Рішення № 81929005, 15.05.2019, Ружинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
15.05.2019
Номер справи
291/211/19
Номер документу
81929005
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 291/211/19

2/291/159/19

У К Р А Ї Н А

Ружинський районний суд Житомирської області

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

15 травня 2019 року

Ружинський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого - судді Грека М. М.

при секретарі- Кащук Л.С.

прокурора- Афійчука Ю.М.

відповідача- ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ружині цивільну справу за позовною заявою

керівника Бердичівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області

до

ОСОБА_1

про звільнення земельної ділянки.

В С Т А Н О В И В :

Керівником Бердичівської місцевої прокуратури, діючий в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області, звернувся до суду із вказаним позовом, зазначаючи про те, що під час проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства за використанням та охороною земель Головного Управління Держгеокадастру в Житомирській області щодо виявленого факту користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення державної власності без відповідних документів на території Ружинського району.

Відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 10.12.2018 № 854-ДК/1234/АП/0901 /-18 встановлено, що при обстеженні земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів Білилівської сільської ради Ружинського району Житомирської області площею 10 га, встановлено самовільне її зайняття та використання. У полі з південної сторони від с. Білилівка на вказаній земельній ділянці проведено поверхневий обробіток грунту шляхом внесення насіння сільськогосподарських культур.

На момент перевірки право власності або право користування земельною ділянкою площею 10 га за будь-якими фізичними чи юридичними особами не зареєстровано, рішення органів місцевого самоврядування, державної виконавчої влади чи будь-яких інших державних органів про передачу вказаної земельної ділянки у власність або користування (оренду), відсутнє, що вказує на її самовільне зайняття, і чим порушено вимоги ст.ст. 125, 126 ЗК України та ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель». Земельну ділянку самовільно використовує ОСОБА_1 .

Відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 10.12.2018 за № 854- ДК/796АО/10 01/-18 встановлено, що на земельній ділянці, площею 10 га., яка розташована за межами населених пунктів Білилівської сільської ради Ружинського району Броварним І.К. проведено поверхневий обробіток ґрунту шляхом внесення насіння сільськогосподарської культури, без будь-яких правовстановлюючих документі в.

За результатами перевірки додержання вимог земельного законодавства щодо використання та охорони земель 10.12.2018 Броварному І.К. внесено припис № 854-ДН/0862 Пр/03/01-18 про усунення порушення вимог законодавства, виявлених при використанні земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення на території Білилівської сільської ради Ружинського району Житомирської області за межами населених пунктів площею 10 га, шляхом звільнення земельної ділянки.

Обставини, встановлені перевіркою дотримання вимог земельного законодавства, відповідачем не заперечені, що підтверджується підписанням ОСОБА_1 відповідного акта перевірки.

Внаслідок встановлених під час перевірки обставин 10.12.2018 старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Житомирській області начальником відділу контролю за використанням та охороною земель в Андрушівському, Бердичівському, Любарському, Ружинському, Чуднівському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель складено протокол про адміністративне правопорушення за № 854-ДН/6459П/ 07/01-18 щодо ОСОБА_1 за порушення ч. 1 ст.53-1 КУпАП (пункту б статті 211 Земельного кодексу України).

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 10.12.2018 № 854-ДК/0440По/08/01/-18 на Відповідача за порушення ч. 1 ст.53-1 КУпАП (пункту б статті 211 Земельного кодексу України) накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.

В судовому засіданні прокурор Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області Афійчук Ю.М. позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини позову. В його обґрунтування пояснив, що постановою по справі про адміністративне правопорушення встановлено наявність винної поведінки ОСОБА_1 , що виразилося у самовільному зайнятті земельної ділянки розміром 10 га. під посівом без правовстановлюючих документів, за межами населеного пункту с. Білилівка, Ружинського району, Житомирської області.

Представник Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області за довіреністю Мягченко І.А.в судове засідання не зявився надіслав заяву розгляд справи провести без участі представника повністю підтримують позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх заперечень вказував, що договір за користування земельною ділянкою він заключив з Білилівською сільською радою кошти за кристування земельною ділянкою сплачував до бюджету сільської ради.

