Рішення № 81898253, 14.05.2019, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
14.05.2019
Номер справи
607/13572/18
Номер документу
81898253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.05.2019 Справа №607/13572/18

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі : головуючого судді Грицака Р.М.

з участю секретаря Кісіль Т.М.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про скасування постанов по справі про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про скасування постанов №115-ДК/0027ПО/08/01/-18 від 14.03.2018 року по справі про адміністративне правопорушення за ст. 188-5 КУпАП та №694-ДК/0028ПО/08/01/-18 від 14.03.2018 року по справі про адміністративне правопорушення про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. ст. 125, 126 ЗК України, ст. 53-1 КУпАП та накладення штрафів відповідно у розмірі 204 грн. та у розмірі 510 грн.

Заявлені вимоги позивач та його представник ОСОБА_2 . мотивують наступним, зокрема підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності стало те, що державним інспектором з питань дотримання земельного законодавства Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Підперигора І.М . було проведено позапланову перевірку, дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , в ході якої встановлено знищення ОСОБА_1 межових знаків по вул . Лисенка на межі його земельної ділянки та земельної ділянки ОСОБА_4 За результатами проведеної перевірки винесено приписи та як наслідок їх невиконання прийнято оскаржувані постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності №115-ДК/0027ПО/08/01/-18 від 14.03.2018 року по справі про адміністративне правопорушення за ст. 188-5 КУпАП та №694-ДК/0028ПО/08/01/-18 від 14.03.2018 року по справі про адміністративне правопорушення про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. ст. 125, 126 ЗК України, ст. 53-1 КУпАП із накладенням штрафів.

Свої вимоги про поновлення строку звернення з вказаною позовною заявою мотивує тим, що про існування оскаржуваних постанов дізнався лише 05 липня 2018 року, про що свідчить штемпель поштового конверту, тому пред`явив позов в межах визначеного законом десятиденного строку. Щодо вимог про скасування постанов обґрунтовує тим, що у інспектора не було жодних фактичних даних, на підставі яких можливо було встановити наявність в його діях адміністративних правопорушень. Тому, вважає, що вказані постанови підлягають скасуванню, оскільки є незаконними та винесені із порушенням вимог Закону, так як не було здійснено фактичного розгляду адміністративних справ, постанови винесено без дослідження доказів, позивач не вчиняв протиправних діянь, ним не було допущено правопорушень викладених у постановах тому просить суд позовні вимоги задовольнити.

18 липня 2018 року у справі за даним позовом було відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін.

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подав заяву про розгляд справи у його відсутності позовні вимоги підтримав.

27 серпня 2018 року від Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач вважає оскаржувані постанови законними та обґрунтованими, за наявності в діях позивача складу адміністративних правопорушень, а тому в задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі.

Згідно частини першої, другої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Суд, за результатами розгляду справи, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення та приходить до наступного висновку.

Як вбачається з поданого відзиву представником відповідача, Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області 17 жовтня 2017 року отримано лист Теребовлянського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області від 27 вересня 2017 року № 6512/114/01-17, яким направлено до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області матеріали ЖЄО від 25 вересня 2017 року № 2813 з приводу можливого самовільного зайняття земельної ділянки в АДРЕСА_1 .

З метою розгляду вказаного листа, відповідно до вимог Закону України «Про державний контроль за використанням, та охороною земель», з врахуванням повноважень визначених Положенням про Головне управління Держгеокадастру в Тернопільській області, управлінням 23 жовтня 2017 року видано наказ № 541-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» (із змінами згідно наказу від 29 листопад 2017 року № 666-ДК).

На виконання вищевказаного наказу та враховуючи повноваження надні законодавством, державним інспектором у сфері державного контролю з використанням та охороною земель і дотриманням вимог земельного законодавств України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області 05 грудня 2017 року ОСОБА_5 . проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки як об`єкта перевірки, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .

За наслідками превірки державним інспектором встановлено, що гр. ОСОБА_1 знищив межові знаки по вул. Лисенка на межі своєї земельної ділянки та земельної ділянки гр. ОСОБА_4 , чим порушив вимоги ст. 211 ЗК України. Складено відповідний акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 05 грудня 2017 року № 541-ДК/729/АП/09/01/-17.

З метою усунення наслідків виявленого порушення державним інспектором 05 грудня 2017 року видано припис № 541-ДК/0415ПР/03/01/-17, в якому поставлено вимогу усунути порушення земельного законодавства та про виконання припису в термін до 05 січня 2018 року повідомити Головне управління. На виконання наказу від 21 грудня 2017 року № 694-ДК «Про здійснен державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням охороною земель усіх категорій і форм власності» та враховуючи повноваження надані законодавством, державним інспектором у сфері державного контролю з використанням та охороною земель і дотриманням вимог земельного законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру Тернопільській області 04 січня 2018 року ОСОБА_5 повторно проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки як об`єкта перевірки, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .

З метою усунення наслідків виявленого порушення державним інспектором 04 січня 2018 року видано припис № 694-ДК/0451ПР/03/01/-17, в якому поставлено вимогу усунути порушення земельного законодавства.

