
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001902
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області в інтересах держави до Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення (їх частин), а саме 6 дитячих майданчиків розташованих в с.Надичі, вул.Грушевського, с АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 вул. АДРЕСА_2 , які відносяться до Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області;
- зобов`язати відповідача вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивного майданчиків, проведенню робіт з технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення (їх частин), а саме 6 дитячих майданчиків, розташованих в АДРЕСА_3 .Надичі, АДРЕСА_1 , вул АДРЕСА_2 Стронятин, вул.Незалежності, які відносяться до Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області.
Посилається на те, що відповідно до інформації Надичівської сільської ради на території сільської ради розташовано 6 дитячих ігрових майданчиків, які перебувають на балансі цієї ради. Втім, відповідач не виконав свого обов`язку щодо їх планової інвентаризації та паспортизації відповідно до вимог ст.18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Такий стан справ з питання забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків ставить під загрозу закріплені ст.ст.3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров`я, грубо порушує вимоги Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Більше того, Надичівською сільською радою не вжито заходів щодо проведення обстеження та перевірки технічного стану конструктивних елементів дитячих, спортивних майданчиків, що призводить до безконтрольності за технічним станом елементів таких майданчиків та може завдати тяжких наслідків здоров`ю дітей даної селищної ради. З урахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Від відповідача надійшла заява, в якій посилається на те, що позовні вимоги визнає у повному обсязі.
Ухвалою судді від 22.04.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами 22.05.2019 року. Однак у зв`язку із відрядженням судді справа розглядається 23.05.2019 року.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
04.03.2019 року прокурором скеровано на адресу голів сільських, селищних, міських рад Жовківського району запит №05-38/882 вих.19 стосовно надання інформації про розширений перелік всіх дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях села, із зазначенням адреси та даних про паспортизацію; рішення ради з додатками про затвердження програм благоустрою села та рішення (якщо такі присутні) про затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях населеного пункту; зазначити у кого на балансі перебувають дитячі майданчики, чи передані вказані об`єкти благоустрою до відання комунальних житлово-експлуатаційних господарств, ОСББ тощо, які рішення при цьому приймалися; чи проводились обстеження та перевірка технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків; чи надавались відповідні доручення керівництвом органу місцевого самоврядування для забезпечення належного контролю за станом благоустрою населеного пункту, а саме дитячих майданчиків.
У відповідь на вказаний запит Надичівська сільська рада Жовківського району Львівської області надала відповідь від 06.03.2019 року №02-09/55, згідно якої на території Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області знаходяться шість дитячих ігрових майданчиків, а саме: с.Надичі вул.Грушевського, с.Гребінці вул. І.Франка, с.Віднів, вул.Шевченка, с.Сулимів вул.Горинська, с.Нове Село вул.Зелена, АДРЕСА_4 .Незалежності, на даний час паспорти дитячих ігрових майданчиків відсутні; рішення про затвердження правил благоустрою Надичівської сільської ради додається; дані майданчики перебувають на балансі сільської ради; станом на 01.03.2019 року проводилися обстеження та перевірки технічного стану усіх майданчиків; дані відповідні доручення депутатам сільської ради і членам виконкому щодо приведення споруд ігрових майданчиків у належний санітарний стан до 01.04.2019 року.
25.03.2019 року прокурор звернувся з запитом №05-38/1174 вих.-19 до голови Надичівської сільської ради щодо проведення паспортизації та інвентаризації дитячих ігрових майданчиків, які знаходяться на території Надичівської сільської ради.
25.03.2019 року Виконавчим комітетом Надичівської сільської ради надано відповідь №02-09/69 на запит прокурора від 25.03.2019 року №05-38/1174 вих.-19, згідно якої на території Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області знаходяться шість дитячих ігрових майданчиків, а саме: с.Надичі вул.Грушевського, с.Гребінці вул.І.Франка, с.Віднів, вул.Шевченка, с.Сулимів вул.Горинська, АДРЕСА_3 .Нове АДРЕСА_4 Зелена, АДРЕСА_4 вул.Незалежності, на даний час паспорти дитячих ігрових майданчиків відсутні у зв`язку із відсутністю коштів на паспортизацію та інвентаризацію дитячих майданчиків; дані майданчики перебувають на балансі сільської ради;
Відсутність паспортів та інвентаризаційних документів частин об`єктів благоустрою, а саме дитячих майданчиків, зумовила необхідність звернення прокурора до суду з даним позовом в інтересах держави.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначено Законом України «Про благоустрій населених пунктів».
