
10.2.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
14 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3168/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі: Шопіної А.М.,
за участю
представника позивача Завгороднього Є.О.,
представників відповідача ОСОБА_1, Малихіної В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі - Управління, позивач) до приватного акціонерного товариства "Луганськ-Авто" (далі - ПрАТ «Луганськ-Авто», відповідач) про стягнення заборгованості, в якій позивач просить суд: стягнути з приватного акціонерного товариства "Луганськ-Авто" ( код ЄДРПОУ: 03112828, 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Маяковського, 2-А) заборгованість у сумі 95 914 (дев`яносто п`ять тисяч девятсот чотирнадцять) гривень 51 копійки на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (код ЄДРПОУ: 41313100, місцезнаходження: 93400, Луганська область м. Сєвєродонецьк, просп. Гвардійський,30).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2017 у справі № 812/868/17, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017, зобов`язано приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» допустити уповноважених осіб управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до проведення планової перевірки з питань правомірності використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.11.2011 по 31.12.2016. Відтак, на підставі постанови Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2017 у справі № 812/868/17 та на виконання приписів ч. 2 ст. 10 Закону України № 1105, працівниками управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі - Управління) з 07.02.2018 по 15.02.2018 проведена планова документальна перевірка по коштах Фонду соціального страхування України страхувальника - приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» за період з 01.11.2011 по 31.12.2016. В ході перевірки виявлені порушення порядку використання коштів Фонду соціального страхування України на суму 57 142,96 грн., про що складений акт перевірки по коштах Фонду соціального страхування України від 15.02.2018 № 08-11-03. Так, перевіркою призначення, обчислення та виплати допомоги з тимчасової втрати працездатності встановлено порушення порядку використання коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме: призначено та сплачено матеріальне забезпечення з тимчасової втрати працездатності за страховим випадком, що пов`язаний з нещасним випадком на виробництві застрахованій особі ОСОБА_1 по листкам непрацездатності: АГВ № 623484 за період непрацездатності з 06.10.2014 по 02.11.2014, АГВ № 623629 за період непрацездатності з 03.11.2014 по 11.12.2014, АГО № 284238 за період непрацездатності з 12.12.2014 по 29.12.2014, що є порушенням п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України № 1105 та п. 4 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 №26.
Акт перевірки по коштах Фонду соціального страхування України від 15.02.2018 № 08-11-03 підписаний з запереченнями. Розглянувши акт перевірки від 15.02.2018 № 08-11-03 та заперечення страхувальника від 26.02.2018 № 11, начальником Управління винесено рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування 06.03.2018 № 927/08-1. Загальна сума страхових коштів, що підлягають перерахуванню до Управління за рішенням від 06.03.2018 № 927/08-1 складає 85 714,44 грн., з яких неправомірно використані страхові кошти складають 57 142,96 грн., штрафна санкція складає 28 571,48 грн. (50 % неправомірно використаних страхових коштів). Рішення від 06.03.2018 № 927/08-1 страхувальником - ПрАТ «Луганськ- Авто» в передбачений законодавством десятиденний строк не виконано.
02 квітня 2018 року начальником Управління винесено рішення № 6/1513/08-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України на суму 10 200,07 грн., в тому числі: штраф - 8 571,44 грн., пеня - 1 628,63 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості страхувальника - ПрАТ «Луганськ-Авто» за рішеннями від 06.03.2018 № 927/08-1 та від 12.04.2018 № 6/1513/08-1 склала 95 914,51 грн.
19 квітня 2018 року генеральним директором ПрАТ «Луганськ-Авто» ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України № 1105 оскаржено рішення Управління від 06.03.2018 № 927/08-1 до спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів. 11.07.2018 спеціальна комісія при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів розглянувши скаргу Генерального директора ПрАТ «Луганськ-Авто» ОСОБА_1 від 19.04.2018 № 24 щодо скасування рішення Управління від 06.03.2018 № 927/08-1 вирішила: - скаргу Генерального директора ПрАТ «Луганськ-Авто» ОСОБА_1 від 19.04.2018 № 24 про скасування рішення Управління від 06.03.2018 № 927/08-1 залишити без задоволення. Рішення спеціальної комісії з питань вирішення спорів оформлено у вигляді витягу з протоколу засідання спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів від 11.07.2018 № 4. Станом на 05.10.2018 рішення Управління від 06.03.2018 № 927/08-1 та від 12.04.2018 № 6/1513/08-1 не скасовані, проте ПрАТ «Луганськ-Авто» зазначені рішення не виконані, заборгованість в сумі 95 914,51 грн. не визнана.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, про що подали письмовий відзив на позовну заяву. В ході розгляду справи надали аналогічні пояснення, викладеним у відзиві на позовну заяву, запереченнях на відповідь на відзив (арк. спр. 47-52, 99-102).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (арк.спр.1-2).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 14.12.2018 зупинено провадження у справі (арк. спр. 185, 202);
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 поновлено провадження у справі (арк. спр. 201, 233).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Правові, фінансові та організаційні засади державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон України № 1105).
Також статтею 1 Закону України № 1105 виділено окремі види соціального страхування, а саме:
-у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності;
-від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;
-медичне страхування.
Частиною першою статті четвертої Закону України № 1105 визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Одним з основних завдань Фонду соціального страхування України та його робочих органів є здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду (п. 7 ч. 1 ст. 9 Закону України № 1105).
Відповідно до частини третьої статті восьмої Закону України № 1105 робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно з підпунктами другим - п`ятим частини другої статті 10 Закону України № 1105 Фонд соціального страхування України зобов`язаний здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів. Вживати заходів щодо раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду. Контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування. Стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини третьої статті п`ятнадцятої даного Закону достовірність зазначених у документах даних перевіряється Фондом. У разі подання недостовірних відомостей, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.
Частиною п`ятою та шостою цієї статті визначено, що роботодавець несе відповідальність, зокрема, за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
У разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Таким чином, даними нормами визначено, що основним завданням Фонду соціального страхування України та його робочих органів є здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду, відповідальність за достовірність заповнення документів, що подаються до Фонду, покладається на роботодавця, а у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. Також за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Пунктом 4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон України № 1105) в редакції Закону України від 28.12.2014 № 77-УІІІ передбачено утворення Фонду соціального страхування України, реорганізувавши шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Враховуючи вимоги пп. 4, 6 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 1105 правлінням Фонду соціального страхування України прийнята постанова від 24.05.2017 № 34 «Деякі питання реорганізації Фондів соціального страхування», пунктом 4 якої встановлено, що виконання Фондом соціального страхування України функцій та завдань, визначених Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», забезпечується з 01 серпня 2017 року.
Відтак, до 01.08.2017 (завершення заходів, пов`язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та його робочих органів) виконання функцій і завдань, передбачених Законом України № 1105, забезпечували у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції та їх робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (п. 6 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 1105).
З аналізу наведеного слідує, що факт об`єднання Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, не звільняє відповідача від відповідальності за порушення вимог Закону України № 1105.
Судом встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2017 у справі № 812/868/17 зобов`язано приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» допустити уповноважених осіб управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до проведення планової перевірки з питань правомірності використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.11.2011 по 31.12.2016 (арк. спр. 14-16).
На підставі постанови Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2017 у справі № 812/868/17 та на виконання приписів ч. 2 ст. 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105, працівниками управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з 07.02.2018 по 15.02.2018 проведена планова документальна перевірка по коштах Фонду соціального страхування України страхувальника - приватне акціонерне товариство «Луганськ-Авто» за період з 01.11.2011 по 31.12.2016., результати якої оформлені актом перевірки від 15.02.2018 № 08-11-03 (арк. спр. 17-20).
В ході перевірки виявлені порушення порядку використання коштів Фонду соціального страхування України на суму 57 142,96 грн., про що складений акт перевірки по коштах Фонду соціального страхування України. Так, перевіркою призначення, обчислення та виплати допомоги з тимчасової втрати працездатності встановлено порушення порядку використання коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме: призначено та сплачено матеріальне забезпечення з тимчасової втрати працездатності за страховим випадком, що пов`язаний з нещасним випадком на виробництві застрахованій особі ОСОБА_1 по листкам непрацездатності: АГВ № 623484 за період непрацездатності з 06.10.2014 по 02.11.2014, АГВ № 623629 за період непрацездатності з 03.11.2014 по 11.12.2014, АГО № 284238 за період непрацездатності з 12.12.2014 по 29.12.2014, що є порушенням п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України № 1105 та п. 4 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 №26.
