Рішення № 81853308, 21.05.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2019
Номер справи
300/844/19
Номер документу
81853308
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" травня 2019 р. справа № 300/844/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломийського районного відділу УДМС України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

15.04.2019 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з адміністративним позовом до Коломийського районного відділу УДМС України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 05.03.2019 позивач звернулася до Коломийського районного відділу УДМС в Івано-Франківській області із заявою про вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України у зв`язку з тим, що 26.11.2018 року вона досягла 25-річного віку. Однак, відповідач листом від 26.03.2019 за №2619-582/2619.1-19 надав відповідь, суть якої не стосується поданої заяви. Зокрема, відповідач посилається на порядок реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці та органи, які уповноважені здійснювати відповідні реєстраційні дії. Звернув увагу на те, що відповідачем не повідомлено про дату та час оформлення вклеювання до паспорта громадянина України нової фотокартки, що в свою чергу призвело до порушення права позивача на звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.04.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-2).

Відповідач не скористався правом подання відзиву на позовну заяву, однак на адресу суду надіслав заяву, відповідно до якої долучив лист від 26.04.2019 за №2619-792/2619.1-19 про надання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 05.03.2019 (а.с.17-19). Крім того, пояснив, що 26.03.2019 за №2619-582/2619.1-19 Коломийським РВ УДМС України в Івано-Франківській області помилково було надіслано відповідь, яка не стосувалась запитуваної інформації позивачем. Однак, 26.04.2019 за №2619-792/2619.1-19 Коломийським РВ УДМС України в Івано-Франківській області було надіслано на адресу позивача відповідь по суті поданого звернення.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши та оцінивши подані докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги встановив таке.

ОСОБА_1 05.03.2019 звернулася до Коломийського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області із заявою про вклеювання фотокартки в паспорт громадянина України у зв`язку з тим, що нею досягнуто 25-річного віку. Крім того, в заяві обґрунтовано причини пропуску місячного строку звернення для надання вказаної адміністративної послуги згідно пункту 6 статті 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 (а.с.11-12).

26.03.2019 відповідач листом №2619-582/2619.1-19 надав відповідь на заяву позивача від 05.03.2019. У листі відповідач зазначив, що до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» внесено зміни, відповідно до яких органом реєстрації є виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради, а довідка про реєстрацію місця проживання - це документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи. Розділом II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» зобов`язано центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, до 04 квітня 2016 року передати відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад картотеки з питань реєстрації фізичних осіб, наявні в його територіальних органах. Крім того повідомлено, що за наданням вказаної інформації позивачу необхідно звернутися у відповідний орган місцевого самоврядування (а.с.13).

Вважаючи, що відповідач допустив бездіяльність щодо розгляду заяви від 05.03.2019, тобто не розглянув дану заяву по суті, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Стаття 40 Конституції України передбачає, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Реалізація права на звернення має наслідком виникнення кореспондуючого обов`язку органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів його розглянути і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. З огляду на зміст статті 40 Конституції України цей обов`язок незалежно від того, чи він конкретизується як відповідне повноваження органу державної влади в Основному Законі, чи в інших нормативно-правових актах, має виконуватися в порядку, визначеному законом.

В свою чергу, питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, регулює Закон України "Про звернення громадян".

Так, відповідно до статті 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до статті 5 вказаного Закону звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

Згідно з статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Відповідно до статті 16 цього ж Закону скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об`єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Згідно з статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, серед іншого: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.

Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 звернулася 05.03.2019 до Коломийського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області з письмовою заявою, в якій просила повідомити про дату та час оформлення вклеювання до паспорта громадянина України нової фотокартки у зв`язку із досягненням 25-річного віку. Додатково позивач навела обґрунтування необхідності вклеювання нової фотокартки до паспорта, не зважаючи на пропущення місячного строку звернення для надання вказаної адміністративної послуги (а.с.11-12).

Суд, враховуючи вимоги звернення позивача від 05.03.2019 та відповідь відповідача за №2619-582/2619.1-19 від 26.03.2019 на звернення ОСОБА_1 від 05.03.2019, дійшов висновку, що надана відповідачем відповідь на звернення позивача, в порушення вимог статей 15, 19 Закону України "Про звернення громадян", не може вважатись повною, оскільки містить інформацію, що не стосується запитуваної інформації.

В той же час, суд зазначає, що долучена до матеріалів справи відповідь Коломийського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області №2619-792/2619.1-19 від 26.04.2019, оформлена відповідачем вже після відкриття провадження у цій справі за позовом ОСОБА_2 , а тому не може прийматися судом до уваги.

Як наслідок, подане позивачем звернення від 05.03.2019 підлягає належному розгляду відповідачем у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян".

За таких обставин, слід визнати протиправною бездіяльність Коломийського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області щодо ненадання ОСОБА_1 об`єктивної, всебічної та повної відповіді на звернення від 05.03.2019 в порядку і в спосіб, встановлений Законом України «Про звернення громадян», а тому суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 05.03.2019 та надати позивачу об`єктивну та повну відповідь на звернення.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Враховуючи вищевикладене, позов ОСОБА_1 до Коломийського районного відділу УДМС України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення підлягає до задоволення.

Суд зазначає, що позивачем сплачено судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 768,40 гривень, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи квитанція №ПН73567С1 від 09.04.2019 (а.с.3).

Беручи до уваги все вище наведене суд, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Згідно вимог частини 1 статті 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768,40 грн.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 2, 6-14, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Коломийського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в наданні необґрунтованої відповіді №2619-582/2619.1-19 від 26.03.2019 на заяву ОСОБА_1 від 05.03.2019.

Зобов`язати Коломийський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 05.03.2019.

Стягнути з Коломийського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області (бул.Лесі Українки, 41, м.Коломия, 78200, код ЄДРПОУ 347794486) за рахунок бюджетних асигнувань 768,40 грн., сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 ).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивачі:

ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ).

Відповідач:

Коломийський районний відділ УДМС України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 347794486, адреса: бул.Л.Українки, 41, м.Коломия, Івано-Франківська область, 78200).

Суддя /підпис/ Скільський І.І.