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Згідно п.«а» ч.7 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Крім того, до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, повноваження щодо затвердження місцевих програм і заходів з благоустрою населених пунктів. Затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій, відповідальних за утримання об`єктів благоустрою (ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»).
Отже, організацію благоустрою повинна забезпечувати сільська, селищна і міська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно ч.1 ст.13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до об`єктів благоустрою населених пунктів відносяться: території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам`ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Відповідно до ст.21 вказаного Закону, елементами (частинами) об`єктів благоустрою є: 1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; 2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та-протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; 3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; 4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; 5) технічні засоби регулювання дорожнього руху; 6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території; 7) комплекси та об`єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади; 8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків; 9) малі архітектурні форми; 10) інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.
Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.201 року (далі – Інструкція №550).
Згідно п.1.2 Інструкції №550, ця Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам`яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об`єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об`єкти).
Відповідно до п.1.3 Інструкції №550, паспортизація об`єктів благоустрою - складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.
Пунктами 1.4 та 1.5 Інструкції № 550 визначено, що технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно п.п.3.1, 3.2 Інструкції № 550, на основі проведеної інвентаризації об`єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції, який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об`єкту благоустрою та підписується представником виконавця. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.
Як видно з матеріалів справи, на балансі Надичівської сільської ради Жовківського району перебуває шість дитячих ігрових майданчиків, а саме: в с.Надичі по вул.Грушевського, в с.Гребінці по вул.І.Франка, в АДРЕСА_5 по АДРЕСА_6 . АДРЕСА_7 , в АДРЕСА_4 , АДРЕСА_4 . АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 . АДРЕСА_4 по вул.Незалежності.
За змістом вищенаведених положень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Інструкції №550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою є компетенцією Надичівської сільської ради.
Втім, як встановлено судом та й не заперечувалось представником відповідача, Надичівською сільською радою плани інвентаризації та паспортизації вказаних дитячих ігрових майданчиків не затверджувались, паспортизація не проводилась, паспорти не виготовлялися.
Таким чином, Надичівська сільська рада не виконала передбаченого Законом України «Про благоустрій населених пунктів» обов`язку, не розробила та не затвердила планів інвентаризації та паспортизації частин об`єктів благоустрою, розташованих на території села, чим допустила протиправну бездіяльність.
Частиною 2 ст.6 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров`я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров`я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Відповідно до ч.2 ст.3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, прийнятої 44 сесією Генеральної Асамблеї ООН 20.11.1989 року, яка ратифікована постановою Верховної Ради України 27.02.1991 року, держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об`єктів благоустрою свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка у свою чергу слугує підставою для невжиття підприємствами, установами та організаціями у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об`єктів благоустрою як дитячі ігрові майданчики, невиконання суб`єктами благоустрою своїх обов`язків у цій сфері порушує права користувачів цих об`єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.4 ст.189 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, визнання позову відповідачем, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.142 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки відповідач визнано позов до початку розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про повернення на користь позивача з бюджету 1921,00 грн сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 142, 189, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області щодо не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення (їх частин), а саме шести дитячих майданчиків, розташованих в с.Надичі – вул.Грушевського, в АДРЕСА_10 Гребінці, вул.І.Франка, в с АДРЕСА_5 – вул.Шевченка, в АДРЕСА_4 – вул.Горинська, в с.Нове Село – вул.Зелена, в с.Стронятин – вул.Незалежності, які відносяться до Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області.
Зобов`язати Надичівську сільську раду Жовківського району Львівської області (місцезнаходження: вул.Грушевського, 5, с.Звертів, Жовківський район, Львівська область, 80362; код ЄДРПОУ: 04372106) вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, проведенню робіт з технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення (їх частин), а саме шести дитячих майданчиків, розташованих в с.Надичі – вул.Грушевського, в АДРЕСА_10 Гребінці, вул АДРЕСА_11 І АДРЕСА_11 Франка, в с.Віднів – вул.Шевченка, в с АДРЕСА_11 Сулимів – вул.Горинська, в АДРЕСА_10 Нове Село – вул.Зелена, в с.Стронятин – вул.Незалежності, які відносяться до Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області.
Повернути з Державного бюджету України на користь Прокуратури Львівської області (місцезнаходження: проспект Шевченка, 17/10, м.Львів, 79005; код ЄДРПОУ: 02910031 п`ятдесят відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.