
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/692/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічник
за участю секретаря судового засідання - Черна О.Ю.
представника позивача ОСОБА_6 представника відповідача - Корнета В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Академіка Корольова, 26, м.Кропивницький, 25030, код ЄДРПОУ 39767636), третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів селянське (фермерське) господарство " Лісовий Сергій Леонідович " (пров.Велігіна, 5, с.Лозуватка, Маловисківський район, Кіровоградська область 26230, код ЄДРПОУ 22226822) про визнання протиправними дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (надалі - відповідач), Державного кадастрового реєстратора відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Тріщенко Юлії Михайлівни, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів селянське (фермерське) господарство " Лісовий Сергій Леонідович" (надалі - третя особа) про:
- визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо направлення на адресу державного кадастрового реєстратора відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 02.11.2018 № 736-ДК/0008/КВ/06/01/-18 та скасування клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 02.11.2018 № 736-ДК/0008/КВ/06/01/-18.
- визнання протиправними дій державного кадастрового реєстратора відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Тріщенко Юлією Михайлівною щодо внесення записів від 11.12.2018 та скасувати записи від 11.12.2018 № 009 у Розділ З "Земельна ділянка. Право власності, постійного користування. Запис про виникнення права", від 11.12.2018 № 010 у Розділ 4 "Земельна ділянка. Оренда. Суборенда", від 11.12.2018 № 011 у Розділ 1 "Земельна ділянка. Загальні відомості" та від 11.12.2018 № 012 у Розділ 2 "Кадастровий план земельної ділянки та експлікація земельних угідь" Поземельної книги НОМЕР_2.
- зобов`язання державного кадастрового реєстратора відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області внести до Державного земельного кадастру відомості про поновлення записів у Розділах 1 та 2 Поземельної книги НОМЕР_2, виконаних 29.11.2016 державним кадастровим реєстратором відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Чуйком Вадимом Івановичем.
Ухвалою суду від 20.03.2019р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, справу призначено до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 10.04.2019р.
Ухвалою суду від 10.04.2019р. закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 26.04.2019р., крім того, до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідачів залучено селянське (фермерське) господарство " Лісовий Сергій Леонідович " (т.1а.с.240).
Ухвалою суду від 25.05.2019р. відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача ОСОБА_5 (т.2а.с.28).
Ухвалою суду від 26.04.2019р. в судовому засіданні оголошено перерву до 10.05.2019р. (т.2а.с.62,63).
Ухвалою суду від 10.05.2019р. частково задоволено клопотання представника третьої особи про закриття провадження у справі (т.2а.с.74-77). Закрито провадження у справі в частині вимог до державного кадастрового реєстратора відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Тріщенко Юлії Михайлівни про:
- визнання протиправними дій державного кадастрового реєстратора відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Тріщенко Юлією Михайлівною щодо внесення записів від 11.12.2018 та скасування записів від 11.12.2018 № 009 у Розділ З "Земельна ділянка. Право власності, постійного користування. Запис про виникнення права", від 11.12.2018 № 010 у Розділ 4 "Земельна ділянка. Оренда. Суборенда", від 11.12.2018 № 011 у Розділ 1 "Земельна ділянка. Загальні відомості" та від 11.12.2018 № 012 у Розділ 2 "Кадастровий план земельної ділянки та експлікація земельних угідь" Поземельної книги НОМЕР_2;
- зобов`язання державного кадастрового реєстратора відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області внести до Державного земельного кадастру відомості про поновлення записів у Розділах 1 та 2 Поземельної книги НОМЕР_2, виконаних 29.11.2016 державним кадастровим реєстратором відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Чуйком Вадимом Івановичем (т.2а.с.126-128).
Ухвалою суду від 10.05.2019р. відмовлено у задоволенні клопотання представника третьої особи про зупинення провадження у справі (т.2а.с.129).
10.05.2019р. в судовому засіданні продовжено перерву до 16.05.2019р. (т.2а.с.122,123).
16.05.2019р. в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення, складення повного тексту рішення відкладено до 26.05.2019р. (т.2а.с.142).
В обґрунтування позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області позивач вказує, що спосіб та підстава внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру, як внесення клопотання, суперечить Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, ст. 39 Закону та є втручанням у діяльність Державного кадастрового реєстратора, що забороняється (ч. 7 ст. 9 Закону).
Позивач вказує, що під втручанням у діяльність Державного кадастрового реєстратора розуміється прямо не передбачена законодавством дія будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань, яка стосується здійснення Державним кадастровим реєстратором повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком (п. 5 Порядку № 1051).
