Ухвала суду № 81885228, 21.05.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2019
Номер справи
1240/2981/18
Номер документу
81885228
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

21 травня 2019 року СєвєродонецькСправа № 1240/2981/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника позивача про витребування доказів та уточнення позовних вимог в адміністративній справі за позовною заявою Приватного акціонерного товариства "Лисичанська нафтова інвестиційна компанія" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває зазначена адміністративна справа.

21 травня 2019 року до відділу діловодства та обліку звернення громадян (канцелярію) суду за вх. № 27674/2019 від представника позивача надійшла уточнена позовна заява, в якій ПрАТ «ЛИНІК» сформовано такі позовні вимоги:

- визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - перший відповідач, Офіс ВПП) та Головного управління ДФС у Луганській області (далі - другий відповідач, ГУ ДФС у Луганській області), що полягає у несвоєчасному наданні органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету та несвоєчасному внесенні в єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування узгодженої суми бюджетного відшкодування березня - квітня 2015 року в розмірі 6616020,00 грн.;

- стягнути з державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області (далі - ГУ ДКСУ у Луганській області) узгоджені суми бюджетного відшкодування за деклараціями березня - квітня 2015 року в розмірі 6616020,00 грн. на користь ПрАТ «ЛИНІК», ідентифікаційний код 32292929, на поточний банківський рахунок № НОМЕР_2 в АТ «ОТП-Банк», м. Київ, МФО 300528.

В уточненій позовній заяві заявлено клопотання про залучення в якості другого відповідача ГУ ДФС у Луганській області, оскільки станом на день подання цього позову місцем адміністрування зазначеного податку є саме ГУ ДФС у Луганській області, а отже в цій справі має місце публічне правонаступництво ГУ ДФС у Луганській області функцій Офісу ВПП.

Крім того, в уточненій позовній заяві заявлено клопотання про залучення ГУ ДКСУ у Луганській області як співвідповідача, в обґрунтування якого вказано, що стягнення з державного бюджету України узгодженої суми бюджетного відшкодування має відбуватися через ГУ ДКСУ у Луганській області, відповідно, цей орган є належним співвідповідачем.

Також, 21 травня 2019 року до відділу діловодства та обліку звернення громадян (канцелярію) суду за вх. № 27775/2019 від представника позивача надійшло клопотання про витребування від Офісу ВПП та ГУ ДФС у Луганській області інформацію щодо своєчасного складання висновків та направлення їх до органу, що здійснює обслуговування бюджетних коштів про суми бюджетної заборгованості, а також своєчасності внесення до Єлиного реєстру бюджетної заборгованості та тимчасового реєстру узгодженої суми бюджетного вілшкодування періоду березня - квітня 2015 року та відкладення підготовчого засідання для отримання відзиву на уточнену позовну заяву, підготовки відповіді на відзив та надання додаткових доказів.

Враховуюсь положення частини дев`ятої статті 205 КАС України, суд постановляє ухвалу в письмовому провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 47 КАС України крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи, що письмова заява оформлена з додержанням вимог ст. 167 КАС України та подана на стадії підготовчого провадження, суд вважає за можливе прийняти до розгляду уточнену позовну заяву.

Вирішуючи клопотання про залучення до участі у справі в якості другого відповідача ГУ ДФС у Луганській області, суд зазначає наступне.

Пунктом 5 Порядку взаємодії територіальних органів ДФС України, місцевих фінансових органів та територіальних органів державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 № 1146, передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань здійснюється за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до пункту 10.22 Наказу №1588, - якщо відповідно до критеріїв, визначених 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу І, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу II ПК України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне місце обліку платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків.

Абзацом другим підпункту 2 пункту 10.22 Наказу №1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» передбачено, що контролюючий орган за попереднім місцем обліку платника податків, включеного / невключеного до Реєстру великих платників податків, здійснює передачу облікової справи платника податків до контролюючого органу за новим місцем обліку у 10-денний строк з дня взяття на облік за новим місцем обліку.

В уточненій позовній заяві зазначено, що на виконання вищезазначеного пункту первісним відповідачем 05 січня 2018 року матеріали облікової справи платника податків ПрАТ «ЛИНІК» передані для обліку до ДПІ в м. Лисичанську, та відповідно до функціональних обов`язків - на обслуговування до ГУ ДФС у Луганської області у зв`язку з виключенням ПРАТ «ЛИНІК» з переліку великих платників податку.

Відповідно до положень статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Зважаючи на обставини справи, суд вважає, за необхідне залучити до участі у справі в якості другого відповідача ГУ ДФС у Луганській області.

Вирішуючи клопотання про залучення ГУ ДКСУ у Луганській області як співвідповідача, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає:

1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства;

2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, реєстрації взятих бюджетних зобов`язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов`язаннями;

3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України;

4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215 (далі - Положення № 215), Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює бюджетне відшкодування податку на додану вартість (підпункт 2 пункту 4 Положення № 215); здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду (підпункт 3 пункту 4 Положення № 215).

Згідно з пунктом 1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45) (далі - Порядок № 845), цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 845 у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Пунктом 23 Порядку № 845 визначено, що стягувач, на користь якого прийняті судові рішення про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, подає документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, до органу Казначейства за місцем реєстрації стягувача в органі державної фіскальної служби.

Відповідно до частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Зважаючи на обставини справи, суд вважає, за необхідне залучити ГУ ДКСУ в Луганській області до участі у справі як співвідповідача.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

Відповідно до частини третьої статті 173 КАС України підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.

Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду (частина четверта статті 173 КАС України).

З метою всебічного, об`єктивного та повного розгляду справи суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача про витребування доказів та у зв`язку з поданням позивачем уточненої позовної заяви, необхідністю залучення до участі у справі другого відповідача та співвідповідача та витребування додаткових доказів, суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкласти підготовче засідання.

Керуючись статтями 48, 163, 164, 173, 179, 180, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду уточнену позовну заяву від 20.05.2019.

Клопотання представника позивача про залучення другого відповідача та співвідповідача по справі задовольнити.

Залучити до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління ДФС у Луганській області (юридична адреса: 93400, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72; ЄДРПОУ: 39591445).

Зобов`язати Головне управління ДФС у Луганській області протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати статті 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Залучити до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Державної казнаейської служби України у Луганській області (юридична адреса: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 59; ЄДРПОУ: 37991110).

Запропонувати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Луганській області надати до суду протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали, але не пізніше ніж до наступного підготовчого засідання:

- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані іншими учасниками справи, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) іншим учасникам справи копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз`яснити співвідповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення - протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив), але не пізніше ніж до наступного підготовчого засідання.

Клопотання представника позивача про витребування доказів та відкладення підготовчого засідання задовольнити.

Зобов`язати Офіс великих платників податків ДФС та ГУ ДФС у Луганській області в строк до 14 червня 2019 року надати суду інформацію щодо своєчасного складання висновків та направлення їх до органу, що здійснює обслуговування бюджетних коштів про суми бюджетної заборгованості, а також своєчасності внесення до Єдиного реєстру бюджетної заборгованості та тимчасового реєстру узгодженої суми бюджетного вілшкодування періоду березня - квітня 2015 року.

Продовжити строк підготовчого провадження в адміністративній справі на тридцять календарних днів.

Відкласти підготовче засідання у справі № 1240/2981/18 за позовом приватного акціонерного товариства "Лисичанська нафтова інвестиційна компанія" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Головного управління ДФС у Луганській області, Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії до 20 червня 2019 року.

Наступне підготовче засідання призначити на 20 червня 2019 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: м. Сєвєродонецьк, просп. Космонавтів, 18.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

СуддяВ.С. Шембелян