
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2019 р. Справа№805/4065/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Рудь Т.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго”
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби м. Київ в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.08.2017 року №0000535008, №0000545008, №0000555008 та №0000565008
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Обласне комунальне підприємство “Донецьктеплокомуненерго” м. Краматорськ звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби м. Київ в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.08.2017 року №0000535008, №0000545008, №0000555008 та №0000565008.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив що висновки акту на підставі якого прийнятті спірні податкові повідомлення - рішення містять суперечливі, неповні відомості, у відповідача були відсутні підстави для проведення камеральної перевірки(до 01.01.2017 року), тобто після вчинення позивачем порушення, наявні форс – мажорні обставини у зв`язку із проведенням антитерористичної операції, період охоплений перевіркою вже перевірявся, що підтверджується актами за цей же податковий період.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2019 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 05 грудня 2017 року.
Позивач із позовом не погодився та надав до суду заперечення на позов. Зазначив, що ним повністю дотримані приписи діючого податкового законодавства щодо проведення перевірки, актом перевірки встановлені порушення строків реєстрації податкових накладних, органи податкової служби де позивач перебував на обліку знаходяться на території, яка підконтрольна уряду і здійснюють повноваження у повному обсязі.
Ухвалою від 05 грудня 2017 року суд зупинив провадження у справі до 19 грудня 2017 року.
12 грудня 2017 року від позивача до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог відповідно до якої позивач просив суд скасувати: податкове повідомлення-рішення від 08.08.2017 року № 0000535008 в частині на суму 143 770,56 грн. та податкове повідомлення-рішення від 08.08.2017 року № 0000545008 в частині на суму 20 547,19 грн., всього на суму 164 317,75 грн. з підстав відсутності повноважень у Відповідача на нарахування таких санкцій; податкове повідомлення-рішення від 08.08.2017 року № 0000535008 в частині на суму 7 309,53 грн.; податкове повідомлення-рішення від 08.08.2017 року № 0000545008 в частині на суму 4 279,62 грн.; податкове повідомлення-рішення від 08.08.2017року № 0000555008 повністю на суму 2 900,44 грн.; податкове повідомлення-рішення від 08.08.2017 року № 0000565008 повністю на суму 577,08 грн., всього на суму 15 066,67 грн. з підстав відсутності складу правопорушення у діях Позивача.
Свої уточнені позовні вимоги обґрунтовує наступним чином:
- відповідно до пункту 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України (у редакції до 01.01.2016) відповідач міг застосовувати штрафні санкції лише відповідно до порядку застосування штрафних санкцій, який затверджувався центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Законом від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (набрав чинності з 01.01.2016) пункт 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України, а разом із ним і вимога про обов`язкове застосування контролюючим органом порядку застосування штрафних санкцій, виключено. Позивач вважає, що саме з 01.01.2016 року у Відповідача з`явилися законні підстави для прийняття податкових повідомлень-рішень щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних;
- відповідачем неправомірно застосовано відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, виписаних у період з січня 2016 року по липень 2016 року, березень 2017 року з огляду на те, що в порушення діючого податкового законодавства сума субвенції у розмірі 5 000 000 грн., отриманої в грудні 2015 року на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з теплопостачання, не врахована на електронному рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ, у зв`язку з чим на електронному рахунку підприємства виникло мінусове (від`ємне) значення суми ПДВ, яке вже не дозволяло підприємству здійснювати реєстрацію податкових накладних в ЄРПН аж до теперішнього часу.
Крім того, в поданій до СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС податковій декларації з ПДВ за січень 2016 року (подано 22.02.2016р.), в таблиці 3 до додатку № 5 підприємством зазначено перелік податкових накладних, включених підприємством до складу податкового кредиту за касовим методом в липні-грудні 2015 року, але складених до 01 липня 2015 року на загальну суму ПДВ 22 808 317 грн. За даними платника податку, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування повинна збільшитись на 22 808 317 грн. Проте, в електронному рахунку сума збільшилась не в повному обсязі – 15 428 360,39 грн. та несвоєчасно, лише в квітні 2016 року.
Що призвело до обмеження Позивача у праві своєчасно реєструвати податкові накладні в ЄРПН.
Ухвалою від 19.12.2017 року суд поновив провадження у справі.
Ухвалою від 19.12.2017 року у зв`язку із набранням чинності Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, яким зокрема, Кодекс адміністративного судочинства України викладений в новій редакції та пунктом 10 Розділу VII “Перехідні положення” Закону України від 03.10.2017 року № 2147-VІІІ “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. суд призначив справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до ухвали суд призначив підготовче судове засідання на 15 січня 2018 року.