Заслухавши пояснення прокурора, відповідача та дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані докази суд, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 116 Земельного Кодексу України, права користування земельними ділянками громадяни набувають за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

В ст. ст.125, 126 Земельного Кодексу України зазначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно зазначеного вище Закону право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Пунктом «б» ч. 1 ст. 211 ЗК України передбачено, що за самовільне зайняття земельної ділянки громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства .

Згідно ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до ст. ст. 90, 95, 212 ЗК України, самовільно зайняті земельні ділянки повертаються їх власникам або землекористувачам з передачею останнім незібраного врожаю без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Судом встановлено та із матеріалів справи вбачається, що під час проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства, начальником відділу контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області – начальником відділу контролю за використанням та охороною земель в Андрушівському, Бердичівському, Любарському, Ружинському, Чуднівському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Драчуком І.С. було встановлено, що ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 10.0 га., із земель державної власності Білилівської сільської ради за межами населеного пункту, Ружинського району, Житомирської області на вказаній земельній ділянці проведено поверхневий обробіток грунту шляхом внесення насіння сільськогосподарських культур без правовстановлюючих документів, що зафіксовано в Акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 10 грудня 2018 року №854-ДК/1234/АП/0901/-18.

Того ж дня було складено Акт обстеження земельної ділянки №854-ДК/796/А0/10/01/-18, яким зафіксовано, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 10.0 га із земель державної власності за межами населеного пункту Білилівської сільської ради, Ружинського району, Житомирської області використовується без правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності чи користування (оренди) даною земельною ділянкою, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» є самовільним зайняттям земельної ділянки та порушує вимог ст. ст. 125, 126 Земельного Кодексу України.

З метою усунення встановлених порушень вимог земельного законодавства, начальником відділу контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області – начальником відділу контролю за використанням та охороною земель в Андрушівському, Бердичівському, Любарському, Ружинському, Чуднівському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Драчуком І.С. винесено припис №854-ДК/0862/ПР/03/01/18 від 10.012.2018 року, відповідно до якого ОСОБА_1 зобов`язано усунути відповідні порушення вимог земельного законодавства виявлені при використанні земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення на території Білилівської сільської ради, Ружинського району, Житомирської області замежами населених пунків, площею 10.0 га., шляхом звільнення земельної ділянки, а також складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення.

10 грудня 2018 року постановою начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області – начальником відділу контролю за використанням та охороною земель в Андрушівському, Бердичівському, Любарському, Ружинському, Чуднівському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Драчуком І.С., ОСОБА_1 . було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн. за самовільне її зайняття та використання.

ОСОБА_1 , 20.12.2018 року сплатив належну суму штрафу у розмірі 170 грн., який було визначено постановою начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області – начальником відділу контролю за використанням та охороною земель в Андрушівському, Бердичівському, Любарському, Ружинському, Чуднівському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Драчуком І.С.

Відповідно до ч.4 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду (п.З ст.212 ЗК України).

Згідно ч.4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або користування для всіх потреб.

Відповідно до п.п. 13, 26, 30 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.06.2016 Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством; проводить відповідно до законодавства моніторинг земель та охорону земель; здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі, зокрема у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Із вище наведеного випливає, що розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної форми власності на території Билілівської сільської ради Ружинського району Житомирської області за межами населеного пункту є Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області.

Згідно інформації Білилівської сільської ради ОСОБА_1 . використовує вищевказану земельну ділянку площею 10 га. Впродовж 2016-2018 років за користування земельною ділянкою Броварний сплатив до бюджету сільської ради 41934,90 грн. Останній договір між сільською радою та ОСОБА_1 укладався з 29.12.2017 по 28.12.2018. Сесією Білилівської сільської ради не приймались рішення про надання відповідачу в користування-вищевказану земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності. На 2019 рік договір оренди на вказану земельну ділянку не укладався. Повернення земельної ділянки за договором не здійснювалося.

Водночас, вказана угода не може бути підставою для користування земельною ділянкою та вважатись правовстановлюючим документом, виходячи з наступного.

