
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2019 року № 320/6884/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишгородського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Вишгородського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Вишгородського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо перерахунку та стягнення недоплаченої пенсії ОСОБА_1 , інваліду 3 групи, потерпілому в наслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, відповідно до постанови Іванківського районного суду Київської області від 18 жовтня 2011 року №2-а-7904/2011;
- зобов`язати Вишгородське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати довідку про нарахування та суму заборгованості пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Іванківського районного суду Київської області від 18 жовтня 2011 року справа №2-а-7904/201 і - з листопада 2011 року;
- зобов`язати Вишгородське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію, відповідно до постанов Іванківського районною суду Київської області від 18 жовтня 2011 року справа № 2-а-7904/2011 - з урахуванням виплачених сум з листопада 2011 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він являється інвалідом 3 групи, потерпілим в наслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії. Також Позивач зазначив, що ним було подано позов до Іванківського районного суду Київської області та отримано постанову Іванківського районного суду Київської області від 18.10.2011 у справі № 2-а-7904/2011, в якій суд постановив:
- зобов`язати управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії та виплати ОСОБА_1 за період з 21.07.2010 по 22.07.2011 року з урахуванням вже виплачених сум;
- зобов`язати управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок та виплати перераховану додаткову пенсію ОСОБА_1 у розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 21.07.2010 по 22.07.2011.
Відповідач здійснив перерахунок та виплачував пенсію позивачу до листопада 2011 року. З листопада 2011 року Відповідач припинив виконувати постанову Іванківського районного суду Київської області від 18.10.2011 у справі № 2-а-7904/2011, чим порушив конституційні права Позивача.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, за змістом якого Пенсійний орган заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що у постанові Іванківського районного суду Київської області від 18.10.2011 у справі № 2-а-7904/2011 чітко вказаний період перерахунку пенсії з 21.07.2010 по 22.07.2011, тому не має підстав перераховувати заборгованість з часу припинення виплат по теперішній час.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні позову з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_1 Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія). В червні 1986 року позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Постановою Іванківського районного суду Київської області від 18.10.2011 у справі № 2-а-7904/2011:- зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок та виплати ОСОБА_1 за період з 21.07.2010 по 22.07.2011 року з урахуванням вже виплачених сум; зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок та виплати перераховану додаткову пенсію ОСОБА_1 у розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 21.07.2010 по 22.07.2011.
З листопада 2011 року Відповідач припинив виконувати постанову Іванківського районного суду Київської області від 18.10.2011 у справі № 2-а-7904/2011.
Позивач звернувся з заявою від 24.10.2018 № 54/1-Л1 до відповідача про виконання постанови Іванківського районного суду Київської області від 18.10.2011 у справі № 2-а-7904/2011.
Листом Вишгородського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 31.10.2018 № 54/1-Л1 позивачу відмовлено.
Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 49 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Відповідно до 39 статті Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до 50 статті Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Судом встановлено, що на підставі постанови Іванківського районного суду Київської області від 18.10.2011 у справі № 2-а-7904/11 відповідача було зобов`язано здійснити перерахунок пенсії та виплати недоплачені кошти позивачу.
Відповідач на виконання цієї постанови здійснив перерахунок пенсії позивача та повідомив, що сума доплати становить 54 778,46 грн. та нарахована станом на лютий місяць 2012 року.
Відповідно до резолютивної частини постанови Іванківського районного суду Київської області від 18.10.2011 у справі № 2-а-7904/11Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області було зобов`язано:
- зробити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 , виходячи з встановлених розмірів 6 мінімальних пенсій за віком згідно ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи" та стягнути перераховані недоплачені кошти за період з 21 липня 2010 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням вже виплачених сум;
- здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю ОСОБА_1 , виходячи з встановлених розмірів 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та стягнути перераховані недоплачені кошти за період з 21 липня 2010 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням вже виплачених сум;
- здійснити перерахунок надбавки до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю ОСОБА_1 в розмірі однієї мінімальної заробітної плати згідно ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та стягнути перераховані недоплачені кошти за період з 21 липня 2010 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням вже виплачених сум.
Таким чином, в резолютивній частині вказаного рішення суду чітко передбачено право на перерахунок та виплату йому основної, додаткової пенсій та надбавки до пенсії відповідно до норм законодавства саме за період з 21 липня 2010 року по 22 липня 2011 року.
Суд зазначає, що фактичною підставою для звернення позивача до суду є виплата пенсії позивачу з листопада 2011 року у розмірі, визначеному до перерахунку, в чому позивач вбачає порушення і просить поновити виплату пенсії відповідно до постанови Іванківського районного суду Київської області від 18.10.2011 у справі № 2-а-7904/11.
Однак, відповідачем зазначену постанову Іванківського районного суду Київської області було виконано, адже виплати перерахованої пенсії у вказаний в постанові період були здійснені належним чином, що позивачем не оспорюється.
За вказаних обставин суд вважає, що резолютивна частина судового рішення є зрозумілою для обох сторін, не припускає різного тлумачення, у зв`язку з чим приходить до висновку, що позовні вимоги щодо зобов`язання Вишгородського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію та надати довідку про нарахування та суму заборгованості пенсії, відповідно до постанови Іванківського районною суду Київської області від 18 жовтня 2011 року справа № 2-а-7904/11 - з урахуванням виплачених сум з листопада 2011 року (тобто за період, який не охоплювався резолютивною частиною постанови Іванківського районного суду Київської області від 18.10.2011 у справі № 2-а-7904/11), і відповідно вимога про визнання протиправною бездіяльність Вишгородського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Таким чином, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права.
Відтак, якщо позивач вважає, що з листопада 2011 року Вишгородське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області має здійснити йому перерахунок: основної пенсії згідно ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи"; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; надбавки до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то позивач має право звернутись до суду з новим позовом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав відмови у задоволенні позову.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76,77,78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.