції не платнику податку на додану вартість, тому вони покупцю не надавалися, що виключало накладення штрафу на підставі п. 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України.
Крім того, податкові накладні за жовтень 2017 року №№16, 17, 18, 19, 20 та 21 на загальну суму ПДВ 618693,05 грн. були направлені на реєстрацію у встановлений строк, що підтверджується протоколами ОСОБА_1 Dос.
Також в акті перевірки помилко зазначені три податкові накладні на загальну суму ПДВ 1 494 365,27 грн., які позивачем не складалися та на реєстрацію не направлялися, а саме: №№24, 25 та 28 від 23.10.2017 року та, відповідно, від 30.08.2017 року та 30.08.2017 року.
Крім того, в запереченнях до акту перевірки платник податків виявив бажання брати участь у розгляді цих заперечень, однак про їх розгляд його повідомлено не було.
З огляду на наведене позивач просив визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 13.12.2018 року № 0075344703.
Відповідач подав відзив на позовну заяву та додаткові пояснення, в яких зазначав, що акт камеральної перевірки підприємству направлено по пошті та отримано ним 06.12.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. На підставі акту складено податкове повідомлення-рішення від 13.12.2018 року № 0075344703, яке вручено особисто керівнику ТОВ «Славдорстрой» в той же день.
Заперечення до акту перевірки отримані Головним управлінням ДФС у Донецькій області 13.12.2018 року засобами поштового зв`язку. За результатами розгляду заперечення було встановлено, що висновки акту камеральної перевірки про порушення підприємством п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН за серпень та жовтень 2017 року на загальну суму ПДВ 3 988 870,13 грн. відповідають нормам Кодексу.
Всі дати та час реєстрації податкових накладних, що зареєстровані з порушенням встановленого термін і відображені в розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), який є додатком до податкового повідомлення-рішення від 13.12.2018 року №0075344703, підтверджуються відповідними квитанціями, що були надіслані платнику податків в автоматичному режимі після реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Так, зокрема, податкова накладна № 25 на суму ПДВ 124621,41 грн. виписана позивачем 23.08.2017 року, зареєстрована в ЄРПН 17.09.2017 року, тобто з порушенням терміну реєстрації на 2 дні.
Податкова накладна № 24 на суму ПДВ 1 081 781,19 грн. виписана позивачем 23.10.2017 року, зареєстрована в ЄРПН 16.11.2017 року, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 день.
Податкова накладна № 28 на суму ПДВ 287 962,67 грн. виписана позивачем 30.08.2017 року, зареєстрована в ЄРПН 17.09.2017 року, тобто з порушенням терміну реєстрації на 2 дні.
Податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого п. 201.10 ст. 201 Кодексу, у графі 8 містять код ставки податку на додану вартість «20», що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість.
Вважав, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, якою підтримав доводи позовної заяви. Також зазначав, що відповідач у відзиві не зазначив, чому податкові накладні №№16, 17, 18, 19, 20 та 21, які позивачем були подані на реєстрацію в межах операційного дня, не були зареєстровані до кінця операційного дня.
У відзиві не надано пояснень щодо податкових накладних, які в акті перевірки відображені під №№24, 25 та 28.
Крім того, усі податкові накладні, що зазначені в акті перевірки, виписані по зобов`язанням, що виникли при реалізації продукції не платнику ПДВ, тому вони покупцю не надавалися, у цих податкових накладних графа «Отримувач (покупець)» не заповнена.
Просив задовольнити позов.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позові. Пояснив, що господарські операції, по яким складені податкові накладні, що відображені в акті перевірки, у позивача відбувалися з контрагентами, які не є платниками ПДВ, оскільки є бюджетними підприємствами. Ці операції не звільнені від оподаткування і не оподатковуються за нульовою ставкою, щодо всіх них сплачені податки. Просив задовольнити позов.
Представник відповідача проти позову заперечував та пояснив, що щодо податкових накладних від 23.10.2017 року № 24, від 23.08.2017 року №25, від 30.08.2017 року №28 в акті перевірки допущені механічні описки в частині дат їх виписки і реєстрації, які усунуті шляхом складання розрахунку до оскарженого податкового повідомлення-рішення, де вони відображені вірно.
