
Справа № 676/5825/18
Номер провадження 2/676/194/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2019 року м. Кам`янець - Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого-судді Бондаря О.О.
з участю секретаря Маневич І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Кам`янець-Подільської міської ради про зобов`язання зняття статусу службового житла з квартири , -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з позовом до Кам`янець-Подільської міської ради, ПАТ «УКРПОШТА», ПАТ «УКРТЕЛЕКОМ» про визнання за позивачами за набувальною давністю права власності на квартиру.
В ході розгляду справи позивачі змінили позовні вимоги та просили зобов`язати відповідача зняти статус службового житла з квартири АДРЕСА_1 .
Ухвалою Кам`янець - Подільського міськрайонного суду від 15 лютого 2019 року закрито провадження в справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Кам`янець-Подільської міської ради, ПАТ «УКРПОШТА», ПАТ «УКРТЕЛЕКОМ» про визнання за позивачами за набувальною давністю права власності на 1/2 частину (за кожним) квартири АДРЕСА_1 .
Ухвалою Кам`янець - Подільського міськрайонного суду від 08 травня 2019 року змінено неналежного відповідача - Кам`янець-Подільську міську раду на належного – Виконавчий комітет Кам`янець-Подільської міської ради.
Позовні вимоги обґрунтовують тими обставинами, що проживають в квартирі АДРЕСА_1 , яка на підставі рішення Виконавчого комітету Кам`янець-Подільської міської ради від 18 січня 1984 року визнана службовою. В квартиру вселилися на підставі ордеру №001249 від 19 січня 1984 року. Звернувшись до відповідача з заявою про приватизацію квартири , однак отримали відповідь, що квартири, віднесені у встановленому порядку до числа службових, приватизації не підлягають.
Представник позивачів ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, подала до початку судового засідання заяву в якій просить позов задовольнити, справу просить розглядати в її відсутності.
Представник Виконавчого комітету Кам`янець-Подільської міської ради в судове засідання не з`явився.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України в зв`язку з неявкою сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи в повному об`ємі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживають в квартирі АДРЕСА_1 в яку вселилися на підставі ордеру №001249 від 19 січня 1984 року виконавчого комітету Кам`янець-Подільської міської ради в складі сім`ї ОСОБА_4 .
З копії рішення виконавчого комітету Кам`янець-Подільської міської ради №6 від 18 січня 1984 року вбачається, що квартира АДРЕСА_1 визнана службовою РВВ та надана ОСОБА_4 , яка працювала листоношею.
З листа міського голови Кам`янець-Подільської міської ради Сімашкевич М.Є. від 15.11.2017 року за №Ко/1952-02-01 вбачається, що передача у приватну, спільну часткову власність квартири, в якій проживає сім`я ОСОБА_1 та ОСОБА_2 можлива лише після виключення квартири з числа службових.
З копії довідки виконавчого комітету Кам`янець-Подільського житлово-експлуатаційного об`єднання від 30 вересня 2005 року за № 21 вбачається, що рішенням виконавчого комітету Кам`янець-Подільської міської ради №724 від 30 вересня 2005 року фінансово-особовий рахунок переоформлено на ім`я ОСОБА_1 з складом сім`ї двох чоловік.
З копії довідки №3526 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб від 11 липня 2018 року вбачається, що за адресою: квартира АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ..
З копії особового рахунку НОМЕР_1 вбачається, що за адресою: квартира АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (наймач), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (сестра), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (племінниця), ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (син), ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 р ІНФОРМАЦІЯ_4 .(батько), ОСОБА_8 , 1983 р.н.(чоловік сестри).
З копії свідоцтва про смерть, зареєстрованого Кам`янець-Подільським міським відділом реєстрації актів громадянського стану, актовий запис №158 від 02 березня 1999 року вбачається, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 .
З довідки ПАТ «Укрпошта» від 29.03.2017 року за №412-673-М-887 вбачається, що наказами Міністерства інфраструктури України від 11.11.2015 року №465 «Про реорганізацію УДППЗ «Укрпошта» у публічне акціонерне товариство» прийнято рішення про перетворення УДППЗ «Укрпошта» в Публічне акціонерне товариство «Укрпошта». Відповідно довідки від 28.03.2017 №02-1450 Хмельницької дирекції ПАТ «Укрпошта» квартира АДРЕСА_2 63 по АДРЕСА_3 - АДРЕСА_4 не обліковується на балансі.
З довідки ПАТ «Укрпошта» Хмельницької дирекції від 28.03.2017 року за №02-1450 вбачається, що квартира АДРЕСА_1 - АДРЕСА_4 на балансі дирекції не перебуває.
З копії довідки ПАТ «Укртелеком» від 18.04.2017 року за №1115-вих-80D731-80D731-2017 квартира АДРЕСА_1 - АДРЕСА_4 на балансі ПАТ «Укртелеком» не обліковується.
Згідно ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема: припинення дії,яка порушує право; примусове виконання обов`язку в натурі. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Якщо спір стосується безпосередньо реалізації права на конкретне житлове приміщення, при вирішенні підсудності справи слід виходити з того, що право на приватизацію є правом на нерухоме майно, тому слід застосовувати ст. 19 ЦПК.
