
Справа № 354/733/17
Провадження по справі № 2-а/354/17/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2019 року м. Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді: Польської М.В.
секретаря: Савчук М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яремче адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дії, зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася в грудні 2017 року до Яремчанського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дії щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно довідки №05-40/71 від 27.07.2017р. та довідок поданих під час призначення пенсії №14-3/85 від 29.07.2011р.; зобов`язання перерахувати та виплачувати пенсію з 01.08.2017р. з включенням до заробітної плати даних матеріальних допомог та індексації, з урахуванням фактично отриманих сум згідно Закону України «Про державну службу».
В позові зазначено, що позивач з 03.08.2011р. є отримувачем пенсії за віком за Законом України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування». Для призначення пенсії державного службовця позивачем було подані довідки №14-3/85 від 29.07.2011р. Розмір пенсії було обчислено на підставі довідок, та враховано складові заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці та премії. Однак, такі складові як суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати враховані не були, що підтверджується листом відповідача від 14.08.2017р. В липні-серпні позивач звернулась до відповідача про перерахунок пенсії з довідкою №05-40/71 від 27.07.2017р., але листом від 14.08.2017р. їй відмовлено.
Представник відповідача в відзиві поданому 30.01.2018р., 05.07.2018р., адміністративний позов не визнав, мотивуючи тим, що матеріальні допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексація не відносяться до надбавок чи структури заробітної плати.
17.04.2018р. та 11.07.2018р. позивачем направлено до суду відповідь на відзив.
24.07.2018р. відповідач подав суду заперечення на відповідь на відзив.
Позивач та відповідач також просили суд розглянути адміністративну справу за їх відсутності.
З врахуванням положень частин 1, 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які
мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу не врахувавши види виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески, отже предметом спору є оцінка судом правомірності дій відповідача.
Так, ОСОБА_1 з 03.08.2011р. є отримувачем пенсії за віком за Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 90% заробітної плати (а.с.9), ця обставина сторонами не оспорюється, тому наведена обставина з урахуванням положення ч. 1 ст. 78 КАС України не потребує доказування.
Довідки подані позивачем під час призначення пенсії за №14-3/85 від 29.07.2011р. враховували складові заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці та премії (а.с.12-15). Тому, при призначенні пенсії, відповідач врахував всі складові, які були зазначені в довідках, поданих позивачем.
Отже, при оформленні документів для призначення пенсії позивача, відомості про матеріальну допомогу, індексацію, з яких було утримано внесок на державне соцстрахування чи збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, не зазначались роботодавцем позивача у відповідних довідках.
А тому, доводи позову в частині не врахування відповідачем таких складових заробітної плати як сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, при призначенні їй пенсії в 2011 році згідно довідок №14-3/85 від 29.07.2011р., є недоведеними перед судом.
Разом з тим, позивач звернулася у липні-серпні 2017р. до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії з врахуванням поданої нею довідки №05-40/71 від 27.07.2017р. (а.с.16), в якій було зазначено зокрема суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за 2009-2011 роки, проте їй листом відповідача від 14.08.2017р. було відмовлено з врахуванням того, що матеріальні допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексація не відносяться до надбавок чи структури заробітної плати. На підставі постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 скасовано п.4 постанови КМУ від 31.05.2000р. №865, а новим Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015р. №889 скасовано з 01.06.2016р. норми по перерахунку пенсії в т.ч. призначених за ЗУ «Про державну службу»№3723 (а.с.17).
Проте, суд прийшов до переконання, що дії відповідача щодо відмови у серпні 2017р. позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно довідки №05-40/71 від 27.07.2017р., є протиправними та вимога про зобов`язання перерахувати та виплачувати їй пенсію з 01.08.2017р. з включенням до заробітної плати даних матеріальних допомог та індексації, підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
За ст..33, 35 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) було передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Також передбачено і виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Як слідує з постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суду та інших органів» також керівники мають право в т.ч. надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати,
на які нараховувався внески на державне соцстрахування, входила до системи оплати праці державного службовця, враховуючи і таке.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 1991р. врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Отже, аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексація, входила до системи оплати праці державного службовця.
Що стосується питання врахування до заробітної плати індексації, то слід вказати таке.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону № 2017-ІІІ).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» .
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати
подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Слід також зазначити, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
А тому, за Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» об`єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян і який не має разового характеру.
Отже, відповідач мав врахувати нараховану позивачу матеріальну допомогу та індексацію, які виплачувались за 2009 - 2011 роках.
Проте, таке право позивача на врахування цих вид виплат, виникло при призначенні пенсії ще в 2011 році, однак за захистом свого права він звернувся до відповідача з наданням доказу нарахування спірних складових, тільки в липні-серпні 2017р., а тому таке право підлягає захисту з часу звернення до відповідача та неврахуванням останнього вимог законодавства.
Відповідно до положень ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь - яким строком.
Відповідно до статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.
Оскільки судом встановлено, що і підтверджено матеріалами справи, що не нарахування всіх складових пенсії позивачу з часу представлення відповідної довідки у 2017 році є протиправною дією суб`єкта владних повноважень, то відповідно до даних спірних правовідносин має застосовуватися перша умова - виплата пенсії за минулий час за три роки.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 24 квітня 2018 року у справі №646/6250/17 ( провадження №К/9901/2128/18).
Однак, відповідно до ст.ст. 83,84,87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі.
Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами. Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Позивач подала заяву з документами до відповідача, як сама зазначає в позові в липні-
серпні 2017р., без зазначення конкретного дня та місяця подачі заяви, однак відмова відповідача відбулася згідно листа - 14.08.2017р., отже перерахунок пенсії позивачу слід було здійснити з 01.08.2017 року.
Так як позивач просила зобов`язати проводити виплату з врахуванням всіх складових саме з 01.08.2017р., то саме з цієї дати зазначеної у позовній вимозі і слід зобов`язати відповідача (диспозитивність за ч.2 ст.9 КАС України).
Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведеного вище, суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову в частині позовних вимог, а саме визнати неправомірними дії Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно довідки №05-40/71 від 27.07.2017р.; зобов`язати перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.08.2017р. з включенням до заробітної плати даних матеріальних допомог та індексації, з урахуванням фактично отриманих сум згідно Закону України «Про державну службу».
На підставі викладеного, відповідно до Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.5, 9, 77, 241-246 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у перерахунку пенсії з врахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, згідно поданої довідки №05-40/71 від 27.07.2017р.
Зобов`язати Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.08.2017р. з включенням до заробітної плати даних матеріальних допомог та індексації, з урахуванням фактично отриманих сум згідно Закону України «Про державну службу».
В задоволенні решти позовних вимог, а саме в частині визнати неправомірними дії Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно довідок поданих під час призначення пенсії №14-3/85 від 29.07.2011р. - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий суддя: М.В.Польська