
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2019 року 13:05Справа № 280/5592/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., за участю секретаря судового засідання Мащенко Д.В.,
представників:
позивача ОСОБА_1 .,
відповідачів ОСОБА_2 ,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107) та Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
27.12.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач 1) та Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 2), в якій позивач просить:
визнати протиправними та скасувати рішення комісії відповідача 1, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації: від 31.08.2018 №901442/2885003992 про відмову у реєстрації податкової накладної №1915 від 06.09.2017, від 31.08.2018 №901440/2885003992 про відмову у реєстрації податкової накладної №1914 від 06.09.2017;
зобов`язати відповідача 2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1915 від 06.09.2017, №1914 від 06.09.2017 з дати подання їх на реєстрацію позивачем.
Крім того, просив розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження та стягнути з відповідачів судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що за результатами господарської діяльності позивачем складено податкову накладну № 1915 від 06.09.2017 на загальну суму 45850,02 грн. та податкова накладна №1914 від 06.09.2017 на загальну суму 256760,11 грн., які 26.09.2017 подані на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, реєстрацію податкових накладних було зупинено з підстав: «відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 49.41.19-00.00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицею даних платника податків, яка передбачена п.4 цього наказу». Позивач вказує, що фіскальним органом у квитанції не зазначено конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків; не вказано конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких затверджено наказом МФУ від 13.06.2017 №567. Вказує, що позивачем на адресу контролюючого органу надіслано пояснення та документи, які підтверджують реальність господарських операцій, однак Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийняті оскаржувані рішення від 31.08.2018 № 901442/2885003992 та №901440/2885003992, які не містять чіткого визначення підстав для їх прийняття, що на думку позивача, свідчить про їх необґрунтованість. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 02.01.2019 у справі відкрите спрощене позовне провадження, судове засідання призначене на 05.02.2019.
23.01.2019 до суду надійшла заява представника позивача про участі представника позивача в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Мелітопольським міськрайонним судом Запорізької області.
В період з 17.01.2019 по 03.02.2019 суддя перебував у щорічній основній оплачуваній відпустці.
Ухвалою від 04.02.2019 у задоволенні заяви представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції було відмовлено.
Ухвалою від 05 лютого 2019 року розгляд справи відкладено до 26 лютого 2019 року.
Відповідачі позов не визнали, у письмовому відзиві від 05.02.2019 посилаються на те, що реєстрація податкових накладних №1914 та №1915 від 06.09.2017 була зупинена як така, що відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За висновком комісії підставами відмови у реєстрації податкових накладних № 1914 та №1915 від 06.09.2017 при опрацюванні наданого пакету документів було: відсутність документів, які підтверджують фактичне виконання послуг з перевезення товару ФОП ОСОБА_3 на замовлення ІП «Кока Кола Беверіджиз Лімітед Україна» (товарно-транспортні накладні, заявки на перевезення, виткові накладні); відсутність документів про оренду автотранспорту або володіння на праві власності транспортних засобів; надання яких передбачено пунктами 13.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117; позивачем порушено ст. 187, 188, 201, 200 ПКУ при оформленні акту здачі-прийняття робіт, який по суті включає в себе червень та липень 2017 року, а акт складений у серпні 2017 року. Дана послуга надавалася позивачем протягом 2 місяців, що зумовлює декларування таких показників в різних місцях декларацій, а саме в 6 та 7 місяці 2017 року, проте акт складено у 9 місяці 2017 року, що є неправомірним та порушенням податкової дисципліни. Акт прийняття-здачі складений на 213966,17 грн., а податкова накладна на 45850,02 грн. З огляду на таке, стверджують, що відповідач 1 діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.
25.02.2019 через канцелярію суду від позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначено, що на підтвердження реальності здійснення господарської операції за наслідками, якої було складено спірні податкові накладні до комісії ДФС були подані письмові пояснення, в яких зазначено про умови її здійснення, специфіку діяльності позивача, та надані необхідні документи. Крім того, звертає увагу, що податкові накладні були складені за результатом надання послуг, а не постачання товарів. Спірні податкові накладні складені по першій події, яка визначалася датою складання акту приймання-передачі послуг. Відповідно відсутність оплати на момент здійснення господарської операції не впливає на обов`язки позивача на реєстрацію ПН .
Ухвалою від 26.02.2019 провадження у справі зупинено до 14.03.2019 для надання часу сторонам для примирення.
04.03.2019 через канцелярію суду від відповідачів надійшли заперечення, в яких вони просять у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що товарно-транспортна накладна є первинним документом при наданні послуг перевезення, тому акти приймання-передачі послуг повинні складатися відповідно до ТТН.
