Рішення № 81855427, 21.05.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.05.2019
Номер справи
826/12017/17
Номер документу
81855427
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 травня 2019 року № 826/12017/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ,

до відповідача Київської обласної державної адміністрації

про визнання бездіяльності протиправною дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (далі-позивач та/або ОСОБА_1 ) із позовом до Київської обласної державної адміністрації (далі- відповідач та/або Київська ОДА), в якому просив:

- визнання бездіяльності відповідача щодо відмови у видачі позивачу дублікату посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії протиправними;

- зобов`язання відповідача видати позивачу дублікат посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії на заміну втраченого посвідчення серії НОМЕР_2 ;

- присудити на користь позивача понесені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у видачі дубліката посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії на заміну втраченого посвідчення Серії НОМЕР_2 , оскільки для отримання такого дублікату позивачем було подано усі необхідні документи. При цьому, стверджував, що після втрати посвідчення ним було вчинено певні дії, направлені на отримання його дублікату: розміщення оголошення в ЗМІ, направлено звернення до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради та оскарження дій відповідача до суду.

Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові пояснення, в яких у його задоволенні просив відмовити, посилаючись на те, що на після набрання чинності з 01.01.2015 року Закону України «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Таким чином, відсутні правові підстави для віднесення позивача до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та видачі відповідного посвідчення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.09.2017р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку щодо можливості перейти до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

15.12.2017р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до КАС України, виклавши його в новій редакції.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Згідно з частиною третьою статті 241 КАС України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, суд дослідив матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надав їм юридичну оцінку та встановив наступне.

ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 4, як особа, яка постійно проживає або постійно навчається на території зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується копією посвідчення Серії НОМЕР_2 громадянина, який постійно проживає на території посиленого радіологічного контролю у 1986 році, категорії 4, виданого Київською ОДА 26.05.1993 року.

Рішенням №3603 від 31.10.2016 р. Управлінням Пенсійного фонду України у м. Ірпінь позивачу було відмовлено в призначенні пенсії з врахуванням зниження пенсійного віку, встановленого на підставі п.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з огляду на те, що при оформленні документів він не зміг надати оригінал посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки він втрачений.

18.02.2017р. позивачем було подано оголошення в газету «Голос України» №32 (6537) про визнання недійсним втраченого посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого Київською облдержадміністрацією 26.05.1993 р. на його ім`я.

23.02.2017р. позивач звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, з проханням направити подання до Київської обласної державної адміністрації для видачі йому дублікату посвідчення встановленого зразка потерпілого від аварії на ЧАЕС категорії 4, замість втраченого посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого Київською облдержадміністрацією 26.05.1993 р.

Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради своїм листом № 2028 від 02.03.2017 р., відмовило у задоволенні заяви позивача від 23.02.2017р. оскільки, на думку відповідача, внаслідок змін в законодавстві позивач вже не належить до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся до суду. Постановою Ірпінського міського суду від 24.05.2017 року у справі № 367/2248/17 позов було задоволено. Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради з відмови своїм листом № 2028 від 02.03.2017р. в направленні подання до Київської обласної державної адміністрації для видачі ОСОБА_1 , дублікату посвідчення встановленого зразка потерпілого від аварії на ЧАЄС категорії 4, замість втраченого Посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого Київською облдержадміністрацією 26.05.1993р. Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради направити подання до Київської обласної державної адміністрації для видачі ОСОБА_1 дублікату посвідчення встановленого зразка потерпілого від аварії на ЧАЄС категорії 4, замість втраченого Посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого Київською облдержадміністрацією 26.05.1993р.

20.06.2017р. позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради із заявою про виконання припису згідно вказаної постанови суду, а саме просив направити подання до Київської обласної державної адміністрації для видачі ОСОБА_1 , дублікату посвідчення встановленого зразка потерпілого від аварії на ЧАЕС категорії 4, замість втраченого посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого Київською ОДА 26.05.1993р.

Листом № 05-59-1901 від 03.08.2017р. Київська ОДА повідомила позивача про відмову у видачі дублікату посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС, з посиланням на вимоги Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, згідно з якими позивач, на думку відповідача, не належить до потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії у зв`язку з виключенням з 01.01.2015 року зони посиленого радіекологічного контролю.

Позивач вважаючи такі дії протиправними звернувся до суду для захисту своїх прав, свобод та законних інтересів.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до вимог ст. 9 Закону № 796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.

Згідно з вимогами п. 4 ч. 2 ст. 14 вказаного Закону особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років відносяться до категорія 4.

Як убачається з ст. 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови КМ України N 501 від 25 серпня 1992 р. (чинної на момент видачі названого посвідчення) та Постанови КМ України від 20.01.1997 року №51 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться державними адміністраціями областей.

Відповідно до вимог п. 11 Порядку № 51 у разі втрати або псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі) та публікації в пресі повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним.

Дублікат видається органом, який видав посвідчення, або органом, який видає такі посвідчення за новим місцем проживання громадянина, на підставі завірених в установленому порядку копій документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку. Угорі у лівому кутку посвідчення ставиться штамп або робиться чорним чорнилом надпис: « Дублікат . Видано замість посвідчення серії ... N ...».

В п. 10 Порядку № 51 зазначено, що посвідчення видаються особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток № 7).

Наведене свідчить, що в разі втрати посвідчення особи які постійно проживають або постійно працюють, чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, заявник повинен звернутися до органу, що видавав таке посвідчення, або до органу державної влади за місцем проживання із заявою про видачу дубліката посвідчення особи, що потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи. Видача дубліката здійснюється на підставі раніше поданих документів, відповідно до яких особі було надано статус «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

При цьому, з Порядку № 51, вбачається, що для видачі дубліката посвідчення повторне подання документів, на підставі яких видавався оригінал посвідчення не вимагається. Тобто, позивач не зобов`язаний повторно підтверджувати статус особи, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки такий статус він вже набув.

Таким чином, під час видачі дубліката посвідчення особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач на підставі раніше поданих позивачем документів та його заяви повинен видати саме дублікат посвідчення, а не встановлювати статус позивача як особи, що постраждала від наслідків аварії.

Як вже зазначалося, відмова відповідача № 05-59-1901 від 03.08.2017 року обґрунтована тим, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII виключено абзац п`ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Отже, починаючи з 1 січня 2015 (з дати набрання чинності Закону) департаментом соціального захисту населення не приймаються подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів на оформлення громадянам первинних та дублікатів посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.

З наведеного слідує, що населений пункт у якому проживав позивач з моменту прийняття названого закону втратив правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Судом встановлено, що позивач станом на 1 січня 1993 року прожив у зоні посиленого радіоекологічного контролю більше чотирьох років.

У зв`язку з виключенням обумовленої території проживання позивача із переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивач позбавлений можливості отримати дублікат посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до існуючого порядку.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач отримував посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986 році, категорія 4 серії НОМЕР_2 , видане Київської обласною державною адміністрацією 26 травня 1993 року.

Належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а втрата відповідного посвідчення та неможливість отримання його дубліката не можуть бути підставою для позбавлення його права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі № К/9901/24426/18 та постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24 липня 2018 року у справі № /9901/23630/18.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що саме відповідач є уповноваженим органом для видачі такого дубліката посвідчення.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у видачі дубліката посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Однак, згідно з вимогами ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З матеріалів справи вбачається, що права позивача порушені внаслідок протиправної відмови у видачі дубліката посвідчення, а відтак бездіяльності допущено не було.

З огляду на вищевикладене та з метою повного захисту прав, свобод та законних інтересів позивача, суд приходить до висновку, що права позивача можуть бути захищені шляхом визнання протиправної відмови відповідача у видачі посвідчення та зобов`язання його видати таке посвідчення.

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що у даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов`язання відповідача видати посвідчення позивачу, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, чого не було зроблено відповідачем.

Керуючись ст. 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у видачі ОСОБА_1 дубліката посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, яка оформлена листом від 03.08.2017р. № 05-59-1901 «Про розгляд подання».

3. Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 дублікат посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії на заміну втраченого посвідчення серії B-I НОМЕР_2 .

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Київської обласної державної адміністрації витрати зі сплати судового збору в розмірі 320,0 грн. (триста двадцять гривень 00 копійок).

6. Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 255 КАС України та може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська