Рішення № 81885996, 21.05.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2019
Номер справи
400/819/19
Номер документу
81885996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2019 р. № 400/819/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Вокзальна, 36, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213 про:визнання протиправними дій; визнання протиправними та скасування рішень від 20.11.2018 № 117/1, від 29.12.2018 № 132/2; зобов`язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (надалі - відповідач або Управління) про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Закон № 796); визнання протиправними та скасування рішень № 117/1 від 20.11.2018 про відмову в призначені пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків ЧАЕС та № 132/2 від 29.12.2018 про внесення змін до рішення № 117/1 від 20.11.2018; зобов`язання відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із зменшенням пенсійного віку на 8 років на підставі статті 55 Закону № 796 з 21.08.2018.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав на те, що рішення Управління про відмову у призначенні пенсії не ґрунтується на нормах Закону № 796.

Управління подало відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що позивач, в порушення пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2015 № 22-1 (надалі - Порядок № 22-1), до заяви про призначенні пенсії не додав документи із зазначенням населеного пункту чи об`єкту, де він виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

17.04.2019 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, 23.04.2019 до суду надійшли заперечення відповідача. Оскільки, відповідно до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив, суд відповідь на відзив та заперечення до уваги не приймав.

Дослідивши письмові докази, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 (ар. с. 9), є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2).

Відповідно до викладеного у позовній заяві, позивач 21.08.2018 звернувся до відповідача з приводу призначення йому, на підставі пункту 1 частини першої статті 55 Закону № 796, пенсії за віком на пільгових умовах - зі зменшенням віку на 8 років, оскільки період його роботи у 1987 році у зоні відчуження склав не менше 14 календарних днів.

Управління Рішенням від 20.11.2018 № 117/1 відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю підтвердження участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (надалі - Рішення № 117/1, ар. с. 10-11).

Рішенням від 29.12.2018 № 132/2 (надалі - Рішення № 132/2, ар. с. 12) відповідач вніс зміни до абзацу 21 Рішення № 117/1, виклавши його в такій редакції: «…відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно із статтею 55 Закону 796-ХІІ в зв`язку з відсутністю документів, які б підтвердили роботу у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів...».

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

З 21.07.1987 по 06.08.1987 позивач був відряджений для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується: наказом від 20.07.1987 № 73/к про відрядження на роботу з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, довідкою від 12.11.1991 № 230, довідкою від 13.06.1990 № 115, довідкою від 14.03.2016 № 114, довідкою від 21.01.1993 № 15, довідкою від 01.11.2018 № 212 (ар. с. 13-16, 32-33). Ці документи були додані до заяви позивача про призначення пенсії.

Згідно зі статтею 15 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796 або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 55 Закону № 796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Так, для осіб, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 8 років.

Як вказано в абзаці дев`ятому підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1, на підтвердження особливого статусу особа до заяви про призначення пенсіє додає посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідку про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видану органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122.

Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796, в тому числі і щодо призначення пенсії за статтею 55 цього Закону, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до статті 15 Закону № 796, є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 344/9789/17, від 28.03.2018 у справі № 333/2072/17, від 08.05.2018 у справі № 708/1022/17, від 24.07.2018 у справі № 524/2062/17.

Судом не можуть бути взяті до уваги твердження відповідача на те, що позивачем не було долучено всіх документів, які б підтверджували виконання позивачем робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, зокрема, довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122 або інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки таке твердження спростовується наявними матеріалами справи.

Суд визнав хибними доводи відповідача про те, що відсутність довідки за формою № 122 є підставою для відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах задоволенню не підлягає, оскільки діям відповідача суд дав оцінку шляхом визнання протиправним рішення Управління про відмову у призначенні відповідної пенсії.

Згідно з частиною третьою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до частини першої статті 83 Закону № 1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Враховуючи, що із заявою про призначення пенсії позивач звернувся до відповідача 21.08.2018, саме з цієї дати його права підлягають відновленню шляхом зобов`язання відповідача призначити пенсію на пільгових умовах на підставі статті 55 Закону № 796.

На підставі наведеного суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, ідентифікаційний код 37822160) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області від 20.411.2018 № 117/1 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області від 29.12.2018 № 132/2 про внесення змін до рішення від 20.11.2018 № 117/1.

4. Зобов`язати Первомайське об`єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням дати звернення 21.08.2018.

5. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна