Рішення № 81909414, 10.05.2019, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.05.2019
Номер справи
906/1178/18
Номер документу
81909414
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

___________

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" травня 2019 р. м. Житомир Справа № 906/1178/18

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.

за участю секретаря судового засідання: Нероди І.В.

за участю представників сторін:

від позивача: Чернюк А.В., довіреність № 348/23 від 16.04.2019;

від відповідача: Ковальчук Л.М. довіреність № 56-02/275 від 11.02.19;

від третьої особи: Чернюк А.В., довіреність № 26/955 від 04.12.2018.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради

за участю третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Виконавчого комітету Житомирської міської ради (м. Житомир)

до Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (м. Житомир)

про визнання недійсним рішення від 28.11.2018 № 56/18-р/к по справі №56-3.5/13-2018

Процесуальні дії по справі.

Відповідно до ухвали суду від 14 січня 2019 року справу розглянуто за правилами загального позовного провадження.

В межах підготовчого провадження постановлено наступні ухвали суду: від 11.02.2019 року про відкладення підготовчого засідання на 12.03.19р о 12:00, від 12.03.19р про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів до 14.04.2019р, відкладення підготовчого засідання на 04.04.19р о 14:30.

Крім того, ухвалою від 12.03.19р суд залучив до участі у справі на якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Виконавчий комітет Житомирської міської ради (м. Житомир).

Ухвалою від 04.04.19р відкладено підготовче засідання на 15 квітня 2019р о 16:30.

Відповідно до ухвали від 15.04.19р закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні 10.05.19р судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позивач Управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради звернувся з позовом до відповідача Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення від 28.11.2018 за №56/18-р/к по справі №56-3.5/13-2018.

В якості правових підстав позову позивач посилається на ст. 5 Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081.

В обґрунтування підстав поданого позову позивач доводив, зокрема, що виконавчі органи міської ради зобов`язані забезпечити надання якісних послуг перевезення пасажирів, а організатор конкурсу - найбільш необхідні для мешканців міста маршрути і графіки руху місцевого пасажирського транспорту. Управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради провело комплексне обстеження пасажиропотоку на міських автобусних маршрутах загального користування, що здійснюють перевезення в звичайному режимі та в режимі "маршрутного таксі" у місті Житомирі, що відображено у звіті. Крім того, управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради розробляє транспортну мережу м. Житомира. На засіданні конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі, що відбулося 15 вересня 2016 року, рекомендовано управлінню транспорту і зв`язку міської ради проводити конкурси з визначення перевізника автобусному маршруті загального користування після затвердження виконавчим комітетом міської ради нової автобусної мережі на цей період укладати з приватними перевізниками лише тимчасові договори про організацію перевезень пасажирів терміном до трьох місяців.

На засіданні постійної комісії з питань розвитку інфраструктури міста 22.09.2016 було розглянуто питання реорганізації транспортної мережі м. Житомира та схем руху міських автобусних маршрутів загального користування, що підтверджується витягом з протоколу від 22.09.2016 №38. Питання проведення конкурсів з визначення перевізника на автобусні маршрути загального користування та укладення тимчасових договорів про організацію перевезень пасажирів терміном до трьох місяців було обговорено та підтримано на засіданні постійної комісії з питань розвитку інфраструктури міста 22.09.2016.

У відзиві на позов відповідач Житомирське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України заперечує, вказує, що позивачем у позовній заяві не містяться докази, які б спростовували вчинене Управлінням порушення, зокрема, з наступного. Законом України "Про автомобільний транспорт" в діючій редакції не передбачено випадків призначення тимчасових перевізників. Абзацем першим статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що визначення автомобільного перевізника на автомобільному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Частиною дев`ятою статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють у межах своїх повноважень контроль за дотриманням законодавства у сфері автомобільного транспорту на відповідній території. Відповідно до частини третьої статті 14 Закону України "Про автомобільний транспорт", сільські, селищні, міські ради розробляють і затверджують програми розвитку вдосконалення автомобільного транспорту на відповідній території або надають пропозиції щодо визначення цих програм в інших регіональних програмах з питань розвитку автомобільного транспорту. Частиною шостою цієї ж статті встановлено, що формування та ведення реєстру міських автобусних маршрутів загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту, який затверджує мережу і паспорти міських автобусних маршрутів.