10.01.2018 року відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, заперечуючи проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві.
У підготовчому судовому засіданні оголошувалась перерва до 16 січня 2018 року.
Ухвалою від 16 січня 2018 року суд призначив судово-економічну експертизу та зупинив провадження у справі.
Перед судовим експертом на дослідження були поставлені наступні питання:
1. чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 19.07.2017 року № 834/28-10-50-08-14/03337119 щодо порушення вимог п.201.10 ст. 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI, а саме порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період жовтень 2015 року – серпень 2016 року, березень 2017 року, які зазначені в:
- додатку до податкового повідомлення рішення від 08.08.2017 року № 0000565008;
- додатку до податкового повідомлення рішення від 08.08.2017 року № 0000555008;
- додатку до податкового повідомлення рішення від 08.08.2017 року № 0000545008;
- додатку до податкового повідомлення рішення від 08.08.2017 року № 0000535008.
19 лютого 2019 року до суду надійшов висновок експерта від 15 лютого 2019 року за результатами проведення судової економічної експертизи № 194/26
Ухвалою від 18 березня 2019 року суд поновив провадження в адміністративній справі та призначив підготовче засідання на 26.03.2019 року.
У підготовчому судовому засіданні оголошувались перерви до 09.04.2019 року, до 17.04.2019 року.
Ухвалою від 17.04.2019 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 07 травня 2019 року об 14 год. 45 хв.
Суд відкладав судовий розгляд справи з 07.05.2019 року на 14.05.2019 року, з 14.05.2019 року на 16 травня 2019 року.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, заслухавши представників сторін, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив наступне.
Позивач – обласне комунальне підприємство “Донецьктеплокомуненерго” (ідентифікаційний код 03337119) зареєстроване як юридична особа 23 лютого 2001 року, про що 13 листопада 2004 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 266 120 0000 002451.
До складу позивача відповідно до його статуту входять 18 структурних підрозділів, 8 з яких знаходяться на території, яка не підконтрольна українському уряду:
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Волновахаміжрайтепломережа»;
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дебальцеветепломережа»(знаходиться на непідконтрольній території) ;
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дзержинськтепломережа»;
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дружківкатепломережа»;
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Єнакієветепломережа» (знаходиться на непідконтрольній території);
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Костянтинівкатепломережа»;
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Краматорськтепломережа»;
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Краснолиманська тепломережа»;
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Новоазовськтепломережа» (знаходиться на непідконтрольній території);
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство»;
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Слов`янськтепломережа»;
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Харцизьктепломережа» (знаходиться на непідконтрольній території);
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Шахтарськтепломережа» (знаходиться на непідконтрольній території);
- Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Ясинувататепломережа» (знаходиться на непідконтрольній території);
- Відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа»;
- Відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Жданівкатепломережа» (знаходиться на непідконтрольній території);
- Відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Сніжнетепломережа» (знаходиться на непідконтрольній території);
- Відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Добропіллятепломережа».
Відповідач є суб`єктом владних повноважень, який реалізує владні управлінські функції та повноваження покладені на нього Податковим кодексом України та Законами України в сфері оподаткування.
Як вбачається із матеріалів справи позивач є платником податку на додану вартість, про що зазначено в акті перевірки від 19 липня 2017 року № 834/28-10-50-08-14/03337119.
19 липня 2017 року посадовими особами відповідача здійснена перевірка позивача, за результатами якої складений Акт № 834/28-10-50-08-14/03337119 «Про результати перевірки дотримання вимог п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України… щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за жовтень 2015 року – серпень 2016 року, березень 2017 року».
Актом перевірки встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України та встановлено факти несвоєчасної реєстрації податкових накладних, що викладено у Додатку № 1 до Акту перевірки на загальну суму ПДВ 22857526,56 грн. Порушення строків реєстрації податкових накладних встановлено при реєстрації 4198 податкових накладних.
За результатами акту перевірки відповідачем сформовані 4 податкових повідомлення - рішення.
Так, відповідно до податкового повідомлення-рішення від 08.08.2017 року № 0000535008 Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, що прийнято на підставі Акта перевірки № 834/28-10-50-08-14/03337119 від 19.07.2017 року та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період жовтень 2015 – серпень 2016, березень 2017 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1 510 800 грн.94 коп. застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 151 080 грн.09 коп. (т.1, арк. 57-61).
