
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
іменем України
Справа № 210/2747/19
Провадження № 1-кс/210/1815/19
"22" травня 2019 р.
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
слідчого судді: Вікторович Н.Ю.,
за участі секретаря судового засідання: Соколовської Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі Дніпропетровської області, в порядку ч.6 ст.107 КПК України, клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури Дніпропетровської області юриста 1-го класу Листопад А.М., винесене в кримінальному провадженні №42018040000001029 від 27.08.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 ч.3 КК України, про призначення комплексної будівельно-технічної та товарознавчої експертизи, -
В С Т А Н О В И В:
21 травня 2019 року прокурор другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури Дніпропетровської області юрист 1-го класу Листопад А.М., звернувся до суду з клопотанням про призначення комплексної будівельно-технічної та товарознавчої експертизи.
В обґрунтування заявленого клопотання прокурор зазначив, що прокуратурою Дніпропетровської області 27 серпня 2018 року за матеріалами УЗЕ в Дніпропетровській області ДЗЕ НП України, внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №42018040000001029 за ч.3 ст.191 КК України, за фактом привласнення бюджетних коштів службовими особами Дніпровської міської ради у змові з службовими особами суб`єктів господарської діяльності та ДФС України по об`єкту:«ДК 021:2015 код 45300000-0 Будівельно-монтажні роботи (ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Капітальний ремонт автодорожнього моста №2 через р. Дніпро в м. Дніпропетровську») – (далі – Об`єкт).
В ході досудового розслідування встановлено, що 09.07.2018 року укладено договір №09/07-1 між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста №2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ. Ціна договору становить 311 966 324,40грн.
Підставою здійснення оплати між замовником - Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та генпідрядником - ТОВ «МАСТ-БУД» є акти Кб2В, які затверджуються заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів – директором департаменту ОСОБА_1 та підписуються заступником директора департаменту – головою тендерного комітету ОСОБА_2 та посадовими особами генпідрядника.
За оперативними даними працівників УЗЕ в Дніпропетровській області, встановлено, що отримані грошові кошти акумулюються на поточних розрахункових рахунках ТОВ «МАСТ-БУД». Вивчивши та проаналізувавши вартість та кількість будівельних матеріалів, об`ємів виконаних робіт, що закладені в технічній документації в додатку № 2 до договору № 09/07-1, встановлено, що вищевказані показники завищені майже в три рази.
В загальну вартість закладений «відкат» посадовим особам Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР. Вказаний «відкат» закривається неправдивими актами виконаних робіт із завищеними обсягами виконаних робіт та цінами на матеріали, які підписують службові особи ТОВ «МАСТ-БУД» та Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР.
Крім того, за наявною оперативною інформацією одним із способів привласнення бюджетних котів є завищення витрат в актах виконаних робіт, а саме відображення інформації щодо відкомандирування співробітників ТОВ «МАСТ-БУД» з м. Києва та м. Маріуполя до м. Дніпро, з метою виконання будівельних робіт, що не відповідає дійсності.
На теперішній час встановлено, що всі роботи з капітального ремонту автодорожнього мосту фактично виконує ТОВ «Мостстройком» та працівники вказаного підприємства, не зважаючи на те, що згідно відповіді Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР, ТОВ «МАСТ-БУД» - генпідрядник за договором №09/07-1 від 09.07.2018, не залучав та навіть не погоджував субпідрядників до виконання робіт по об`єкту капітальний ремонт: «ДК 021:2015 код 45300000-0 Будівельно-монтажні роботи (ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Капітальний ремонт автодорожнього моста №2 через р. Дніпро в м. Дніпропетровську»)».
Оперативними заходами встановлено, що ТОВ «Мостстройком», власником якого є ОСОБА_3 , який перебуває в родинних відносинах з власником переможця тендеру ТОВ «МАСТ-БУД» ОСОБА_4 . Інтереси даних компаній лобіюють особисто ОСОБА_1 та його заступник ОСОБА_2 Вказані посадові особи Дніпровської міської ради отримують неправомірну вигоду – «відкат» у розмірі 30%-35% від суми коштів, отриманих генпідрядником. З метою виділення неправомірної вигоди - «відкату», посадові особи ТОВ «Мостстройком», ТОВ «МАСТ-БУД» виводять безготівкові кошти, через конвертаційні центри, що діють на території Дніпропетровської області, в готівку.
Таким чином, посадові особи Дніпровської міської ради, вступивши в злочинну змову з посадовими особами ТОВ «Мостстройком», ТОВ «МАСТ-БУД» та іншими здійснюють розтрату бюджетних коштів, в особливо великих розмірах.
В додаток зазначеному, 03.11.2016 Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР укладено з ТОВ «Завод Майстер-Профі» Договір №223/16 на суму 177 790737,77 грн. на виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього мосту № 2 через р. Дніпро.
У подальшому, 15.08.2017 Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР укладено з ТОВ «Завод Майстер-Профі» ще один Договір №15/08 на суму 71 584 399,20 грн. на виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту того ж мосту.
За результатом виконання робіт по об`єкту Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР перераховано на рахунки ТОВ «Завод Майстер-Профі» бюджетних коштів на суму 74 млн. згідно актів виконаних робіт. Прокуратурою області в рамках іншого кримінального провадження було перевірено правдивість зазначених даних в актах форми Кб2В, на підставі яких ТОВ «Завод Майстер-Профі» було перераховано вказану суму та встановлено завищення робіт на 10 млн.грн. За даним фактом службовим особам ТОВ «Завод Майстер-Профі» було повідомлено за ч. 5 ст. 191 КК України та направлено до суду обвинувальний акт в травні 2018 року, який на даний час на судовому розгляді.
Після даного факту, Департамент благоустрою та інфраструктури ДМР розриває договір підряду з ТОВ «Завод Майстер-Профі», змінює проектно-кошторисну документацію та заключає новий договір підряду на ремонт мосту з ТОВ «МАСТ-БУД», однак сума договору збільшується майже вдвічі до 311 966 324,40 грн.
Крім зазначеного станом на лютий 2019 року Департаментом благоустрою та інфраструктури на рахунки ТОВ «МАСТ-БУД» сплачено бюджетних котів на суму 175 608 944 грн. З урахуванням загальної вартості за договором до сплати на 2019 рік залишилось 163 357 380 млн. Тобто загальна вартість капітального ремонту мосту вийде 386 млн. грн., а не 177 790737,77 грн., як було зазначено в договорі з ТОВ «Завод Майстер-Профі».
19.02.2019 на підставі ухвали Індустріального районного суду м. Дніпро в Департаменті благоустрою та інфраструктури ДМР проведено тимчасовий доступ до оригіналів документів на підставі яких підготовлено проектно-кошторисну документацію по об`єкту: «Капітальний ремонт автодорожнього моста №2 через р. Дніпро в м. Дніпропетровск», документацію щодо проведення конкурсних торгів, проектно-кошторисної документації, а також актів виконаних робіт за формою КБ-2в з додатками складеними ТОВ «МАСТ-БУД».
На підставі викладеного, враховуючи що для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження необхідні спеціальні знання, прокурор просить клопотання задовольнити.
Прокурор в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.3 ст.244 КПК України, неприбуття прокурора не перешкоджає розгляду клопотання.
Слідчий суддя, вивчивши клопотання, а також матеріали, якими обґрунтовується необхідність проведення комплексної будівельно-технічної та товарознавчої експертизи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що прокуратурою Дніпропетровської області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні №42018040000001029 від 27.08.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 ч.3 КК України.
Згідно ч.1 ст.242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Правовими нормами ст.244 КПК України передбачено, що у разі, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.
Відповідно до ст.84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні данні, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Враховуючи вищевикладене, та те, що в ході проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження виникла необхідність у проведенні комплексної будівельно-технічної та товарознавчої експертизи, вважаю необхідним призначити вказану експертизу у кримінальному провадженні №42018040000001029 від 27.08.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 ч.3 КК України, проведення якої доручити експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, надавши відповіді на наступні питання:
- Чи відповідає розроблена проектно-кошторисна документація вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва та ремонту (ДБН, СНиП тощо) за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності? Чи були підстави вважати, що стан мосту є аварійним та він потребую ремонту? Чи була нагальна необхідність у проведенні ремонтних робіт, зазначених у проектно-кошторисній документації з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ?
- Чи відповідають ринковій вартості ціни зазначені в проектно-кошторисній документація розробленій по об`єкту: «ДК 021:2015 код 45300000-0 Будівельно-монтажні роботи (ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Капітальний ремонт автодорожнього моста №2 через р. Дніпро в м. Дніпропетровську») за договором № 09/07-1 від 09.07.2018?
- Що згідно проектно-кошторисної документації послугувало підставою завищення вартості капітального ремонту об`єкту: «ДК 021:2015 код 45300000-0 Будівельно-монтажні роботи (ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Капітальний ремонт автодорожнього моста №2 через р. Дніпро в м. Дніпропетровську») за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 у порівнянні з проектно-кошторисною документацією на підставі якої виконувались роботи ТОВ «Завод Майстер-Профі» за договором №223/16 03.11.2016 на суму 177 790737,77 грн., та договором 15/08 від 15.08.2017 на суму 71 584 399,20 грн. на виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього мосту № 2 через р. Дніпро, м.Дніпропетровську? Чи була нагальна необхідність у проведення додаткових робіт за договором № 09/07-1 від 09.07.2018, що послугували завищенню ціни договору?
- Чи відповідають виконані ТОВ «МАСТ-БУД» роботи проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
- Який перелік та об`єм фактично виконаних робіт ТОВ «МАСТ-БУД» за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ?
- Яка вартість фактично виконаних робіт за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ?
- Яка ринкова вартість фактично виконаних робіт за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ, станом на момент проведення робіт?
- Чи відповідають обсяги та вартість фактично виконаних ТОВ «МАСТ-БУД» робіт за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ, обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною та звітною документацією? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
- Чи відповідає звітна документація (форми КБ-2в, КБ-3 тощо) з виконання робіт за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ, за порядком складання і наведеними розрахунками вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва та ремонту? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?
- Чи було допущено завищення вартості виконаних ТОВ «МАСТ-БУД» робіт, за договором укладеним між за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ, якщо так, то на яку суму?
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.242-244 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури Дніпропетровської області юриста 1-го класу Листопад А.М., винесене в кримінальному провадженні №42018040000001029 від 27.08.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 ч.3 КК України, про призначення комплексної будівельно-технічної та товарознавчої експертизи, - задовольнити.
Призначити по кримінальному провадженню №42018040000001029 від 27.08.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 ч.3 КК України комплексну будівельно-технічну та товарознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, надавши відповіді на наступні питання:
- Чи відповідає розроблена проектно-кошторисна документація вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва та ремонту (ДБН, СНиП тощо) за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності? Чи були підстави вважати, що стан мосту є аварійним та він потребую ремонту? Чи була нагальна необхідність у проведенні ремонтних робіт, зазначених у проектно-кошторисній документації з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ?
- Чи відповідають ринковій вартості ціни зазначені в проектно-кошторисній документація розробленій по об`єкту: «ДК 021:2015 код 45300000-0 Будівельно-монтажні роботи (ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Капітальний ремонт автодорожнього моста №2 через р. Дніпро в м. Дніпропетровську») за договором № 09/07-1 від 09.07.2018?
- Що згідно проектно-кошторисної документації послугувало підставою завищення вартості капітального ремонту об`єкту: «ДК 021:2015 код 45300000-0 Будівельно-монтажні роботи (ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Капітальний ремонт автодорожнього моста №2 через р. Дніпро в м. Дніпропетровську») за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 у порівнянні з проектно-кошторисною документацією на підставі якої виконувались роботи ТОВ «Завод Майстер-Профі» за договором №223/16 03.11.2016 на суму 177 790737,77 грн., та договором 15/08 від 15.08.2017 на суму 71 584 399,20 грн. на виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього мосту № 2 через р. Дніпро, м.Дніпропетровську? Чи була нагальна необхідність у проведення додаткових робіт за договором № 09/07-1 від 09.07.2018, що послугували завищенню ціни договору?
- Чи відповідають виконані ТОВ «МАСТ-БУД» роботи проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
- Який перелік та об`єм фактично виконаних робіт ТОВ «МАСТ-БУД» за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ?
- Яка вартість фактично виконаних робіт за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ?
- Яка ринкова вартість фактично виконаних робіт за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ, станом на момент проведення робіт?
- Чи відповідають обсяги та вартість фактично виконаних ТОВ «МАСТ-БУД» робіт за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ, обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною та звітною документацією? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
- Чи відповідає звітна документація (форми КБ-2в, КБ-3 тощо) з виконання робіт за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ, за порядком складання і наведеними розрахунками вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва та ремонту? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?
- Чи було допущено завищення вартості виконаних ТОВ «МАСТ-БУД» робіт, за договором укладеним між за договором № 09/07-1 від 09.07.2018 укладеним між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «МАСТ-БУД», предметом якого є виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту автодорожнього моста № 2 через р. Дніпро у м. Дніпропетровськ, якщо так, то на яку суму?
Роз`яснити експерту його права та обов`язки, передбачені ст.69 КПК України, попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України. Роз`яснити експерту, що у відповідності до ст.5 ЗУ «Про судову експертизу», під час проведення судових експертиз об`єкти дослідження можуть бути пошкоджені або витрачені лише у тій мірі, в якій це необхідно для дослідження.
В розпорядження експерта надати вилучену в рамках вказаного провадження документацію з додатками.
У разі необхідності в розпорядження експерта надати інші матеріали, документи тощо, в тому числі за його письмовим клопотанням.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Н. Ю. Вікторович