Жодних рішень Виконкому не визначено відповідальних осіб та органів, які б несли відповідальність за невиконання та неналежне виконання вимог законодавства щодо вчасного проведення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування в м. Житомирі. В той же час відповідно до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" уся відповідальність з даного питання покладена на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Виконкомом було повідомлено, що на момент надання інформації відсутня задокументована концепція розвитку громадського транспорту м. Житомира, та відсутня інформація щодо обговорення "оновленої міської автобусної мережі". Управління на вимогу від 04.10.2018 листом від 17.10.2018 №685/23 повідомило, що конкурс не оголошувався на виконання протоколу №61 від 15.09.2016 засідання конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі. Конкурс буде оголошено та проведено після затвердження виконавчим комітетом міської ради змін до міської автобусної мережі. На підставі рішення засідання конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі (протокол №61 від 15.09.2016), рішення засідання профільної депутатської комісії №38 від 22.09.2016, укладено тимчасовий договір №61/Т53 (1-7)/53-А(1-7) від 06.09.2018 з КП "ЖТТУ". Вказаний договір укладено відповідно до глави 20 Господарського кодексу України та статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Ні Житомирською міською радою, ні її виконавчим комітетом рішення стосовно визначення перевізника чи укладання договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53а не приймались. При цьому Управлінням надано копію тимчасового договору №61/Т53(1-7)/53-А(1-7) від 06.09.2018, протоколу №61 від 15.09.2016 та рішення засідання профільної депутатської комісії №38 від 22.09.2016.

Таким чином, Управлінням в порушення вимог чинного законодавства в галузі автомобільного транспорту, на підставі рекомендацій конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі, які не мають під собою правового підгрунтя, не проведено конкурс на визначення перевізника на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі та вдруге укладено тимчасовий договір з КП "ЖТТУ" на перевезення пасажирів на вказаних маршрутах. При цьому ні глава 20 Господарського кодексу України, ні стаття 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не дають права органам місцевого самоврядування на укладення договорів з порушенням вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081 зі змінами та Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Починаючи з 07.09.2018 перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі продовжує здійснювати КП "ЖТТУ" Житомирської міської ради. Разом з тим, в територіальних межах м. Житомира на ринку перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування діє більше десяти суб`єктів господарювання.

Отже, Управління, як організатор з підготовки та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Житомирі, не провівши конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі, фактично надало перевагу міському комунальному підприємству - КП "ЖТТУ" Житомирської міської ради перед іншими перевізниками на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі, тобто Управління не допустило конкурентної боротьби - конкуренції, у правовому полі, між учасниками ринку перевезень пасажирів у м. Житомирі.

В Положенні про управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради затвердженого рішенням Житомирської міської ради від 21.12.2016 №496 , частиною 5 Положення передбачено, що на виконання повноважень органів місцевого самоврядування основними завданнями і функціями Управління, в тому числі є: - здійснення заходів щодо розвитку ринку транспортних послуг, організації роботи пасажирського транспорту та державної підтримки підприємств транспорту і зв`язку; - підготовка рішення про затвердження або погодження в межах, визначених законодавством, тарифів на послуги з перевезень пасажирів, які надаються населенню організаціями та підприємствами різної підпорядкованості та всіх форм власності; - координація роботи міського пасажирського транспорту всіх форм власності ; - організація та проведення конкурсів на право перевезення пасажирів автомобільним транспортом.

Управління, як організатор конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користуванні в м. Житомирі, укладаючи тимчасові договори з КП "ЖТТУ" про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, керувалось виключно погодженнями і рекомендаціями (щодо підстав і термінів проведення конкурсу та укладення тимчасових договорів), які були надані Управлінню на засідання конкурсного комітету 15.09.2016 (протокол №61) та на засіданні постійно діючої комісії з питань розвитку інфраструктури міста від 22.09.2016 (протокол №38), тим самим проігноруваши норми положення чинних нормативно-правових актів, а саме статей 43,44, 46 Закону України "Про автомобільний транспорт", пунктів 53,55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008 №1081, рішення Виконкому Житомирської міської ради від 06.05.2015 №247 "Про затвердження умов проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Житомирі".

Отже, бездіяльність Управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради в частині не проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі, внаслідок чого перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі продовжує здійснювати КП "ЖТТУ" Житомирському міської ради, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 15 та пунктом 3 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, яка призвела до недопущення конкуренції на ринку перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі.

Позивач у відповідь на відзив на позовну заяву відповідача заперечує доводи відповідача та доводить, що Управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради розробляє транспортну мережу м. Житомира. Проведення конкурсів та укладення договорів з перевізниками строком на п`ять років стало б перешкодою створення нової транспортної мережі. Розірвання договорів у судовому порядку потягнуло б за собою витрати на судовий збір, проходження всіх інстанцій та часові затрати. Після припинення дії договору з перевізників, які б могли забезпечити обслуговування цього маршруту та виявили бажання, не було. Конкурс буде оголошено та проведено після затвердження виконавчим комітетом Житомирської міської ради змін до міської автобусної мережі. На засіданні постійної комісії з питань розвитку інфраструктури міста 22.09.2016 було розглянуто питання реорганізації транспортної мережі м. Житомира та схем руху міських автобусних маршрутів загального користування, що підтверджується витягом з протоколу від 22.09.2016 №38.

Питання проведення конкурсів з визначення перевізника на автобусні маршрути загального користування та укладення тимчасових договорів про організацію перевезень пасажирів терміном до трьох місяців було обговорено та підтримано на засіданні постійної комісії з питань розвитку інфраструктури міста 22.09.2016.

Відповідач у запереченні щодо відповіді позивача вказав, що Відділення не приймає до уваги посилання управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради на положення ст. 5 Закону України "Про автомобільний транспорт" щодо забезпечення Управлінням надання якісних послуг перевезення пасажирів, але при цьому позивач не звертає увагу на те, що відповідно до приписів цієї статті Управління, як уповноважений орган місцевого самоврядування у сфері транспортних послуг повинно спрямовувати свою діяльність на створення рівних умов для роботи всіх суб`єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, обмеження монополізму та розвиток конкуренції. Проте, саме бездіяльність Управління щодо не проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі, призвела до недопущення конкуренції на ринку перевезення пасажирів автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі.

В зв`язку з відмовою перевізника виконувати умови договору про організацію перевезень пасажирів автобусними маршрутами №53 та №53-а 06.06.2018 Управлінням та Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради було укладено тимчасовий договір №61/Т/53(1-7)/53-А(1-7) про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, строк дії договору з 07.06.2018 по 06.09.2018. Проте, станом на 06.09.2018 оголошення про проведення конкурсів та інших оголошень, публікація яких здійснюється на офіційному сайті Житомирської міської ради, не оприлюднювалось. Тобто "організатором" - Управлінням не вжито жодних заходів, передбачених нормами чинного законодавства України та відповідними нормативно-правовими документами щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі.

Відповідач у своїх додаткових поясненнях від 26.03.2018р вказує норми статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" на підставі яких прийнято пункти 1 та 2 рішення адміністративної колегії від 28.11.2018 №56/18-р/к по справі №56-3,5/13-2018, а саме: пункти 1 та 2 Рішення Відділення прийняті на підставі абзаців другого і третього частини 1 статті 48 Закону.

Третя особа Виконавчий комітет Житомирської міської ради у поясненнях на позов вказує, що на засіданні конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі, що відбулося 15 вересня 2016 року, рекомендовано управлінню транспорту і зв`язку міської ради проводити конкурси з визначення перевізника на автобусному маршруті з загального користування після затвердження виконавчим комітетом міської ради нової автобусної мережі та на цей період укладати з приватними перевізниками лише тимчасові договори про організацію перевезень пасажирів терміном до трьох місяців. Управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради не приймало рішення за підсумками рекомендацій конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі. Управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради розробляє транспортну мережу м. Житомира. Проведення конкурсів та укладення договорів з перевізниками строком на п`ять років стало б перешкодою створення нової транспортної мережі.

Позивач у своїх додаткових поясненнях від 28.03.19р просить задовольнити позовні вимоги. В ході підготовчого засідання 12.03.19р представник позивача доводила, що вимога п. 2 рішення відповідача від 28.11.2018 №56/18-р/к по справі №56-3.5/13-2018 не може бути виконана до затвердження виконавчим комітетом Житомирської міської ради нової автобусної мережі у м. Житомирі .

