Ухвала суду № 81882893, 22.05.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
140/1611/19
Номер документу
81882893
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

22 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1611/19 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Плахтій Н.Б., вивчивши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРО-ЛЕНД» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ІГРО-ЛЕНД» (далі - позивач, ТзОВ «ІГРО-ЛЕНД») звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправними дій відповідача по передчасному прийняттю та направленню ТзОВ «ІГРО-ЛЕНД» оскаржуваних податкових повідомлень - рішень без надання позивачу акту від 13.03.2019 №4469/03-20-12-02/35599985, складеного за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ІГРО-ЛЕНД» з питань правомірності формування від`ємного значення податку на додану вартість за липень - грудень 2015 року та декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за грудень 2018 року та зобов`язання ГУ ДФС у Волинській області направити ТзОВ «ІГРО-ЛЕНД» примірник акту від 13.03.2019 №4469/03-20-12-02/35599985, у порядку та спосіб, що передбачені ст.ст. 42, 58, 86 Податкового кодексу України; про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.04.2019 №0000561202, яким товариству визначено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 87500 грн.; №0000551202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на 250000 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 62500 грн.; №0000541202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на 2031556 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 507889 грн.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 № 2629-VIII з 01.01.2019 установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921,00 грн.

Згідно з частиною третьою статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Як вбачається з позовної заяви, позивачем заявлено позовні вимоги, що мають одночасно немайновий та майновий характер.

Так, позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача по передчасному прийняттю та направленню ТзОВ «ІГРО-ЛЕНД» оскаржуваних податкових повідомлень - рішень без надання позивачу акту від 13.03.2019 №4469/03-20-12-02/35599985, складеного за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ІГРО-ЛЕНД» з питань правомірності формування від`ємного значення податку на додану вартість за липень - грудень 2015 року та декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за грудень 2018 року та зобов`язання ГУ ДФС у Волинській області направити ТзОВ «ІГРО-ЛЕНД» примірник Акту від 13.03.2019 №4469/03-20-12-02/35599985, у порядку та спосіб, що передбачені ст.ст. 42, 58, 86 Податкового кодексу України), носить немайновий характер, тому вона повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 1921,00 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Разом з тим, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.04.2019 №0000561202, яким товариству визначено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 87500 грн.; №0000551202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на 250000 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 62500 грн.; №0000541202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на 2031556 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 507889 грн., носять майновий характер, тому повинні бути оплачені судовим збором в сумі 19210,00 грн. (1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

При цьому позивачем відповідно до долучених платіжних доручень від 08.05.2019 №№310, 311, 312, 313 сплачено судовий збір у загальній сумі 13381,34 грн.

При цьому, як слідує з позовної заяви, позивачем сплачено судовий збір за позовну вимогу, що має немайновий характер, у розмірі 1921,00 грн.

Водночас за позовні вимоги, що мають майновий характер, а саме про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.04.2019 №0000561202, №0000551202, №0000541202, позивач сплатив судовий збір у розмірі 1921,00 грн., 1921,00 грн., 7618,34 грн. за кожне рішення відповідно.

З вказаного вбачається, що позивач за позовні вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.04.2019 №0000551202, №0000541202 сплатив судовий збір, лише виходячи з сум нарахованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафу).

Проте, слід зазначити, що зменшення суми бюджетного відшкодування відповідно до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень також впливає на майновий стан платника, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Окремі рішення, прийняті суб`єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи. Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи.

З огляду на викладене адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов`язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій тощо.

Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.

За практикою Європейського суду з прав людини (рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України») вимога про визнання протиправним рішення суб`єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.

Відтак, звернені до суду вимоги про скасування рішень відповідача - суб`єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, визначаються як майнові.

З податкових повідомлень-рішень від 19.04.2019 №№0000541202, 0000551202 слідує, що вказаними рішеннями зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 2031556 грн. та 250000 грн. відповідно, а отже вказане впливає на майновий стан товариства.

Зважаючи на те, що позивач сплатив судовий збір в меншому розмірі, ніж визначено чинним законодавством, тому позивачу необхідно доплатити судовий збір у сумі 7749,66 грн. (19210,00 грн. - (1921, 00 грн. + 1921,00 грн. + 7618,34 грн.).

Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви, а саме: сплатити судовий збір у розмірі 7749,66 грн. та надати до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення тощо).

При цьому, відповідно до пункту 11 частини п`ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом:

сплати судового збору в розмірі 7749,66 грн. та подання до суду оригіналу платіжного документу;

надати власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Керуючись статтями 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРО-ЛЕНД» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Н.Б.Плахтій