Рішення № 81883346, 22.05.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
140/769/19
Номер документу
81883346
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/769/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Волдінера Ф. А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» (далі - ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.11.2018 № 0014071405.

Ухвалою судді від 25.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акта від 01.11.2018 № 1148/15/03/РРО/41048714 про результати фактичної перевірки, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 23.11.2018 №0014071405 до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 60 986,09 грн., за порушення вимог пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв`язку з невідповідністю суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Позивач не погоджується із вказаним рішенням, так як суб`єкт господарювання правомірно зберігав частину готівкової виручки в сейфі, який безпосередньо розташований на місці проведення розрахунків. При цьому, сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків (у ящику РРО та сейфі) відповідала сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора. Тому товариство не порушувало і не могло порушити пункт 13 статті З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Крім того, на АЗС з магазином, на якій здійснює свою господарську діяльність ТОВ «ЦЕНТУРІОН ДІСТРІБЮШИН», що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 53, відповідне порушення було виявлено вперше, таким чином, контролюючим органом протиправно застосовано до позивача штраф в 100% суми коштів, на яку встановлено невідповідність.

10.04.2019 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву. ГУ ДФС у Волинській області не погоджується з даним позовом та вважає його безпідставним, посилаючись на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте правомірно, на підставі проведеної перевірки, якою зафіксовано факт невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО на суму 60 986,09 грн. Розділом III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) встановлені обов`язок друкувати X- звіти, Z-звіти та інші документи, що передбачені документацією на РРО, відповідно до законодавства та здійснювати підрахунок готівкових коштів на місці проведення розрахунків під час перевірки господарської одиниці на вимогу посадової особи контролюючого органу.

Відповідно до пункту 6 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов`язані з проведенням і розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Оскільки на підставі акту перевірки Головного управління ДФС у Київській області № 2003/1000/14/41048714 від 29.10.2018 вже застосовано штрафну санкцію в порядку передбаченому пунктом 17.1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в сумі 1 грн. за невідповідність готівкових коштів, згідно податкового повідомлення-рішення № 0013021405 від 15.11.2018, тому в даному випадку застосовано 100% вартості проданих товарів.

Разом з відзивом представник відповідача подав заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 15.04.2019 в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

24.04.2019 позивачем подано до суду додаткові пояснення. Позивач вважає, що твердження відповідача про необхідність проведення операції «службове вилучення» при переміщенні готівки із ящика РРО до сейфу є безпідставним, позаяк сейф (як і ящик РРО) знаходиться безпосередньо на місці проведення розрахунків, тобто видача готівки з місця проведення розрахунків не відбувається. Зазначене твердження підтверджується індивідуальною податковою консультацією від 24.05.2018 № 2301/ІПК/03-20-14-05-11.

Також позивачем вказано, що останній не мав можливості відкрити сейф без ключа, який був у інкасатора, так як це передбачено Умовами та правилами користування послугою інкасації.

Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДФС в Одеській області 22.10.2018 проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» АЗС з магазином, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Балківська , 53, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 01.11.2018 № 1148/15/03/РРО/41048714.

Перевіркою встановлено факт невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО на суму 60 986,09 грн.

На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення 23.11.2018 № 0014071405, згідно з яким до ТОВ «ЦЕНТУРІОН- ДІСТРІБЮШИН» застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 60 986,09 грн. за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 (далі - Закон № 265/95-ВР), дія якого поширюється на усіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону № 265/95-ВР суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.

В силу положень пункту 1 статті 17 Закону № 265/95-ВР у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п`ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).

Місцем проведення розрахунків, у відповідності до положень статті 2 Закону № 265/95-ВР, вважається місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Згідно з підпунктом 8 пункту 3 глави І Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148, яке розроблено відповідно до Закону України «Про Національний банк України» і визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності, фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність, фізичними особами, каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівки, інших цінностей, касових документів

В свою чергу, абзацом 4 пункту 23 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 № 833, який визначає загальні умови провадження торговельної діяльності суб`єктами оптової торгівлі, роздрібної торгівлі, закладами ресторанного господарства, основні вимоги до торговельної мережі, мережі закладів ресторанного господарства і торговельного обслуговування споживачів (покупців), які придбавають товари у підприємств, установ та організацій незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, фізичних осіб - підприємців та іноземних юридичних осіб, що провадять підприємницьку діяльність на території України, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб`єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.