Третя особа Виконавчий комітет Житомирської міської ради у своїх поясненнях від 12.04.19р вказує на те, що триває процес розробки нової автобусної мережі, оптимізація якої потребує ряду заходів. Однак Житомирська ОДА від 18.03.2019 №1575/2-19/36 зазначила, що ОДА, яка через управління дорожнього будівництва та інфраструктури ОДА, відповідно до ст. 7 Закону України "Про автомобільний транспорт", виконує функції організації пасажирських перевезень на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування, готова до співпраці із Житомирською міською радою стосовно проведення реорганізації міської автобусної мережі м. Житомир та приміської мережі Житомирського району автобуси якої проходять по території м. Житомир. Однак, Житомирська ОДА поки не готова впровадити один з основних компонентів нової автобусної мережі - автоматизовану систему обліку оплати проїзду, тому виконавчий комітет Житомирської міської ради об`єктивно не має можливості завершити процес створення нової автобусної мережі.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Рішенням Адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28 листопада 2018 року №56/18-р/к у справі №56-3.5/13-2018 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" вирішено:

1) визнати бездіяльність Управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради в частині не проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі, внаслідок чого перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі продовжує здійснювати КП "ЖТТУ" Житомирської міської ради, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 15 та пунктом 3 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, яка призвела до недопущення конкуренції на ринку перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі;

2) зобов`язано Управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 1 цього рішення, шляхом проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі у відповідності до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автомобільному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081, зі змінами;

3) про виконання зобов`язання, зазначеного в пункті 2 цього рішення, повідомити Житомирське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України у двохмісячний строк з дня одержання рішення.

Рішення Адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28 листопада 2018 року №56/18-р/к у справі №56-3.5/13-2018 мотивовано, зокрема, такими фактичними даними:

- пунктом 1 рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 06.05.2015 №247 "Про затвердження умов проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автомобільному маршруті загального користування у м. Житомирі" затверджено умови проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Житомирі. А пунктом 2 цього рішення функції організації пасажирських перевезень на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі покладено на Управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради;

- пунктом 4 рішення Виконкому від 06.05.2015 №247 встановлено, що контроль за виконанням цього рішення покладено на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;

- Управління є юридичною особою, самостійним виконавчим органом міської ради та відповідно до Положення здійснює організацію та проведення конкурсів на право перевезення пасажирів автомобільним транспортом;

- таким чином, функції організатора з підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування в м. Житомирі покладено на Управління;

- при цьому Відділенням встановлено, що жодним рішенням Виконкому не визначено відповідальних осіб та органів, які б несли відповідальність за невиконання та неналежне виконання вимог законодавства щодо вчасного проведення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування в м. Житомирі. В той же час відповідно до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" уся відповідальність з даного питання покладена на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування;

- в ході розгляду звернення Управління Служби безпеки України в Житомирській області від 15.08.2018 №4924, щодо "бездіяльності керівництва Житомирської міської ради в частині ініціації проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування", територіальним відділенням 21.08.2018 було надіслано до Виконкому вимогу про надання інформації №56-02/1363 в якій Виконкому необхідно було надати відповідні роз`яснення та матеріали щодо перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі;

- на питання територіального відділення надати "Вичерпний перелік причин відповідно, до яких органом місцевого самоврядування станом на 20.08.2018 не оголошено конкурс з перевезення пасажирів на маршрутах №53 та №53-а "Виконкомом повідомлено, що відповідно до пункту 55 Порядку, організатор має право призначити тимчасового перевізника на строк до трьох місяців... У даній постанові не зазначено про термін для укладення тимчасового договору;

- на питання "які заходи вжито органом місцевого самоврядування щодо визначення перевізника за маршрутами №53 та №53-а після закінчення терміну дії тимчасового договору, укладеного Управлінням транспорту і зв`язку Житомирської міської ради з КП "ЖТТУ" Житомирської міської ради виконкомом повідомлено, що на даний час діє тимчасовий договір №61/Т/53(1-7)53-А від 06.06.2018;

- на запитання щодо надання вичерпного обґрунтування, яким чином вирішено питання перевезення пасажирів маршрутами №53 та №53-а після закінчення строку дії тимчасового договору, виконкомом повідомлено, що питання буде вирішено в межах чинного законодавства України;

- виконкомом повідомлено, що на момент надання інформації відсутня задокументована концепція розвитку громадського транспорту м. Житомира, та відсутня інформація щодо обговорення "оновленої міської автобусної мережі";

- в результаті аналізу наявних у територіальному відділенні матеріалів встановлено факт не проведення Управлінням конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі після відмови перевізника від виконання умов договору про організацію перевезень на вказаних маршрутах;

