Ухвала суду № 81921315, 13.05.2019, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
490/3810/19
Номер документу
81921315
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 490/3810/19

н\п 2-а/490/138/2019

Центральний районний суд м. Миколаєва

УХВАЛА

13 травня 2019 року суддя Центрального районного суду міста Миколаєва Черенкова Н.П., розглянувши матеріали адміністративного позову Первинної профспілкової організації працівників Кривоозерського професійного аграрного ліцею до Національної служби посередництва і примирення, відділення національної служби посередництва і примирення в Миколаївській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, третя особа - Міністерство соціальної політики України, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом до відповідачів, третьої особи, в якому просив визнати незаконною та протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в розгляді скарги Первинної профспілкової організації працівників Кривоозерського професійного аграрного ліцею від 05.03.2019 року на порушення порядку укладення та реєстрації колективного договору і на невідповідність вимогам репрезентативності профспілкової організації працівників АПК Кривоозерського професійного аграрного ліцею ("Кривоозерський ПАЛ учительський" згідно назви на печатці), відмови від розгляду скарги Первинної профспілкової організації працівників Кривоозерського професійного аграрного ліцею від 26.03.2019 року на рішення, дії та бездіяльність Відділення національної служби посередництва і примирення в Миколаївській області та на порушення порядку укладення та реєстрації колективного договору і на невідповідність вимогам репрезентативності профспілкової організації працівників АПК Кривоозерського професійного аграрного ліцею ("Кривоозерський ПАЛ учительський" згідно назви на печатці) та перенаправлення скарги Первинної профспілкової організації працівників Кривоозерського професійного аграрного ліцею від 26.03.2019 року на розгляд до Міністерства соціальної політики України; зобов`язати відповідача розглянути подані Первинною профспілковою організацією працівників Кривоозерського професійного аграрного ліцею скарги від 05.03.2019 року та від 26.03.2019 року та вручити їх для розгляду.

Суддя, дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, дійшов такого висновку.

Ст. 19 КАС України визначено предметну юрисдикцію адміністративних судів.

Нормами ст. 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію адміністративних судів. Так, ч. 1 цієї статті Кодексу передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених п. п. 1-3 ч. 1 цієї статті.

Згідно з ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 цієї статті.

Таким чином, справа за позовом Первинної профспілкової організації працівників Кривоозерського професійного аграрного ліцею до Національної служби посередництва і примирення, відділення національної служби посередництва і примирення в Миколаївській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, третя особа - Міністерство соціальної політики України, належить до предметної юрисдикції окружного адміністративного суду.

Ст. 8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" закріплено право особи на розгляд її справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

За приписами ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених ст. ст. 20, 22, 25-28цього Кодексу.

Ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення

Інтерпретація суті конструкції "суд, встановлений законом" викладена Європейським судом з прав людини у рішенні у справі "Сокуренко і Стригун проти України". Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію "суд, встановлений законом": організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).

З наведеного вище вбачається, що розгляд адміністративним судом з порушенням правил предметної юрисдикції є порушенням права особи на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та безумовною підставою для скасування ухваленого у справі рішення (ч. 1 ст. 318 КАС України).

Проте чинний КАС України не містить чіткого правового алгоритму дій судді на стадії відкриття провадження у справі у випадку подання позовної заяви з недотриманням норм, що регулюють предметну підсудність адміністративних справ.

Таким чином, застосуванню підлягає закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).

Так, за приписами п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відтак, зважаючи на те, що при відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Первинної профспілкової організації працівників Кривоозерського професійного аграрного ліцею до Національної служби посередництва і примирення, відділення національної служби посередництва і примирення в Миколаївській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, третя особа - Міністерство соціальної політики України, встановлено, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) окружного адміністративного суду, з метою недопущення порушення права позивача на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та уникнення причин для скасування рішення, яке буде ухвалене у справі, з підстав, встановлених ч. 1 ст. 318 КАС України, керуючись п. 6 ч. 7 КАС України, матеріали адміністративного позову слід передати за підсудністю до Миколаївського окружного адміністративного суду.

Зважаючи на вищенаведене, керуючись ст. ст. 7, 19, 20, 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Матеріали адміністративного позову Первинної профспілкової організації працівників Кривоозерського професійного аграрного ліцею до Національної служби посередництва і примирення, відділення національної служби посередництва і примирення в Миколаївській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, третя особа - Міністерство соціальної політики України - передати за підсудністю до Миколаївського окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду або через Центральний районний суд м. Миколаєва шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя Н.П. Черенкова