
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16 травня 2019 року Справа № 280/559/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, 42/10)
про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач або Токмацьке ОУПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним рішення відповідача, оформлене листом від 01.02.2019 №11/Г-7 щодо відмови позивачу у врахуванні при обчисленні пенсії довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 15.09.2009 №28, виданої Колективним підприємством «Райсількомунгосп»;
зобов`язати відповідача провести повторний розрахунок пенсії позивачу, починаючи з часу її призначення – 15.08.2014, з урахуванням сум заробітної плати за шістдесят календарних місяців для обчислення пенсії, зазначеної в довідці від 15.09.2009 №28, виданої Колективним підприємством «Райсількомунгосп» та виплатити позивачу недоплачену пенсію з 15.08.2014 по теперішній час включно, з урахуванням вже отриманих грошових сум.
Ухвалою суду від 12.02.2019 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі № 280/559/19.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , після набрання законної сили рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.09.2018 по справі №0840/2694/18, яким задоволено його адміністративний позов та зобов`язано Токмацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести повторний розрахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з часу її призначення, шляхом зарахування до стажу роботи періоду з 28 липня 1980 року по 04 лютого 1986 року в Районному міжколгоспному комбінаті комунального господарства, звернувся до відповідача із заявою про врахування при обчисленні його пенсії довідки про заробітну плату, виданої КП «Райсількомунгосп» від 15.09.2009 №28. Листом від 01.02.2019 №11/Г-7 позивача повідомлено, що даним судовим рішенням обов`язку щодо врахування при обчисленні пенсії довідки від 15.09.2009 №28 не встановлено. Також відповідач послався на лист від 29.05.2018 №16/Г-7, яким ОСОБА_1 роз`яснено про відсутність підстав для врахування даної довідки, оскільки її видано КП «Райсількомунгосп» Веселівського району Запорізької області, а згідно із записами трудової книжки позивач працював у Веселівському районному сільському комунгоспі Ради колгоспників Веселівського району Запорізької області. ОСОБА_1 із такою відмовою не погодився; зазначає, що довідка від 15.09.2009 №28 відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1; із посиланням на норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» просить задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надав відзив (вх. 04.03.2019 № 8471), в якому пояснив, що 21.08.2014 позивач звернувся до Токмацького ОУПФУ в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком, при цьому не надавши довідку про заробітну плату, а тому пенсію призначено без її врахування. Довідку про заробітну плату надано лише 26.09.2017, проте її не враховано, оскільки її видано Колективним підприємством «Райсількомунгосп», а не Районним міжколгоспним комбінатом комунального господарства; запис про перейменування підприємства відсутній. Також зазначає про пропуск строку звернення до суду та просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Токмацькому ОУПФУ в Запорізькій області як отримувач пенсії за віком, призначеної з 15.08.2014; при цьому, відповідно до розписки-повідомлення, доданої до заяви про призначення/перерахунок пенсії від 21.08.2014, довідку про заробітну плату не подано.
У травні 2018 року позивач звернувся до Токмацького ОУПФУ в Запорізькій області з питання відмови в нарахуванні пенсії згідно із довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії за період роботи в районному міжколгоспному комбінаті комунального господарства з серпня 1980 року по лютий 1986 року, на що листом від 29.05.2018 №16/Г-7 позивачу роз`яснено, що довідку про заробітну плату від 15.09.2009 №28 за вказаний період роботи видано іншим підприємством – колективним підприємством «Райсількомунгосп» Веселівського району Запорізької області, в трудовій книжці не зазначено запис про перейменування підприємства. На підставі вищевикладеного та у зв`язку з відсутністю в трудовій книжці позивача запису про перейменування вищезазначеного підприємства, підстави для нарахування пенсії згідно із довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 15.09.2009 №28 в об`єднаного управління відсутні.
Вважаючи рішення відповідача щодо відмови у зарахуванні періоду роботи з 28 липня 1980 року по 04 лютого 1986 року в Районному міжколгоспному комбінаті комунального господарства до стажу при обчисленні пенсії протиправним, позивач звернувся із позовом до суду.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.09.2018 по справі №0840/2694/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено та зобов`язано Токмацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести повторний розрахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з часу її призначення, шляхом зарахування до стажу роботи періоду з 28 липня 1980 року по 04 лютого 1986 року в Районному міжколгоспному комбінаті комунального господарства.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018 апеляційну скаргу Токмацького ОУПФУ в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.09.2018 по справі №0840/2694/18 повернуто скаржнику.
В зв`язку із набранням законної сили даним рішенням, ОСОБА_1 звернувся до відповідача з питання врахування при обчисленні пенсії довідки про заробітну плату, виданої КП «Райсількомунгосп», від 15.09.2009 за №28.
Листом від 01.02.2019 №11/Г-7 позивача повідомлено, що даним судовим рішенням обов`язку щодо врахування при обчисленні пенсії довідки від 15.09.2009 №28 не встановлено. Також відповідач послався на лист від 29.05.2018 №16/Г-7, яким ОСОБА_1 роз`яснено про відсутність підстав для врахування даної довідки, оскільки її видано КП «Райсількомунгосп» Веселівського району Запорізької області, а згідно із записами трудової книжки позивач працював у Веселівському районному сільському комунгоспі Ради колгоспників Веселівського району Запорізької області.
Не погодившись з такою відмовою, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1058).
Згідно абзацу першого частини першої статті 40 Закону №1058 (в редакції Законів № 3668-VI від 08.07.2011, № 1043-VIII від 29.03.2016) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.
У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.
Як зазначено в абз.1-3 пп.3 п.2.1 Розділу ІІ «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (надалі – Порядок №22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3,4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).
21.11.2014 ОСОБА_1 подано до Токмацького ОУПФУ в Запорізькій області довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 15.09.2009 №28, видану Колективним підприємством «Райсількомунгосп» (код підприємства 00428086), в якій відображено заробітну плату позивача за 1980-1985 роки.
Разом з тим, вказану довідку не враховано при обчисленні пенсії, оскільки її видано не тим підприємством, на якому працював позивач, а відомості щодо перейменування підприємства у трудовій книжці ОСОБА_1 відсутні.
Із записів трудової книжки ОСОБА_1 судом встановлено, що відповідно до записів №17 та 18 у період з 28.07.1980 по 01.02.1986 позивач працював у Районному міжколгоспному (міжвідомчому) комбінаті комунального господарства на посаді художника-оформлювача.
Відповідно до довідки Веселівської районної ради Запорізької області від 01.08.2014 №Г-214 в наказах з особового складу Веселівського міжколгоспного (міжвідомчого) комбінату комунального господарства (згідно наказів за 1986 рік – Веселівського міжколгоспного комбінату комунального обслуговування сільського населення (Райсількомунгосп) смт Веселе Веселівського району Запорізької області) за 1980, 1986 роки значиться гр. ОСОБА_1 : прийнятий художником з 28.07.1980 (наказ від 28.07.1980 №55), звільнений за власним бажанням з 01.02.1986 (наказ від 04.02.1986 №12). Також повідомлено, що згідно із історичною довідкою установчі та ліквідаційні документи даного підприємства до архіву не приймались, у зв`язку із чим надати дані про перейменування підприємства немає можливості.
Зі змісту відомостей Головного управління статистики у Запорізькій області у Запорізькій області від 12.04.2018 №05-09/223 встановлено, що 08.02.1979 Веселівським райвиконкомом Запорізької області зареєстровано як юридичну особу Веселівське районне виробниче об`єднання по обслуговуванню сільського населення Запорізького облсількоммунгоспу з ідентифікаційним кодом НОМЕР_1 , а 04.08.1997 перереєстровано Веселівською райдержадміністрацією Запорізькою області у Веселівське районне колективне підприємство «Райсількомунгосп» з тим же ідентифікаційним кодом 00428086. Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», введеного в дію з 01.07.2004, Веселівське районне колективне підприємство «Райсількомунгосп» (ідентифікаційний код 00428086) не проходило перереєстрацію та не було включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Одночасно повідомлено, що згідно з пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України «Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України» від 22.01.1996 № 118 (у редакції постанови КМУ від 22.06.2005 №499) ідентифікаційний код зберігається за суб`єктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним. У разі перетворення юридичної особи, за правонаступником зберігається її ідентифікаційний код.
За правилами, встановленими частиною четвертою статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Запорізьким окружним адміністративним судом у рішенні від 03.09.2018 по справі №0840/2694/18 за позовом ОСОБА_1 до Токмацького ОУПФУ в Запорізькій області встановлено, що позивач звільнений з Районного міжколгоспного (міжвідомчого) комбіната комунального господарства 01.02.1986, а перейменування підприємства відбулось 04.08.1997, а тому у трудовій книжці відповідного запису і не здійснено, проте період роботи, розмір заробітної плати, відомості щодо перейменування підприємства підтверджено позивачем відповідними доказами, які містяться у матеріалах справи та надані позивачем до об`єднаного управління під час його звернення за призначенням пенсії.
Відтак, суд вважає доведеними обставини, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 15.09.2009 №28 є належним підтвердженням розміру заробітної плати позивача за період з 1980 по 1985 рік, та видана уповноваженим на те підприємством, отже підстави для відмови у її врахуванні при розрахунку пенсії у відповідача відсутні.
Разом з тим, щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, слід зазначити наступне.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною другою статті 45 Закону №1058 визначено, що пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
За правилами, визначеними абзацом першим частини четвертої статті 45 Закону №1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Матеріали справи містять довідку від 23.05.2018, відповідно до якої Токмацьке ОУПФУ в Запорізькій області прийняло від ОСОБА_1 довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії, а також лист від 29.05.2018 №16/Г-7, яким у врахуванні такої довідки відмовлено.
Разом з тим, відповідно до приписів ч. 1 ст. 78 КАС України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню.
Сторонами не заперечується та обставина, що ОСОБА_1 звертався із спірною довідкою до Токмацького ОУПФУ в Запорізькій області ще 26.09.2017, та отримав відмову у її врахуванні при обчисленні пенсії.
Доказів того, що ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у 2014 році, або надавав спірну довідку у 2014 році, суду не надано, тому такий перерахунок необхідно здійснити з 01.10.2017 – тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем звернення із відповідною заявою (26.09.2017).
Згідно частини другої статті 46 Закону №1058 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
За таких обставин, а також враховуючи, що позивач повторно звертався із питанням врахування при обчисленні пенсії спірної довідки у січні 2019 році, а з позовом до суду звернувся 08.02.2019, посилання відповідача на пропуск звернення до суду є необґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України суд при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
В прохальній частині позову ОСОБА_1 просить визнати протиправним рішення відповідача, оформлене листом від 01.02.2019 №11/Г-7 щодо відмови позивачу у врахуванні при обчисленні пенсії довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 15.09.2009 №28, виданої Колективним підприємством «Райсількомунгосп».
Разом з тим, лист від 01.02.2019 №11/Г-7 не є актом (рішенням) суб`єкта владних повноважень у розумінні статті 4 КАС України, а тому належним способом захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 у сфері публічно-правових відносин, на думку суду, є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у врахуванні при обчисленні пенсії довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 15.09.2009 №28, виданої Колективним підприємством «Райсількомунгосп».
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, 42/10; код ЄДРПОУ 37830810) щодо відмови у врахуванні при обчисленні пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; 14.08.1954 року народження) довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 15.09.2009 №28, виданої Колективним підприємством «Райсількомунгосп».
3. Зобов`язати Токмацьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, 42/10; код ЄДРПОУ 37830810) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ), з урахуванням сум заробітної плати за шістдесят календарних місяців для обчислення пенсії, зазначених в довідці від 15.09.2009 №28, виданої Колективним підприємством «Райсількомунгосп», та виплатити недоплачену пенсію з 01.10.2017, з урахуванням вже отриманих грошових сум.
4. В решті позовних вимог – відмовити.
5. Судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 року ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Токмацького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, 42/10; код ЄДРПОУ 37830810).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення виготовлено та підписано 16.05.2019.
Суддя Ю.П. Бойченко