Щодо заперечень на акт перевірки, то участь представника позивача при їх розгляді не змінила би висновок контролюючого органу про наявність підстав для накладення на позивача штрафу.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що ТОВ «Славдорстрой» перебуває на обліку в Головному управлінні Державної фіскальної служби у Донецькій області (Слов`янська ДПІ Слов`янсько-Лиманського управління); з 01.12.2015 року є платником податку на додану вартість (далі – ПДВ); основним видом діяльності платника податків є: код КВЕД 42.11 «Будівництво доріг і автострад (основний)».
Позивачем як платником податку під час виконання господарських договорів з контрагентами, які не є платниками ПДВ, складені та надіслані відповідачу в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні за жовтень 2017 року на загальну суму ПДВ 618 693,05 грн., а саме:
від 20.10.2017 року №16 на суму ПДВ 210 588,44 грн. - направлена для реєстрації 15.11.2017 року о 20:51, отримана - 15.11.2017 року о 23:06:32;
від 20.10.2017 року №17 на суму ПДВ 204 884,60 грн. - направлена для реєстрації 15.11.2017 року о 20:51, отримана - 15.11.2017 року о 23:06:33;
від 20.10.2017 року №18 на суму ПДВ 58 217,69 грн. - направлена для реєстрації 15.11.2017 року о 20:47, отримана - 15.11.2017 року о 23:02:10;
від 20.10.2017 року №19 на суму ПДВ 60 432,60 грн. - направлена для реєстрації 15.11.2017 року о 20:51, отримана - 15.11.2017 року о 23:03:16;
від 20.10.2017 року №20 на суму ПДВ 53 744,17 грн. - направлена для реєстрації 15.11.2017 року о 20:51, отримана - 15.11.2017 року о 23:04:44;
від 23.10.2017 року №21 на суму ПДВ 30 825,55 грн. - направлена для реєстрації 15.11.2017 року о 20:51, отримана - 15.11.2017 року о 23:06:40.
Дата та час надіслання на реєстрацію податкових накладних підтверджується витягом з комп`ютерної програми M.E.Doc.
16.11.2017 року позивачем по кожній із зазначених податкових накладних отримано квитанції №1, в яких зазначено, що «Документ не прийнято. Виявлені помилки: Документ не може бути прийнятий - відповідно до пункту 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, операційний день для реєстрації документів триває щодня з 0 до 23 години».
У зв`язку з наведеним 16.11.2017 року позивач повторно подав на реєстрацію вказані податкові накладні.
У листопаді 2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку позивача з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за періоди серпень та жовтень 2017 року, за результатами якої складено акт від 29.11.2018 року № 3117/47-03/40090765.
Актом перевірки встановлено порушення позивачем вимог п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України - реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 3 988 870,13 грн. із затримкою до 15 календарних днів, а саме:
- податкова накладна від 23.08.2017 року №25 (помилково зазначено «від 30.08.2017») на суму ПДВ 124621,41 грн. зареєстрована 17.09.2017 року із затримкою на 2 дні;
- податкова накладна від 30.08.2017 року №26 на суму ПДВ 1672666,67 грн. зареєстрована 17.09.2017 року із затримкою на 2 дні;
- податкова накладна від 30.08.2017 року №27 на суму ПДВ 203145,14 грн. зареєстрована 17.09.2017 року із затримкою на 2 дні;
- податкова накладна від 30.08.2017 року № 28 (помилково зазначено «від 20.10.2017») на суму ПДВ 287962,67 грн. зареєстрована 17.09.2017 року (помилково зазначено «16.11.2017») із затримкою на 2 дні;
- податкова накладна від 20.10.2017 року №16 на суму ПДВ 210588,44 грн. зареєстрована 16.11.2017 року із затримкою на 1 день;
- податкова накладна від 20.10.2017 року №17 на суму ПДВ 204884,60 грн. зареєстрована 16.11.2017 року із затримкою на 1 день;
- податкова накладна від 20.10.2017 року №18 на суму ПДВ 58217,69 грн. зареєстрована 16.11.2017 року із затримкою на 1 день;
- податкова накладна від 20.10.2017 року №19 на суму ПДВ 60432,60 грн. зареєстрована 16.11.2017 року із затримкою на 1 день;
- податкова накладна від 20.10.2017 року №20 на суму ПДВ 53744,17 грн. зареєстрована 16.11.2017 року із затримкою на 1 день;
- податкова накладна від 23.10.2017 року №21 на суму ПДВ 30825,55 грн. зареєстрована 16.11.2017 року із затримкою на 1 день;
- податкова накладна від 23.10.2017 року № 24 (помилково зазначено «від 30.08.2017») на суму ПДВ 1081781,19 грн. зареєстрована 16.11.2017 року (помилково зазначено «17.09.2017 року»), із затримкою на 1 день.
В акті перевірки щодо податкових накладних від 23.10.2017 року № 24, від 23.08.2017 року №25, від 30.08.2017 року № 28 допущені описки в частині дат їх виписки і реєстрації, які в подальшому були усунуті шляхом складання розрахунку до оскарженого податкового повідомлення-рішення (де вони відображені вірно), який є невід`ємною частиною податкового повідомлення-рішення.
В акті відображено, що платник (покупець), щодо якого виписані вказані податкові накладні не є платником ПДВ.
На акт перевірки позивачем подані заперечення від 10.12.2018 року № 1719, в яких платник податків виявив бажання взяти участь у їх розгляді.
13.12.2018 року на підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.12.2018 року № 0075344703, яким згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу, та на підставі п. 1201.1 ст. 1201 Кодексу за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на суму ПДВ 3 988 870,13 грн. на 15 і менше календарних днів до платника застосовано штраф у розмірі 10% - 398 887,02 грн.
14.12.2018 року відповідачем розглянуті заперечення позивача на акт перевірки, які надійшли до нього 13.12.2018 року та які залишені без задоволення, про що надана відповідь від 14.12.2018 року № 60167/10/05-99-47-03.
Судом також встановлено, що господарські операції, по яким складені податкові накладні, що відображені в акті перевірки, у позивача відбувалися з контрагентами, які не є платниками ПДВ. Разом з цим ці операції не звільнені від оподаткування і не оподатковуються за нульовою ставкою.
Вказані обставини визнаються учасниками справи, і у суду немає обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання, що відповідно до ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства є підставою для звільнення від доказування.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Підпунктом 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 вказаного Кодексу на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Для платників податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, встановлені особливі терміни складання податкової накладної (пп. 201.4. ст. 201 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до пп. 14.1.60 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з абз. 1 п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Граничні строки реєстрації податкової накладної встановлені п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу, відповідно до якого реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Кодексом.
Відповідно до п. 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
З огляду на наведені положення Кодексу підставою для звільнення від сплати штрафу є сукупність таких двох умов разом як:
1) складення податкової накладної, що не надається отримувачу, та
2) за наслідками операції, яка звільнена від оподаткування або оподатковується за нульовою ставкою.
Аналогічні висновки щодо застосування норм п. 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України викладені в постановах Верховного Суду від 11.12.2018 року в справі №820/2298/18, від 13.03.2019 року в справі №813/4157/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Форма податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307. Положеннями цих нормативних правових актів визначені вимоги до змісту та форми податкових накладних, до кожної із граф та розділів.
Відповідно до п. 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307, при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини: 01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку); 02 - Складена на постачання неплатнику податку; 03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку; 04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку; 06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих; 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; 11 - Складена за щоденними підсумками операцій; 12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку); 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності; 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента; 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.
В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).
Згідно з п. 12 Порядку у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000".
Відповідно до пп. 6 п. 16 Порядку до графи 8 податкових накладних вноситься код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються.
У графі 8 зазначається код ставки: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
Спірні податкові накладні, які зареєстровані позивачем, і про які йдеться в акті перевірки та в розрахунку до оскарженого податкового повідомлення-рішення, містять наступні відомості:
у верхній лівій частині у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» містять помітку «X» із зазначенням типу причини «02» (складена на постачання неплатнику податку);
у графі «Отримувач (покупець)» зазначено «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставлено умовний ІПН " НОМЕР_1 ";
у графі 8 містять код ставки податку на додану вартість «20» (здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою).
Отже, спірні податкові накладні, які містять код ставки податку на додану вартість «20», є такими, що складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість.
Аналогічні висновки щодо застосування норм Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року №1307, викладені у постанові Верховного Суду від 04.09.2018 року у справі №816/1488/17.
Спірні податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних позивачем не надавалися отримувачам (покупцям) через те, що вони не є платниками ПДВ. Однак вони складені позивачем на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість.
Вказані обставини визнаються учасниками справи та підтверджується доказами, що містяться у справі, в тому числі і відомостями, що занесені до податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.
Отже, сукупність умов для звільнення позивача від сплати штрафу, що встановлені п. 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України, дотримана не була, тому на позивача поширювалися положення Податкового кодексу України щодо накладення на платника податку на додану вартість штрафу за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З огляду на наведене за порушення позивачем як платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на нього правомірно накладено штраф щодо податкових накладних від 23.08.2017 року №25; від 30.08.2017 року №26; від 30.08.2017 року №27; від 30.08.2017 року № 28; від 23.10.2017 року № 24.
Разом з цим, щодо податкових накладних від 20.10.2017 року №№16, 17, 18, 19, 20 та від 23.10.2017 року № 21 на загальну суму ПДВ 618 693,05 грн., які були подані на реєстрацію в межах операційного дня, а надійшли до ДФС поза межами операційного дня, відповідачем не враховано наступне.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246.
Відповідно до п.п. 2 та 3 Порядку в редакції, яка була чинною на час подачі позивачем податкових накладних на реєстрацію, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Згідно з п. 12 Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
Відповідно до п.п. 13 та 14 Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Статтею 10 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачено, що якщо автор і адресат у письмовій формі попередньо не домовилися про інше, датою і часом відправлення електронного документа вважаються дата і час, коли відправлення електронного документа не може бути скасовано особою, яка його відправила.
Про інше, ніж передбачено вказаними нормами, позивач та контролюючий орган у письмовій формі попередньо не домовлялися, що також підтверджується укладеним між ними договором про визнання електронних документів від 05.12.2016 року №051220161, відповідно до якого подання платником податку податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв`язку до органів ДФС здійснюється відповідно до законодавства, зокрема Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг».
Позивач надіслав податкові накладні від 20.10.2017 року №№16, 17, 18, 19, 20 та від 23.10.2017 року № 21 на загальну суму ПДВ 618 693,05 грн. в межах встановленого законом строку та в межах операційного дня, що підтверджується витягом з комп`ютерної програми M.E.Doc.
Однак до ДФС вони надійшли поза межами операційного дня, що підтверджується відповідним квитанціями №1, що в подальшому спричинило повторне надіслання податкових накладних на реєстрацію та, відповідно, несвоєчасну їх реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, несвоєчасна реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відбулася не з вини платника податків, що виключало притягнення такого платника до відповідальності.
З огляду на наведене податкове повідомлення-рішення в частині накладення штрафу в сумі 61 869,31 грн. - у зв`язку з порушенням термінів реєстрації податкових накладних від 20.10.2017 року №№16, 17, 18, 19, 20 та від 23.10.2017 року № 21 підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Вирішуючи спір в цій частині судом враховані правові висновки, що викладені у постанові Верховного Суду від 28.03.2019 року в справі № 809/1420/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Що стосується доводів позивача про неповідомлення про розгляд заперечень на акт перевірки та про допущені контролюючим органом описки в акті перевірки, які в подальшому усунуті шляхом складання розрахунку до оскарженого податкового повідомлення-рішення, який є невід`ємною частиною податкового повідомлення-рішення, то ці обставини не впливають на вирішення спору, оскільки не спростовують обов`язку платника податків сплатити штраф за допущене порушення податкового законодавства.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 13.12.2018 року № 0075344703 в частині штрафу в сумі 61 869,31 грн.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой» (84100, Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Центральна, 22, корпус 1, код ЄДРПОУ 40090765) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 928,04 грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 24 травня 2019 року.
Суддя Логойда Т. В.