Рішення № 81915648, 22.05.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
758/16837/17
Номер документу
81915648
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року м. Київ № 758/16837/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

20 грудня 2017 року ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернувся до Подільського районного суду міста Києва із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ГУ ПФ України в м. Києві), яку, ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 02 січня 2018 року передано на розгляд за підсудністю Окружному адміністративному суду міста Києва, та у якій, з урахуванням змінених ОСОБА_1 позовних вимог, прийнятих ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Чудак О.М. від 01 червня 2018 року, він просить:

- визнати бездіяльність ГУ ПФ України в м. Києві щодо непроведення перерахунку та невиплати пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18 листопада 2015 року №947 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», - протиправною;

- зобов`язати ГУ ПФ України в м. Києві на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України (МВС України) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13 травня 2017 року №22/6-70889, провести з 01 січня 2016 року перерахунок його пенсії, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 4800 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції/полковник поліції 2400 грн; надбавка за вислугу років (45%) 3240 грн (від ПО + підвищення + ОЗ); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 52200 грн (від ПО + підвищення + 03 + ВС); надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (50%) 2400 грн (від ПО + підвищення); надбавка за умови роботи в умовах режимних обмежень (10%) 480 грн (від ПО + підвищення); премія (104,25%) 19327,95 грн (від грошового забезпечення); з дати виникнення права на перерахунок, що входять до розрахунку пенсії;

- зобов`язати нарахувати та виплатити одноразово, своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час, без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання ГУ ПФ України в м. Києві подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Підставою для звернення до суду стала протиправна, на думку позивача, бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії, передбаченого законодавством.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва Чудак О.М. від 20 квітня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

03 вересня 2018 року від ГУ ПФ України в м. Києві до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача, зокрема, зазначив, що виплату пенсії буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.

Також, відповідачем зазначено, що ними здійснено перерахунок пенсії позивачу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з огляду на що, підстави для задоволення позову відсутні.

Суд розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФ України в м. Києві та з 27 квітня 2010 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 62% грошового забезпечення (вислуга років 24).

07 серпня 2017 року позивач на його запит отримав лист ГУ ПФ України в м. Києві від 07 серпня 2017 року №18686/03 разом із копією довідки про розмір грошового забезпечення від 13 травня 2017 року №22/6-70889.

У вказаному листі ГУ ПФ України в м. Києві, зокрема, зазначило, що ним до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України (Ліквідаційна комісія ГУ МВС України) направлено списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, оскільки МВС України листом від 22 березня 2017 року №4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01 січня 2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУ МВС (УМВС) в областях та в м. Києві. Відповідна інформація щодо позивача також була включена до списків. Довідка про розмір грошового забезпечення від 13 травня 2017 року №22/6-70889 надійшла до пенсійного органу 24 травня 2017 року. При цьому ГУ ПФ України в м. Києві у вказаному листі запропонувало позивачу звернутися до відповідного підрозділу МВС України щодо розміру грошового забезпечення.

Також судом встановлено, що при призначенні пенсії позивачу з 27 квітня 2010 року довічно, грошове забезпечення для обчислення пенсії складалось з: посадового окладу - 1800 грн; окладу за військовим званням - 135 грн; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 5507,77 грн, в тому числі, осіб, які працювали в умовах режимних обмежень 10%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%; надбавки за особливо важливі завдання - 50%; премії - 75 %. Всього - 8120,02 грн (62% від 8120,02 грн = 5034,41 грн).

Водночас, згідно довідки від 13 травня 2017 року №22/6-70889 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 забезпечення складається з: посадового окладу - 4800 грн; окладу за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400 грн; процентної надбавки за стаж служби 45% - 3240 грн; відсоткової надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% - 480 грн; премії 83,67% - 9136,76 грн. Всього - 20056,76 грн.

Разом з цим, як вбачається з копії оновленої довідки від 15 березня 2018 року №22/6-70889 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, воно складається з: посадового окладу - 4800 грн; окладу за військовим званням - 2400 грн; процентної надбавки за стаж служби 45% - 3240 грн; відсоткової надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% - 480 грн; премії 22% - 2402,76 грн. Всього - 13322,40 грн.

01 травня 2018 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4800 грн; оклад за військовим званням - 2400 грн; процентна надбавка за стаж служби 45% - 3240 грн; відсоткова надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 480 грн; премія 22% - 2402,76 грн. Всього - 13322,40 грн (62% від 13322,40 грн = 8259,89 грн).

Таким чином, для розрахунку пенсії позивача не включено надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50% та надбавку за особливо важливі завдання - 50%, які отримував позивач та, які були враховані при призначенні пенсії. При цьому суд встановив, що розмір премії з 75% зменшено до 22%.

Не погодившись з такою позицією відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш, як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02 грудня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Як встановлено судом 01 травня 2018 року ГУ ПФ України в м. Києві на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу здійснено перерахунок його пенсії з 01 січня 2016 року із сум грошового забезпечення, які визначені в оновленій МВС України довідці від 15 березня 2018 року №22/6-70889. А саме: посадовий оклад - 4800 грн; оклад за військовим званням - 2400 грн; процентна надбавка за стаж служби 45% - 3240 грн; відсоткова надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 480 грн; премія 22% - 2402,76 грн. Всього - 13322,40 грн (62% від 13322,40 грн = 8259,89 грн).

Суд зазначає, що надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення та за особливо важливі завдання, які просить включити позивач, не передбачені постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

При цьому, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право установлювати, зокрема здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Тобто, премія не є обов`язковою, її встановлення є правом керівника поліції, реалізація якого залежить від асигнувань на грошове забезпечення і конкретний розмір премії постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не визначений.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» МВС України 06 квітня 2016 року прийнято наказ №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», який визначає критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції.

Відповідно до абзацу другого пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, - розмір надбавки та премії встановлюється кожному поліцейському індивідуально, залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01 січня 2016 року такі виплати, як надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення та за особливо важливі завдання, йому не виплачувались, підстави для включення цих доплат до розрахунку грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутні.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення премії у меншому розмірі, ніж він отримував, оскільки відповідно до абзацу п`ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, вказаний розмір премії 22% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу п`ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 75%, як отримував позивач, немає.

Вказана правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій адміністративній справі №Пз/9901/1/18 802/2196/17-а.

При цьому Верховний Суд вказав, «…Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію».

До того ж, суд зазначає, що позивачем не зазначено та не подано відповідних доказів звернення до МВС України та ГУ ПФ України в м. Києві із заявами про проведення перерахунку її пенсії в зв`язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Тобто, відсутнє як таке порушене право позивача з боку органів Пенсійного фонду України, оскільки ОСОБА_1 до відповідача з приводу проведення перерахунку його пенсії не звертався, відмови не отримував.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, відсутності витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, підстави для розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 72-73, 76-77,139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42098368).

Суддя О.М. Чудак