Рішення № 81915298, 23.05.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2019
Номер справи
520/3363/19
Номер документу
81915298
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2019 р. № 520/3363/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонов М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (61124, м. Харків, вул. Вишнева, 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради протиправною та зобов`язати вчинити дії, що передбачені абзацем 6 пункту 16 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 - призначити субсидію ОСОБА_1 з травня 2018 року на домогосподарство за адресою АДРЕСА_2 , - особова справа 31657.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради безпідставно та необґрунтовано вчинено дії щодо зняття з 01.05.2018 року субсидії з ОСОБА_1 . Так, позивач зазначила, що у неї відсутній борг за житлово - комунальні послуги, а відповідачем було проігноровано наявну в матеріалах особової справи копію договору реструктуризації боргу. З огляду на вищезазначене, позивач просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 05.04.2019 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача 23.04.2019 надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог оскільки згідно внесених змін до Порядку призначення житлових субсидій від 01.05.2018, позивач мала за обов`язок надати до Управління нову заяву та декларацію на призначення субсидії із зазначенням повного складу сім`ї, а саме - чоловіка, адже згідно заяви на призначення субсидії від 27.02.2015 року ОСОБА_1 вказала, що перебуває у шлюбі, але її чоловік зареєстрований за іншою адресою. Крім того, відповідач зазначив, що договір про реструктуризацію боргу долучено до матеріалів справи, та наявність боргу не є підставою для відмови у призначенні субсидії.

02.05.2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якого вона зазначила, що обставини викладені відповідачем у відзиві не підтверджено доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 З лютого 2015 року перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Слобідського району Харківської міської ради як отримувач субсидії на домогосподарство за адресою АДРЕСА_2 .

Житлова субсидія була призначена позивачу, як особі яка працює, на підставі заяви від 27.02.2015 року, щомісячно в сумі 635, 68 грн., та за заявою позивача від 24.11.2015 субсидія, яка була призначена, як особі яка працює, була припинена та призначено субсидію як особі що отримує дохід у формі пенсії. Сума раніше призначеної субсидії на листопад 2015 - березень 2016 року в сумі 635,68 грн. щомісячно з урахуванням поданої 24 листопада 2015 року нової заяви була перерахована та збільшена до суми 760, 32 грн. за відповідний період.

З 01.05.2016 року субсидія була припинена через борг за послуги КП "Жилкомсервіс" в розмірі 36,29 грн. та знов призначена після підтвердження сплати вказаної суми та подання нової заяви про призначення субсидії від 16.12.2016 року.

Позивачу була призначена субсидія з травня 2017 року по квітень 2018 відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10. 1995 № 848.

Відповідно до повідомлення від 04.06.2018 позивача проінформовано про не призначення субсидії з 01.05.2018, у зв`язку з отриманням інформації від житлово-комунальних підприємств про наявність заборгованості із сплати обов`язкової частки платежу.

Позивач, вважаючи протиправним дії відповідача щодо не надання житлової субсидії, звернувся до суду із даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово- комунальні послуги» (далі - Закон №2189-VIII).

Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону №2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Кабінетом Міністрів України 27.04.2018 прийнято постанову №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. N 1022», якою Положення №848 викладено у новій редакції та пунктом 2 якої установлено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є, зокрема, особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Пунктом 5 цієї постанови вказано, що ця постанова набирає чинності з 1 травня 2018 року.

Отже, з 01.05.2018 Положення №848 викладено в новій редакції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022» (далі- Положення №848) ( у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Положення №848 встановлено, що це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пункту 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (пункт 3 Положення №848).

Пунктом 4 Положення №848 визначено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

При цьому, за приписами пункту 9 Положення №848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи (пункт 10 Положення №848).

Згідно з пунктом 13 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), зокрема, заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Відповідно до пункту 16 Положення №848, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Пунктом 14 Положення №848, а саме абзацом 18 зазначено: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає повідомлення заявнику в паперовому вигляді рекомендованим листом із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

Рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.

Також пунктом 16 Положення №848 передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема, зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.

Пунктом 22 Положення №848 передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли, зокрема, громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Також суд враховує при вирішенні справи частину 2 статті 3 Сімейного кодексу України, якою встановлено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Судом встановлено, 26.06.2018 позивач письмово звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради з проханням документально підтвердити отриману інформацію про заборгованість, на яку вказувалось в повідомленні від 04.06.2018, як на підставу для прийняття рішення про припинення нарахування субсидії.

Суд зазначає, у відповідь на запит від 28.06.2018 року Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради направлено лист від 10.07.2018 №Д-01-49/257/5/18. Відповідно до вказаного листа позивача повідомлено, про наявність заборгованості з оплати у сумі 3466, 21 грн., та оскільки укладено договір про реструктуризацію боргу, наявність боргу не є підставою для відмови в призначенні субсидії. Крім того, додатково проінформовано, що при призначенні субсидії з 01.05.2018 враховуються доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (чоловіка, дітей) та субсидія не призначається, якщо: будь - хто із складу домогосподарства або член сім`ї із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб, будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь - які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищив 50 тис. гривень; будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації із дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). Також рекомендовано, оскільки в заяві про призначення субсидії від 27.02.2015 ОСОБА_1 було зазначено що вона перебуває у шлюбі, надати необхідну інформацію стосовно чоловіка (заповнити декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за формою, затвердженою наказом Мінсоцполітики України від 02.05.2018 № 604) або надіслати поштою.

Суд не приймає твердження позивача викладені у позовній заяві та у відповіді на відзив, стосовно того що вона не була обізнана в необхідності наданні до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради додаткової інформації стосовно чоловіка та той факт, що про порушення свого права вона дізналась лише в листопаді 2018 року, оскільки як вбачається з матеріалів справи, позивачка отримала лист від 10.07.2018 №Д-01-49/257/5/18 в якому вказано, що для уникнення неправомірного призначення субсидії рекомендовано заповнити декларацію, бланк якої також надано позивачу разом з листом. Крім того, згідно до листа 15.02.2019 №Д-01/49/123/519, який позивач долучила до позовної заяви, її повторно повідомлено про необхідність надання для призначення субсидії до Управління заповненні форми заяви про призначення субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії.

Суд зауважує, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов`язки, визначені Положенням №848, зокрема, повідомляти про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.

Наслідком не виконання цього обов`язку, визначеного пунктом 16 Положення №848 є припинення надання раніше призначеної субсидії.

Аналізуючи норми Положення №848, суд дійшов висновку, що з 01.05.2018 змінилися умови надання житлової субсидії позивачу, якими визначено, що призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання позивачем нової заяви і декларації відповідачу, оскільки чоловік ОСОБА_1 не зареєстрований за адресою домогосподарства: АДРЕСА_2 , а під час призначення житлової субсидії враховуються також його доходи, як члена сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, згідно пункту 9 Положення №848 та про якого позивач не повідомила відповідача.

Докази, які б підтверджували, що позивач надав відповідачу заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітикою України та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітикою України, із зазначенням доходів та витрат, в том числі і члена сім`ї позивача, а саме: чоловіка, згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. N 1022» та пунктів 9 та 16 Положення №848, позивачем суду не надано, також суду не надано доказів які б спростовували твердження відповідача щодо перебування її в шлюбі станом на 01.05.2019.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно прийнято рішення про відміну рішення про надання житлової субсидії позивачу з травня 2018 року.

Отже, відповідач діяв в межах повноважень, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для не призначення субсидії позивачу.

Враховуючи вищенаведене, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень чинного законодавства України, дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (61124, м. Харків, вул. Вишнева, 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.