Рішення № 81897469, 14.05.2019, Пересипський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Суворовський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
14.05.2019
Номер справи
523/8378/18
Номер документу
81897469
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 523/8378/18

Провадження №2/523/1339/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" травня 2019 р. м.Одеса Суворовський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Кисельова В.К.

за участю секретаря - Дзюба Г.І.

представника позивача, адвоката - Чепелєва О.І.

представника відповідача - Танасійчука І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської Ради, треті особі - Виконавчий комітет Одеської міської Ради, Департамент міського господарства, КП «ЖКС «Пересипський» про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до Одеської міської Ради, треті особі - Виконавчий комітет Одеської міської Ради, Департамент міського господарства, КП «ЖКС «Пересипський» про зобов`язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на наступні обставини. Так, 22.04.1993 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 отримали свідоцтво на право власності на будинок за адресо: АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/2 частину житлового будинку за вказаною адресою.

Відповідно до рішення Одеської міської ради № 4686-1У від 29 вересня 2005 року позивачці була передана безоплатно земельна ділянка площею 0,0484 га на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель із земель, раніше наданих у користування. Позивачка також отримала державний акт серії НОМЕР_1 на право власності на земельну ділянку площею 0,0484 га на АДРЕСА_1.

Будинок АДРЕСА_1 був переданий на баланс КП «ЖКС «Пересипський» на підставі розпорядження міського голови м. Одеса за № 97-01 р від 28.01.2003 року.

Позивачка стверджує, що вона неодноразово зверталась до КП ЖКС «Пересипський», Департаменту міського господарства Одеської міської Ради, особисто до першого заступника міського голови Орловського А.Й. з приводу зняття будинку з балансу КП «ЖКС «Пересипський».

З відповідей, які надійшли позиваці від КП ЖКС «Пересипський» та Департаменту міського господарства Одеської міської Ради вбачається, що без рішення Одеської міської ради КП ЖКС «Пересипський» не має повноважень зняти з балансу спірний житловий будинок.

Так, згідно листа Директора департаменту міського господарства Козловського О.М. від 02.07.2016 року вбачається, що усі комунальні підприємства «ЖКС м. Одеси» були поінформовані у письмовому та усному вигляді про зняття домоволодінь з балансу без потреби прийняття міською радою будь-яких рішень.

На адресу першого заступника міського голови Одеської міської ради Орловського А.Й. був направлений лист від 15.09.2016 року № 573 про те, що КП «ЖКС Пересипський» не заперечує проти зняття з балансу домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 .

25.01.2017р. позивачка отримує лист з Департаменту міського господарства з додатками з юридичного департаменту Одеської міської ради про зняття з балансу домоволодінь без будь-якого рішення Одеської міської ради.

31.05.2018р. позивачка знову звертається із заявою до КП «ЖКС Пересипський» про зняття з балансу будинку на АДРЕСА_1 проте отримала письмову відмову в задоволенні своєї заяви і відповідь про те, що позивачка має право звернутися до суду.

На підставі викладеного, позивачка просить зобов`язати Одеську міську Раду розглянути питання щодо зняття з балансу Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Пересипський» житлового будинку АДРЕСА_1 , який належить на праві власності ОСОБА_1 .

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі. Він також пояснив, що житловий будинок АДРЕСА_1 належить на праві власності ОСОБА_1 . Однак даний будинок одночасно залишився на балансі КП ЖКС «Пересипський», яке без згоди Одеської міської Ради не бажає знімати будинок з балансу.

Представник Одеської міської Ради, який одночасно представляв інтереси виконавчого комітету Одеської міської Ради заперечував проти задоволення позовних вимог, зважаючи на те, що КП ЖКС «Пересипський» має право самостійно зняти будинок з балансу, а сам факт перебування будинку на балансі не є доказом наявності право власності на будинок.

Представники КП ЖКС «Пересипський» в судове засідання не з`явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином. В той же час, вони надали до суду пояснення щодо позовних вимог. Так, з пояснення вбачається, що згідно п. 2.2. Статуту КП ЖКС «Пересипський» предметом діяльності відповідача по справі є управління житловим та нежитловим фондом, у тому числі надання послуг та проведення робіт пов`язаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду, благоустрою території». Таким чином, відповідач тільки обслуговує житловий фонд, який перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Одеси.

Представники Департамент міського господарства Одеської міської Ради в судове засідання не з`явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Судом встановлені наступні обставини справи, а також відповідні правовідносини.

Так судом встановлено, що 22.04.1993 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 отримали свідоцтво на право власності на будинок за адресо: АДРЕСА_1 . (а.с. 4)

Після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/2 частину житлового будинку за вказаною адресою.