У відповідності до Додатку до рішення «Розрахунок від 08.08.2017 року № 0000535008 по Акту камеральної перевірки №834/28-10-50-08-14/03337119 від 19.07.2017 року встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних на суму ПДВ 1 510 800 грн.94 коп. та обчислений штраф в розмірі 10% у сумі 151 080 грн.09 коп.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення від 08.08.2017 року № 0000545008 Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, що прийнято на підставі Акта перевірки № 834/28-10-50-08-14/03337119 від 19.07.2017 року та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період жовтень 2015 – серпень 2016, березень 2017 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 124 134 грн.05 коп. застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 24 826 грн.81 коп. (т.1, арк. 62-64).
У відповідності до Додатку до рішення «Розрахунок від 08.08.2017 року № 0000545008 по Акту камеральної перевірки №834/28-10-50-08-14/03337119 від 19.07.2017 року встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних на суму ПДВ 124134 грн.05 коп. та обчислений штраф в розмірі 20% у сумі 24 826 грн.81 коп.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення від 08.08.2017 року № 0000555008 Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, що прийнято на підставі Акта перевірки № 834/28-10-50-08-14/03337119 від 19.07.2017 року та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період жовтень 2015 – серпень 2016, березень 2017 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 9668 грн.12 коп. застосовано штраф в розмірі 30% у сумі 2900 грн.44 коп. (т.1, арк. 65-67).
У відповідності до Додатку до рішення «Розрахунок від 08.08.2017 року № 0000555008 по Акту камеральної перевірки №834/28-10-50-08-14/03337119 від 19.07.2017» встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних на суму ПДВ 9 668 грн.12 коп. та обчислений штраф в розмірі 30% у сумі 2900 грн.44 коп.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення від 08.08.2017 року № 0000565008 Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, що прийнято на підставі Акта перевірки № 834/28-10-50-08-14/03337119 від 19.07.2017 року та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період жовтень 2015 – серпень 2016, березень 2017 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 1442 грн.70 коп. застосовано штраф в розмірі 40% у сумі 577 грн.08 коп. (т.1, арк. 65-67).
У відповідності до Додатку до рішення «Розрахунок від 08.08.2017 року № 0000565008 по Акту камеральної перевірки №834/28-10-50-08-14/03337119 від 19.07.2017 року встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних суму ПДВ 1442 грн.70 коп. та обчислений штраф в розмірі 40% у сумі 577 грн.08 коп.
Вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі – ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктами 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється (за п.201.10 ст. 201 ПК України (в редакції до 01.01.2016) не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За п.201.10 ст. 201 ПК України (в редакції до 01.01.2017): реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
За п.201.10 ст. 201 ПК України (в редакції після 01.01.2017): реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
За статтею 120-1.1. ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Згідно пункту 120-1.3. ПК України порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (в редакції до 01.01.2016р.).
Пунктами 2-3 «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, передбачено, що податкова накладна та додатки до неї складаються в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, зазначеною у пункті 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України та пункті 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569, або обчислену відповідно до пункту 200-1.9 статті 200-1 Податкового кодексу України.
Згідно з п.2 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010р. №1246 (в редакції на дату операцій), внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години (в редакції на дату операцій).
Згідно статті 200-1 ПК України. Електронне адміністрування податку на додану вартість:
- за п.200-1.1. Система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
- за п.200-1-1.2. Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість…
- пунктом 200-1-1.3. визначено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (УНакл), обчислену за такою формулою:
УНакл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ;
… У разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, термін сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.
Порядок та строки врахування таких сум зменшення в поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України.
- на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти (п.200-1.4):
а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу;
б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов`язань з цього податку;
в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;
г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.4-1 статті 43 цього Кодексу.
- за пп. 200-1.5. З рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов`язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов`язань та суми податкового боргу з податку.
Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня.
- за підсумками звітного податкового періоду (п.200-1.6.), відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу.
Згідно п. 34-1, підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» Розділу XX ПКУ: для платників податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, у обрахунку суми ?Накл беруть участь суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 1 липня 2015 року. Такі суми податку беруть участь у обрахунку суми ?Накл на підставі податкової декларації з податку за звітний період, у якому платник податку, що застосує касовий метод податкового обліку, відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, включає такі суми податку до податкового кредиту (з урахуванням вимог пункту 198.6 статті 198 цього Кодексу) у зв`язку із застосуванням касового методу податкового обліку.