На виконання наказу Головного управління від 28 лютого 2018 року № 115-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земелі дотриманням вимог земельного законодавства України Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Підперигора І.М. проведено перевірку виконання припису від 04 січня 2018 року № 694-ДК/0451ПР/03/01/-17. У результаті перевірки встановлено невиконання вимог припису.

Державним інспектором 03 березня 2018 року складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом земельної ділянки № 115-ДК/72/АП/09/01/-18 та протокол про адміністративне правопорушення № 115-ДК/22П/07/01/-18 у відповідності до положень розділу II Інструкції оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення державними інспекторами у сфері державного контролю використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19 січня 2017 року № 6.

За результатами розгляду адміністративного протоколу державним інспектором винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 14 березня 2018 року № 115-ДК/0027-ПЮ/08/01/-18, про порушення ОСОБА_1 вимог ст. 188-5 КУпАП, визнано його винним та накладено штраф у розмірі 204 грн.

Окрім цього, встановлено порушення ст.ст. 125-126 Земельного кодексу України та ст. 53-1 КУпАП та складено протокол про адміністративне правопорушення від 03 березня 2018 року 694-ДК/23П/07/01/-18. За результатами розгляду даного протоколу винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №694-ДК/0028ПО/08/01/-18 про притягнення позивача ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України та статгі 53-1 КУпАП, з накладенням штрафу у розмірі 510 грн.

Згідно із вимогами ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Так, відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно вимог ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до положень ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно частини два вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що оскаржувані постанови про адміністративні правопорушення винесені 14 березня 2018 року, однак позивач не міг вчасно звернутись до суду, оскільки про їх наявність ОСОБА_1 стало відомо 05 липня 2018 року, про що свідчить копія поштового конверту, відбитку штемпеля на якому міститься штрих код та відомості за вказаним кодом із сайту «Укрпошти» (роздруківки з нього), де зазначено дату отримання, вручення особисто ОСОБА_1 кореспонденції саме 05.07.2018 року у відділенні Теребовля 1. Тому позивачемпропущено 10-ти денний строк на оскарження постанови.

Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).

Однак, з матеріалів справи вбачається, що позивач дізнався про навісить таких оскаржуваних рішень 05 липня 2018 року, та пред`явив даний позов у межах десятиденного строку.

За таких обставин, з врахуванням вимог ст. 121 КАС України, суд приходить до висновку, що твердження позивача про те, що строк звернення до суду пропущено ним з поважних причин є обґрунтованим, а тому клопотання про його поновлення підлягає задоволенню.

Дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що при винесенні оскаржуваних постанов в справах про адміністративні правопорушення, відповідачем не враховано вимогу про всесторонність, повноту та об`єктивність розгляду матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 Його вина у вчиненні правопорушення належним чином не доведена, відсутні будь які докази, що свідчать про недотримання вимог припису, порушення земельного законодавства при використанні земельної ділянки, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та самовільне зайняття її площею 0, 0002 га.

Крім цього відповідачем не доведено належного повідомлення позивача щодо наявності відносно нього адміністративних матеріалів та відповідно про прийняття оскаржуваних постанов №115-ДК/0027ПО/08/01/-18 від 14.03.2018 року по справі про адміністративне правопорушення за ст. 188-5 КУпАП та №694-ДК/0028ПО/08/01/-18 від 14.03.2018 року по справі про адміністративне правопорушення за ст. ст. 125, 126 ЗК України, ст. 53-1 КУпАП з накладенням штрафів.

ОСОБА_1 зазначає, що не вчиняв наведених порушень, та його винуватість не доведена, відповідачем не спростовано наведені у позові доводи, що в свою чергу свідчить про порушення прав позивача при винесенні постанов та в відтак і наведені постанови, підлягають скасуванню із закриттям справ про адміністративні правопорушення.

Позивачем сплачено добровільно накладені штрафи, а відповідач посилається на вказане як на одну із доводів винуватості та визнання вчинених порушень. Однак у ході дослідження матеріалів справи, комплексного аналізу доказів, встановлено, що сплата штрафу по спірних адміністративних справах не спростовує доводи позивача та його представника про протиправність оскаржуваних постанов та прийняття їх з порушеннями, без належного з`ясування обставин справи.

Позивач не позбавлений права на звернення до суду з даним позовом, а відповідач зобов`язаний доводити ті обставини, на яких ґрунтується його заперечення.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 121, 241-246, 255, 286 КАС України,ст. ст.9, 245, 251 КУпАП, суд, -

В И Р І Ш И В :

Поновити ОСОБА_1 пропущений процесуальний строк на звернення до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про скасування постанов по справах про адміністративні правопорушення.

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 39766192) про скасування постанов по справах про адміністративні правопорушення - задовольнити.

Постанову №115-ДК/0027ПО/08/01/-18 по справі про адміністративне правопорушення від 14.03.2018 року якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 204 грн - скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Постанову №694-ДК/0028ПО/08/01/-18 по справі про адміністративне правопорушення від 14.03.2018 року якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 125, 126 ЗК України, ст. 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн - скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному пунктом 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення рішення суду.

Головуючий суддяР. М. Грицак