11 березня 2019 року позивачем подано додаткові пояснення (вх. №9518) в яких зазначено, що відповідачами жодним чином не спростований факт виконання послуг перевезень. Крім того посилання на недоведеність цих послуг не може слугувати підставою для відмови у реєстрації спірних податкових накладних. Посилається на те, що в спірних рішеннях податковим органом не підкреслено конкретних документів, які не надано. Вважає, що позивачем подано достатній пакет документів для реєстрації податкових накладних.
Ухвалою від 14 березня 2019 року поновлено провадження у справі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив.
Представник відповідачів заперечив проти позову з підстав, викладених у відзиві на позов та запереченнях на відповідь на відзив.
14 березня 2019 року у судовому засідання оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 з 30.05.2001 зареєстрований в якості фізичної особи - підприємця, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серія НОМЕР_3 .
З 04.04.2002 позивач зареєстрований платником ПДВ, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платником ПДВ № 63882472.
Основними видами господарської діяльності позивача є оптова торгівля напоями (код КВЕД 46.34) та вантажний автомобільний транспорт (код КВЕД 49.41).
15 грудня 2016 року між позивачем (експедитор) та ІП «КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД» (замовник) було укладено договір про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом №LP-07-17.
Згідно з п. 1.2 розділу І Договору, на підставі та на умовах цього Договору Експедитор надає Замовнику наступні послуги:
- організація перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України на підставі Заявок Замовника;
- залучення до надання послуг перевізників шляхом укладання з ними відповідних договорів від свого імені;
- здійснення розрахунків з усіма учасниками транспортного процесу;
- виконання інших доручень Замовника за згодою сторін.
Згідно п. 2.1.1 Договору інформація щодо характеристик вантажу, пункту відправлення, пункту призначення, часу та дати подачі автомобіля під завантаження, вартість послуг та інші істотні умови перевезення вказуються у конкретній заявці (надалі - «Заявка»).
Згідно п. 2.5.5 Договору здача-приймання послуг за цим Договором підтверджується Актом наданих послуг, який підписується Сторонами у двох примірниках.
Відповідно до п. 4.2. Договору вартість Послуг визначається в узгодженій Сторонами Заявці та вказується у рахунку-фактурі та Акті наданих послуг.
З метою виконання вказаних послуг позивач використовував орендований вантажний автомобіль марки MERCEDES BENZ р.н. НОМЕР_4 , відповідно до Договору оренди-найму транспортного засобу (стор. 28). Керування цим ТЗ здійснює водій ОСОБА_4 , який є працівником позивача, що підтверджується копіями звіту з доказами направлення про суми нарахованої з/п застрахованих осіб та суми ЄСВ на підтвердження трудових відносин з водієм, водійського посвідчення.
Крім того, з метою виконання вказаних послуг позивачем залучаються суб`єкти господарювання - перевізники, які фактично забезпечують перевезення (доставку) вантажів до визначених вантажоодержувачів.
Після виконання заявок автотранспорту (копії додаються), погоджених сторонами відповідно до договору № LH-07-17 від 15.12.2016р., між замовником - ІП «KOКA-KOЛA БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД» та позивачем, як експедитором, були складені наступні акти здачі-приймання послуг:
- № ZAP -004020 від 06.09.2017, яким було підтверджено виконання транспортних послуг тендерний рейс смт. В. Димерка - Запоріжжя, загальною вартістю без ПДВ - 38208,35 гри., ПДВ 20% - 7641,67 грн., загальна вартість з ПДВ 45850,02 грн.
- № ZAP-001903 від 06.09.2017р., яким було підтверджено виконання транспортних послуг тендерний рейс смт. В. Димерка - Запоріжжя, загальною вартістю без ПДВ - 213966,76 грн., ПДВ 20% - 42793,35 грн., загальна вартість з ПДВ 256760,11 грн.
Виконання вказаних послуг також підтверджується доданими актами звірки взаєморозрахунків.
На підтвердження фактичного виконання транспортних послуг тендерний рейс смт. В. Димерка - Запоріжжя, що вказані в акті № ZAP-004020 від 06.09.2017, позивачем до позову додано копії договорів-заявок з перевізниками, актів здачі-приймання послуг, ТТН, платіжні доручення на підтвердження здійснення оплати послуг залучених перевізників.
На підтвердження фактичного виконання транспортних послуг тендерний рейс смт. В. Димерка - Запоріжжя, що вказані в акті № ZAP-001903 від 06.09.2017 до позову додано:
- копії договорів-заявок з перевізниками, актів здачі-приймання послуг, ТТН, платіжні доручення на підтвердження здійснення оплати послуг залучених перевізників;
- копії накладних на повернення, ТТН за якими перевізником вказано ФОП ОСОБА_3 , автомобілі вантажні MERCEDES BENZ р.н . НОМЕР_4 , посвідчення водія ОСОБА_4
Відповідно до норм п. 187.1 ст. 187 ПК України на дату складання актів здачі-приймання послуг, за правилом першої події, позивачем складено наступні податкові накладні:
- № 1915 від 06.09.2017 на загальну суму 45850,02 грн., ПДВ 7641,67 грн.;
- № 1914 від 06.09.2017 р. на загальну суму 256760,11 грн.. ПДВ 42793,35 грн.,
26 вересня 2017 року зазначені податкові накладні були подана засобами електронного зв`язку до ДФС України на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте згідно отриманої квитанції №1 позивача було повідомлено про зупинення їх реєстрації.
Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено те, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання товарів згідно з УКТ ЗЕД: 49.41.19-00.00.. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу».
30.08.2018 позивачем надіслано засобами електронного зв`язку Повідомлення № 2 про подання пояснень, копій документів щодо ПН№ 1915 від 06.09.2017 р. реєстрацію якої було зупинено, до якого були додані характеристика підприємства і господарської діяльності з електронними копіями документів на 30 арк., які підтверджують реальність здійснення господарських операцій по вказаній ПН.
За результатом розгляду вказаних пояснень та документів було прийнято рішення від 31.08.2018 № 901442/2885003992 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1915 від 06.09.2017р.
30.08.2018 позивачем також надіслано засобами електронного зв`язку Повідомлення № 1 про подання пояснень, копій документів щодо ПН№ 1914 від 06.09.2017, реєстрацію якої було зупинено, до якого були додані характеристика підприємства і господарської діяльності з електронними копіями документів на 30 арк., які підтверджують реальність здійснення господарських операцій по вказаній ПН.
За результатом розгляду вказаних пояснень та документів було прийнято рішення від рішення від 31.08.2018 № 901442/2885003992 про відмову у реєстрації податкової номадної № 1915 від 06.09.2017, від 31.08.2018 № 901440/2885003992 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1914 від 06.09.2017.
В якості підстави для відмови у вказаних рішеннях було зазначено про ненадання платником податку копій документів, а саме:
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Не погоджуючись з цим рішеннями, я оскаржив їх в порядку адміністративного оскарження до Комісії з питань розгляду скарг ДФС України (копія скарги, докази її подання засобами електронного зв`язку додаються).
Однак, Комісія з питань розгляду скарг ДФС України прийняла рішення від 20.09.2018 № 31609/2885003992/2, № 31610/2885003992/2, якими залишила скарги позивача без задоволення, а оскаржувані рішення без змін.
Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Положенням пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
В свою чергу, за приписами пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до положень підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, яка була чинною станом на 26.09.2017 - дату квитанцій №1), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі, у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, чи зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (Критерії оцінки ступня ризиків; був чинним на момент виникнення спірних правовідносин).
Пункт 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків містить у собі визначення двох різних критеріїв. Так, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
З огляду на приписи частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України на відповідача покладається обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення про зупинення реєстрації податкових накладних та подальших рішень щодо відмови у їх реєстрації.
Відтак, ДФС повинна надати належні та достатні докази, що зупинення реєстрації податкових накладних вчинено відповідно до приписів пункту 201.16. статті 201 Податкового Кодексу України, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, та за наявності підстав, встановлених вищезгаданими Критеріями оцінки ступеня ризиків.
З матеріалів справи встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної є те, що ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступенів ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
У Квитанції №1 зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567.
Натомість, пп. 201.16.1. п. 201.16 ст.201 ПК України (в редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації ПН) вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію або критеріїв, якщо їх виявлено два.
Посилання на невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 49.41.19-00.00 відсутні у п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків.
Слід зазначити, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17.
Відповідно до положень підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (який був чинним до 31.12.2017) письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (Перелік був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Враховуючи те, що під час зупинення реєстрації податкових накладних № 1915 та №1914 від 06.09.2017 контролюючим органом не зазначено конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків вказане свідчить про допущене фіскальним органом порушенням вимог чинного на час застосування законодавства. Крім того, вказані дії призвели до неможливості виконання з боку позивача вимог щодо необхідності подання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вимог підпунктів 201.16.1, 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та пропозицій, викладених у квитанціях, позивачем надані документи, пояснення, якими підтверджується реальність здійснення господарської операції по зупиненій у реєстрації податковій накладній.
З урахуванням специфіки правовідносин позивача із ІП «КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД», з приводу яких було складено акти здачі-приймання послуг № ZAP-004020 від 06.09.2017р., та № ZAP-001903 від 06.09.2017р., та оскаржувані податкові накладні № 1915 та №1914 від 06.09.2017, перелік наданих документів відповідає вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При відмові у прийнятті до реєстрації податкової накладної з посиланням на ненадання платником податків достатніх документів, комісія має навести дані щодо документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну до реєстрації.
Також в порушення п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України (в редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації ПН ) у квитанції № 1 не вказано конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567.