- так, у зв`язку з відмовою перевізника виконувати умови договору про організацію перевезень пасажирів автобусними маршрутами №53 та №53-а, 06.06.2018 між Управлінням та комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" було укладено тимчасовий договір №61/Т/53(1-7)/53-А (1-7) про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, строк дії договору з 07.06.2018 по 06.09.2018;

- як встановлено територіальним відділенням, станом на 06.09.2018 оголошень про проведення конкурсів та інших оголошень, публікація яких здійснюється на офіційному сайті Житомирської міської ради, не оприлюднювалось. Тобто "організатором" Управлінням не вжито жодних заходів, передбачених нормами чинного законодавства України та відповідними нормативно-правовими документами, щодо проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі;

- у відповідь на вимогу Управління листом від 17.10.2018 №685/23повідомило, що конкурс не оголошувався на виконання протоколу №61 від 15.09.2016 засідання конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автомобільних маршрутах загального користування у м. Житомирі. Конкурс буде оголошено та проведено після затвердження виконавчим комітетом міської ради змін до міської автобусної мережі. На підставі рішення засідання конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі (протокол №61 від 15.09.2016), рішення засідання профільної депутатської комісії №38 від 22.09.2016, укладено тимчасовий договір №61/Т53(1-7)53-А(1-7) від 06.09.2018 з КП "ЖТТУ". Вказаний договір укладено відповідно до глави 20 Господарського кодексу України та статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Ні Житомирською міською радою, ні її виконавчим комітетом рішення стосовно визначення перевізника чи укладення договору на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а не приймалось. При цьому Управлінням надано копію тимчасового договору №61/Т53(1-7)/53-А(1-7) від 06.09.2018, протоколу №61 від 15.09.2016 та рішення засідання профільної депутатської комісії №38 від 22.09.2016;

- в результаті аналізу зазначених документів встановлено, що тимчасовий договір №61/Т53(1-7)/53-А(1-7) від 06.09.2018 укладено з КП "ЖТТУ" терміном на 3 місяці з 07.09.2018 по 07.12.2018;

- відповідно до протоколу конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі від 15.09.2016 №61 Управлінню було рекомендовано проводити конкурси з визначення перевізника на автомобільному маршруті загального користування після затвердження виконавчим комітетом міської ради автобусної мережі та на цей період укладати з приватними перевізниками тимчасові договори про організацію перевезень пасажирів терміном до трьох місяці;

- згідно протоколу засідання постійної комісії з питань розвитку інфраструктури міста від 22.09.2016 №38, на якому розглядалось питання реорганізації транспортної мережі м. Житомира та схем руху міських автобусних маршрутів загального користування, комісія прийняла до відома інформацію начальника Управління, яув доповіла, що Управління має на меті проводити конкурси з визначення перевізника на автобусних маршрутах загального користування після затвердження виконавчим комітетом міської ради нової автобусної мережі та на цей період укладати з приватними перевізниками лише тимчасові договори про організацію перевезень пасажирів терміном до трьох місяців;

- таким чином, Управління в порушення вимог чинного законодавства в галузі автомобільного транспорту, на підставі рекомендацій конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі, які не мають під собою правового підґрунтя, не проведено конкурс на визначення перевізника на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі та вдруге укладено тимчасовий договір з КП "ЖТТУ" на перевезення пасажирів на вказаних маршрутах. При цьому ні глава 20 Господарського кодексу України ні стаття 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не дають права органам місцевого самоврядування на укладення договорів з порушенням вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081, зі змінами, та Закону України "Про захист економічної конкуренції";

- починаючи з 07.09.2018 перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі продовжує здійснювати КП "ЖТТУ" Житомирської міської ради. Разом з тим, в територіальних межах м. Житомира на ринку перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування діє більше десяти суб`єктів господарювання;

- таким чином, Управління , як організатор з підготовки та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Житомирі, не провівши конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі, фактично надало перевагу міському комунальному підприємству - КП "ЖТТУ" Житомирської міської ради перед іншими перевізниками та перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі, тобто Управління не допустило конкурентної боротьби - конкуренції, у правовому полі, між учасниками ринку перевезень пасажирів у м. Житомирі.

Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для визнання недійсним Рішення Адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28 листопада 2018 року №56/18-р/к у справі №56-3.5/13-2018 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції".

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Рішенням Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 06.05.2015р за №247 "Про затвердження умов проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Житомирі" було затверджено Умови проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Житомирі згідно з додатком (надалі за текстом - Умови). Пунктом 2 вказаного рішення вирішено покласти функції організації пасажирських перевезень на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі на управління транспорту і зв`язку міської ради.

Метою визначення автомобільного перевізника на конкурсних засадах є: реалізація основних напрямів розвитку галузі автомобільного транспорту; створення безпечних умов для перевезення пасажирів автомобільним транспортом; покращення якості пасажирських перевезень; створення конкурентного середовища; забезпечення оновленого рухомого складу; підвищення рівня безпеки перевезень пасажирів; забезпечення виконання соціально значущих перевезень (п. 5 Умов). Організатор не пізніше ніж через 30 днів з моменту набрання чинності рішення конкурсного комітету укладає з переможцем конкурсу договір на міському маршруті згідно з обов`язковими умовами визначеного конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом (п. 42 Умов).

Додатком до Рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради від 06.05.2015р за №247 були Умови проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автомобільному маршруті загального користування в м. Житомирі (а.с. 118-124).

30 червня 2015 року між Управлінням транспорту і зв`язку Житомирської міської ради (як організатор) та ФОП Жулінською А.А. були укладені: Договір №56/53-А(1-7) про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування (за яким перевізник взяв на себе зобов`язання на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №53-А "Крошня-Смолянський майдан-Крошня" (графіки 1-7) щоденно, в режимі маршрутного таксі; Договір №56/53(1-7) про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування (за яким перевізник взяв на себе зобов`язання щодо надання права на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №53 "Крошня-Залізничний вокзал-Крошня" (графіки 1-7) щоденно, у режимі маршрутного таксі.

Склад конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника для роботи на автобусному маршруті загального користування у м. Житомирі згідно з додатком затверджено Рішенням Виконкому Житомирської міської ради від 15.06.2016 за №517 "Про затвердження складу конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування у м. Житомирі", серед яких, зокрема, в складі конкурсного комітету визначено начальника управління транспорту і зв`язку міської ради (а.с. 125).

15.09.2016 року на засіданні конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на автобусних маршрутах загального користування у м. Житомирі, оформленого Протоколом №61 було прийнято рішення рекомендувати Управлінню транспорту і зв`язку міської ради проводити конкурси з визначення перевізника на автобусному маршруті загального користування після затвердження виконавчим комітетом міської ради нової автобусної мережі та на цей період укладати з приватними перевізниками лише тимчасові договори про організацію перевезень пасажирів терміном до трьох місяців (а.с. 33).

22 вересня 2016 року на засіданні постійної комісії з питань розвитку інфраструктури міста, оформленим Протоколом №38, розглядалось питання реорганізації транспортної мережі м. Житомира та схем руху міських автобусних маршрутів загального користування. В ході засідання комісії, начальник Управління транспорту і зв`язку міської ради доповів, що управління транспорту і зв`язку міської ради міє на меті проводити конкурси з визначення перевізника на автобусні маршрути загального користування після затвердження виконавчим комітетом міської ради нової автобусної мережі та на цей період укладати з приватними перевізниками лише тимчасові договори про організацію перевезень пасажирів терміном до трьох місяців (а.с. 34).

Рішенням шістнадцятої сесії сьомого скликання Житомирської міської ради "Про внесення змін до положень виконавчих органів міської ради" від 21.12.2016 за №496 внесено зміни до положень виконавчих органів міської ради та затверджено їх у новій редакції, зокрема, в додатку 11 до рішення міської ради від 21.12.2016 за №496 затверджено Положення про управління транспорту і зв`язку Житомирської міської ради вказано, зокрема, що основними завданнями та функціями управління на виконання повноважень органів місцевого самоврядування є: координація роботи міського пасажирського транспорту всіх форм власності (п. 5.1.5. вказаного Положення); організація та проведення конкурсів на право перевезення пасажирів автомобільним транспортом (п. 5.1.6. даного Положення) (а.с. 35-38).

08.02.2017 року Угодами про дострокове припинення дії Договору №56/53-А(1-7) від 30.06.15 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування №53-А "Крошня-Смолянський майдан-Крошня" та Договору №56/53(1-7) від 30.06.15 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування №53 "Крошня-Залізничний вокзал-Крошня" було достроково, за згодою сторін, припинено дію договору про організацію перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування №53 "Крошня-Залізничний вокзал-Крошня" з 09.02.17р, згідно п. 6.11 договору та Договору про організацію перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування №53-А "Крошня-Смолянський майдан-Крошня" з 09.02.17 згідно п. 6.11 договору.

06 червня 2018 року між Управлінням транспорту і зв`язку Житомирської міської ради (як організатор) та КП "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради (як перевізник) був укладений Тимчасовий Договір №61/Т/53 (1-7)53-А(1-7) про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, згідно якого останній, як перевізник зобов`язався здійснювати перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування №53 "Крошня-Залізничний вокзал-Крошня" щоденно у режимі маршрутного таксі, №53-А "Крошня-Смолянський майдан- Крошня" щоденно, у режимі маршрутного таксі; строк дії договору - з 07 червня 2018 року 2018 року по 06 вересня 2018 року (а.с. 177-182).

06 вересня 2018 року між Управлінням транспорту і зв`язку Житомирської міської ради (як організатор) та КП "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради (як перевізник) був укладений Тимчасовий Договір №61/Т/53 (1-7)53-А(1-7) про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, згідно якого останній, як перевізник зобов`язався здійснювати перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування №53 "Крошня-Залізничний вокзал-Крошня" щоденно у режимі маршрутного таксі, №53-А "Крошня-Смолянський майдан- Крошня" щоденно, у режимі маршрутного таксі; строк дії даного договору - з 07 вересня 2018 року по 07 грудня 2018 року (а.с. 58-63).

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до статей 51, 52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради. Виконавчий комітет ради координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників.

За приписами статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів місцевих рад належить управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Чинним законодавством передбачено застосування конкурсних засад при наданні послуг з перевезення пасажирів та укладанні договорів.

Частиною 9 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" (надалі - Закон про транспорт) визначено, що органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють у межах своїх повноважень контроль за дотриманням законодавства у сфері автомобільного транспорту на відповідній території, запроваджують автоматизовану систему обліку оплати проїзду та встановлюють порядок її функціонування, а також види, форми носіїв, порядок обігу та реєстрації проїзних документів; визначають особу, уповноважену здійснювати справляння плати за транспортні послуги в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду.

Абзацем 6 статті 7 вказаного Закону визначено, що забезпечення організації пасажирських перевезень покладається, зокрема, на міських автобусних маршрутах загального користування - на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Основні засади визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування визначено ст. 43 Закону про транспорт, а саме, визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Об`єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами. Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 за №1081 із подальшими змінами (надалі за текстом - Порядок №1081, визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області (внутрішньообласний маршрут), автобусному маршруті, що не виходить за межі території району (внутрішньорайонний маршрут), автобусному маршруті, що проходить у межах населеного пункту (міський маршрут), та автобусному маршруті, що проходить у межах об`єднаної територіальної громади (далі - конкурс), а також процедуру визначення автомобільного перевізника для роботи на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут).

Абзац 10 п. 53 визначеного Порядку №1081 визначено, що організатор перевезень зобов`язаний провести конкурс не пізніше ніж за 45 календарних днів до дня закінчення строку дії договору (дозволу), укладеного (виданого) попередньому переможцю конкурсу. У такому разі дія договору (дозволу), укладеного (виданого) за результатами конкурсу, починається після закінчення строку дії договору (дозволу) на перевезення укладеного (виданого) відповідно до результатів попереднього конкурсу на цьому об`єкті.

В порушення зазначеного, позивач, як організатор перевезень, після дострокового припинення 08.02.2017 року дії Договорів №56/53-А(1-7) від 30.06.15 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування №53-А "Крошня-Смолянський майдан-Крошня" та №56/53(1-7) від 30.06.15 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування №53 "Крошня-Залізничний вокзал-Крошня" з 09.02.17р. вищезазначеної норми не дотримався.

В свою чергу, норма п. 55 Порядку №1081 у редакції до 17.03.2018р містила випадки, за яких допускався тимчасовий перевізник, а саме: 1) дострокового розірвання договору (порушення ним умов договору (дозволу). У такому разі для роботи на маршруті призначається автомобільний перевізник, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, на строк до закінчення дії договору (дозволу), який було розірвано (позбавлено), а в разі його відмови чи відсутності - призначати до проведення конкурсу іншого автомобільного перевізника один раз на строк не більш як три місяці; 2) у випадках, передбачених Законом України "Про автомобільний транспорт", укласти договір (видати дозвіл) з автомобільним перевізником (який працює на цьому напрямку) один раз на строк до трьох місяців, після чого виставити об`єкт на конкурс; 3) у разі зупинення судом рішення конкурсного комітету призначити тимчасово на строк дії відповідної ухвали суду автомобільного перевізника для виконання перевезень, передбачених об`єктом конкурсу.

У редакції станом після 17.03.2018 року Порядок №1081 містить такі випадки, щза яких допускається тимчасовий перевізник: 1) дострокове розірвання договору (анулювання дозволу) з автомобільним перевізником - переможцем конкурсу у разі: наявності фактів порушення ним умов договору (дозволу). Розірвання договору (анулювання дозволу) відбувається після невиконання надісланого організатором попередження такому перевізникові про недопущення порушення умов договору (дозволу). У такому разі для роботи на внутрішньообласному, внутрішньорайонному та міському автобусному маршрутах призначається автомобільний перевізник, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, на строк до закінчення строку дії договору (дозволу), який було розірвано (анульовано), а в разі його відмови чи відсутності - призначається до проведення конкурсу інший автомобільний перевізник, транспортні засоби якого відповідають за параметрами, класом, категорією, комфортністю і пасажиромісткістю вимогам, передбаченим для відповідного виду перевезень, один раз на строк не більш як три місяці; 2) у разі зупинення судом рішення щодо результатів конкурсного комітету призначити на строк дії відповідної ухвали суду автомобільного перевізника для виконання перевезень, передбачених об`єктом конкурсу.

Натомість, позивач, як організатор перевезень, не дотримався зазначеного, не провів конкурс на перевезення перевізника на автомобільних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі, двічі уклавши договори на тимчасовий договір на перевезення пасажирів на вказаних маршрутах з КП "ЖТТУ" Житомирської міської ради.

12.04.19 року третя особа Виконавчий комітет Житомирської міської ради у своїх поясненнях підтвердила ті обставини, що процес розробки нової автобусної мережі триває.

Станом на 10.05.2019 року органом місцевого самоврядування, а саме Управлінням транспорту і зв`язку Житомирської міської ради, конкурсна процедура на визначення перевізника на автобусних маршрутах загального користування №53 та №53-а у м. Житомирі не розпочиналася.

Більш того, як доводить сам представник позивача, вимога п. 2 рішення відповідача від 28.11.2018 №56/18-р/к по справі №56-3.5/13-2018 не може бути виконана до затвердження виконавчим комітетом Житомирської міської ради нової автобусної мережі у м. Житомирі.

Згідно з приписами статті 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції" державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму в господарській діяльності, здійснення заходів щодо демонополізації економіки, фінансової, матеріально-технічної, інформаційної, консультативної та іншої підтримки суб`єктів господарювання, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування та органами адміністративно-господарського управління та контролю. Суб`єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов`язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію. Державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб`єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України. Органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов`язані сприяти Антимонопольному комітету України у здійсненні його повноважень у сфері підтримки й захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму та контролю за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до приписів ч.ч.1 та 3 статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції" антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.

Вчинення антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.

Відповідно до пункту 3 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.

Частиною 1 ст. 59 вищевказаного Закону визначено, що підставами для скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України, зокрема є: неповне з`ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

З огляду на вказане, суд прийшов до висновку що відповідач дійшов обґрунтованого висновку в оскаржуваному рішенні Адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28 листопада 2018 року №56/18-р/к у справі №56-3.5/13-2018 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", що бездіяльність позивача, яка полягає у не проведенні з вересня 2018року по теперішній час конкурсу на визначення перевізника на перевезення пасажирів є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції та які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку послуг з перевезення пасажирів.

З урахуванням встановлених обставин та досліджених доказів, суд дійшов висновку, що рішення Адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28 листопада 2018 року №56/18-р/к у справі №56-3.5/13-2018 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" прийнято на підставі і в межах компетенції відповідача, а отже не вбачає підстав для визнання його недійсним, про що просить позивач.

Згідно ст. 126 ГПК України, судовий збір покладається на позивача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 22.05.19

Суддя Машевська О.П.

Віддрукувати: 1 - у справу , 2-3 сторонам спору (рек. з пов.).