
Справа № 484/2341/19
Провадження № 2-о/484/83/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2019 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Закревського В.І.
за участю секретаря - Шаповалової В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Первомайський міський відділ деравної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,
ВСТАНОВИВ:
Заявниця звернулась до суду з заявою встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Боково-Хрустальне (до 2016 року м. Вахрушеве) Краснолуцької міської ради Луганської області помер її брат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р, «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Хрустальний віднесено до міста, де тимчасово не діють органи державної влади. Також туди віднесено і місто Боково-Хрустальне.
Відповідно до довідки про причину смерті, виданої державною установою «Луганського республіканського бюро судово-медичної експертизи» Луганської народної республіки, її брат помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 56 років.
На підставі довідки про смерть, відділом запису актів цивільного стану Краснолучського міського управління юстиції Міністрества юстиції Луганської народної республіки 04.04.2019 р. було видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 З вказаним свідоцтвом заявниця у місті Первомайську Миколаївської області звернулась до відділу ДРАЦС з метою зареєструвати смерть брата, але 14.05.2019 р. їй було відмовлено в реєстрації, про що було письмово повідомлено.
Тому ОСОБА_1 вимушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті її брата ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території.
В судове засіданні заявниця надала заяву про розгляд заяви за її відсутності, підтримала її в повному обсязі, просила задовольнити.
Від заінтересованої особи на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності їхнього представника, проти задоволення вимог заяви не заперечували.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги заявниці підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що заявниця є сестрою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження та свідоцтвом про одруження (а.с. 5-7).
Факт смерті ОСОБА_2 в м. Боково-Хрустальне (до 2016 року м. Вахрушеве) Луганської Народної Республіки безспірно встановлений, наданою суду копією довідки про причину смерті № 302 від 26.12.2018 року, якою встановлено, що дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 та визначена причина смерті:печінкова недостатність та токсичний гепатит. Крім того, в матеріалах справи наявне свідоцтво про смерть, видане повторно відділом запису актів цивільного стану Краснолучського міського управління юстиції Міністрества юстиції Луганської народної республіки від 04.04.2019 р. серії НОМЕР_1 . Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч. ч. 2, 3ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
За п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час, у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
За ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч.1 ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону, поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Суд приходить до висновку, що заявниця не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть її брата ОСОБА_2 в м. Боково-Хрустальне (до 2016 року м.Вахрушеве) Луганської Народної Республіки, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України як заклади охорони здоров`я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону, державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявниці. При цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Оскільки ОСОБА_2 помер на території тимчасово непідконтрольній Україні, його смерть не може бути зареєстрована в органах ДРАЦСУ на підставі довідки чи свідоцтва про смерть, виданих органами, які знаходяться на тимчасово непідконтрольній території Україні. Тому вимоги ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її брата підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 4, 10, 264, 265, 273, 293, 315, 317, 319, п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , ІНПП - НОМЕР_2 ); заінтересована особа: Первомайський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (адреса: вул. Грушевського, 1, м. Первомайськ, Миколаївська обл., код: 33201214) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України, громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в м. Вахрушеве-2 Луганської області, померлого у місті в м. Боково-Хрустальне Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Суддя :