В оскаржуваному рішенні не зазначено яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Оскаржуване рішення відповідача 1 не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку позивача.
Як вже встановлено судом, в обґрунтування позовних вимог позивачем на підтвердження своїх господарських відносин з ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД" суду надані відповідні документи достатні для реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Щодо посилання відповідача на порушення позивачем вимог ст. 187, 188, 201, 200 ПКУ при оформленні акту здачі-прийняття робіт, який по суті включає в себе червень та липень 2017 року, а акт складений у серпні 2017 року, послуга надавалася позивачем протягом 2 місяців, що зумовлює декларування таких показників в різних місцях декларацій, а саме в 6 та 7 місяці 2017 року, проте акт складено у 9 місяці 2017 року, що є неправомірним та порушенням податкової дисципліни. Акт прийняття-здачі складений на 213966,17 грн., а податкова накладна на 45850,02 грн. суд зазначає наступне.
Обґрунтовуючи у запереченні правомірність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації ПН, відповідачами зазначається, що в спірних податкових накладних № 1915 від 06.09.2017 та № 1914 від 06.09.2017 позивачем помилково визначено базу оподаткування ПДВ.
При цьому, відповідачами проводяться розрахунки «бази оподаткування ПДВ» на підставі сум вказаних в первинних документів, які фактично підтверджують витратну частину позивача, а саме виконання залученими перевізниками відповідних перевезень для виконання відповідного замовлення (договорів-заявок з залученими перевізниками, актів здач і приймання послуг з залученими перевізниками, розрахункових документів).
Відповідно до п. 188.1. ст. 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем у зв`язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Таким чином, в даному випадку база оподаткування ПДВ має визначається згідно вартості послуг узгоджених з покупцем послуг, а саме їх замовником - ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД", на підставі підписаних з ним актів здачі-приймання послуг № ZAP-004020 від 06.09.2017, № ZAP-001903 від 06.09.2017.
В цих актах здачі-приймання послуг вказана відповідна кількість перевезень (по №ZAP-001903 від 06.09.2017р. - 5, по № ZAP-004020 від 06.09.2017р. - 28). На підтвердження фактичного виконання цих перевезень, як залученими перевізниками, так і водієм ОСОБА_4 , до суду позивачем були надані відповідні підтверджуючі первинні, транспортні та розрахункові документи. Відповідачами жодним чином не спростовано факт надання цих послуг та виконання перевезень.
Крім того, посилання відповідачів на вказані обставини є недоречними, оскільки відповідно до змісту та форми оскаржуваних рішень, а також положень Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, що затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 року № 117 (далі - Порядок № 117) вказані обґрунтування взагалі не є підставою для відмови у реєстрації спірних податкових накладних.
Тому, враховуючи зміст та специфіку вказаних господарських операцій, належним первинним документом, який засвідчує факт постачання послуг замовнику є складений сторонами Договору акт здачі-приймання цих послуг з визначенням їхньої вартості і саме па дату складання цих актів у позивача виник обов`язок зі складання відповідних податкових накладних.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
В даному випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішень від 31.08.2018 №901442/2885003992 про відмову у реєстрації податкової накладної №1915 від 06.09.2017 та від 31.08.2018 №901440/2885003992 про відмову у реєстрації податкової накладної №1914 від 06.09.2017.
В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних № 1915 та №1914 від 06.09.2017.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог позивача.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Так, пунктом 28 Порядку № 117, окрім іншого, визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
При цьому, згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарських операцій по поданим податковим накладним. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №1914 та №1915 від 06.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Разом з тим, ч. 7 ст. 139 КАС України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Суд зазначає, що до закінчення судового розгляду представник позивача заявив про застосування ч. 7 ст. 139 КАС України, тому питання про розподіл судових витрат не вирішувалось.
Для вирішення питання про розподіл судових витрат, у відповідності до вимог ст. 252 КАС України у справі буде прийняте додаткове рішення.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107) та Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 31.08.2018 №901442/2885003992 про відмову у реєстрації податкової накладної №1915 від 06.09.2017 та від 31.08.2018 №901440/2885003992 про відмову у реєстрації податкової накладної №1914 від 06.09.2017.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1915 від 06.09.2017 та №1914 від 06.09.2017, складені Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Заяву представника Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про ухвалення судового рішення щодо розподілу судових витрат після ухвалення судового рішення задовольнити.
Призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати на 27 березня 2019 року на 16 год. 00 хв. яке відбудеться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, 65в, в залі судового засідання №16.
Фізичній особі - підприємцю Гойник Віктору Володимировичу у п`ятиденний строк з дати після ухвалення цього рішення подати докази щодо розміру понесених ним судових витрат.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текс судового рішення виготовлений та підписаний 16.05.2019.
Суддя Р.В. Кисіль