Тобто, місце проведення розрахунків у розумінні наведених законодавчих норм не обмежується виключно касовим апаратом, а включає касу, грошовий ящик, сейф тощо.

Листом ДПА України від 06.07.2009, № 14083/7/23-7017/572 «Про направлення оглядового листа» (щодо організації та проведення контролю за дотриманням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій, норм обігу готівки, застосування штрафних санкцій) роз`яснено, що у випадку якщо підприємство не має можливості зберігати всю суму готівкових коштів у ящику реєстратора, частину готівки можна зберігати в сейфі за умови його знаходження на місці проведення розрахунків. При цьому сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків (у ящику РРО та сейфі) має відповідати сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора. З метою уникнення непорозумінь з контролюючими органами слід обумовити таку ситуацію у внутрішньому наказі по підприємству, в якому зазначити, що в сейфі, розміщеному на місці проведення розрахунків, має зберігатися лише виручка від реалізації з використанням РРО.

Судом встановлено, що в зв`язку з тим, що на АЗС здійснюється цілодобова реалізація нафтопродуктів та супутніх товарів наказом директора Одеської регіональної дирекції від 01.09.2018 за №1/1 «Про залишки коштів в касах АЗС» встановлено, що в касі знаходяться суми готівкових коштів: у денний час доби - не більше 4000 грн, у нічний - не більше 2000 грн., надлишок коштів поверх встановленої суми необхідно переміщувати до сейфу.

Надане в наказі визначення місця проведення розрахунків не суперечить законодавчому визначенню такого місця.

У відповідності до пункту 6 глави ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.06.2016 № 547, внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов`язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

При проведенні перевірки посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області в Z-звіті № 0057 за 23.10.2018 РРО встановлено: сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків - 8316,00 грн., сума, яка зазначена у денному звіті РРО №3000376140 - 69 302,09 грн. Невідповідність готівкових коштів становить 60 986,09 грн.

ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» в позовній заяві та в додаткових поясненнях вказує, що решта готівки на момент проведення перевірки перебувала в сейфі, що знаходиться одразу біля касового апарату.

Крім того, факт реєстрації видачі готівки в сумі 60 986,00 грн. з місця проведення розрахунків (сейфу) через РРО з використанням операції «службова видача» на АЗС не проводився, що є порушенням пункту 6 глави ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги).

Посилання позивача на Індивідуальну податкову консультацію ГУ ДФС у Волинській області «Про можливість зберігання частини готівки у сейфі поруч з РРО без проведення операції «службова видача» (лист ГУ ДФС у Волинській області від 24.05.2018 № 2301/ІПК/03-20-14-05-11), як на підтвердження можливості суб`єкта господарювання проводити вилучення готівки із касового апарату в сейф через РРО без використанням операції «службова видача» не береться судом до уваги, так як в даній податковій консультації не вказано на таке право суб`єкта господарювання.

При проведенні перевірки перевіряючим не було надано доступу до сейфу. У відповідь працівники пояснили, що даний сейф може бути відкритий двома ключами, один з яких був в інкасаторів. Тобто, позивачем не було створено належних умов для проведення перевірки.

Додатково суд зазначає, що акт про результати фактичної перевірки від 01.11.2018 № 1148/15/03/РРО/41048714 представником позивача було підписано без зауважень та додатків.

Відтак, наявні в матеріалах справи докази у своїй сукупності вказують на те, що позивачем не було забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

У відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 61.1 та 61.2 статті 61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Щодо посилання ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШН» на протиправність застосування до позивача штрафу в 100 відсотковій сумі коштів, на яку встановлено невідповідність, то відповідачем у відзиві на позовну заяву вказано, що на підставі акту перевірки Головного управління ДФС у Київській області № 2003/1000/14/41048714 від 29.10.2018 до позивача було застосовано штрафну санкцію в сумі 1 грн. за невідповідність готівкових коштів, згідно податкового повідомлення-рішення № 0013021405 від 15.11.2018. Тому в даному випадку правомірно було застосовано штрафну санкцію в розмірі 100 відсотків вартості проданих товарів.

Таким чином, суд приходить до переконання, що позивачем не доведено факт протиправності податкового повідомлення-рішення від 23.11.2018 № 0014071405.

Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач - ГУ ДФС у Волинській області як суб`єкт владних повноважень надав суду достатні та беззаперечні докази, що свідчать про те, що податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для його прийняття.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам, встановленим у справі, відтак не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 243-246, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, 38) до Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф. А. Волдінер