
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2019 року справа № 1140/2736/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін (в порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з заявою до Управління про визнання протиправним та скасування рішення від 21 серпня 2018 року, яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою (а.с.122-124, 131-134).
Водночас, просила суд зобов`язати відповідача надати згаданий дозвіл.
У судовому засіданні представник позивача зазначила, що Управління незаконно відмовило надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, посилаючись на те, що бажана земельна ділянка відноситься до комунальної власності.
Стверджує, що земельна ділянка, яку прагне отримати у власність позивач, відноситься до земель державної власності.
Управління не висловило відношення до позову (а.с.137).
21 травня 2019 року суд прийняв ухвалу про завершення розгляду справи в порядку письмового провадження (а.с141-142).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 02 липня 2018 року позивач подала до Компаніївської селищної ради Компаніївського району Кіровоградської області (далі - Рада) заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,50 га для ведення особистого селянського господарства на території Компаніївської селищної ради Компаніївського району Кіровоградської області (а.с.11).
Разом із заявою ОСОБА_1 надала графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки (а.с.17-18).
17 липня 2018 року Рада прийняла рішення №234, яким відмовила у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, зазначивши, що земельна ділянка відноситься до земель державної власності (а.с.12).
У період з 18 липня по 20 серпня 2018 року ОСОБА_1 подала до Управління заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,50 га для ведення особистого селянського господарства на території Компаніївської селищної ради Компаніївського району Кіровоградської області.
Разом із заявою позивач надала графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки.
21 серпня 2018 року (в межах строку визначеного законом) Управління прийняло рішення, яким відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв`язку із належністю бажаної позивачем земельної ділянки до комунальної власності (а.с.13).
12 грудня 2018 року територіальний підрозділ Управління сповістив Раду, що земельна ділянка до цього часу не передана у комунальну власність (а.с.98).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами частин 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проаналізувавши цю норму Земельного кодексу України, суд зробив висновок, що Управління неправомірно відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Земельна ділянка, яку прагне отримати у власність позивач, відноситься до земель державної власності, не обтяжена жодним сервітутом, а її розмір не перевищує максимально-допустимої величини, котра встановлена законом (пункт б частини 1 статті 121 Земельного кодексу України).
Відповідач не надав доказів, які б спростували такий факт.
Тому, оскаржене рішення Управління прийнято не на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.
Це ж є ознакою його протиправності відповідно до припису пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України.
Таким чином, суд зобов`язує Управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1
За таких обставин суд не вправі зобов`язувати Управління прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Отже, позов належить задовільнити частково.
Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 704,80 грн.
Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області від 21 серпня 2018 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі заяви, що подана в період з 18 липня по 20 серпня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що подана в період з 18 липня по 20 серпня 2018 року.
В іншій частині позову відмовити у задоволенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 704,80 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей