Рішення № 81885945, 20.05.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2019
Номер справи
440/1194/19
Номер документу
81885945
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1194/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю:

секретаря судового засідання - Панькіної А.С.,

представника відповідача - Зосім З.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

02 квітня 2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (надалі - відповідач) про :

- визнання протиправними дій щодо неприйняття заяви ОСОБА_1 від 19.09.2018 про призначення адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

- зобов`язання виплатити ОСОБА_1 в якості щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, матеріальну допомогу за період з 19.09.2018 по 18.01.2019 в розмірі 6 707,95 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача щодо неприйняття його заяви від 19.09.2018 про призначення адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі, оскільки позивач не має у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях. Тому з 19.09.2018 має право на отримання від держави щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 відкрито провадження у справі № 440/1194/19 та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного провадження з викликом учасників справи.

03.05.2019 відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на відсутність правових підстав для призначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 19.09.2018, у зв`язку з відсутністю письмової заяви від такої дати. Зауважували, що позивач вже отримує адресну допомогу, але з 23.01.2019 за наслідками подання до відділу грошових виплат і компенсацій Управління заяви про її призначення (а.с.471-75).

У судове засідання позивач не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні з підстав, зазначених у відзиві на адміністративний позов.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті за даної явки.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали позовної заяви, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи з 22.06.2016 за загальним захворюванням /а.с. 26/, перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації, як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою від 22.12.2014 № 1619000652 /а. с. 36/.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач звертався до відповідача із заявою від 16.09.2016 про призначення щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Проте у призначенні такої допомоги ОСОБА_1 було відмовлено з підстав наявності у позивача квартири у м. Харків згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 16.09.2016.

19.09.2018 позивач повторно звернувся до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, додавши до заяви витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 18.09.2019 №138069332, сформований державним реєстратором Полтавської районної державної адміністрації (а.с. 38-39). У витягу зазначалося, що ніякого іншого нерухомого майна, окрім квартири у м. Луганськ у ОСОБА_1 немає.

В позовній заяві позивач зазначає, що на особистому прийомі у головного державного соціального інспектора управління Козаченко О.Д. заяву позивача про призначення щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг не прийнято. Інспектором сформовано новий витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно, в якому містилася інформація про наявність у власності позивача квартири у місті Харкові. Позивачу було рекомендовано подати заяву про призначення грошової допомоги до відділу грошових виплат і компенсацій Управління із залученням інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформовану спеціалістом Полтавської районної державної адміністрації від 18.09.2018 для подальшого розгляду питання щодо призначення допомоги.

22.11.2018 та повторно 23.01.2019 позивач звернувся до начальника Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації зі скаргою на дії управління, у яких доводив про відсутність у власності позивача квартири у місті Харкові та просив сформувати коректний запит до державного реєстру, відновити соціальні виплати.

Листом від 11.02.2019 року за №03-49/1008 відповідач повідомив, що при введенні додаткових параметрів пошуку "ПІБ" згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником тільки 1/3 частини квартири у м. АДРЕСА_1 . На підставі цього було скасовано претензію від 08.06.2016 щодо повернення надміру виплачених коштів за період з 1.12.2014 по 30.06.2016 на загальну суму 30620,27 грн.

Протоколом від 24.10.2018 доплачено кошти допомоги внутрішньо переміщеним особам за період з 01.06.2016 по 23.08.2016 в загальній сумі 5522,26 грн та за період з 16.09.2016 по 15.03.2017 (по заяві від 16.09.2016) в розмірі 12459,13 грн., які нараховано та виплачено на особовий рахунок в Ощадбанку в листопаді 2018 року.

Також повідомлено, що 23.01.2019 ОСОБА_1 подано до управління нову заяву для призначення зазначеної допомоги. Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 25.01.2019 №3 ОСОБА_1 з 28.1.2019 призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 23.1.2019 по 27.07.2019 в розмірі 1721,55 грн. /а.с. 24/.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо неприйняття заяви від 19.09.2018, вважаючи право на отримання щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з цієї дати порушеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру..

Згідно зі ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (надалі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Згідно з пунктом 3 наведеного Порядку, грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї), зокрема, для осіб з інвалідністю II групи у розмірі 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Для отримання грошової допомоги (зокрема в разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу подання заяви та адреси, за якою подається заява, уповноважений представник сім`ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку (п. 5 Порядку).

Відповідно до абзаців 3 -14 пункту 5 Порядку у заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім`я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті); інформацію про: зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації; наявність у будь-якого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює; наявність у будь-якого з членів сім`ї інвалідності із зазначенням групи інвалідності.

