
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2019 р. Справа № 480/866/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,
позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 просить суд: визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Роменської міської ради щодо відмови з серпня 2018 року надати їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , без врахування її батька - ОСОБА_3 як отримувача цих послуг; зобов`язати відповідача відновити з серпня 2018 року надання їй субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , без врахування її батька - ОСОБА_3 як отримувача цих послуг.
Свої вимоги мотивує тим, що з червня 2016 сім`я позивачки перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Роменської міської ради як отримувачі субсидії за адресою: АДРЕСА_1. З квітня 2016 року батько позивачки - ОСОБА_3 змінив місце реєстрації та фактично проживає в с. Андріївка. У серпні 2018 року позивачка звернулась до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради для призначення субсидії та на вимогу працівника Управління зазначила свого батька як члена сім`ї домогосподарства в декларації, незважаючи на його проживання за іншою адресою. У вересні 2018 року, з урахуванням доходів батька, сім`ї позивачки було відмовлено в призначенні житлової субсидії. Вважає, що відповідач, приймаючи таке рішення, неправильно застосував Положення про порядок призначення житлових субсидій в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018.
Ухвалою суду від 11.03.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
22.04.2019 представник відповідача надіслав до суду письмовий відзив на позов (а.с. 53-54), у якому просив справу розглянути без його участі та зазначив, що 21.08.2018 до Управління звернулась ОСОБА_2 із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією. Згідно з п. 8 Положення житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. Отже, в розрахунок житлової субсидії заявника бралися доходи членів домогосподарства та членів сім`ї особи із складу домогосподарства ( ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 ). Заявниці не призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, так як вартість послуг у межах споживання не перевищує обов`язкової частки платежу.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіслав до суду клопотання (а.с. 65), у якому просив відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю та безпідставністю, розглянути справу без його участі.
У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
У судовому засіданні встановлено, що 21.08.2018 ОСОБА_2 звернулась до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії (а.с. 11, 21), а також подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 12, 22).
У декларацію було включено ОСОБА_4 , ОСОБА_2 (заявник), ОСОБА_5 . Також у розділі ІІ декларації вказано відомості про батка позивачки - ОСОБА_3 , який не проживає разом із заявницею та зареєстрований у с. Андріївка Роменського району з 27.04.2016.
Із копії довідки Андріяшівської сільської ради від 10.07.2018 № 02-34/184 (а.с. 17) вбачається, що ОСОБА_3 дійсно з 27.04.2016 проживає в АДРЕСА_3 .
Згідно з копією довідки про склад сім`ї з місця реєстрації від 14.11.2018 № 01-35/11306 (а.с. 27), виданою Управлінням адміністративних послуг Роменської міської ради, вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані: ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд виходить з наступного.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення).
Відповідно до пунктів 2, 3 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Згідно з п. 13 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням електронного цифрового або електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.
Відповідно до вимог пунктів 8, 9 Положення житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку). Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку про те, що батько позивачки - ОСОБА_3 не входить до членів домогосподарства сім`ї позивачки, оскільки з 27.04.2016 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , та не проживає разом з позивачкою за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями: довідки Андріяшівської сільської ради від 10.07.2018 № 02-34/184 (а.с. 17), довідки про склад сім`ї з місця реєстрації від 14.11.2018 № 01-35/11306, виданою Управлінням адміністративних послуг Роменської міської ради (а.с. 27), паспорта ОСОБА_3 (а.с. 15-16).
Статтею 19 Конституції України встоновлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Управління соціального захисту населення Роменської міської ради як суб`єкт владних повноважень не довело правомірності відмови в наданні ОСОБА_2 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивачки належить стягнути понесені нею судові витрати зі сплаті судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви до суду, в сумі 768,4 грн згідно з квитанцією від 04.03.2019 № ПН1073585 (а.с. 3).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Роменської міської ради Сумської області щодо відмови з серпня 2018 року надання ОСОБА_2 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , без врахування ОСОБА_3 , як отримувача послуг.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Роменської міської ради Сумської області відновити з серпня 2018 року надання субсидії ОСОБА_2 для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , без врахування ОСОБА_3 , як отримувача послуг.
Стягнути 768,4 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Роменської міської ради Сумської області (42000, Сумська обл., м. Ромни, бульвар Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 03198095) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) в рахунок повернення судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 21.05.2019.
Суддя М.М. Шаповал