
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2019 року №320/1096/19
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Терлецької О.О.,
при секретарі судового засідання Кравченко Р.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Курилюк Ж.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області, в якому просить суд:
- визнати за ОСОБА_1 право на отримання пенсії на пільгових умовах з урахуванням зниження пенсійного віку на 5 років, відповідно до пункту "б" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення";
- визнати протиправними дії Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням зниження пенсійного віку на 5 років відповідно до вимог п. "б" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення";
- визнати протиправним та скасувати рішення Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах від 08 лютого 2019 року №389;
- зобов`язати Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 лютого 2019 року з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні суду щодо права на отримання пенсії на пільгових умовах з урахуванням зниження пенсійного віку, відповідно до вимог пункту "б" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".
В обгрунтування таких вимог позивач зазначив, що у відповідача законних підстав для відмови у призначенні пільгової пенсії не було, оскільки ним надано всі необхідні документи для такого призначення, а інші первинні документи, які він вимагає є альтернативними у разі відсутності трудової книжки, а висновок Державної експертизи умов праці щодо посади електрогазозварника (газоелектрозварника, електрозварника), асфальтобетонщика або інші документи про проведення атестації до 21.08.1992 року, в тому числі проведення таких записів у трудовій книжці, - не передбачено.
У зв`язку з цим позивач вважає, що рішення Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах від 08 лютого 2019 року №389 є протиправним, а тому має бути скасоване.
Заперечуючи проти позову в письмовому відзиві, представник відповідач вказував на обставини, які на його думку свідчать про те, що під час прийняття спірного рішення Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київської області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України та просив суд відмовити в задоволенні позову. Основним обгрунтування правомірності прийняття спірного рішення представником відповідача зазначено, що за записами в трудової книжки неможливо визначити період зайнятості повного робочого дня на роботах в шкідливих умовах праці.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
20.07.1981 ОСОБА_1 , закінчив професійно - технічне училище № 10 в м. Немирів, де навчався з 10.09.1978 року, та здобув професію електрогазозварника ручної зварки. Даний факт підтверджується записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 21.10.1981 року, дипломом кваліфікованого робітника (дублікат ВН НОМЕР_2 від 29.04.2011 року) та додатком до диплома від 26.05.2011 року за реєстраційним номером 1335.
20.07.1981 позивач був прийнятий на роботу газоелектрозварником 3 розряду та 22.10.1981 звільнений від роботи в зв`язку з призовом у Радянську Армію. Службу в лавах радянської армії проходив фактично з 23.11.1981 по 23.11.1983 року, що підтверджується записами в трудовій книжці та військовим квитком, де професійна кваліфікація позивача також зазначена як газоелектрозварник.
22.11.1984 був прийнятий на роботу газоелектрозварювальником 3 розряду до Головтюменьгеології в м. Ханти - Мансійськ, де пропрацював до 26.02.1985.
14.03.1985 був прийнятий на роботу електрозварником 3 розряду в трест «Бориспільсільбуд».
26.04.1986 року позивачу було присвоєно 4 розряд ручної газорізки із застосуванням бутана - пропана. 26.12.1985 було присвоєно 4 розряд електрозварника.
23.10.1986 позивач був звільнений з тресту «Бориспільсільбуд» в зв`язку з переведенням в ПМК -13 тресту «Бориспільсільбуд», де пропрацював до 24.09.199.
16.12.1992 був прийнятий до кооперативу «Будівельник-13» на роботу газоелектрозварювальником 4 розряду, де пропрацював до 11.08.1998 року.
У період 02.08.2001 - 29.03.2002 працював на посаді електрогазозварювальника в ТОВ «Граніт -М».
01.04.2002-02.07.2004 року - працював на посаді електрогазозварювальника в ВАТ «ВНП «УКРЗООВЕТПОСТАЧ».
20.10.2006 - 23.04.2008 - працював на вказаній посаді в ПП «ТВІН».
01.05.2008 - 31.10.2008 - працював на посаді електрогазозварювальника ТОВ «Сервіс Люкс».
З 10.06.2010 року по даний час прийнятий на роботу електрогазозварювальника 5 розряду до РСП «Київцентраеро».
01.01.2018 позивачу виповнилося 55 років, що з урахуванням загальних положень пенсійного законодавства та пільг для працівників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, дає підстави для звернення з відповідною заявою до органів пенсійного фонду для призначення пільгової пенсії.
Вперше з такою заявою позивач звернувся 11.01.2018 до відповідача, в якій просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням зменшення пенсійного віку на 5 років і надав відповідні документи, які підтверджують загальний стаж роботи та право на пільгову пенсію.
19.01.2018 відповідачем було винесено рішення № 126, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Дану відмову відповідач мотивував тим, що відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за нормами цього Закону при наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно ст.13 п. б Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213- VIII від 02.03.2015 р. передбачено право виходу на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, зайнятих повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше як половину стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 (чоловіки - не менше як 6 років 3 місяці) і за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи. За відсутністю стажу роботи 30 років у період до 1.04.2024 р. пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за наявністю стажу роботи: в період з 01.04.2017 р. по 31.03.2018 р. - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків.
Пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або записів у ній», затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 р.№ 637 передбачено у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи на підставі яких видана зазначена довідка.
Порядком застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зареєстр. Міністерством Юстиції України 01.12.2005 за № 1451/1173, та п.4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затв. Постановою КМУ від 01.08.1992 № 442, яка набрала чинності 21.08.1992, передбачено що, якщо атестація з 21.08.1992 року не проводилась на підприємстві - до пільгового стажу зараховується лише період із шкідливими умовами праці на даному підприємстві до 01.08.1992 року включно.
У разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (протягом п`яти років після набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць), до стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховують весь період роботи на цьому підприємстві у виробництвах, передбачених у Списках, тобто періоди роботи із шкідливими умовами праці до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації на період роботи протягом наступних п`яти років, за умови, якщо протягом цього часу на підприємстві не змінювали докорінно умови й характер праці.
Якщо атестацію було вперше проведено після 21 серпня 1992 року, в разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах до пільгового стажу зараховують весь період роботи до 21 серпня 1992 року, п`ятирічний період роботи на цьому підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, і період роботи протягом наступних п`яти років, за умови, що протягом цього часу на підприємстві не змінювали докорінно умови й характер праці (виробництво, роботу, робоче місце).
Як зазначив відповідач, за записами трудової книжки неможливо визначити періоди зайнятості повного робочого дня на роботах в шкідливих умовах праці, а також, що документи, які підтверджують пільговий стаж позивачем не надані.
При цьому, позивачу було повідомлено про надання в 3-х місячний термін до 11.04.2018 року довідок із підприємств про пільговий характер роботи відповідно до Постанови КМУ № 637 від 12.08.1993 р. та наказів про результати атестації робочого місця електрогазозварника, газоелектрозварника, електрозварника.
Крім того, було вказано, що для зарахування до страхового стажу періоду навчання в Немирівському СПТУ-10, необхідно надати довідку про період навчання.
З урахуванням вищевикладеного позивачу було відмовлено та вказано, що право на пенсію він здобуде у 60 років.
05.02.2019 позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, надавши окрім раніше наданих документів, додатково: довідки із трудового архіву виконавчого комітету Бориспільської міської ради від 12.12.2018 року №№ 12-14/30, 25-07/296, 25-07/298; архівні довідки об`єднаного трудового архіву Літинського району Вінницької області від 18.12.2018 року за №№ 01-19/665, 01-19/666, 01-19/667; довідки Немирівського міжгосподарського шляхово-будівельного ТОВ «Райміжгоспшляхбуд» від 11.01.2019 року №№ 20, 21, 22 та довідку ТОВ «Граніт -М» про роботу. Крім цього, було надано копію диплома про навчання в ПТУ № 10 м. Немирів з додатком, в якому зазначено період навчання з 10.09.1978 по 20.07.1981 року, що підтверджує не лише факт, а й період навчання.
08.02.2019 року відповідач виніс нове рішення № 389 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах.
Дане рішення відповідач мотивував тим, що відповідно до п. 2 ч. 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсії за віком на пільгових умовах призначаються працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше як половину стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 (чоловіки - не менше як 6 років 3 місяці) і за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи. За відсутністю стажу роботи 30 років у період до 1.04.2024 р. пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за наявністю стажу роботи: в період з 01.04.2018 р. по 31.03.2018р,- не менше 27 років у чоловіків.
Пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 р. № 637 передбачено у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право, на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи на підставі яких видана зазначена довідка.
Порядком застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачено, що якщо атестація з 21.08.1992 не проводилась на підприємстві - до пільгового стажу зараховується лише період із шкідливими умовами праці на даному підприємстві до 01.08.1992 року включно.
Отже, оскільки в записах в трудовій книжці позивача відсутня інформація про атестацію робочих місць, відповідач вважає за неможливе визначити періоди зайнятості повного робочого дня на роботах в шкідливих умовах праці.
Незважаючи на всі надані позивачем документи, відповідач вкотре вказує на те, що документи, які підтверджують пільговий стаж до заяви від 05.02.2019 р. позивачем не надано.
Із рішення вбачається, що позивачу повідомлено про надання в 3-х місячний термін до 05.05.2019 р. довідок із підприємств про пільговий характер роботи відповідно до Постанови КМУ № 637 від 12.08.1993 р. та наказів про результати атестації робочого місця електрогазозварника, газоелектрозварника, електрозварника.