З аналізу наведених норм слідує, що отримання адресної допомоги пов`язується з поданням заявником відповідної заяви та необхідних документів.

Як встановлено судом, 19.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації із заявою про призначення йому щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг як інваліду ІІ групи /а.с. 38/.

До заяви позивач додав витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 18.09.2019 №138069332, сформований державним реєстратором Полтавської районної державної адміністрації, за змістом якого встановлено, що у власності ОСОБА_1 перебуває 1/3 частка квартири у м. Луганськ, АДРЕСА_1 /а.с. 39/.

Іншого нерухомого майна у власності ОСОБА_1 за даними вищевказаного витягу судом не встановлено.

В судовому засіданні представник відповідача зауважила, що така заява ОСОБА_1 від 19.09.2018 не була зареєстрована у Журналах реєстрації і документів для призначення щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання як по заявах, поданих вперше так і повторних звернень, на підтвердження чого надала відповідні витяги з Журналів.

Разом з тим, представник відповідача не змогла заперечити факт звернення позивача 19.09.2018 із заявою до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про призначення йому щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання.

Позивачем додано до матеріалів справи заяву про призначення щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, датовану 19.09.2018 року /а.с. 38/.

Також, факт звернення ОСОБА_1 19.09.2018 із заявою щодо призначення щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання підтверджується листом Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації від 19.10.2018, надісланого на адресу Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області для зняття суми переплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території по особовому рахунку НОМЕР_1 , п/в 38751 в розмірі 30620,27 грн., яка виникла внаслідок недосконалої бази даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна /а.с. 68/. Зазначене також підтверджене письмовими поясненнями службових осіб відповідача /а.с.115,116/.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У зв`язку з чим, суд вважає, що позивач звернувшись до відповідача із заявою від 19.09.2018 про призначення щомісячної адресної допомоги з наданням підтвердження наявності у власності нерухомого майна у м. Луганськ, має право на призначення та виплату щомісячної адресної допомоги як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність в Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації законних підстав у неприйнятті заяви ОСОБА_1 від 19.09.2018 щодо призначення йому щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, відтак погоджується із доводами позивача про наявність ознак протиправних дій відповідача щодо неприйняття даної заяви.

Таким чином, суд задовольняє вимоги позивача в частині визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації щодо неприйняття заяви ОСОБА_1 від 19.09.2018 про призначення адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Вирішуючи позовну вимогу ОСОБА_1 щодо зобов`язання виплатити ОСОБА_1 в якості щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, матеріальну допомогу за період з 19.09.2018 по 18.01.2019 в розмірі 6 707,95 грн, суд виходить з такого.

Абзацом 2 пункту 6 Порядку передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли:

будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану;

будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Таким чином, Порядком чітко встановлені умови, за яких управління відмовляє у призначенні щомісячної грошової допомоги, а саме: наявність у будь-кого із членів сім`ї у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, а також наявність у будь-кого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Як встановлено судом, позивач до заяви від 19.09.2018 про призначення щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг додав витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 18.09.2019 №138069332, сформований державним реєстратором Полтавської районної державної адміністрації, за змістом якого не встановлено у власності позивача інших, окрім 1/3 частки квартири у АДРЕСА_1 /а.с. 39/.

Представник відповідача не заперечила проти права позивача на отримання адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі. При цьому вказала, що позивач отримує таку допомогу з 23.01.2019, тобто з моменту звернення до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації з відповідною заявою.

Згідно до положень Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р., під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта.

Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 однозначно врегульовано повноваження відповідача розглянути питання призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та прийняти рішення про призначення або відмову в призначенні грошової допомоги.

Таким чином, чинне законодавство України не встановлює повноважень відповідача на власний розсуд обирати вид одного з можливих рішень, він зобов`язаний прийняти однозначне рішення про призначення або відмову в призначенні пенсії при наявності підстав, передбачених законом, не обираючи варіанти з видів таких рішень на власний розсуд.

Отже, в даних правовідносинах відсутня дискреція щодо повноважень Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації, його обов`язок однозначно визначений.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що під час судового розгляду встановлено факт протиправної поведінки відповідача, суд вважає, що зобов`язання його прийняти рішення конкретного змісту не є втручанням в його дискреційні повноваження, та саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним в розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Зважаючи на викладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 19 вересня 2018 року.

Вимога ОСОБА_1 щодо виплати щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 19.09.2018 по 18.01.2019 в розмірі 6 707,95 грн не підлягає задоволенню як передчасна, а тому позов належить задовольнити частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (вул. Короленка, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36011) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації щодо неприйняття заяви ОСОБА_1 від 19 вересня 2018 року про призначення щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 19 вересня 2018 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 22 травня 2019 року.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва