Рішення № 81883486, 16.05.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2019
Номер справи
200/1807/19-а
Номер документу
81883486
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 травня 2019 р. Справа№200/1807/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А.,

за участю:

секретаря Прокопчук Я.М.,

представника відповідача Голуб М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дмитрівський гранітний кар`єр-Астор» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0048544801 від 11.03.2019 року,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Дмитрівський гранітний кар`єр-Астор» звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0073324801 від 18 жовтня 2018 року, № 0073324801 від 18 жовтня 2018 року.

Протягом розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги у зв`язку з тим, що відповідач частково їх задовольнив, та зменшив їх розмір. Просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області № 0048544801 від 11.03.2019 року про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 2 343,73 грн., судові витрати покласти на Головне управління ДФС у Донецькій області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні від зазначено, що воно винесене саме на підставі акту камеральної перевірки, якою були перевірені обставини, перевіряти які в межах камеральної перевірки податковий орган не мав повноважень.

Представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити у повному обсязі. На стадії розгляду справи по суті направив до суду клопотання про розгляд за його відсутністю.

Представник відповідача в судовому засіданні заявлені вимоги не визнав, надав відзив на адміністративний позов, у якому в задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування заперечень зазначив, що ТОВ «Дмитрівський гранітний кар`єр-Астор» подало засобами електронного зв`язку 11.01.2014 року звітну податкову декларацію з плати за землю за 2014 рік №9000176381 від 11.01.2014 року, 06.02.2015 звітну податкову декларацію з плати за землю за 2015 рік №901074590 від 06.02.2015 року.

Камеральна перевірка своєчасності сплати узгодженого податкового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб Волноваським відділом податків і зборів з юридичних осіб Волновасько-Мангушського управління ГУ ДФС у Донецькій області була проведена 18 вересня 2018 року №563/05-99-48-01/25423138, де викладено факти порушення платником термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання за 2014-2015 роки з орендної плати з юридичних осіб.

11.01.2019 року № 1363/6/99-99-11-06-01-25 ДФС України за результатами розгляду скарги позивача прийнято рішення про часткове задоволенні скарги, скасовано ППР ГУ ДФС у Донецькій області від 18.10.2018 року № 0073324801, № 0073224801 у частині подання уточнюючих розрахунків на зменшення податкових зобов`язань, в іншій частині зазначені ППР залишено без змін.

11.03.2019 року ГУ ДФС у Донецькій області відповідно до рішення ДФС України від 11.01.2019 року було прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 11.03.2019 року №0048544801 на суму 2 343,73 грн. На думку відповідача, він діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України, через що просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справа, суд встановив такі фактичні обставини.

ТОВ «Дмитрівський гранітний кар`єр-Астор», перебуває на обліку в Волноваській ДПІ ГУ ДФС у Донецькій області як платник податків за неосновним місцем обліку, та є платником орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності згідно Договорів оренди № 583 та 584 від 01 листопада 2012 року.

Засобами електронного зв`язку ТОВ «Дмитрівський гранітний кар`єр-Астор» подало 11.01.2014 року звітну податкову декларацію з плати за землю за 2014 рік №9000176381 від 11.01.2014 року, 06.02.2015 звітну податкову декларацію з плати за землю за 2015 рік №901074590 від 06.02.2015 року.

Волновасько-Мангушським управлінням ГУ ДФС у Донецькій області була проведена камеральна перевірка своєчасності сплати узгодженого податкового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб про що 18 вересня 2018 року був складений акт камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов`язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2014-2015 роки №563/05-99-48-01/25423138 в якому викладено факти порушення платником термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання за 2014-2015 роки з орендної плати з юридичних осіб протягом строків, визначених п.57.1 ст.57, п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.

Акт №563 надісланий ТОВ «Дмитрівський гранітний кар`єр- Астор» (18.09.2018 року через ПАТ «Укрпошта» з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення для ознайомлення. Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення ПАТ «Укрпошта» акт вручено 25.09.2018 року.

04.10.2018 року (вх.№23295/10) до Головного управління ДФС у Донецькій області від ТОВ «Дмитрівський гранітний кар`єр-Астор» надійшло заперечення на акт камеральної перевірки №563. Лист про результати розгляду заперечень від 16.10.2018 року №45879/10/05-99-48-01 надіслано позивачу 16.10.2018 року через ПАТ «Укрпошта» з Експрес відправленням.

09.11.2018 року позивач звернувся до ДФС України (вх. № 60177/6 від 13.11.2018) із скаргою на податкові повідомлення - рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 18.10.2018 року № 0073324801 та № 03224801.

11.01.2018 року за № 1363/6/99-99-11-06-01-25 за результатами розгляду скарги ДФС України прийнято рішення, яким скарга задоволена частково, скасовані податкові повідомлення - рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 18.10.2018 року № 0073324801, № 0073224801 у частині подання уточнюючих розрахунків на зменшення податкових зобов`язань.

11.03.2019 року ГУ ДФС у Донецькій області відповідно до рішення ДФС України було прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 11.03.2019 року №0048544801 на суму 2 343,73 грн.

Вказані фактичні обставини сторонами не заперечуються.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд зазначає таке.

Статтею 75 Податкового кодексу України в редакції, що діє на час виникнення спірних відносин, визначені види перевірок, проводити які мають податкові органи - камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

Пунктом 75.1.1. статті 75 Податкового кодексу України встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Водночас, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків (абзац 1 підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

Статтею 76 Податкового кодексу України врегульовано порядок проведення камеральної перевірки, згідно з пунктом 76.1 якої камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання (пункт 76.3 статті 76 Податкового кодексу України).

Зважаючи на вимоги наведених норм права, податковий орган наділений повноваженнями проводити камеральну перевірку, при проведенні якої підлягають перевірці дані, задекларовані платником податків у поданій ним до податкового органу податковій звітності, але у податкового органу відсутні повноваження під час проведення камеральної перевірки досліджувати своєчасність сплати позивачем податків, оскільки камеральною перевіркою охоплюються лише показники податкової звітності, у зв`язку з чим перевірка будь-яких інших відомостей перебуває поза межами даної перевірки.

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 31.01.2018 року у справі № 804/5957/16.

Оскільки в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні від 11.03.2019 року № 0048544801 зазначено, що воно винесене саме на підставі акту № 563/05-99-48-01/34209628 від 18.09.2018 року, який складено за результатами камеральної перевірки, якою були перевірені обставини, перевіряти які податковий орган не мав повноважень, спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

З наведених підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Тому судовий збір, сплачений позивачем відповідно до платіжного доручення № 1471 від 22.01.2019 року в сумі 1921 грн., підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Дмитрівський гранітний кар`єр - Астор» (ЄДРПОУ 34209628, Київська область, м. Бориспіль, вул. Привокзальна, буд. 54) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0048544801 від 11.03.2019 року - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області № 0048544801 від 11.03.2019 року про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 2 343,73 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (87526, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114, ЄДРПОУ 39406028) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дмитрівський гранітний кар`єр - Астор» (ЄДРПОУ 34209628, Київська область, м. Бориспіль, вул. Привокзальна, буд. 54) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Вступна та резолютивна частина рішення виготовлена та проголошена 16 травня 2019 року.

Рішення складено у повному обсязі 21 травня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.