За п.198.6. ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569: ...у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.
Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.
На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов`язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.
У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов`язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.
ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.
Так, відповідно до результататів дослідження судового експерта, які викладені у Висновку есперта визначено, що результаті співставлення: даних податкових накладних та квитанцій з реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за період жовтень-грудень 2015р., січень-липень 2016р., березень 2017р., які наведені у Додатках до податкових повідомлень-рішень від 08.08.2017 № 0000535008, № 0000545008, № 0000555008, № 0000565008, за Актом камеральної перевірки №834/28-10-50-08-14/03337119 від 19.07.2017 року, даних податкових декларацій з податку на додану вартість з додатками за період з жовтня 2015р. по вересень 2016р., березень, квітень 2017р., інших матеріалів справи, з випискою з електронного реєстру операцій за період з жовтня 2015р. по квітень 2017р., експертом встановлено наступне:
- підтверджується документально висновки Акту перевірки Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 19.07.2017 року № 834/28-10-50-08-14/03337119 щодо порушення вимог п.201.10 ст. 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI, а саме порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період жовтень 2015 року - серпень 2016 року, березень 2017 року, які зазначені в:
додатку до податкового повідомлення рішення від 08.08.2017 року № 0000565008;
додатку до податкового повідомлення рішення від 08.08.2017 року № 0000555008;
додатку до податкового повідомлення рішення від 08.08.2017 року № 0000545008;
додатку до податкового повідомлення рішення від 08.08.2017 року № 0000535008.
Так, по податковому повідомленню - рішенню № 0000535008 від 08 серпня 2017 року встановлено наступне.
Так, по податковому повідомленню - рішенню № 0000545008 від 08 серпня 2017 року встановлено наступне.
Так, по податковому повідомленню - рішенню № 0000555008 від 08 серпня 2017 року встановлено наступне.
Так, по податковому повідомленню - рішенню № 0000565008 від 08 серпня 2017 року встановлено наступне.
Також судом встановлено та підтверджено висновком судового експерта, що в періоді з 05.10.2015 по 12.11.2015 включно у платника податку на додану вартість ОКП «Донецьктеплокомуненерго» наявне від`ємне значення ліміту для реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- в періоді 13.11.2015 по квітень 2017 року у платника податку на додану вартість ОКП «Донецьктеплокомуненерго» наявна позитивна сума ліміту для реєстрації ПН, що перевищує суму ПДВ за операціями, що підлягають реєстрації в ЄРПН.
- договором № 5/375/6 від 15.12.2015р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375, платіжним дорученням № 1 від 21.12.2015р. на суму 2 000 000,00грн. (т.1, арк. 153-156), договором № 5/375/11 від 23.12.2015р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375, платіжним дорученням № 4071 від 31.12.2015р. на суму 3 000 000,00грн. підтверджується документально проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, які надають населенню, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку на додану вартість.
Також, випискою з електронного реєстру операцій за період з жовтня 2015р. по квітень 2017р. підтверджується своєчасність поповнення електронного рахунку платника ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ на суму проведеного взаємозаліку - 5 000 000,00грн. в межах проведених розрахунків з податку та зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що не відповідає пункту 200-1.3 ПК України.
Щодо субвенції, яка була не врахована на електронному рахунку позивача в системі електронного адміністрування ПДВ, то матеріалами справи підтверджується факт отримання субвенції.
Але, відсутність поповнення електронного рахунку платника ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ на суму проведеного взаємозаліку - 5 000 000,00грн., не вплинуло на своєчасність реєстрації податкових накладних, оскільки в періоді з дати проведення взаєморозрахунків – 31.12.2015 року по квітень 2017 року у платника податку на додану вартість ОКП «Донецьктеплокомуненерго» наявна позитивна сума ліміту для реєстрації ПН (а не мінусове (від`ємне)), що перевищувала суму ПДВ за операціями, що підлягає реєстрації в ЄРПН.
Випискою з електронного реєстру операцій електронного рахунку платника ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ за період з жовтня 2015р. по квітень 2017р. підтверджується також несвоєчасна (22.04.2016 року) реєстрація сум ПДВ по касовому методу за податковою декларацією з ПДВ за січень 2016 року в сумі 15 428 360,39грн., що не відповідає п.34-1, підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» Розділу XX ПК України.
Але, несвоєчасність (22.04.2016 року) реєстрації сум ПДВ по касовому методу за податковою декларацією з ПДВ за січень 2016 року в сумі 15 428 360,39грн.., та відсутність реєстрації сум ПДВ в електронному рахунку по касовому методу на суму ПДВ 7 379 956,61 грн. (22 808 317 - 15 428 360,39), не вплинуло на своєчасність реєстрації податкових накладних, оскільки в періоді з дати подачі до СДПІ з ОВП у м.Донецьку МГУ ДФС податкової декларації з ПДВ за січень 2016 року (подано 22.02.2016р.) по квітень 2017 року у платника податку на додану вартість ОКП «Донецьктеплокомуненерго» наявна позитивна сума ліміту для реєстрації ПН (а не мінусове (від`ємне)), що перевищувала суму ПДВ за операціями, що підлягає реєстрації в ЄРПН.
Тобто позивачем порушені строки реєстрації податкових накладних.
Суд не погоджується із доводами позивача, щодо відповідно до пункту 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України (у редакції яка діяла до 01.01.2016) відповідач міг застосовувати штрафні санкції лише відповідно до порядку застосування штрафних санкцій, який затверджувався центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Законом від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (набрав чинності з 01.01.2016) пункт 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України, а разом із ним і вимога про обов`язкове застосування контролюючим органом порядку застосування штрафних санкцій, виключена. Позивач вважає, що саме з 01.01.2016 року у Відповідача з`явилися законні підстави для прийняття податкових повідомлень-рішень щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Так, у період порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних пунктом 120-1.3 статті 120-1 ПК України передбачалось, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Однак, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909-VIII зазначений пункт статті 120-1 ПК України було виключено.
Прийняття чи неприйняття Порядку застосування штрафних санкцій (штрафу), передбачених статтею 120-1 ПК України за порушення терміну реєстрації податкових накладних, не може впливати на дію вказаної норми ПК України або скасовувати її дію. Відсутність порядку застосування штрафних санкцій не звільняє позивача від відповідальності, передбаченої ПК України за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та не свідчить про відсутність у контролюючого органу повноважень щодо застосування штрафних санкцій за вказане порушення.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909-VIII не було ані введено нових видів відповідальності за порушення податкового законодавства, ані збільшено розмір відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Фактично, цим Законом було змінено лише процедуру застосування штрафних санкцій, що не може вважатись погіршенням становища платника податків.
Тому суд не погоджується із вищезазначеними доводами позивача.
Зазначена позиція узгоджується із висновками, викладеними у Постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 24.01.2019 року по справі №826/17280/16 адміністративне провадження №К/9901/62810/18, що відповідає приписам ч.5 ст. 242 КАС України.
Позивачем до справи надані наступні копії Сертифікатів, виданих Торгово - промисловою Палатою України та Донецької Торгово-промислової палати
1) Вих. №2644/05-4 від 28.08.2014р. на підставі наданих документів, Торгово-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 02 липня 2014 року по Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов`язкових платежів (п.100.4 -100.5 ст. 100 Податкового Кодексу України).
2) Вих. №123/12.12-03 від 04.02.2015р. № 2883 на підставі наданих документів, Донецька Торгово-промислова палата засвідчує настання обставин форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01.01.2015 року Відокремленому підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Жданівкатепломережа» при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України при застосуванні п.102.6-102.7 ст. 102 Податкового Кодексу України.
3) Вих. №125/12.12-03 від 04.02.2015р. № 2884 на підставі наданих документів, Донецька Торгово-промислова палата засвідчує настання обставин форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01.01.2015 року Відокремленому підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Новоазовськтепломережа» «при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України при застосуванні п.102.6-102.7 ст. 102 Податкового Кодексу України.
4) Вих. №126/12.12-03 від 04.02.2015р. № 2885 на підставі наданих документів, Донецька Торгово-промислова палата засвідчує настання обставин форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01.01.2015 року Відокремленому підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Єнакієветепломережа» при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України при застосуванні п.102.6-102.7 ст. 102 Податкового Кодексу України.
5) Вих. №124/12.12-03 від 04.02.2015р. № 2886 на підставі наданих документів, Донецька Торгово-промислова палата засвідчує настання обставин форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01.01.2015 року Відокремленому підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Ясинувататепломережа» при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України при застосуванні п.102.6-102.7 ст. 102 Податкового Кодексу України.
6) Вих. №127/12.12-03 від 04.02.2015р. № 2887 на підставі наданих документів, Донецька Торгово-промислова палата засвідчує настання обставин форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01.01.2015 року Відокремленому підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Харцизьктепломережа» при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України при застосуванні п.102.6-102.7 ст. 102 Податкового Кодексу України.
7) Вих. №128/12.12-03 від 04.02.2015р. № 2888 на підставі наданих документів, Донецька Торгово-промислова палата засвідчує настання обставин форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01.01.2015 року Відокремленому підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Шахтарськтепломережа» при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України при застосуванні п.102.6-102.7 ст. 102 Податкового Кодексу України.
8) Вих. №129/12.12-03 від 04.02.2015р. № 2889 на підставі наданих документів, Донецька Торгово-промислова палата засвідчує настання обставин форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01.01.2015 року Відокремленому підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Сніжнетепломережа» при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України при застосуванні п.102.6-102.7 ст. 102 Податкового Кодексу України.
9) Вих. №130/12.12-03 від 04.02.2015р. № 2890 на підставі наданих документів, Донецька Торгово-промислова палата засвідчує настання обставин форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01.01.2015 року обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» при здійсненні господарської діяльності та дотриманні норм законодавчих актів України при застосуванні п.102.6-102.7 ст. 102 Податкового Кодексу України.
Як вбачається із матеріалів справи позивач був зареєстрований та здійснював свою діяльність на території м. Донецьк, який є окупованим містом, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Після переміщення позивач зареєстрований у м. Краматорськ.
Згідно Сертифікату Торгово-промислової палати України №2644/05-4 від 28.08.2014р. на підставі наданих документів, Торгово-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 02 липня 2014 року по Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов`язкових платежів.
Законом України №1669-VII від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (надалі Закон №1669-VII), який набрав чинності 15.10.2014 року, передбачено певні заходи щодо забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк, м. Краматорськ Донецької області.
Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014 року.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Вказаним розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк, м. Краматорськ Донецької області.
Тобто, у періоді за який проводилась перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» та його структурні підрозділи знаходилось на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція та частина структурних підрозділів знаходяться на території, яка не підконтрольна українському уряду.
Статтею 10 Закону України № 1669-VII встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», не закінчилась.
Згідно з частиною третьою статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII застосовується до спірних правовідносин та є спеціальною нормою закону, яка поширюється на суб`єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на певній території протягом певного періоду в часі, в силу об`єктивних обставин - проведення антитерористичної операції, факти про які, в свою чергу, підлягають підтвердженню належними засобами та у передбачений чинним законодавством спосіб, що відповідно встановлює підстави для звільнення від відповідальності цих платників податків, в тому числі й в частині неналежного виконання обов`язку своєчасної реєстрації податкових накладних.
Сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України та Донецької торгово- промислової палати про настання обставин непереборної сили засвідчуть відповідно до норм Податкового кодексу України настання обставин непереборної сили позивачу з 02 липня 2014 року за з 01 січня 2015 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотримання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов`язкових платежів.
Сертифікат (сертифікати) є належним доказом, в силу статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII, який підтверджує причини та настання обставин, які не залежали від позивача та за наявності яких підприємство було позбавлено можливості здійснити вчасну реєстрацію податкових накладних, відтак покладення відповідальності на платника у таких випадках не відповідає закону.
Вищезазначена позиція відповідає висновкам Верховного Суду (справа №805/808/17-а, адміністративне провадження №К/9901/760/17).
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги уточнені позовні вимоги позивача щодо скасування спірних податкових повідомлень-рішень підлягають задоволенню. У задоволенні позовних вимог щодо відсутності у відповідача повноважень на нарахування санкцій та відсутності складу правопорушення у діях позивача повинно бути відмовлено, оскільки відповідач реалізує владні функції та повноваження, надані йому Податковим кодексом України, а позивачем допущені порушення щодо реєстрації податкових накладних з пропуском строку і від відповідальності він звільнений на підставі ст. 10 Закону України № 1669.
За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому з відповідача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 2690,77 грн.
Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби м. Київ про скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.08.2017 року №0000535008, яким застосований штраф у сумі 151080,09 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.08.2017 року №0000545008, яким застосований штраф у сумі 24826,81 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.08.2017 року №0000555008, яким застосований штраф у сумі 2 900,44 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.08.2017року №0000565008 яким застосований штраф у сумі 577,08 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” (код ЄДРПОУ 0337119) судові витрати з судового збору у розмірі 2 690 (дві тисячі шістьсот дев`яносто) гривень 77 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 23 травня 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Кониченко О.М.