При цьому, підтверджено страховий стаж позивача, який становить 30 років 09 місяці 16 днів. Відповідач в даному рішенні також вказує, що право на пенсію позивач здобуде лише у 60 років.
Вважаючи, що дані дії відповідача є незаконними, а рішення про відмову у призначенні пенсії є неправомірним та підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ч. 2 цієї статті Конституції, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Професія газоелектрозварювальника (електрозварювальника) та асфальтобетонщика була включена до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10 з наступними змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 та від 16 січня 2003 року № 36.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями, незалежно від дати внесення їх до Списків, за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та результатами атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Таким чином, згідно вимог законодавства період роботи до 1992 року за професіями і на посадах, що були передбачені Списком № 2, зараховується до пільгового стажу без вимог щодо атестації умов праці, а тому при оформленні мені пенсійного забезпечення не потрібно атестації робочого місця, вимоги щодо проведення якої введені постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 р., оскільки стажу роботи на посаді електрогазозварювальника у період з 1978 року по 1992 рік вже є достатнім для обчислення зменшення розміру пенсійного віку.
Пунктом 1.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право на звернення за призначенням пенсії в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до правил п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати та подати до органу пенсійного фонду:
- заяву про призначення пільгової пенсії за віком
- паспорт громадянина України та документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків
- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу), в тому числі за період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи працівника є трудова книжка, відповідно ч. 1 ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та ст. 48 КЗпП України.
Додаткові документи, а саме: довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи, подаються у випадках відсутності трудової книжки (п. З Постанови КМ України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» № 637 від 12.08.1993 р.).
Порядок ведення трудових книжок регулюється Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затв. Наказом Мінпраці та соцполітики № 58 від 29.03.1993.
Згідно вимог п. 2.2 даної Інструкції, до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.
Пунктом 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників встановлено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Як слідує із фактичних обставин справи, трудова книжка позивача містить належним чином здійснені записи щодо роботи у вищевказані періоди на вищезазначених підприємствах. В тому числі про присвоєння кваліфікації з посиланням на протоколи відповідних комісій.
Усі наявні в його трудовій книжці записи про періоди роботи на посадах зі шкідливими умовами праці засвідчені печатками підприємств і дефектів їх вчинення не мають.
Таким чином, у відповідача законних підстав для відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії не було, оскільки інші первинні документи, які він вимагає є альтернативними у разі відсутності трудової книжки, а висновок Державної експертизи умов праці щодо посади електрогазозварника (газоелектрозварника, електрозварника), асфальтобетонщика або інші документи про проведення атестації до 21.08.1992 року, в тому числі проведення таких записів у трудовій книжці, - не передбачено.
Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого ПКМУ № 367 від 12.08.1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно п. 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є передусім наявність професії та виробництва в зазначених списках та підтвердження шкідливих умов праці працівника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць, проведення якої передбачено Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим ПКМУ № 442 від 01.08.1992 року, за умови зайнятості працівника на вищеназваних роботах не менш як 80% робочого часу, встановленого для відповідного виробництва. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах.
В зв`язку з тим, що у пільговий стаж відповідачем не зарахований період роботи позивача в ПМК-13 на роботах із шкідливими умовами праці, право позивача на пенсію, що гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, порушено.
В силу правил ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1- 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частинах:
- визнати протиправними дії Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням зниження пенсійного віку на 5 років відповідно до вимог п. "б" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення";
- визнати протиправним та скасувати рішення Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах від 08 лютого 2019 року №389;
- зобов`язати Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 лютого 2019 року з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні суду щодо права на отримання пенсії на пільгових умовах з урахуванням зниження пенсійного віку, відповідно до вимог пункту "б" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, вимога позивача визнати за ОСОБА_1 право на отримання пенсії на пільгових умовах з урахуванням зниження пенсійного віку на 5 років, відповідно до пункту "б" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" не підлягає задоволенню, оскільки такий спосіб захисту порушеного права позивача не визначений статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України, а також не може слугувати для забезпечення ефективного захисту такого права.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір, таким чином, вказані витрати підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням зниження пенсійного віку на 5 років відповідно до вимог п. "б" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення"
Визнати протиправним та скасувати рішення Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах від 08 лютого 2019 року №389.
Зобов`язати Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 лютого 2019 року з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні суду щодо права на отримання пенсії на пільгових умовах з урахуванням зниження пенсійного віку, відповідно до вимог пункту "б" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_3 ) сплачений ним судовий збір у розмірі 1 536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн 80 коп за рахунок бюджетних асигнувань Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київської області (код ЄДРПОУ 37838060).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 21 травня 2019 р.