Рішення № 81855478, 21.05.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.05.2019
Номер справи
826/8807/18
Номер документу
81855478
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/301

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 травня 2019 року № 826/8807/18

За позовом ОСОБА_1

До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

Про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про:

визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по інвалідності як учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження строкової служби, що став особою з інвалідністю - протиправними;

зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по інвалідності, скасувавши Рішення комісії № 887067 від 19.01.2018 року, призначити та виплачувати пенсію по інвалідності як ліквідатору наслідків на ЧАЕС, який внаслідок ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби став особою з інвалідністю, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 20.12.2017 року.

Ухвалою суду від 13.06.18 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку письмового провадження згідно ст. 263 КАС України.

13.08.2018 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує з 04.07.2014 року; отримує відповідно до постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 28.11.2014 року №755/29419/14-а пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років як ліквідатор наслідків на ЧАЕС відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

20.12.2017 р. позивач звернувся до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою про перехід на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 13.03.2018 р. № 2046/17 Лівобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило ОСОБА_1 про відмову в переході на пенсію згідно Рішення комісії №887067 від 19.07.2018 р. у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів.

Листом від 17.04.2018 р. № 14808/02/У-302 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило ОСОБА_1 про те, що для визначення права на призначення пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" рекомендовано надати до об`єднаного управління довідку встановленого зразка із зазначенням населеного пункту чи об`єкту та періоду (служби), де особою проводились роботи по ліквідації наслідків на ЧАЕС.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправним дії відповідача щодо відмови у переведенні з пенсії за віком на пенсію по інвалідності.

Позивач зазначає, що питання населеного пункту, в якому він перебував під час ліквідації аварії на ЧАЕС, вже вирішувалося під час розгляду справи №755/29419/14-а та зазначене в постанові Дніпровського районного суду м. Києва від 28.11.2014 р., яка набрала законної сили. Зокрема, у вказаному судовому рішенні зазначено про те, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в межах військової частини 54979 у період з 29.04.1986 року по 21.05.1986 року.

Також позивач зазначає, що факт прийняття ним участі у ліквідації на ЧАЕС підтверджується військовим квитком, в якому зазначено про те, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 29.04.1986 року по 21.05.1986 року у складі в/ч 54979 та отримав дозу опромінювання від 2,5 до 19,0 рентген , а також, довідкою № 4/39 від 04.12.1990 року з Дніпровського районного військового комісаріату м. Києва, довідкою № 679 від 111992 року, виданої Командиром військової частини 18726, довідкою № 4/56 від 1992 року, виданої Дніпровським районним військовим комісаріатом м. Києва та довідкою № К/197 від 02.10.2007 року з Дніпровського районного військового комісаріату.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з наступних підстав.

Відповідач зазначає, що для визначення права на призначення пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачем не надано довідки встановленого зразка.

Крім того, відповідач також зазначає про відсутність підстав для встановлення позивачу розміру пенсії відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, оскільки відповідно до п.1 Порядку № 1210, визначається лише механізм обчислень та виплат пенсій особам, право на які встановлено ст.ст. 54, 57, 59 Закону № 796-ХІІ.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. №1788-XII встановлено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-XII або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Положеннями ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Станом на 07.06.2018 р. позивач отримує пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років як ліквідатор наслідків на ЧАЕС відповідно до ч.1 ст. 55 Закону № 796-XII.

Відповідно до ст. 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Положенням ст. 15 Закону № 796-XII закріплено, що підставами для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.59 Закону № 796-XII (в редакції станом на 20.12.2017 р. - звернення позивача з відповідною заявою) пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону".

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, та членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1, до заяви про призначення пенсії додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122 або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було подано достатню кількість документів для визначення права на призначення пенсії по інвалідності, зокрема: військовий квиток НОМЕР_1 , з якого вбачається, що з 28.05.1984 року позивача було призвано на строкову військову службу в лавах Радянської армії СРСР, довідку № 4/56 від 22.10.1992 року про те, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 29.04.1986 року по 21.05.1986 року, довідку № к/197 від 02.10.2007 року, видану Дніпровським районним у м. Києві військовим комісаріатом, згідно з якою ОСОБА_1 був призваний на військову службу в період з 28 травня 1984 року по 23.05.1986 року Дніпровським районним у м. Києві військовим комісаріатом та приймав участь по ліквідації аварії на ЧАЕС з 29.04.1986 року. Приймав участь по ліквідації аварії на ЧАЕС при в/ч 54979 в період з 29.04.1986 року - 21.05.1986 року, отримав дозу опромінення - 19.0р.

Обґрунтовуючи відмову позивачу у переведенні з пенсії за віком на пенсію по інвалідності, відповідач посилається на те, що в документах пенсійної справи відсутня назва населеного пункту, в якому позивач перебував під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Проте, з військового квитка НОМЕР_1 вбачається, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 29.04.1986 року по 21.05.1986 року у складі в/ч 54979, яка знаходилась у с. Оране Іванківського району, Київської області (вказаний факт встановлено постановою Дніпровського районного суду м. Києві від 28.11.2014 року, яка набрала законної сили).

Для отримання пенсії за ч.3 ст.59 Закону № 796-XII особа має відповідати одночасно наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Враховуючи вищезазначене, ч.3 ст.59 Закону № 796-XII передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Згідно довідки № к/197 від 02.10.2007 року ОСОБА_1 був призваний на військову службу в період з 28.05.1984 року по 23.05.1986 року Дніпровським районним у м. Києві військовим комісаріатом та у період з 29.04.1986 року по 21.05.1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині 54979.

Таким чином, позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби, а відтак на нього поширюється дія норми ч.3 ст.59 Закону № 796-XII.

Суд звертає увагу, що згідно зі змістом постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 28.11.2014 року №755/29419/14-а попередня відмова органу Пенсійного фонду України у переведенні позивача з одного виду пенсії на інший мала місце саме у зв`язку з відсутністю у матеріалах пенсійної справи назви населеного пункту, у якому він перебував під час ліквідації аварії на ЧАЕС, тобто, з тієї самої підстави, що і відмова згідно з розпорядженням Лівобережного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №887067 від 19.01.2018 р.

За таких обставин повторне посилання відповідача на ту саму підставу для відмови у переведенні з одного виду пенсії на інший є саме по собі протиправним з огляду на обов`язків характер судового рішення.

З огляду на вищевикладене відповідач неправомірно відмовив позивачу у переведенні з пенсії за віком на пенсію по інвалідності з підстав відсутності відомостей щодо населеного пункту, в якому перебував ОСОБА_1 під час наслідків аварії на ЧАЕС, і позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, право на перерахунок пенсії у позивача виникає з 20.12.2017 року.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по інвалідності як учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

3. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Лівобережного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №887067 від 19.01.2018 р.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по інвалідності з 20.12.2017 р., призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності як ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС з 20.12.2017 року, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 21.05.19 р.