Рішення № 81915188, 20.05.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2019
Номер справи
500/723/19
Номер документу
81915188
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/723/19

20 травня 2019 рокум.Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.

представника позивача Смаль Г.Н.

представника відповідача Дубчак М.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.03.2019 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Дубчак М.З. винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин. В обґрунтування накладення штрафу зазначено, що рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі № 819/413/18 від 05.04.2018 року не виконано в повному обсязі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вважає постанову державного виконавця про накладення штрафу від 18.03.2019 незаконною та такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою від 15.04.2019 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі з викликом сторін в судове засідання на 23.04.2019 о 15:00 год. Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

23 квітня 2019 року ухвалою суду відкладено розгляд справи на 06.05.2019 о 11:00 год., у зв`язку із неявкою сторін. 06 травня 2019 року знову відкладено розгляд справи на 15.05.2019 о 10:15 год. через неявку представника відповідача.

15 травня 2019 року від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 15.05.2019, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву до 20.05.2019 о 10:30 год. для підготовки до надання нових пояснень по справі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, з мотивів викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, просив відмовити в їх задоволенні, посилаючись на відзив від 15.05.2019.

У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

У зв`язку з тим, що рішення суду не виконано в повному обсязі, постанову про повернення виконавчого документа стягувачу скасовано, керуючись вимогами ст. 63 Закону «Про виконавче провадження» державним виконавцем:

18.03.2019 винесено постанову про накладення штрафу на боржника в сумі 5100 грн.;

09.04.2019 винесено постанову про накладення штрафу в подвійному розмірі в сумі 10200 грн.;

09.04.2019 за вих. №03.3.32/1254 скеровано заяву до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення осіб органу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до кримінальної відповідальності в порядку ст. 214 КПК України;

09.04.2019 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №56608892 на підставі п.11 ч.І ст. 39 Закону «Про виконавче провадження».

На підставі викладеного, дії державного виконавця вчинені з дотриманням вимог Закону України «Про виконавче провадження», а постанова про накладення штрафу є правомірною та скасуванню не підлягає.

Суд, заслухавши в судовому засіданні думку представника позивача та представника відповідача, з`ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 року у справі № 819/413/18 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Тернопільській області про грошове забезпечення від 22.05.2017 року № 136 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області добровільно виконало рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 року у справі № 819/413/18, згідно довідки від 22 травня 2017 року за № 136 проведено перерахунок пенсії. Розмір перерахованої пенсії склав 4736,17 грн.

Про стан виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 року у справі № 819/413/18 ОСОБА_1 було повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою визначено порядок перерахунку та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 визначено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету в такому порядку:

- з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;

- з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Як видно з матеріалів справи, 27.03.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ОСОБА_1 зроблено перерахунок пенсії на підставі довідки від 23.03.2018 року №205 з 01.01.2016 та здійснено доплату до пенсії починаючи з січня 2018 року. Новий розмір пенсії становить 4878,74 грн., який є більшим від перерахунку який здійсненого на виконання рішення суду.

Виплата пенсії проводиться у вищезазначеному розмірі, оскільки статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категоріям осіб" передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " перерахунок пенсії проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом міністрів України. Як уже зазначалося, даний порядок визначено, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

20.02.2019 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Дубчак М.З. винесено постанову про відновлення виконавчого провадження №56608892 щодо примусового виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду Тернопільської області від 05.04.2018 року у справі № 819/413/18.

Одночасно, з постановою про відновлення виконавчого провадження 25.02.2019 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшла вимога державного виконавця від 20.02.2019 за №739/03.3.32 щодо примусового виконання вказаного рішення суду.

У відповідь на дану постанову про відновлення виконавчого провадження, та вимогу державного виконавця від 20.02.2019 Головним управлінням надано лист від 01.03.2019 №1781/03 Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області щодо виконання рішення суду відповідно до наданих повноважень та положень постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018.

18.03.2019 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Дубчак М.З. винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин. В обґрунтування накладення штрафу зазначено, що рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі № 819/413/18 від 05.04.2018 року не виконано в повному обсязі.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02.06.2016.

Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частинами 1, 2 статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

З аналізу вказаних норм вбачається, що Законом України «Про виконавче провадження» встановлено відповідальність боржника за невиконання судового рішення, а не за своєчасне його виконання. Тобто, на час винесення державним виконавцем оскаржуваної постанови про накладення штрафу, рішення, з приводу якого здійснюються заходи щодо його виконання, має бути встановленим факт невиконання боржником рішення суду.

З аналізу статей 63, 75 Закону №1404-VIII слідує, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є невиконання рішення суду без поважних причин.

Поважними в розумінні наведених норм Закону №1404-VIII можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та, які не залежали від його власного волевиявлення.

Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України №384/2011 від 06.04.2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.

Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Вказані обставини свідчать про те, що вже перераховану суму пенсії не було виплачено стягувачу у зв`язку з відсутністю державного асигнування, оскільки відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 виділення коштів з Державного бюджету на фінансування перерахованих пенсій за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 передбачено у період з 01.01.2019.

У свою чергу, вимога щодо перерахунку пенсії стягувача, Головним управлінням виконана в повному обсязі.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №3-рп Конституційний Суд України виходив з того, що за рахунок бюджетних джерел забезпечується соціальний захист широких верств населення країни, серед яких особи, що отримують пенсії та інші види соціальних виплат та допомоги. Це зобов`язує державу дотримуватися частини першої, третьої статті 95 Основного Закону України, згідно з якими бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами; держава прагне до збалансованості бюджету України. Отже, зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист. Враховуючи вищезазначене встановлення Кабінетом Міністрів України розмірів соціальних виплат виходячи із обсягу бюджетних призначень на цю мету є гарантією своєчасного та в повному обсязі отримання громадянами України цих виплат.

Як зазначив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові від 19.12.2012 №8, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та виплати підвищення до пенсії, певним часовим проміжком, якщо не відбулось змін у законодавстві. Аналогічного висновку дійшов і Верховний Суд України (постанови від 05.11.2013 по справі №21-293а13 та від 08.07.2014 по справі №21-222а14).

Вказані висновки суду узгоджуються з положеннями постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Аналогічна норма права міститься у частині 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус судців», окрім того, частиною 5 статті 13 цього Закону визначено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

У постанові Верховного Суду від 24 січня 2018 року у справі №405/3663/13-а, Судом викладено правовий висновок, у справі про скасування вимоги та постанови про накладення штрафу, та зазначено, зокрема наступне, - «невиконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів».

Відтак, суд вважає, що станом на 12.12.2018 у державного виконавця були відсутні правові підстави для винесення постанови про накладення штрафу.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що постанову державного виконавця про накладення штрафу від 18.03.2019 визнати незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки Головним управлінням добровільно перераховано пенсію та проводиться її виплата у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю. Постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області Дубчак М.З. (вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46021, код ЄДРПОУ 34905804) від 18.03.2019 р. ВП№56608892 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області штрафу у розмірі 5 100 (п`ять тисяч сто) гривень 00 коп. - визнати протиправною і скасувати.

Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769) понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області (вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46021, код ЄДРПОУ 34905804).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22 травня 2019 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.