Отже ОСОБА_1 є власником в цілому будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до рішення Одеської міської ради № 4686-1У від 29 вересня 2005 року позивачці була передана безоплатно земельна ділянка площею 0,0484 га на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель із земель, раніше наданих у користування. (а.с. 10)

Позивачка також отримала державний акт серії НОМЕР_1 на право власності на земельну ділянку площею 0,0484 га на АДРЕСА_1 . (а.с. 11)

Будинок АДРЕСА_1 був переданий на баланс КП «ЖКС «Пересипський» на підставі розпорядження міського голови м. Одеса за № 97-01 р від 28.01.2003 року, що підтверджується листом № 572 від 28.04.2016р. (а.с. 12)

В судовому засіданні встановлено, що на час розгляду справи будинок продовжує перебувати на балансі КП «ЖКС «Пересипський», що підтвердили представники сторін в судовому засіданні.

З матеріалів справи вбачається, що вона неодноразово зверталась до КП ЖКС «Пересипський», Департаменту міського господарства Одеської міської Ради, юридичного департаменту Одеської міської Ради з приводу зняття будинку з балансу КП ЖКС «Пересипський». (а.с. 12-28)

Так, згідно листа Директора департаменту міського господарства Козловського О.М. від 02.07.2016 року вбачається, що усі комунальні підприємства «ЖКС м. Одеси» були поінформовані у письмовому та усному вигляді про зняття домоволодінь з балансу без потреби прийняття міською радою будь-яких рішень. (а.с. 15)

25.01.2017р. позивачка отримує лист з Департаменту міського господарства з додатками з юридичного департаменту Одеської міської ради про можливість зняття з балансу домоволодінь без будь-якого рішення Одеської міської ради. (а.с. 22)

31.05.2018р. позивачка знову звертається із заявою до КП «ЖКС Пересипський» про зняття з балансу будинку на АДРЕСА_1 проте отримала письмову відмову в задоволенні своєї заяви і відповідь про те, що позивачка має право звернутися до суду. (а.с. 28)

Згідно п. 2.2. Статуту КП ЖКС «Пересипський» предметом діяльності відповідача по справі є управління житловим та нежитловим фондом, у тому числі надання послуг та проведення робіт пов`язаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду, благоустрою території».

Відповідно до п. 3 ст. 15 ЖК України виконавчі комітети районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів у межах і в порядку, встановлених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР, на території району, міста, району в місті: здійснюють управління житловим фондом місцевих Рад (частина перша статті 18).

Згідно ч. 1 ст. 18 ЖК України управління житловим фондом здійснюється власником або уповноваженим ним органом у межах, визначених власником.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Частиною 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до ч. 8 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Отже згідно вищевказаних норм законодавства встановлено, що виключною компетенцію органів місцевого самоврядування є управління житловим фондом, що перебувають у комунальної власності, а також погодження передання іншим суб`єктам права власності об`єктів комунальної власності.

Згідно ч. 1ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Частиною 1 ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Згідно ч. 2 ст. 5 ЦПК України у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Суд вважає, що необхідно зобов`язати Одеську міську Раду, як орган який має повноваження щодо управлінням житлового фонду, який перебуває у комунальній власності, розглянути питання щодо зняття з балансу Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Пересипський» житлового будинку АДРЕСА_1 , який належить на праві власності ОСОБА_1 , оскільки інші підпорядковані відповідачу організації самоусунулись від відновлення порушених прав позивачки.

Керуючись ст. ст. 2,5,10,12,258,259,263-265,268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Одеської міської Ради, треті особі - Виконавчий комітет Одеської міської Ради, Департамент міського господарства, КП «ЖКС «Пересипський» про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Зобов`язати Одеську міську Раду (код ЄДРПОУ 2659769, м. Одеса, Думська площа б. 1) розглянути питання щодо зняття з балансу Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Пересипський» (код ЄДРПОУ 32190044) житлового будинку АДРЕСА_1 , який належить на праві власності ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_2 ).

3. Стягнути з Одеської міської Ради (код ЄДРПОУ 2659769, м. Одеса, Думська площа б. 1) на користь Держави, в особі в особі Державної судової адміністрації України, ( код за ЄДРПОУ 37993783) судовий збір у розмірі 786 гривень 40 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку через Суворовський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги в 30 -ти денний строк з дня отримання копії повного тексту рішення.

Копію повного тексту рішення сторони можуть отримати у десятиденний строк з дати проголошення рішення.

Суддя:

Повний текст рішення складено та підписано 22.05.2019р.