
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2019 року справа №320/1759/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області , в якому просить суд зобов`язати Білоцерківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області внести дані про періоди роботи з 11.04.2003 року по 31.12.2004 року в приватного підприємця ОСОБА_2 та з 04.01.2005 року по 05.01.2007 року в приватного підприємця ОСОБА_3 підтверджено відповідними записами у трудовій книжці, та укладеного трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю від 11.04.2003 року №525 та договір №923 від 04.01.2005 року зареєстровані Таращанським районним центром зайнятості на ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 в Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що ним у Таращанському відділі звернень громадян Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області отримано довідку ОК-5 за період з 2000 року по 20.02.2019 року.
Так, при ознайомленні з довідкою встановлено, що в ній відсутні дані періодів роботи та суми сплачених страхових внесків за період з 11.04.2003 року по 31.12.2004 року в приватного підприємця ОСОБА_2 та з 04.01.2005 року по 05.01.2007 року в приватного підприємця ОСОБА_3
Причини відсутності даних в довідці ОК-5 позивачу невідомі, оскільки офіційно працювала та отримувала заробітну плату, що підтверджується даними внесеними до трудової книжки НОМЕР_2 від 01.07.1988 року.
Позивач зазначає, що ким допущено помилку при внесенні даних про суми отриманої заробітної плати до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування йому невідомі.
22.03.2019 Білоцерківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області надано відповідь на звернення позивача, в якому повідомляється, що за період роботи з 11.04.2003 року по 31.12.2004 року та з 04.01.2005 року по 05.01.2007 року в державному реєстрі застрахованих осіб даних з номером облікової картки 2610316108 дані відсутні.
Додатково повідомили, що за даними трудової книжки позивача, за період з 04.2003 року по 31.12.2004 року та з 04.01.2005 року по 05.01.2007 року страхувальниками ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_4 звітність до управління була подана та внесена до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, але відповідних записів які б повністю збігалися з персональними даними позивача там відсутні. А саме, є збіг тільки ОСОБА_1 , а номер облікової картки вказаний інший.
Заперечуючи проти позову в письмовому відзиві, відповідач вважає, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки Управління було встановлено, що за матеріалами трудової книжки, за період з 11.04.2003 року по 31.12.2004 року в приватного підприємця ОСОБА_2 та з 04.01.2005 року по 05.01.2007 року в приватного підприємця ОСОБА_3 звітність до управління була подана та внесена до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, але відповідних записів які б повністю збігалися з персональними даними позивача там відсутні. А саме, є збіг тільки ОСОБА_1 , а номер облікової картки вказаний інший.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.05.2018 вирішено розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з огляду на викладене нижче.
Так, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI) Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Статтею 14-1 Закону № 2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов`язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Дані обов`язки Пенсійного фонду кореспондуються з нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за N0 785/25562 (далі - Положення).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09.07.2003 №1058- IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
За змістом статті 1 цього Закону, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
У відповідності до пунктів 4, 5 частини першої статті 16 названого Закону, застрахована особа має право: отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування визначено положеннями ст. 21 Закону №1058-ІУ. На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити відомості, зокрема частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Згідно з частинами першою та другою статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 №8-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562 (надалі - Положення), реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 3 розділу IV Положення, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Абзацами другим, третім другим пункту 4 розділу IV Положення передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Наявність у системі персоніфікованого обліку (Реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб у подальшому є підставою для призначення та здійснення такій особі пенсійних виплат. У свою чергу, відсутність у Реєстрі відповідної інформації призведе до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Так, факт роботи позивача в період з 11.04.2003 року по 31.12.2004 року в приватного підприємця ОСОБА_2 та з 04.01.2005 року по 05.01.2007 року в приватного підприємця ОСОБА_3 підтверджено відповідними записами у трудовій книжці, та укладеного трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю від 11.04.2003 року №525 та договір №923 від 04.01.2005 року зареєстровані Таращанським районним центром зайнятості.
Відомості про стаж роботи позивача за період з 11.04.2003 року по 31.12.2004 року в приватного підприємця ОСОБА_2 та з 04.01.2005 року по 05.01.2007 року в приватного підприємця ОСОБА_3 не внесені до системи персоніфікованого обліку у зв`язку з помилкою, невірно зазначено РНОКПП позивача допущеною роботодавцем (страхувальником) або ж працівниками пенсійного фонду.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про юридичну особу пп ОСОБА_3 припинив свою діяльність 12.11.2010 року та ОСОБА_2 припинив свою діяльність 18.05.2005 року.
За таких обставин, вище вказані юридичні особи не мають можливості внести відомості про виправлення допущених помилок, єдина особа яка може внести відомості до реєстру є орган Пенсійного фонду.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Разом з тим, суд відмовляє позивачу в задоволенні клопотання про зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, оскільки позивачем не надано доказів можливої недобросовісності відповідача щодо виконання рішення суду в даній адміністративній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір, таким чином, вказані витрати підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Зобов`язати Білоцерківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області внести дані про періоди роботи з 11.04.2003 року по 31.12.2004 року в приватного підприємця ОСОБА_2 та з 04.01.2005 року по 05.01.2007 року в приватного підприємця ОСОБА_3 , що підтверджено відповідними записами у трудовій книжці, та укладеного трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю від 11.04.2003 року №525 та договір №923 від 04.01.2005 року зареєстровані Таращанським районним центром зайнятості на ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 в Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) сплачений нею судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп за рахунок бюджетних асигнувань Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41249051).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.