
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2019 року Чернігів Справа № 620/811/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, у зв`язку з встановленням позивачу 21.11.2018 ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, отриманої під час виконання обов`язків військової служби;
- зобов`язати відповідача подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (за вирахуванням проведених виплат), передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, у зв`язку з встановленням позивачу 21.11.2018 ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, отриманої під час виконання обов`язків військової служби.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно не направлено до Міністерства оборони України документи щодо виплати одноразової грошової допомоги в повному обсязі як інваліду війни ІІІ групи, що настала внаслідок травми, отриманої під час виконання обов`язків військової служби, оскільки Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту не є уповноваженим органом на прийняття рішення щодо призначення чи відмови у призначенні заявнику одноразової грошової допомоги.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки у зв`язку з нововиявленими обставинами встановлено, що позивач права на отримання одноразової грошової допомоги не має. Зазначає, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту є розпорядником бюджетних коштів, тому прохання позивача зобов`язати відповідача подати висновок Міністерству оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу є безпідставним.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту та її голова не наділені повноваженнями самостійно приймати рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, а повинні направляти документи за належністю до Міністерства оборони України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині Т0500 Державної спеціальної служби транспорту на посаді помічника командира частини - начальника служби охорони державної таємниці.
Як вбачається з копії акту № 1 розслідування нещасного випадку, що стався 30.11.2016 о 16 год. 50 хв. у військовій частині Т0500, отримана позивачем травма - струг головного мозку, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби (а.с. 17-19).
21.11.2019 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з 15.11.2018 у зв`язку з травмою, пов`язаною з виконанням обов`язків військової служби, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВБ № 068722 (а.с. 32).
В подальшому позивач звернувся до командира військової частини Т0500 з рапортом від 22.11.2018 про надання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності (а.с. 62).
Начальником військової частини Т0500 документи для отримання позивачем одноразової грошової допомоги, у зв`язку із встановленням інвалідності ІІІ групи, були направленні голові Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, про що свідчить лист від 13.12.2018 № 1729 (а.с. 33-34).
Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту листом від 21.12.2018 № 38/6.2/1408 повідомлено про відсутність заперечень щодо виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 95340,00 грн. ОСОБА_1 , якому рішенням МСЕК від 21.11.2018 встановлено ІІІ групу інвалідності, пов`язану з травмою, отриманою під час виконання обов`язків військової служби, за умови наявності фінансових ресурсів, передбачених в Державному бюджеті України для забезпечення діяльності Державної спеціальної служби транспорту, здійснення першочергових обов`язкових виплат та в порядку черговості (а.с. 36).
01.02.2019 позивач звернувся до голови Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту з заявою про проведення повної виплати належної йому одноразової грошової допомоги в розмірі 317160,00 грн. (а.с. 38-39).
Відповідач, листом від 28.02.2019 № 518/6.2/117 повідомив позивача, що у зв`язку з відсутністю підтвердження, що травма не є наслідком вчинення позивачем дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, підстав щодо отримання одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, немає (а.с. 40-41).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон, в редакції, чинній на час встановлення позивачу інвалідності).
Статтею 1 Закону передбачено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (стаття 2 Закону).
Частиною першою статті 16 Закону встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно підпункту 4 пункту 2 статті 16 Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975 в редакції, чинній на час встановлення позивачу інвалідності).
Пунктом 11 Порядку № 975 визначено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
В силу пункту 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Згідно пункту 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Крім того, пунктом 4.4. Розділу IV Положення про організацію в Державній спеціальній службі транспорту роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказ Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.11.2010 № 849 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.12.2010 за № 1333/18628 передбачено, що за результатами розгляду документів для виплати одноразової грошової допомоги уповноваженим структурним підрозділом Голова Адміністрації Держспецтрансслужби у 15-денний строк з дня їх реєстрації подає головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги.
З аналізу викладених норм слідує, що порядок призначення та виплати допомоги полягає у наступному: особи, які мають право на одноразову грошову допомогу звертаються з документами до керівника уповноваженого органу; керівник уповноваженого органу подає розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, та надсилається за належністю до Міністерства оборони України для їх розгляду; розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату допомоги особі, яка звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Суд зазначає, що за приписами Порядку № 975 саме до дискреційних повноважень Міністерства оборони України віднесена можливість прийняти рішення про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Водночас, відповідач не наділений повноваженнями на самостійне визначення наявності або відсутності у осіб права на призначення чи відмову в отриманні одноразової грошової допомоги у зв`язку із інвалідністю, або залишення їх заяв без реалізації.
В даному випадку відповідач вийшов за межі наданих чинним законодавством України повноважень, не направивши до Міністерства оборони України висновку та документів для нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, отриманої внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби за його рапортом від 22.11.2018, фактично самостійно розглянувши подану позивачем заяву та прийнявши рішення про відсутність підстав щодо отримання одноразової грошової допомоги, у зв`язку з чим неправомірно перебрав на себе повноваження Міністерства оборони України.
При цьому, відповідачем було проігноровано свій обов`язок, визначений пунктом 13 Порядку № 975, щодо направлення заяви позивача та доданих до неї документів на адресу Міністерства оборони України.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.03.2018 у справі № 372/1591/17, від 24.04.2018 у справі № 750/7847/17, від 22.05.2018 у справі № 750/5109/17.
Твердження відповідача щодо відсутності підстав для направлення Міністерству оборони України висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги з документами, оскільки відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту є розпорядником бюджетних коштів, не заслуговують на увагу з огляду на таке.
Державна спеціальна служба транспорту є спеціалізованим військовим формуванням, що входить до системи Міністерства оборони України, призначеним для забезпечення стійкого функціонування транспорту в мирний час та в особливий період (стаття 1 Закону України «Про Державну спеціальну службу транспорту»).
Статтею 17 Закону України «Про Державну спеціальну службу транспорту» визначено, що фінансування Державної спеціальної служби транспорту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в межах обсягів бюджетних призначень, визначених головному розпоряднику - Міністерству оборони України і передбачених окремим рядком у Державному бюджеті України, а також з інших джерел, передбачених законом.
Згідно пункту 1 частини другої статті 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.
З огляду на правовий зміст та аналіз наведених норм, суд приходить до висновку, Державна спеціальна служба транспорту не є головним розпорядником бюджетних коштів.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (вул. Велика Васильківська, буд. 50, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 33145904) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, у зв`язку з встановленням позивачу 21.11.2018 ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, отриманої під час виконання обов`язків військової служби.
Зобов`язати Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (за вирахуванням проведених виплат), передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, у зв`язку з встановленням позивачу 21.11.2018 ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, отриманої під час виконання обов`язків військової служби.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23 травня 2019 року.
Суддя В.О. Непочатих