
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2019 р. Справа№200/3958/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
18 березня 2018 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, у якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в період з 01 грудня 2018 року по 31 грудня 2018 року, згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 11 грудня 2018 року №04-1120 та в період з 01 січня 2019 року по 31 січня 2019 року згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 10 січня 2019 року №04-116;
- зобов`язати відповідача здійснити за зазначені періоди нарахування щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з посадового окладу працюючого судді, згідно довідок територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 11 грудня 2018 року №04-1120 та від 10 січня 2019 року №04-116;
- стягнути з відповідача та виплатити позивачу заборгованість у зв`язку з недоплатою щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, що виникла у період з 01 грудня 2018 року по 31 грудня 2018 року та з 01 січня 2019 року по 31 січня 2019 року.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач протиправно не провів перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Відповідач подав уточнений відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні в повному обсязі з наступних підстав. Відповідно до пункту 4 розділу II «Порядку надання документів для перерахунку і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою. Отже, на час розгляду справи в Донецькому окружному адміністративному суді відсутні будь-які підстави для задоволення позовних вимог позивача у зв`язку з перерахунком пенсії.
25 березня 2019 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
23 квітня 2019 року справа була призначена до судового розгляду на 07 травня 2019 року.
Сторони у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Оскільки не було перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та не було потреби заслуховувати свідків та експертів, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд визнав за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Згідно частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
17 травня 2019 року представником позивача адвокатом Неминущім Г.Л. подана заява, в якій останній просив суд не розглядати справу без його участі.
Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року кожній особі гарантовано право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Публічний характер судового розгляду є істотним елементом права на справедливий суд, а відкритість процесу, як правило, включає право особи бути заслуханою в суді.
Цей принцип реалізується, зокрема, наданням особам, які беруть участь у справі, рівних процесуальних прав й обов`язків, до яких, крім іншого, віднесено право знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів, а також право давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 лютого 2018 року у справі № 2а-2573/11.
Згідно частини 6 та 7 статті 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Згідно поштової квитанції ПН 215600426655 відповідач направив уточнений відзив на адміністративний позов на адресу позивача рекомендованим листом (трек-номер 8412205240581) 24 квітня 2019 року (а.с. 38).
Позивач особисто отримав вказане поштове відправлення 25 квітня 2019 року (а.с. 43).
В матеріалах справи міститься заява позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, позивач був ознайомлений з усіма судовими рішеннями, які були ухвалені у справі та стосувалися його інтересів, а тому вирішення питання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін або без, є дискреційним повноваженням суду.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про залишення без задоволення заяви представника позивача про розгляд справи за його участі.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 25 листопада 2015 року отримує щомісячне довічне грошове утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (а.с. 12-15).
13 грудня 2018 року Слов`янським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області зареєстрована заява позивача №21160 про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 11 грудня 2018 року №04-1120 (а.с. 16, 18, зв. бік а.с. 35, 36).
15 січня 2019 року Слов`янським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області зареєстрована заява позивача №478 про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 10 січня 2019 року №04-116 (а.с. 17, 19, 34 ).
15 січня 2019 року Слов`янським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення по особовому рахунку № НОМЕР_1 про перерахунок довічного грошового утримання ОСОБА_1 з 01 січня 2019 року. Щомісячне довічне грошове утримання розраховано в сумі 42816,60 гривень (а.с. 21, зв. бік а.с. 36).
25 січня 2019 року Слов`янським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення по особовому рахунку № НОМЕР_1 про перерахунок довічного грошового утримання ОСОБА_1 з 01 лютого 2019 року. Щомісячне довічне грошове утримання розраховано в сумі 46680,00 гривень (а.с. 20, 35).
21 лютого 2019 року Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області листом за №109/М-17-01-03 повідомило ОСОБА_1 про дати перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та його суми, а також про наявність заборгованості за січень 2019 року в сумі 14272,20 гривень, і нарахування цієї суми на додаткову відомість. Позивача також повідомлено, що виплату заборгованості планується провести органами Пенсійного фонду України при наявності фінансування згідно постанови Кабінету міністрів України від 25.04.2018 №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365» (а.с. 22-23).
Згідно довідки Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області вих. №10928 від 23 квітня 2019 року ОСОБА_1 виплачено щомісячне довічне грошового утримання судді у відставці: грудень 2018 року - 28544,40 гривень; січень 2019 року - 28544,40 гривень; лютий, березень, квітень 2019 року - 46680,30 гривень щомісячно (а.с. 33).
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Згідно статті 1 Конституції - Україна є соціальною та правовою державою.
За приписами частини 2 статті 3 Основного Закону України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 130 Основного Закону встановлено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Закон України від 2 червня 2016 року №1402-VIII, в редакції Закону № 2509-VIII від 12.07.2018, «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон №1402-VIII) визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.
За приписами статті 141 Закону № 1402-VIII судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання. У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до пункту 4 розділу II «Порядку надання документів для перерахунку і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду
України від 20.03.2017 №5-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
04 лютого 2019 року Міністерство соціальної політки України листом №2230/0/2-19/54 повідомило органи Пенсійного фонду України про те, що розмір грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2018 року визначається з розміру прожиткового мінімуму 1762,00 гривень, а з 01 січня 2019 року - 1921,00 гривень.
Таким чином, органами Пенсійного фонду України перерахунок довічного грошового утримання суддям у відставці з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 04 грудня 2018 року №11-р/2018 проводиться з 01 січня 2019 року (з розміру 1762 гривень) та з 01 лютого 2019 року (з розміру 1921 гривень), виходячи із розміру посадового окладу 15 прожиткових мінімумів.
Відповідно до статті 133 Закону №1402-VIII Рада суддів України є вищим органом суддівського самоврядування та діє як виконавчий орган з`їзду суддів України, розробляє та організовує виконання заходів щодо забезпечення незалежності судів і суддів, правового захисту судів, соціального захисту суддів та їхніх сімей.
01 березня 2019 року Радою суддів України було прийнято рішення №12 «Щодо соціального забезпечення суддів у відставці», в пункті 3 якого зазначено, що Рада суддів України вирішила звернутись до Пенсійного фонду України з пропозицією внести зміни до Порядку №3-1, якими передбачити, що перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці здійснюється з дня, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою на підставі довідок відповідних територіальних управлінь ДСА України, юрисдикція яких поширюється на територію, де суддя перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України.
До теперішнього часу зміни до Порядку №3-1 щодо перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці з дня, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, не внесені.
Судом встановлено, що рішеннями відповідача перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 проведений з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою, відповідно з 01 січня та 01 лютого 2019 року.
Отже, у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в період з 01 грудня 2018 року по 31 грудня 2018 року, згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 11 грудня 2018 року №04-1120 та в період з 01 січня 2019 року по 31 січня 2019 року згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 10 січня 2019 року №04-116, слід відмовити.
Оскільки вимоги про зобов`язати вчинити певні дії є похідними, в їх задоволенні також слід відмити.
Суд вважає неприйнятними посилання відповідача на те, що заборгованість перед позивачем має виплачуватися згідно постанови Кабінету міністрів України від 25.04.2018 №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365».
За змістом конституційних норм, Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Частиною 5 статті 142 Закону №1402-VIII встановлено, що щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України №365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання позивачем щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Право на отримання щомісячного довічного грошового утримання є об`єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді щомісячного довічного грошового утримання суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Щокін проти України», питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним.
Отже, встановлення судом відсутності законності втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.
З огляду на викладене суд вважає, що невиплата в повному обсязі щомісячного довічного грошового утримання позивачу з 01 січня 2019 року була здійснена не у спосіб, передбачений Законом №1402-VIII, а з точки зору положень статті 1 «Першого протоколу до «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.
Згідно довідки відповідача вих. №10928 від 23 квітня 2019 року ОСОБА_1 виплачено довічне грошового утримання судді у відставці за січень 2019 року - 28544,40 гривень (а.с. 33), тоді як до сплати підлягало 42816,60 гривень. Наявність заборгованості за січень 2019 року відповідач підтвердив у листі №109/М-17-01-03 від 21.02.2019 (а.с. 22-23).
Оцінюючи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Обираючи спосіб захисту, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, суд дійшов висновку, що слід стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість з щомісячного довічного грошового утримання за січень 2019 року в сумі 14272,20 гривень.
За приписами частини 1 статті 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 2 статті 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Згідно з положеннями частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу викладених норм вбачається, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є дискреційним повноваженням суду та вирішується на його розсуд.
Оскільки судом прийнято рішення про стягнення заборгованості, суд не вважає за необхідне зобов`язувати відповідача подавати звіт про виконання рішення суду у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили.
Питання розподілу судових витрат вирішити відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судовий збір, сплачений позивачем, не підлягає відшкодуванню, оскільки в задоволенні позовних вимог немайнового характеру було відмовлено.
Згідно статті 4 Закону України від 8 липня 2011 року
№3674-VI «Про судовий збір» з відповідача на користь державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір у зв`язку із задоволенням майнової вимоги позивача в сумі 1921,00 гривня (14272,20х1,5%=214,08 < 1 прожиткового мінімуму 1921,00 гривень).
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 159, 241-246, 250, 251, 255, 291, 295, 297, 371, 382, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 37803258) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути з Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгованість з щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в сумі 14272 (чотирнадцять тисяч двісті сімдесят дві) гривні 20 копійок.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:
визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в період з 01 грудня 2018 року по 31 грудня 2018 року, згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 11 грудня 2018 року №04-1120 та в період з 01 січня 2019 року по 31 січня 2019 року згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 10 січня 2019 року №04-116;
зобов`язання здійснити за зазначені періоди нарахування щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з посадового окладу працюючого судді, згідно довідок територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 11 грудня 2018 року №04-1120 та від 10 січня 2019 року №04-116, відмовити.
Рішення в частині присудження щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у межах суми стягнення за один місяць виконується негайно.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судовий збір в сумі 1921 (тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок на користь державного бюджету (стягувач - Державна судова адміністрація України, отримувач коштів ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Повний текст рішення складений 22 травня 2019 року.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Донецького окружного адміністративного суду у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Циганенко А.І.