
Справа №: 653/1080/19
Провадження № 3/653/479/19
П О С Т А Н О В А
іменем України
22 травня 2019 року м. Генічеськ
Суддя Генічеського районного суду Херсонської області Берлімова Ю.Г., за участю секретаря Митрохіної К.В., прокурора Гончарова В.Г. розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН- НОМЕР_1 , зареєстрованої та мешкаючої АДРЕСА_1 , громадянки України, українки, заміжньої, маючої на утриманні одну дитину, начальник відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Азовського моря - старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції, до кримінальної та адміністративної відповідальності раніше не притягувалась,
за порушення ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та ч. 1 ст. 172 - 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
З моменту вступу у дію Рішення НАЗК № 2 від 10 червня 2016 року «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», начальник відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Азовського моря - старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції Зіброва Ірина Іванівна, не своєчасно, 22 жовтня 2018 року, без поважних причин, подала щорічну декларацію за 2017 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що є порушенням вимог частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Для складання протоколу ОСОБА_1 не з`явилась до приміщення Національного Агенства.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєному правопорушенні не визнала, пояснила, що подавала у березні 2018 року електрону декларацію до Єдиного державного реєстру за 2017 рік, але вона зникла з реєстру, за цим фактом вона звернулась до Донецького управління кіберполіції.
Прокурор в судовому засіданні повністю підтримав протокол про адміністративне правопорушення, просив суд визнати ОСОБА_1 винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КупАП та притягнути її до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Суд вислухавши правопорушника ОСОБА_1 , прокурора, приходить до наступного.
Будучи начальником відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Азовського моря - старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції, являючись суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон), несвоєчасно,22 жовтня 2018 року, без поважних причин, подала щорічну декларацію, особи уповновноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Згідно пункту 2 статті 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Відповідно до наказу № 15/К від 16 січня 2015 року ОСОБА_1 призначено з 19 січня 2015 року на посаду начальника відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Азовського: моря - старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції.
ОСОБА_1 . ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» в частині своєчасності подання щорічних декларацій про що свідчить її особистий підпис.
Наказом № 78/К від 27 травня 2016 року ОСОБА_1 присвоєно 6 (шостий) ранг державного службовця.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов`язанй неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Пунктом 9 статті 1 Закону України “Про запобігання корупції” визначено, - що правопорушення, пов`язане з корупцією — діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною частиною першою статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У відповідності до частини першої статті 65 даного Закону за вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Таким чином, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої -статті 3 Закону, ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється діяЗакону.
Тому, згідно з абзацу 15 частини першої статті 1, частини першої статті 45 закону, приміткою до статті 1726 КУпАП ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та суб`єктом правопорушення.
Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у частині п`ятій статті 12 Закону.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, зедення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 року № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України15 липня 2016 року за №959/29089 (далі - Порядок), щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому додається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 року № 3 «Профункціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою Форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб`єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), шляхом заповнення електронної форми.
Відповідно до положень п.п. 8 частини першої статті 11 Закону України Про запобігання корупції» (за текстом - Закон), до повноважень Національного агентства віднесено здійснення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (за текстом - декларація), зберігання та оприлюднення таких декларацій.
Крім цього, згідно листа НАЗК від 02 березня 2017 року №93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб,уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до Реєстру.
04 квітня 2017 року Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято Рішення №124, відповідно до якого було визнано поважною причиною несвоєчасного подання декларації осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, неналежне функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до пункту 2 даного рішення (періоди) неналежного функціонування Реєстру визначається окремим Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, вповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (за текстом - Реєстр), ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2017 рік22 жовтня 2018 року о 20 годині 36 хвилин.
Відповідно до порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від10 червня 2016 року, визначено, що після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ накладенням на нього власного ЕЦП. У випадку не накладення ЕЦП на документ під час його подання до ІТС Реєстр документ залишається в особистому кабінеті суб`єкта декларування із статусом “Чернетка”. Збереження та подання документів до ОСОБА_2 Реєстр підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування. Після отримання зазначеного повідомлення суб`єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку. Перед підписанням документа суб`єкту декларування необхідно підтвердити його ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі.
Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 , остання розпочала дії по заповненню щорічної декларації 22 березня 2018 року, однак під час подання декларації остання не підтвердила подання документу накладенням кваліфікованого електронного цифрового підпису. Щорічна декларація за 2017 рік подана ОСОБА_1 22 жовтня 2018 року о 20 годині 36 хв. після того як остання підтвердила подання документу накладенням кваліфікованого електронного цифрового підпису.
Необхідно звернути увагу на те, що ОСОБА_1 в 2017 році подавала до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» щорічну декларацію за 2016 рік, тому остання була достеменно обізнана з порядком та строками подачідекларацій.
Листами Національного агентства від 24 січня 2019 року № 44-01/4405/19 та № 44-01/ 4409/19 з метою реалізації прав, ОСОБА_1 запрошено прибути 05 лютого 2019 о 15:00 год. до Національного агентства. Зазначені листи направлено ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією на адресу її проживання та на роботу, а також на адресу її особистої електронної пошти, яка вказана останньою під час реєстрації в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Окрім того інформацію про виклик розміщено на офіційному сайті Національного агентства.
Станом на 17:00 год. 05 лютого 2019 року ОСОБА_1 до приміщення Національного агентства не з`явилась, про що складено відповідний акт.
Листами Національного агентства від 12 лютого 2019 року № 44-01/9715/19 та № 44- 01 9716/19 з метою реалізації прав, ОСОБА_1 запрошено прибути 19 лютого 2019 о 19:00 год. до Національного агентства. Зазначені листи направлено ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією на адресу її проживання та на роботу, а також на адресу її особистої електронної пошти, яка вказана останньою під час реєстрації в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Окрім того інформацію про виклик розміщено на офіційному сайті Національного агентства.
Станом на 17:00 год. 19 лютого 2019 року ОСОБА_1 до приміщення Національного агентства не з`явилась, про що складено відповідний акт.
Листами Національного агентства від 25 лютого 2019 року № 44-01/14568/19 та № 44-01/14570/19 з метою реалізації прав, ОСОБА_1 запрошено прибути05 березня 2019 року о 10:00 год. до Національного агентства. Зазначені листи направлено ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією на адресу її проживання.
Станом на 17:00 год. 05 березня 2019 року ОСОБА_1 до приміщення Національного агентства не з`явилась, про що складено відповідний акт.
Листами Національного агентства від 19 березня 2019 року № 44-01/20573/19 та № 44-01/20576/19, 44-01/20580/19 з метою реалізації прав, ОСОБА_1 запрошено прибути 26 березня 2019 року о 11:00 год. до Національного агентства. Зазначені листи направлено ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією на адресу її проживання та на роботу, а також на адресу її особистої електронної пошти, яка вказана останньою під час реєстрації в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Окрім того інформацію про виклик розміщено на офіційному сайті Національного агентства.
Станом на 17:00 год. 26 березня 2019 року ОСОБА_1 до приміщення Національного агентства не з`явилась, про що складено відповідний акт.
Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, не встановлено.
Викладені обставини на підтвердження вина ОСОБА_1 підтверджується наступними матеріалами, а саме:
-запитом НАЗК № 44-01/59977/18;
-відповіддю Державної екологічної інспекції України № 5-6-8912 від 21 грудня 2018 року;
-витягом з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - 1 арк.;
- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 ;
- копією рішення НАЗК № 2849 від 30 листопада 2018 року;
- копія рішення НАЗК № 9 від 11 серпня 2016 року;
- копією посадової інструкції головного спеціаліста відділу контролю за своєчасністю подання декларацій Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя;
- копія положення про відділ контролю за своєчасністю подання декларацій Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя;
- витягами з публічної частини сайту НАЗК;
- викликами та актами про неприбуття.
Отже, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного корупційного правопорушення, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлені вказані факти, які підтверджені неспростованими доказами та поясненнями самого правопорушника.
Протилежного ОСОБА_1 суду не доведено, надати належних доказів на підтвердження подачі декларації, таких як повідомлення на електронній пошті про успішну подачу декларації або скріншоту з Єдиного державного реєстру декларацій осіб про наявність декларації поданої до 01 квітня 2018 року, не змогла.
Надані ОСОБА_1 звернення до поліції щодо скоєного злочину, а також відповідь поліції про відсутність в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 1722 КпАП України, ні є належними та обґрунтованими доказами її невинуватості в скоєнні адміністративного корупційного правопорушення.
Так, лише вироком суду, який набрав законної сили встановлюється подія та склад злочину в діях особи. На сьогодні такого вироку не має.
А перевірку подачі електронних декларацій здійснює Національне агентства з питань запобігання корупції.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вина правопорушника ОСОБА_1 доказана в повному обсязі і тому вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, вважає можливим призначити адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу, при цьому суд враховує характер вчиненого, особу правопорушника, обставинами, що пом`якшують відповідальність суд вважає, наявність на утриманні однієї неповнолітньої дитини, обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Також, керуючись ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тобто згідно ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі – 384,20 грн. на користь держави.
Керуючись ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 172-6, 283-285, 287-289 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 коп., на користь держави (р/р 31114106021112, код ЄДРПОУ 37934859, МФО 899998, назва отримувача коштів: УК у Генічес р-ні/Генічес р-н/21081100, банк отримувача: казначейство України (ЕАП),код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Генічеський районний суд Херсонської області на протязі десяти днів.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Постанова набрала чинності «____»___2019 року.
Суддя Генічеського районного суду Ю. Г. Берлімова