Рішення № 81866968, 08.05.2019, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
08.05.2019
Номер справи
607/4087/17
Номер документу
81866968
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.05.2019 Справа №607/4087/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:

головуючого судді Грицака Р.М.,

за участю секретаря Стус К.І.

представника позивача Лахута І.Ю.

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 , за участю третьої особи Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення щомісячної адресної допомоги посилаючись на те, що згідно заяв ОСОБА_2 йому було призначено та виплачено щомісячну адресну допомогу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 13880,71 гривень. В результаті проведеної ревізії Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області було встановлено, що ОСОБА_2 в порушення п.п.3 п.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в періоди: 13.01.2015р.-20.04.2015р.; 06.06.2015р.-13.12.2015р.; 17.12.2015р. перетинав і перебував за межами України більше 60 днів, однак не повідомив управління про зміну обставин, які впливають на виплату коштів. Зазначений факт вплинув на встановлення права ОСОБА_2 на адресну допомогу, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів в розмірі 12 991,93 грн., яка в добровільному порядку погашена не була. Тому просить суд стягнути з ОСОБА_2 суму виплачених надміру у вигляді адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам грошових коштів у розмірі 12 991,93 гривень.

Представник Управління соціальної політики Тернопільської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просить суд їх задовольнити. Крім того суду пояснив, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року було встановлено факт порушення ОСОБА_2 обов`язку повідомлення про виїзд в Республіку Польщу на період більше 60 днів. Одночасно судом скасовано розпорядження Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про зняття з ОСОБА_2 зайво нарахованої та виплаченої адресної допомоги, у зв`язку з тим, що розпорядження прийняте з порушенням порядку та способу його складання. Проте скасування вказаного розпорядження не свідчить про відсутність в діях відповідача порушень вимог закону та відсутності підстав для стягнення з ОСОБА_2 виплачених надміру у вигляді адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам грошових коштів у розмірі 12 991,93 гривень.

Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засідання заперечив проти позовних вимог та суду пояснив, що відповідач ОСОБА_2 протягом 2015-2016 років не міняв місця проживання та добровільно не повертався до покинутого постійного місця проживання, не порушував зобов`язань, які покладені на внутрішньо переміщену особу. Факт неповідомлення про виїзд в Республіку Польщу на період більше 60 днів, тобто про зміну свого фактичного місця перебування не заперечує, оскільки він не повертався до покинутого місця постійного проживання. Крім того вказує на те, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду було визнано протиправним та скасовано розпорядження Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про зняття з ОСОБА_2 зайво нарахованої та виплаченої адресної допомоги. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Представник третьої особи Державної фінансової інспекції в Тернопільській області вважає позовні вимоги обґрунтованими, а доказом порушення відповідачем вимог закону - відповідний акт перевірки.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:

Згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 22.10.2014р. №6117000148, зазначено місце проживання/перебування ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 з наступними змінами і доповненнями (надалі - Порядок), ОСОБА_2 звернувся в управління соціальної політики Тернопільської міської ради (надалі - Управління) із заявами від 22 жовтня 2014 року, 12 червня 2015 року та 22 грудня 2015 року для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які перемішуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (надалі - Допомога).

Відповідно до заяв Відповідача рішеннями Управління про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 24.10.2014р., 17.06.2015р., 29.12.2015р. ОСОБА_2 була призначена Допомога з 22.10.2014р. по 21.04.2015р., з 12.06.2015р. по 11.12.2015р., з 14.12.2015р. по 13.06.2016р. - 884,00 грн. щомісячно.

При призначенні допомог відповідач був попереджений спеціалістами Управління про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги в тому числі і зміни місця проживання.

У заявах від 24.10.2014р., 17.06.2015р., 29.12.2015р. ОСОБА_2 власноруч ставив свій підпис під цими попередженнями, усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України та одночасно давав згоду на збір інформації про сім`ю та доходи, що необхідно для призначення допомоги. Згідно довідки №1997 від 21.03.2017 року, ОСОБА_2 виплачено щомісячну адресну допомогу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 13880,70 гривень.

В результаті проведення Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області 08.09.2016 року ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги виявлено, що ОСОБА_2 , в періоди: 13.01.2015р.-20.04.2015р.; 16.06.2015р.-13.12.2015р.; 17.12.2015р. перетинав і перебував за межами України більше 60 днів. За результатами ревізії складено Акт №04-22/252 від 08.09.2016.

В Додатку №13 Акту Фінінспекції №04-22/252 від 08.09.2016, зазначається, що місце перебування Відповідача - Польща, а також визначено розмір надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі - 12 991,93 грн.

З метою відшкодування надміру отриманої щомісячної адресної допомоги тимчасово переміщеним особам на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 12991,93 грн. Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради направлено ОСОБА_2 повідомлення-вимогу 04.10.2016р. №5391/13.7 із проханням про повернення вказаних коштів.

Управлінням було видано Розпорядження № 880 від 06.10.2016 р. про зняття переплати з відповідача за періоди: 13.01.2015р. -20.04.2015р.; 16.06.2015р. -12.12.2015р.; 17.12.2015р. -14.06.2016р. в розмірі 12 991,93 грн.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 року було встановлено факт порушення ОСОБА_2 обов`язку повідомлення про виїзд в Республіку Польщу на період більше 60 днів. Одночасно судом скасовано розпорядження Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про зняття з ОСОБА_2 зайво нарахованої та виплаченої адресної допомоги, у зв`язку з тим, що розпорядження прийняте з порушенням порядку та способу його складання.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Згідно ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами приватного права у пошуку та возз`єднанні членів сімей, які втратили зв`язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров`я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено. Пунктом 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Пунктом 11 зазначеного Порядку передбачено обов`язок уповноваженого представника сім`ї, якому призначено грошову допомогу, повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку. Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органам факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Також, згідно п.п.5. п.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» підставою вважати, що переміщена особа повернулась до покинутого місця постійного проживання є її відсутність понад 60 днів. Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачені обов`язки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона зобов`язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом. Також відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи. Одночасно згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, допомоги та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач, як внутрішньо переміщена особа, тричі підряд звертаючись до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявами від 22.10.2014 р., 12.06.2015 р., 22.12.2015 р. для призначення адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на наступні 6 місяців, у кожній із заяв особисто вказав адресу свого фактичного місця проживання (перебування): АДРЕСА_1 . Разом з тим, позивачем жодного разу не повідомлено Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про зміну свого фактичного місця перебування - виїзд за кордон на період більше 60 днів, чим не дотримано обов`язку щодо повідомлення уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Одночасно, суд зазначає, що скасування розпорядження Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про зняття з ОСОБА_2 зайво нарахованої та виплаченої адресної допомоги не свідчить про відсутність в діях відповідача порушень вимог закону та відсутності підстав для стягнення з ОСОБА_2 виплачених надміру у вигляді адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам грошових коштів у розмірі 12 991,93 гривень.

Таким чином належними та допустимими доказами підтверджується, що відповідач діяв недобросовісно, оскільки не виконав обов`язки, покладені на нього п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, щодо інформування державних органів про зміну обставин, які впливають на виплату коштів допомоги. Отже в силу ст. 1212 ЦК України, одержані відповідачем, внаслідок вказаної недобросовісності, кошти допомоги мають бути повернуті, як такі, що одержані без належної правової підстави.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління соціальної політики Тернопільської міської ради є законними, обґрунтованими та підлягають до задоволення. Згідно ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1600 гривень.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-82, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (іпн НОМЕР_1 ) в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 12 991,93 грн.надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на рахунок Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, ЄДРПОУ 03195636, р/р НОМЕР_2 , банк одержувача УДКСУ в м. Тернополі Тернопільської області, МФО 820172.

Стягнути з ОСОБА_2 (іпн НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 1600 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду.

Головуючий суддяР. М. Грицак