Так, згідно ст. 16 Закону України «Про оренду землі», особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).

Порядок надання земельних ділянок у власність, в постійне користування, а також в оренду визначено нормами ЗК України, зокрема, ст.ст. 1 18, 123, 124 та Законом України «Про оренду землі».

Статтею 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування -- орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому ЗК України, або за результатами аукціону.

Згідно приписів ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 ЗК України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх об тяжень».

При цьому, нормами чинного законодавства не надано повноважень органам виконавчої влади та місцевого самоврядування но передачі земель державної та комунальної власності юридичним чи фізичним особам в користування без дотримання, зокрема, положень ст.ст. 123, 124 ЗК. України.

Водночас, спірна земельна ділянка в порушення вищевказаних норм законодавства передана за відсутності відповідного рішення органу, з перевищенням повноваженням а реєстрація права користування не була проведена.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі», якою визначено загальні засади набуття, реалізації і припинення права на оренду земельної ділянки, встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передасться в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Укладена між сторонами угода зазначених вище положень (крім, розміру і місця розташування земельної ділянки, строку дії угоди, розміру плати) не містить, хоча зміст угоди визначає фактичне користування відповідачем земельною ділянкою, яка віднесена до сфери розпорядження позивача.

Таким чином, спірна угода сторонами укладена всупереч вимог, визначених ст.ст. 116, 123, 124 ЗК України та Законом України « Про оренду землі», є нікчемним правочином, що не створює прав та обов`язків сторін угоди.

Відповідні рішення, розпорядження, договори оренди, зареєстровані належним чином, у ОСОБА_1 на земельну ділянку 10 га, яка розташована за межами населених пунктів Білилівської сільської ради Ружинського району Житомирської області, відсутні.

При цьому, відсутність у відповідача документів, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди на спірну земельну ділянку була встановлена перевіркою дотримання вимог земельного законодавства, здійсненою ГУ Держгеокадастру 10.12.2018. Акт перевірки було підписано ОСОБА_1 без будь-яких зауважень.

Разом з тим, відповідачем проігноровано припис органу Держгеокадастру про усунення порушень земельного законодавства, спірну земельну ділянку позивачу не повернуто.

Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 10 га, яка самовільно використовується відповідачем без державної реєстрації права власності чи права користування, становить 282469,73 гри.

Суд вважає, що в ході розгляду справи повністю знайшло підтвердження порушення відповідачем вимог земельного законодавства, що виразилося у самовільному зайнятті земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів.

Зазначені обставини відповідачем у встановленому законом порядку належними та допустимим доказами не спростовані. Надані прокурором пояснення в обґрунтування заперечень відповідача зшайшли своє підтвердження.

Надані позивачем докази, досліджені в судовому засіданні є належними та допустимими та свідчать про наявність винної поведінки відповідача.

Позовні вимоги керівника Бердичівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до ОСОБА_1 про звільнення земельної ділянки підлягають задоволенню.

Згідно ст. 141 ЦПК України судові витрати також підлягають відшкодуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 14,19,131-1,144 Конституції України, ст.2 Закону України «Про охорону земель», ст.ст. 4, 5, 116, 122, 125, 126, 152, 157, 21 1, 212 ЗК України, ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст.ст.56,174,175,177 ЦПК України, суд-

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву керівника Бердичівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до ОСОБА_1 про звільнення земельної ділянки – задовільнити.

Зобов`язати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) звільнити земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 10 га, яка знаходиться на території Білилівської сільської ради Ружинського району Житомирської області за межами населеного пункту с. Білилівка, привівши її за власний рахунок у попередній стан.

Стягнути з ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , на користь прокуратури Житомирської області на розрахунковий рахунок № НОМЕР_2 , МФО 820172, ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02909950 понесені прокуратурою Житомирської області сплачений судовий збір за подачу позовної заяви в сумі 1921 грн. ( Одна тисяча девятсот двадцять одна гривня ).

З повним рішенням суду сторони можуть ознайомитися 25.05.2019 року.

Текст повного рішення виготовлено 24.05.2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Житомирського апеляційного суду через Ружинський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя М. М. Грек.