Постановою Ради Міністрів УРСР від 04 лютого 1988 року № 37 «Про службові жилі приміщення» затверджено перелік категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення, а також Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в УРСР.
Службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв`язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Через це зазначені приміщення повинні знаходитися у безпосередній близькості від дільниці, яка ними обслуговується (їх робочого місця).
Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів за клопотанням адміністрації підприємства, установи, організації. У тих випадках, коли підприємство, установа, організація розташована на території одного населеного пункту (району в місті), а жиле приміщення на території іншого, рішення про його включення до числа службових приймається виконавчим комітетом Ради народних депутатів за місцем знаходження приміщення.
До числа службових може бути включено тільки вільне жиле приміщення. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Облік службових жилих приміщень у всіх будинках, незалежно від їх належності, здійснюється у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, яка прийняла рішення про включення жилого приміщення до числа службових. Для одержання службового жилого приміщення відповідний працівник подає заяву адміністрації підприємства, установи, організації. До заяви додається довідка з місця проживання про склад сім`ї і прописку. Члени сім`ї заявника, які бажають оселитися в службове жиле приміщення, дають письмову згоду на проживання в зазначеному приміщенні.
Службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації, у віданні якої ці приміщення знаходяться, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, на території якої знаходиться відповідне підприємство, установа, організація. У рішенні зазначається, яку займає посаду або виконує роботу особа, якій надається службове жиле приміщення, склад її сім`ї, розмір приміщення, що надається, кількість кімнат у ньому та адреса.
На підставі рішення про надання службового жилого приміщення виконавчий комітет районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів видає громадянинові спеціальний ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане службове жиле приміщення.
Громадяни, які мешкають у службових жилих приміщеннях, та пропрацювали на підприємстві (установі, організації), що надало їм службове жиле приміщення, не менше як 10 років не можуть бути виселені з нього без надання іншого жилого приміщення (ст. 125 ЖК УРСР). Також вони мають право звернутись із відповідною заявою про надання їм іншого (замість службового) житла з державного чи громадського житлового фонду, або зняття з даного житла статусу службового. І лише після вирішення цього питання таке житло може бути приватизоване на умовах і в порядку, передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Відповідно до роз`яснень, викладених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 12 квітня 1985 року № 2 «Про деякі питання, що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України», у справах про виселення із службових жилих приміщень необхідно встановлювати, чи віднесено спірне жиле приміщення до службових. При цьому слід виходити з того, що приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду вважаються службовими з часу винесення рішення виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті ради про включення їх до числа службових.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 квітня 1985 року № 2 «Про деякі питання, що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України» оскільки в силу ст.125 ЖК деякі категорії громадян, які проживають у службових жилих приміщеннях, не підлягають виселенню без надання іншого жилого приміщення, при розгляді справ про виселення зі службових жилих приміщень необхідно з`ясовувати, чи користуються відповідачі зазначеною пільгою. Зокрема, особи, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації, що надали їм жиле приміщення, не менше 10 років, користуються такою пільгою і в тому разі, коли цей стаж переривався.
З листа Начальника Центру поштового зв`язку № 2 Хмельницької філії ПАТ «УКРПОШТА» вбачається, що за карточками особового складу Кам`янець – Подільського РВЗ , ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 року народження) працювала листоношею з 18 грудня 1981 року , наказ № 177 від 18 грудня 1981 року, звільнена з роботи за власним бажанням в зв`язку з виходом на пенсію по інвалідності з 06 березня 1997 року , наказ № 66 від 11 березня 1997 року , ст. 38 КЗпП України.
Відповідно до п. 6 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 р. N 37 жиле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках, коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Сам по собі факт проживання в службових жилих приміщеннях робітників і службовців, які припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадян, яких виключено з членів колгоспу, або тих, які вийшли з колгоспу за власним бажанням, не є підставою для виключення цих приміщень з числа службових. Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. У будинках, належних колгоспам, жиле приміщення виключається з числа службових за рішенням загальних зборів членів колгоспу або зборів уповноважених, затверджуваним виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів.
Відповідно до ч. 2 ст.. 5 ЦПК України у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Враховуючи, що квартира АДРЕСА_1 не перебуває на балансі установ, які були створені в результаті реорганізації Хмельницького обласного підприємства зв`язку, мати позивачів більше 10 років пропрацювала поштарем і була звільнена з роботи в зв`язку з інвалідністю, позивачі не мають можливості реалізувати їх право на приватизацію житла , виконавчий комітет слід зобов`язати зняти статус службового житлового приміщення з даної квартири.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії та бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 258 – 260 , 263 – 265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити.
Зобов`язати виконавчий комітет Кам`янець-Подільської міської ради зняти статус службового житлового приміщення з квартири АДРЕСА_1 .
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складання повного рішення.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , картка платника податків номер: НОМЕР_2 ),
Позивач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_5 , картка платника податків номер: НОМЕР_3 )
Відповідач – Виконавчий комітет Кам`янець-Подільської міської ради (майдан Відродження,1, м.Кам`янець-Подільський, Хмельницька область, 32302, код ЄДРПОУ: 04060542).
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О