Акт перевірки по коштах Фонду соціального страхування України від 15.02.2018 № 08-11-03 підписаний з запереченнями. Розглянувши акт перевірки від 15.02.2018 № 08-11-03 та заперечення страхувальника від 26.02.2018 № 11, начальником Управління винесено рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування 06.03.2018 № 927/08-1. Загальна сума страхових коштів, що підлягають перерахуванню до Управління за рішенням від 06.03.2018 № 927/08-1 складає 85 714,44 грн., з яких неправомірно використані страхові кошти складають 57 142,96 грн., штрафна санкція складає 28 571,48 грн. (50 % неправомірно використаних страхових коштів) (арк. спр. 32-33, 34, зворотній бік арк. спр. 34).
Рішення від 06.03.2018 № 927/08-1 страхувальником - ПрАТ «Луганськ- Авто» в передбачений законодавством десятиденний строк не виконано, у зв`язку з чим 02 квітня 2018 року начальником Управління винесено рішення № 6/1513/08-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України на суму 10 200,07 грн., в тому числі: штраф - 8 571,44 грн., пеня - 1 628,63 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості страхувальника - ПрАТ «Луганськ-Авто» за рішеннями від 06.03.2018 № 927/08-1 та від 12.04.2018 № 6/1513/08-1 склала 95 914,51 грн. (арк. спр. 35, зворотній бік арк. спр. 35).
19 квітня 2018 року генеральним директором ПрАТ «Луганськ-Авто» Сімірнею С . В . відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України № 1105 оскаржено рішення Управління від 06.03.2018 № 927/08-1 до спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів (арк. спр. 36-37).
11 липня 2018 року спеціальна комісія при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів розглянувши скаргу генерального директора ПрАТ «Луганськ-Авто» ОСОБА_1 від 19.04.2018 № 24 щодо скасування рішення Управління від 06.03.2018 № 927/08-1 вирішила: - скаргу Генерального директора ПрАТ «Луганськ-Авто» ОСОБА_1 від 19.04.2018 № 24 про скасування рішення Управління від 06.03.2018 № 927/08-1 залишити без задоволення. Рішення спеціальної комісії з питань вирішення спорів оформлено у вигляді витягу з протоколу засідання спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів від 11.07.2018 № 4 (арк. спр. 38-39).
Також судом встановлено, що відповідач скористався правом оскарження в судовому порядку рішень управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області № 927/08-1 про повернення коштів загальнообов`язкового соціального страхування від 06.03.2018 на суму 85714,44 грн. та рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області № 6/1513/08-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України від 12.04.2018 на суму 10200,07 грн.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20.02.2019 у справі № 360/171/19, яку постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 залишено без змін, позовну заяву приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень від 06.03.2018 № 927/08-1 та від 12.04.2018 № 6/1531/8-1 позовну залишено без розгляду (арк. спр. 225-227, 231-232).
Відповідно до вимог частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, на час розгляду справи рішення Управління від 06.03.2018 № 927/08-1, від 12.04.2018 № 6/1513/08-1 є чинними, не скасовані в судовому порядку та у відповідності до вимог статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у адміністративній справі № 360/171/19 за позовом приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень від 06.03.2018 № 927/08-1 та від 12.04.2018 № 6/1531/8-1, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді даної справи.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ПрАТ «Луганськ-Авто» 16.01.2015 за вих. № 7 до Сєвєродонецької міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності самостійно подано заяву-розрахунок та листки непрацездатності: серії АГВ № 623484, серії АГВ № 623629, серії АГО № 284238, оглядом яких встановлено наступне.
Зі змісту заяви-розрахунку від 16.01.2015, підписаної директором та головним бухгалтером ПрАТ «Лугаськ-Авто» вбачається, подано заявку про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особі - ОСОБА_1 , зокрема, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю (за винятком допомоги по догляду за хворою дитиною або хворим членом сім`ї) по листках непрацездатності: серії АГВ № 623484, серії АГВ № 623629, серії АГО № 284238 за 56 днів у сумі 57142,96 грн. (арк. спр. 21-22). При цьому, до вказаних документів надано протокол № 4 засідання комісії ПрАТ «Лугансько-Авто» по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов`язаними з народженням та похованням; акт форми Н-5 «Про проведення розслідування нещасного випадку, що стався 04.06.2014 о 16 год. 30 хв. на ПрАТ «Луганськ-Авто» від 23.02.2015; акт форми Н-1 «Про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом» від 23.02.2015 (арк. спр. 21-31).
Таким чином, судом встановлено, підтверджено матеріалами справи та не заперечувалося представниками відповідача, що відповідач самостійно звернувся до Сєвєродонецької міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності із заявою-розрахунком про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності ОСОБА_1 . згідно листків непрацездатності: серії АГВ № 623484, серії АГВ № 623629, серії АГО № 284238 за 56 днів у сумі 57142,96 грн. Тобто, відповідачами в судовому засіданні не заперечувався факт подачі заяви-розрахунку до вказаного вище Фонду саме про здійснення фінансування матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності.
Оскільки відповідачем самостійно подано до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності саме заяву-розрахунок про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності ОСОБА_1 згідно листків непрацездатності: серії АГВ № 623484, серії АГВ № 623629, серії АГО № 284238 за 56 днів у сумі 57142,96 грн., тому позивачем правомірно, у відповідності до вимог статей 10 та 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» прийнято рішення від 06.03.2018 № 927/08-1 про повернення коштів загальнообов`язкового соціального страхування на суму 85714,44 грн. та рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 12.04.2018 № 6/1513/08-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України на суму 10200,07 грн., які на час розгляду не скасовані, отже заборгованість по вказаних рішеннях підлягає стягненню, відтак суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Щодо посилань представника відповідача на сертифікати Торгово-промислової палати України від 08.10.2014 № 828 та від 09.10.2014 № 863, які звільняють ПрАТ «Луганськ-Авто» від відповідальності за порушення вимог Закону України «Про загальнообов 'язкове державне соціальне страхування», судом визнаються незмістовними з огляду на наступне.
Статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово- промислової палати України.
Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановлюється Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин, який затверджено Рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 № 44(5), із змінами та доповненнями (далі - Регламент).
Відповідно до п. 6.1 Регламенту підставою для засвідчення форс- мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» в редакції від 02.09.2014 року, а також визначених сторонами за договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов`язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.
Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та/чи іншим зобов 'язанням/ обов`язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, 7 законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин. До кожної окремої заяви додається окремий комплект документів (п. 6.2 Регламенту).
У заяві, зокрема, зазначається, які саме зобов`язання за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом не можуть бути виконані у встановлений термін внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) з посиланням і наданням доказів таких обставин, початок їх виникнення і термін дії, які на думку заявника унеможливили виконання цих зобов`язань у встановлений договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом термін та інші відповідні відомості (п. 6.3.1 Регламенту).
Надані відповідачем копії сертифікатів від 08.10.2014 № 828, від 09.10.2014 № 863, видані Торгово-промисловою палатою України засвідчують настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з червня 2014 року для публічного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обоє 'язкових платежів, встановлених Податковим кодексом України.
Таким чином, зазначені сертифікати не розповсюджують свою дію на правовідносини, що регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позовні вимоги задоволені у повному обсязі та рішення прийнято на користь суб`єкта владних повноважень, питання по судових витратах не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з приватного акціонерного товариства «Луганськ-Авто» ( код ЄДРПОУ: 03112828, 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Маяковського, 2-А) заборгованість у сумі 95 914 (дев`яносто п`ять тисяч девятсот чотирнадцять) гривень 51 копійки на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (код ЄДРПОУ: 41313100, місцезнаходження: 93400, Луганська область м. Сєвєродонецьк, просп. Гвардійський,30).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 20 травня 2019 року.
Суддя Є.О. Кисельова