Всупереч вимогам Розділу II Порядку № 124, ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, перевищуючи владні повноваження, внесено державному кадастровому реєстратору протиправне клопотання від 02.11.2018, яке:
- адресоване, підпорядкованій посадовій особі, який в змісті вимог ст.ст. 9, 27, 37, 39 Закону України «Про Державний земельний кадастр», є державним службовцем, а не органом виконавчої влади (п. 1 Розділ II Порядку № 124);
- запис державного реєстратора Чуйка В.І. від 29.11.2018, який ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області вимагає виправити, не є власним рішенням державного реєстратора Тріщенко Ю.М. При цьому, ч. 2 ст. 39 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що дії Державного кадастрового реєстратора оскаржуються тільки в судовому порядку;
- питання, поставлене в клопотанні, не визначено пунктом «б» частини першої статті 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»;
- розгляду і виконання вимог клопотань має відповідати повноваженням органу до якого його внесено, зокрема, він має бути наділеним правом приводити власні рішення у відповідність до вимог чинного законодавства, вживати згідно із законом заходів для припинення порушень земельного законодавства, що не відноситься до повноважень Державного кадастрового реєстратора, передбачених ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр»;
- порушено строки внесення клопотання - протягом п`яти або тридцяти робочих днів з дня виявлення порушення.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
10.04.2019р. відповідачем надано відзив на позов вимоги якого не визнаються з наступних підстав. Відповідно до Положення по Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016р. №333, саме до повноважень Держгеокадастру та його територіальних органів віднесено забезпечення та реалізація державного контролю, зокрема шляхом проведення перевірок, дотримання земельного законодавства органами виконавчої влади та місцевого самоврядування. В межах вказаних повноважень посадовими особами відповідача здійснено державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охорони земель всіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 , розташованої на території Лозуватської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області на підставі наказу від 23.10.2018р. №736-ДК. За результатами перевірки складено акт та направлено клопотання до державного кадастрового реєстратора відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Тріщенко Юлії Михайлівни про усунення виявлених порушень. Порушення були усуненні, про що відповідача було повідомлено листом від 11.12.2018р. Таким чином, на переконання відповідача, здійснюючи перевірку та направляючи клопотання про усунення порушень, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб визначені Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та Порядком підготовки та внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань з питань дотримання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 05.03.2018 № 124 (т.1а.с.222-225).
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 23.10.2018р. відповідачем видано наказ №736-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», відповідно до якого доручено посадовим особам відповідача здійснити державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 , розташованої на території Лозуватської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області (т.1а.с.90,91).
На виконання вимог вказаного наказу посадовими особами відповідача проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавство за об`єктом - земельна ділянка, результати якої оформлено актом від 01.11.2018р. №736-ДК/868/АП/09/01/-18 (т.1а.с.92-94).
В ході перевірки встановлено, що відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру, на момент здійснення перевірки, земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 знаходиться в іншому місці та має іншу конфігурацію, що не відповідає проект землеустрою, а також фактично збігається з конфігурацією та місцем розташування земельної ділянки, наданої в постійне користування гр. Лісовому Сергію Леонідовичу .
В ході перевірки було встановлено, що згідно Поземельної книгиНОМЕР_2, яку відкрито 17.07.2016р., було з`ясовано, що Державним кадастровим реєстратором Відділу Держгеокадастру у Маловисківському районі Кіровоградської області Чуйком В . І. 29.11.2016р. було здійснено виправлення відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває в користуванні ОСОБА_1 площею 40,7227 га для ведення городництва за адресою: Кіровоградська область , Маловисківський район, Лозуватська сільська рада, що фактично призвело до зміни меж, конфігурації та місця розташування земельної ділянки.
Враховуючи виявлені в ході перевірки порушення, відповідачем 02.11.2018р. складено клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельна ділянка №736-ДК/0008/КВ/06/01/-18, яке направлено для виконання до державного кадастрового реєстратора відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (т.1а.с.95-97).
11.12.2018р. державний кадастровий реєстратор відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Тріщенко Ю.М. поінформував відповідача про виконання клопотання (т.1а.с.97-а), що також підтверджується протоколом виправлення помилки №2926268 від 11.12.2018р. та повідомленням заінтересованих осіб про виправлення помилки у відомостях Державного земельного кадастру від 11.12.2018р. (т.1а.с.134-136).
Вважаючи дії відповідача щодо направлення клопотання для його виконання протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначено Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003р. №963-IV (надалі - Закон №963).
Основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель, зокрема є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення (ст. 2 Закону №963).
Державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі (ст. 5 Закону №963).
Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, в т.ч. проведення перевірок (ст. 9 Закону №963).
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15 (надалі - Положення №15), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, в т.ч., внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель (п.п. б) ч. 1 ст. 6 Закону №963).
Процедура підготовки та внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань з питань дотримання вимог земельного законодавства визначена Порядком підготовки та внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань з питань дотримання вимог земельного законодавства, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 05 березня 2018 року № 124 (надалі - Порядок №124).
Клопотання - письмове звернення до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про необхідність вжиття заходів щодо забезпечення дотримання вимог земельного законодавства (п. 2 розділу І Порядку №124).
Від імені Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальних органів (далі - спеціально уповноважені органи) вносити клопотання до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування мають право Головний державний інспектор України у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель та його заступники, головні державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники (п. 3 розділу І Порядку №124).
Вимоги цього Порядку поширюються на, в т.ч., органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування - в частині розгляду і виконання вимог клопотань, внесених спеціально уповноваженими органами, приведення власних рішень у відповідність до вимог чинного законодавства, вжиття згідно із законом заходів для припинення порушень земельного законодавства (п. 4 розділу І Порядку №124).
Клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства (далі - клопотання), форма якого наведена у додатку 1 до цього Порядку, вноситься до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування у разі виявлення порушень вимог земельного законодавства.
Клопотання вносяться з питань, визначених пунктом "б" частини першої статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (п. 1, 2 розділу ІІ Порядку №124).
У разі необхідності приведення у відповідність до законодавства рішень, прийнятих органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель, клопотання вноситься протягом п`яти робочих днів з дня виявлення порушення.
В інших випадках, зазначених у пункті 2 розділу II цього Порядку, клопотання до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування вносяться протягом тридцяти днів з дня виявлення правопорушення (п. 1, 2 розділу IV Порядку №124).
Враховуючи вищевикладене суд зазначає, що відповідно до положень Закону №963, Положення №15 та Порядку №124, саме до повноважень посадових осіб відповідача віднесено питання щодо контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, при цьому посадові особи відповідача у спірних правовідносинах діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені вказаними нормативними документами.
Як вже встановлено судом оскаржуване клопотання прийнято та внесено за результатами перевірки, підписане в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Сліпачуком Олегом Васильовичем, який відповідно до відомостей розміщених на офіційному веб сайті Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, є заступником начальника Головного управління - начальник управління з контролю за використанням та охороною земель (http://kirovohradska.land.gov.ua/info/kerivnytstvo-holovnoho-upravlinnia-derzhheokadastru-u-kirovohradskii-oblasti/), а тому в силу положень п. 9 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29 вересня 2016 року № 333 та п. 3 розділу І Порядку №124, є повноважною особою для підписання клопотань.
Щодо доводів позивача, які на його думку, вказують на протиправність дій відповідача під час направлення клопотання суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Тобто, вказана норма закону прямо передбачає, що державні кадастрові реєстратори входять до системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а тому направлення клопотання кадастровому реєстратору слід розуміти, як його направлення органу виконавчої влади для вжиття згідно із законом заходів для припинення порушень земельного законодавства, що відповідає положенням пунктам 2, 4 розділу І Порядку №124.
Доводи щодо того, що питання поставлене в клопотанні, не визначено пунктом б) ч. 1 ст. 6 Закону №963 суд зазначає, що вказана норма передбачає внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.
В даному випадку посадовими особами відповідача під час проведення перевірки встановлено, що за рішенням державного кадастрового реєстратора відділу Держгеокадастру у Маловисківському районі Кіровоградської області Чуйком В.І. 29.11.2016р. було здійснено виправлення відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває в користуванні ОСОБА_1 площею 40,7227 га для ведення городництва за адресою: Кіровоградська область , Маловисківський район, Лозуватська сільська рада, що фактично призвело до зміни меж, конфігурації та місця розташування земельної ділянки.
Отже, оскаржуване клопотання спрямоване на усунення порушень земельного законодавства, яке допущене кадастровим реєстратором під прийняття рішення про виправлення відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває в користуванні ОСОБА_1 , що відповідно до п. б) ч. 1 ст. 6 Закону №963 є підставою для внесення клопотання.
Щодо порушення строків внесення клопотання, суд зазначає, що порушення вимог земельного законодавства зафіксовано актом перевірки від 01.11.2018р. №736-ДК/868/АП/09/01/-18, а клопотання внесено 02.11.2018р., тобто в межах строків визначених п. 2 розділу IV Порядку №124, а тому доводи позивача в цій частині є безпідставними.
Таким чином, суд дослідивши зібрані у справі докази, застосувавши норми законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, не вбачає в діях відповідача порушень вимог законодавства щодо направлення державному кадастровому реєстратору відділу у Маловисківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Тріщенко Юлії Михайлівни клопотання №736-ДК/0008/КВ/06/01/-18 від 02.11.2018р., а тому клопотання не підлягає скасуванню.
Крім того, суд зазначає, що оскаржуване позивачем клопотання втратило свою чинність фактом його виконання, що підтверджено протоколом виправлення помилки №2926268 від 11.12.2018р. та повідомленням заінтересованих осіб про виправлення помилки у відомостях Державного земельного кадастру від 11.12.2018р., що в свою чергу також унеможливлює скасування вказаного рішення (т.1а.с.134-136).
Враховуючи вищевикладене суд не знаходить підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Академіка Корольова, 26, м.Кропивницький, 25030, код ЄДРПОУ 39767636), третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів селянське (фермерське) господарство " Лісовий Сергій Леонідович " ( пров.Велігіна, 5, с.Лозуватка , Маловисківський район, Кіровоградська область 26230, код ЄДРПОУ 22226822) про визнання протиправними дій - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст складено 21.05.2019р.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник