
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 травня 2019 року о/об 14 год. 11 хв.Справа № 280/988/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., за участю представника позивача Сєдов М.В., представника відповідача Степченков В.Д. розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства "Група науково-промислових досліджень" (71101, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Кабельщиків, буд.138-А; код ЄДРПОУ 32972994)
до Державного агентства рибного господарства України (04053, м.Київ, вул.Січових Стрільців, буд.45-А; код ЄДРПОУ 37472282)
про визнання протиправним та скасування Припису,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства "Група науково-промислових досліджень" (надалі - позивач, ПП «ГНПД») до Державного агентства рибного господарства України (надалі - відповідач, Держрибагентство), в якому позивач просить суд визнати незаконним (протиправним) та скасувати Припис винесений на адресу Приватного підприємства "Група науково-промислових досліджень" головним інспектором ВРП №1 Азовського рибоохоронного патруля Шаповаловим Г.В. про нездійснення промислового вилову водних біоресурсів до затвердження та набрання чинності наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік" та "Про затвердження квот використання добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік".
У позові позивачем зазначено, що 31.01.2019 головним державним інспектором ВРП №1 Азовського рибоохоронного патруля Шаповаловим Г.В. складено протокол №016840 про адміністративне правопорушення на ОСОБА_1 за ст.85 ч.5 КУаАП. В протоколі містяться неточності, протокол складений з порушенням приписів діючого законодавства, не враховуючи п.33 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 за №992, ст.28 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону ВБР». Посилання на зазначені приписи законодавства були здійснені під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, проте не були взяті інспектором Шаповаловим Г.В. до уваги, оскільки тлумачаться ним на його особистий погляд, що не входить до його повноважень. За результатами складеного протоколу на фізичну особу ОСОБА_1 , який виконував зобов`язання відповідальної особи та помилкового висновку Головного інспектора ВРП №1 Азовського рибоохоронного патруля саме для Приватного підприємства «Група науково-промислових досліджень» складено припис, який обґрунтовано наступним. Згідно п.4 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 за №992, спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється користувачами водних біоресурсів на підставі дозволу на таке використання у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) після розподілу ліміту або прогнозу допустимого вилову на частки добування (вилову) для промислових та непромислових цілей та резерву добування (вилову). Згідно листа Держрибагентства від 31.01.2019 за №3-6.2-16/599-19, Держрибагентством розроблені проекти наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України: «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та «Про затвердження квот використання добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік». На день пред`явлення даного позову до суду вищезазначені проекти наказів знаходяться на погодженні у Міністерстві аграрної політики та продовольства України. Повідомлення про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів на 2019 рік ПП «Група науково-промислових досліджень» Держрибагентством не направлялось. На підставі викладеного Головним державним інспектором ВРП №1 Азовського рибоохоронного патруля Шаповаловим Г.В . приписано ПП «ГНПД» вимогу нездійснення промислового вилову водних біоресурсів до затвердження та набрання чинності наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та «Про затвердження квот використання добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік». Вивчивши зазначений припис Головного державного інспектора ВРП №1 Азовського рибоохоронного патруля Шаповалова Г.В. позивач вважає його таким, що є незаконним, винесеним із порушенням приписів діючого законодавства та таким, що не відповідає фактичним обставинам справи. Дозвіл від 28.12.2018 за №87 на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах є діючим до 28.12.2023 та містить у собі чіткі вказівки щодо обмеження після розподілу лімітів з посиланням на Наказ добування водних біоресурсів. Станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення та припису про заборону добування водних біоресурсів, жодних повідомлень від Держрибагентства щодо вчинення останнім дій спрямованих на додаткові обмеження вилову з метою збереження водних біоресурсів та забезпечення їх раціонального використання, попередження негативного впливу промислу на умови навколишнього природного середовища у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), на адресу ПП «ГНПД» не надходило, тобто Держрибагентством не було вчинено дій спрямованих на корегування встановлених у дозволі від 28.12.2018 за №87 лімітів, про що Держрибагентство повідомило ПП «ГНПД» листом №3-6.2-17/176-19 від 31.01.2019. Отриманий позивачем дозвіл встановлює чіткі ліміти, квоти, частки та обмеження щодо вилову водних біоресурсів. Саме після розподілу лімітів на квоти був виданий дозвіл, який є діючим на час винесення припису головним державним інспектором ВРП №1 Азовського рибоохоронного патруля. Таким чином, припис винесений головним державним інспектором ВРП №1 Азовського рибоохоронного патруля Шаповаловим Г.В . з вимогою до ПП «ГНПД» про нездійснення промислового вилову водних біоресурсів під час діючого дозволу до затвердження та набрання чинності наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та «Про затвердження квот використання добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік», є незаконним та є таким, що порушує приписи діючого законодавства, обмежує позивача у правах передбачених діючим законодавством України та є таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача підтримали позов.
Відповідачем подано до суду відзив на позов (а.с.30-39), в якому зазначено, що 31.01.2019 група державних інспекторів відділу рибоохоронного патруля №1 Азовського басейнового управління Державного агентства рибного господарства прибула в Бердянський морський торгівельний порт для перевірки законності промислу СЧС «Вера». Відповідальний за лов ПП «Група науково-промислових досліджень» ОСОБА_1, який також є директором цього підприємства, надав копію дозволу №87 на спеціальне використання водних біоресурсів, журнал вилучених водних біоресурсів та додаток до вказаного журналу. В процесі перевірки наданих документів, опитування ОСОБА_1 , огляду знарядь лову та підрахунку виловленої риби, було встановлено, що в період з 28.01.2019 по 30.01.2019 відповідальний за лов ПП «ГНПД» ОСОБА_1 організував незаконний промисловий лов риби кошільним неводом, при цьому було виловлено 7956кг. риби тюлька, 10кг. риби бичок, 1,2кг. риби калкан азовський. Станом на 31.01.2019 ПП «ГНПД» не мало наданих квот на добування ВБР загальнодержавного значення в Азовському морі у 2019 році або права на вилов ВБР в Азовському морі у межах затверджених лімітів. Своїми незаконними діями, відповідальний за добування ВБР суб`єктом господарювання ПП «ГНПД» ОСОБА_1 порушив: п.4, п.5, п.6 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України»; ст.ст.28, 29, 30 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів». У відношенні ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення №016840 за ознаками ч.5 ст.85 КУпАП. Згідно розрахунку шкоди до протоколу №019840, збиток від незаконного лову ВБР склав 1251203,59 грн., що є істотною шкодою. Після складання протоколу №016840, матеріали справи були передані на розгляд до Бердянського міськрайонного суду. Справі був присвоєний №310/818/19. Згідно постанови судді Бердянського міськрайонного суду Троценко Т.А. від 15.03.2019 по справі №310/818/19, матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.5 ст.85 КУпАП направлені до СВ Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області для вирішення питання щодо приєднання до матеріалів досудового розслідування, яке проводиться на підставі відомостей внесених до ЄРДР за №12019080130000240 від 01.02.2019 за попередньою кваліфікацією за ч.1 ст.249 КК України. 31.01.2019 Азовським басейновим управлінням Держрибагентства до Державного агентства рибного господарства України був направлений запит щодо затвердження лімітів та квот на вилов ВБР в Азовському морі у 2019 році. Згідно листа Держрибагентства від 31.01.2019 за №3-6.2-16/599-19, Держрибагентством розроблені проекти наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України: «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та «Про затвердження квот використання добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік». Станом на 31.01.2019 вищезазначені проекти наказів знаходились на погодженні в Міністерстві аграрної політики та продовольства України. Повідомлення про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів на 2019 рік ПП «Група науково-промислових досліджень» Держрибагентством не направлялось. За результатами складеного протоколу №016840, аналізу законодавчої бази та отриманої від Держрибагентства відповіді від 31.01.2019 за №3-6.2-16/599-19, головним державним інспектором відділу рибоохоронного патруля №1 Азовського басейнового управління Держрибагентства Шаповаловим Г.В. був підготовлений припис про усунення порушень законодавства, який в зв`язку з відмовою директора ПП «Група науково-промислових досліджень» ОСОБА_1 від його отримання, був направлений на адресу ПП «ГНПД» поштою. Згідно з ст.10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» державні інспектори рибоохорони мають право давати обов`язкові до виконання письмові вказівки (приписи) про усунення порушень у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів. Вказаним приписом директору ПП «Група науково-промислових досліджень» ОСОБА_1 . було приписано з метою недопущення порушень рибоохоронного законодавства з боку ПП «ГНПД» не здійснювати промисловий вилов водних біоресурсів до затвердження та набрання чинності наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та «Про затвердження квот використання добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік». Директор ПП «ГНПД» ОСОБА_1 , який є відповідальним за лов ПП «ГНПД», не виконав законні розпорядження органів рибоохорони та ще тричі здійснював незаконний лов тралом риби тюлька. Результатом незаконного промислу стало складання ще 3 протоколів про адміністративне правопорушення та внесення до ЄРДР кримінального провадження №12019080340000070 від 25.02.2019 за ознаками ч.1 ст.249 КК України після направлення до органів національної поліції повідомлення про вчинення злочину. Азовське море є морем спільного використання України та Російської Федерації згідно з «Угодою між Державним Комітетом України по рибному промислу та рибної промисловості та Комітетом Російської Федерації по рибальству з питань рибальства в Азовському морі» від 14.09.1993 (далі - Угода). Метою цієї Угоди є встановлення спільного використання водних біоресурсів Азовського моря (ст.1.1). Статтею 7.1 Угоди передбачається, що з метою сприяння реалізації Угоди створюється українсько-російська Комісія з питань рибальства в Азовському морі (далі - Комісія). Комісія збирається один раз на рік та затверджує ліміти та прогнози вилову водних біоресурсів на наступний рік. Результати засідання оформлюються Протоколом, який підписується Стороною України та Стороною Російської Федерації. Саме підписаний Протокол, який містить визначені обома Сторонами ліміти та прогнози допустимого вилову, є документом, на підставі якого Сторони у подальшому використовують ліміти у законодавстві своїх країн. На XXX сесії українсько-російської Комісії, яка відбувалась у жовтні 2018 року у м.Київ депутатом Верховної Ради Чубаровим Р.А. засідання було зірване, а Протокол не підписаний. Саме ця подія сприяла тому, що наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення на 2019 рік» станом на 31.01.2019 не було підписано. Порядок затвердження лімітів та прогнозів допустимого вилову водних біоресурсів установлює Кабінет Міністрів України. Ліміти спеціального використання та визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів установлюються щорічно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.2013 за №1149 «Про порядок установлення лімітів спеціального використання га визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів». Станом на 31.01.2019 не були затверджені ліміти та прогнози допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення у басейні Азовського моря на 2019 рік. Станом на 31.01.2019 квоти добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками, лиманами, протоками у 2019 році не затверджені, бо не затверджені ліміти та прогнози вилову на 2019 рік. Після розподілу Квот добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками лиманами, протоками (у тому числі Утлюцький та Молочний лимани, Сиваш, Керченська протока) користувачам водних біоресурсів, згідно із наказом Мінагрополітики та продовольства України від 26.01.2016 за № 17 «Про затвердження нормативно-правових актів, необхідних для здійснення спеціального використання водних біоресурсів» надсилаються повідомлення про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів та надання права на спеціальне використання таких водних біоресурсів, на які не встановлюються ліміти або добування (вилов) яких здійснюється в межах прогнозу допустимого вилову. Звісно, такі повідомлення жодному із користувачів водних біоресурсів, що здійснюють промисел водних біоресурсів в басейні Азовського моря, у тому числі ПП «ГНПД» Держрибагентством не надсилались з вищеозначених причин. Наказ Мінагрополітики від 14.02.2019 за №56 «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.02.2019 за №193/33164 та набув чинності 05.03.2019 після опублікування в «Офіційному віснику України». Наказ Мінагрополітики від 14.02.2019 за №57 «Про затвердження квот добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками у 2019 році» був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.02.2019 за №194/33165 та набув чинності 05.03.2019 після опублікування в «Офіційному віснику України». Після цього, Держрибагентство встановило частку добування водних біоресурсів кожному користувачу водних біоресурсів. Наявність у позивача дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах №87 від 28.12.2018, виданий суб`єкту господарювання ПП «ГНПД» не дає права здійснювати промисел тюльки у січні 2019 року з наступних причин: 1) Відповідно до статей 28 і 29 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охоронну водних біоресурсів», постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2012 за №1149 затверджений «Порядок установлення лімітів спеціального використання та визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів». Пунктом 2 вищезазначеного Порядку передбачено, що установлення лімітів та визначення прогнозу допустимого вилову здійснюється щороку стосовного кожного виду водних біоресурсів у відповідних рибогосподарських водних об`єктах (частинах). Установлені ліміти поділяються на квоти. 2) Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних біоресурсів, який видається відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 за №801 не дає права користувачу водних біоресурсів здійснювати промисел водних біоресурсів, незважаючи на той факт,: що він діє протягом п`яти років. Графа у дозволі «Дозволені для вилучення види водних біоресурсів та обсяги вилучення (з посиланням на наказ Мінагрополітики)» заповнюється з посиланням на наказ Мінагрополітики діючого у поточному році (на час видачі дозволу). У дозволі №87 від 28.12.2018 зазначений наказ Мінагрополітики №2 від 04.01.2018 «Про затвердження квот добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками у 2018 році». Звісно, цей наказ Мінагрополітики, що діяв у 2018 році, у 2019 році вже втратив свою чинність. А разом зі втратою чинності наказу, наявність дозволу не дає права здійснювати спеціальне використання ВБР до набуття чинності розподілених користувачу квот. Станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення №016840 та припису від 05.02.2019 про усунення порушень законодавства, наказ Мінагрополітики про ліміти не затверджено, квоти не розподілені, повідомлення не надіслані. 3) Відповідно до Порядку видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) або відмови в його видачі, переоформлення, видачі дубліката та анулювання зазначеного дозволу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 за №801, в самому дозволі зазначено, що однією з додаткових умов надання дозволу є дотримання всіх вимог щодо здійснення заходів із збереження водних біоресурсів, правил рибальства та режимів. Згідно з п.4 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 за №992, спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється користувачами водних біоресурсів на підставі дозволу на таке використання у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) після розподілу ліміту, або прогнозу допустимого вилову на частки добування (вилову) для промислових та непромислових цілей та резерву добування (вилову). 4) Згідно з п.3 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 за №992, форми повідомлення, заяви, посвідчення рибалки, квитанції, форми звіту про обсяги добутих (виловлених) водних біоресурсів та інших документів, що необхідні, для виконання цього Порядку, затверджуються наказом Мінагрополітики. 5) Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №17 від 26.01.2016 «Про затвердження нормативно-правових актів, необхідних для здійснення спеціального використання водних біоресурсів», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за №201/28331 від 09.02.2016, серед інших документів, затверджено форму повідомлення про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів. Сама назва вищевказаного наказу підтверджує, що крім дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів користувач повинен мати й інші документи, без яких неможливо здійснення спеціального використання ВБР. 6) У дозволі №87 від 28.12.2018, виданому ПП «Група науково-промислових досліджень» зазначено серед інших знарядь лову 20 тралів вічком 6,5 - 40мм. та 4 снюрреводи вічком 6,5 - 40мм. Використання цих знарядь лову не дозволено Правилами рибальства. Можливість використовувати трали для промислу тюльки, може бути надана користувачу згідно Режиму на 2019 рік, після їх розподілу територіальним органом Держрибагентства. Використання снюрреводів на даний час Правилами рибальства не передбачається і їх використання буде визнано грубим порушенням правил рибальства. Строк дії дозволу №87 складає з 28.12.2018 до 28.12.2023. Проте строки промислу регулюються Тимчасовими правилами рибальства в басейні Азовського моря, затвердженими наказом Держкомрибгоспу від 31.12.1999 за №172 та Режимом рибальства на кожен рік, який затверджує Мінагрополітики. Це ще раз доказує, що сама по собі наявність чинного дозволу не дає права здійснювати спеціальне використання ВБР на свій розсуд, без врахування інших нормативно-правових актів в галузі рибного господарства. Тому, посилання позивача на те, що згідно п.33 «Порядку спеціального використання водних біоресурсів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 за №992, добування (вилов) водних біоресурсів здійснюється безпосередньо на місці лову за наявності копії дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), промислового журналу та додатка до нього є неприйнятними. Припис видано головним державним інспектором відділу рибоохоронного патруля №1 Азовського басейнового управління Держрибагентства Шаповаловим Г.В. законно, з додержанням вимог, передбачених ч.2 ст.2 КАС України.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Державним агентством рибного господарства 28.12.2018 видано ПП «ГНПД» Дозвіл №87 на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) строком дії з 28.12.2018 по 28.12.2023 (а.с.67).
У вказаному Дозволі №87 від 28.12.2018 зазначено, зокрема: «… Дозволені для вилучення види водних біоресурсів та обсяги вилучення (з посиланням на наказ Мінагрополітики) наказ «Про затвердження квот добування водних біоресурсів загально-державного значення у 2018 році» від 04.01.2018 №2, зареєстрований в Мін`юсті 15.01.2018 №58/31510, хамса азовська, тюлька - добування здійснюється за рахунок загального басейнового обсягу (ліміту) добування без його розподілу на національні обсяги добування (ліміти); калкан азовський - спеціалізований промисел з використанням сіток заборонено, вилучається тільки як прилов; піленгас - спеціалізований промисел з використанням сіток, кошільних та кільцевих неводів заборонено, вилучається тільки як прилов; бички - 195,920т.; інші види риб - за винятком тих, на які встановлено ліміти, а також занесених до Червоної книги України, добуваються як прилов і не лімітуються; кефалеві, креветки, глоса - добуваються в межах загального ліміту або в межах прогнозу допустимого вилову; атерина - добувається без лімітування та квотування …» (а.с.67).
У Приписі від 05.02.2019 головного державного інспектора ВРП №1 Азовського рибоохоронного патруля Шаповалова Г.В., виданого ПП «ГНПД», зазначено: «… Відповідно до ст.ст.10, 27, 28, 29, 30, 35 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», ст.ст.17, 34, 63 Закону «Про тваринний світ», п.8.2 Положення про Азовське басейнове управління Державного агентства рибного господарства, затверджене наказом Держрибагентства 15.07.2016 №229, з метою недопущення порушень рибоохоронного законодавства, ПРИПИСУЮ: 31.01.2019 відповідальний за лов ПП «Група науково-промислових досліджень» ОСОБА_1 допустив порушення правил здійснення промислового рибальства, як одного з видів спеціального використання об`єктів тваринного світу, за що було складено протокол про адміністративне правопорушення №016840 за ознаками ч.5 ст.85 КУпАП. Згідно п.4 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України», затвердженого Постановою КМУ від 25.11.2015 №992, спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється користувачами водних біоресурсів на підставі дозволу на таке використання у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) після розподілу ліміту або прогнозу допустимого вилову на частки добування (вилову) для промислових та непромислових цілей та резерву добування (вилову). Згідно листа Держрибагентства від 31.01.2019 №3-6.2-16/599-19, Держрибагентством розроблені проекти наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України: «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та «Про затвердження квот використання добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік». На даний час вищезазначені проекти наказів знаходяться на погодженні в Міністерстві аграрної політики та продовольства України. Повідомлення про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів на 2019 рік ПП «Група науково-промислових досліджень» Держрибагентством не направлялось. На підставі вищевикладеного, з метою недопущення порушень рибоохоронного законодавства, вимагаю не здійснювати промисловий вилов водних біоресурсів до затвердження та набрання чинності наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та «Про затвердження квот використання добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік». …» (а.с.7).
Постановою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 15.03.2019 у справі №310/818/19 (3/310/383/19) закрито провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.85 КУпАП (а.с.59-60).
У листі Державного агентства рибного господарства України від 31.01.2019 за №3-6.2-17/576-19 на адресу Організації роботодавців «Запорізька обласна асоціація роботодавців у сфері рибної галузі» зазначено наступне: «… Державне агентство рибного господарства України опрацьовано запит на публічну інформацію Організації роботодавців «Запорізька обласна асоціація роботодавців у сфері рибної галузі» від 29.01.2019 №3, який надійшов до Держрибагентства від 29.01.2019 №ЗПІ-15 щодо надання інформації стосовно затвердження обмеження добування ВБР з Азовського моря у 2019 році та повідомляє. Порядок добування водних біоресурсів у Азовському морі встановлений Тимчасовими правилами промислового рибальства в басейні Азовського моря, затвердженими наказом Державного комітету рибного господарства України від 31 грудня 1999 року №172, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 січня 2000 року за №43/4264, на цей час інші обмеження добування водних біоресурсів в Азовському морі на 2019 рік не встановлені. В той же час, Держрибагентством розроблено проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Режиму рибальства в басейні Азовського моря з усіма затоками, гирлами та лиманами у 2019 році», який на даний час знаходиться на погодженні у зацікавлених центральних органах виконавчої влади. …» (а.с.16).
У Повідомленні про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів №2К-43 від 12.03.2019 користувачу водних біоресурсів ПП «ГНПД» на 2019 рік зазначено: «… на 2019 рік відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.02.2019 №57 «Про затвердження квот добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками у 2019 році», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26.02.2019 за №194/33165, встановлено такі частки добування (вилову) водних біоресурсів у натуральному (масовому) вигляді на спеціальне використання за видами у рибогосподарському водному об`єкті (його частині) Азовському морі із затоками**, лиманами, протоками (у тому числі Утлюцький лиман, Сиваш, Керченська протока) (для здійснення промислу): Види водних біоресурсів - Бички; Встановлена частка, тон - 161,954. Надано право на спеціальне використання таких видів водних біоресурсів, на які не встановлюються ліміти або добування (вилов) яких здійснюється в межах прогнозу допустимого вилову: …» (а.с.64).
Судом досліджено Повідомлення про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів №2К-43 від 23.01.2018 користувачу водних біоресурсів ПП «ГНПД» на 2018 рік (а.с.66).
Також, судом досліджено Висновок науково-правової експертизи від 26.04.2019 за №126/76-е щодо відповідності чинному законодавству України Дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) №87 від 28.12.2018, проведеної Інститутом держави і права ім. В.М. Корецького НАН України (а.с.98-121).
Зокрема, у вказаному Висновку науково-правової експертизи від 26.04.2019 за №126/76-е зазначено: «… ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ. Проведений науковим експертом аналіз законодавства України та порядку і підстав видачі Приватному підприємству «ГРУПА НАУКОВО-ПРОМИСЛОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ» Дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) №87 від 28.12.2018 року дає підстави для таких загальних висновків: По-перше, Приватне підприємство «ГРУПА НАУКОВО- ШМИСЛОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ» мало право вести добування водних біоресурсів в Азовському морі із затоками, лиманами, протоками (в т.ч. Утлюцький га Молочний лиман, Сиваш, Керченська протока) за наявності на борту рибальського судна дозвільних документів, передбачених п.33 Постанови Кабінету Міністрів України №992 від 25.11.2015 року «Про затвердження Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України» в межах обмежень, що визначені у Дозволі на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їx частинах) №87 від 28.12.2018 року до набрання чинності Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №56 від 14.02.2019 року «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №57 від 14.02.2019 «Про затвердження квот рвання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками у 2019 році». По-друге, дозволені для вилучення види водних біоресурсів та обсяги вилучення, що зазначені в Дозволі на спеціальне використання водних ресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) №87 від 28.12.2018 року, що виданий строком з 28.12.2018 року по 28.12.2023 року змінюються з дати набрання чинності наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №56 від 14.02.2019 року «Про твердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №57 від 14.02.2019 року «Про затвердження квот добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками у 2019 році» на нові обмеження видів водних біоресурсів та обсяги їх вилучення. По-третє, Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) №87 від 28.12.2018 року, виданий строком з 28.12.2018 року по 28.12.2023 року, є чинним з дня його видачі до дня закінчення терміну його дії або до дати набрання чинності рішення про анулювання дозволу. Здійснення добування водних біоресурсів, на підставі вищевказаного Дозволу дозволяється, за умови дотримання користувачем обмежень, що зазначені в Дозволі до дня набрання чинності наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №56 від 14.02.2019 року «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №57 від 14.02.2019 року «Про затвердження квот добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками у 2019 році», якими встановлено нові обмеження видів водних біоресурсів та обсяги їх вилучення. По-четверте, з сформульованого у рішеннях Європейського суду з прав людини принципу належного урядування випливає, що держава в особі уповноважених органів влади допустила порушення даного принципу, оскільки всупереч чинному законодавству України Мінагрополітики як уповноважений представник держави видало накази №56 від 14.02.2019 року «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та №57 від 14.02.2019 року «Про затвердження квот добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками у 2019 році», здійснило коригування лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів, що визначені у Дозволі №87 від 28.12.2018 року, не у 2018 році на 2019 рік, як це передбачено законодавством, а у 2019 році. В такому разі Приватне підприємство «ГРУПА НАУКОВО-ПРОМИСЛОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ» цілком правомірно здійснювало вилов рибних ресурсів, визначених Дозволом №87 від 28.12.2018 року, з 1 січня 2019 р. на основі лімітів такого вилову, що були зазначені у цьому Дозволі. …».
Позов підлягає задоволенню враховуючи викладене вище та через наступне.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, належать: (…) затвердження лімітів спеціального використання водних біоресурсів та квот добування; (…).
У ст.28 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» зазначено, що спеціальне використання водних біоресурсів (крім любительського рибальства та використання ресурсів, запаси яких формуються виключно шляхом їх штучного розведення) здійснюється відповідно до лімітів та прогнозів допустимого вилову. З метою збереження та забезпечення раціонального використання окремих водних біоресурсів, які інтенсивно експлуатуються та/або характеризуються відповідно до наукових обґрунтувань наукових установ, що входять до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, незадовільним станом, встановлюються ліміти промислового вилову на наступний календарний рік, які в подальшому розподіляються на квоти. Перелік видів водних біоресурсів, щодо яких встановлюються ліміти промислового вилучення, та обсяги лімітів на підставі наукових обґрунтувань наукових установ, що входять до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості. Для регулювання промислу водних біоресурсів, щодо яких не встановлюються ліміти вилову, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, на підставі наукових обґрунтувань наукових установ, що входять до сфери його управління, визначає прогноз допустимого вилову на наступний календарний рік. Прогноз допустимого вилову може коригувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства. Спеціальне використання тих видів водних біоресурсів, щодо яких у зв`язку з особливостями їх просторового розподілу у водному об`єкті або відповідно до технічних можливостей промислу не може бути досягнуто рівня вилучення, який загрожує стану запасів ресурсів, ліміти та прогнози допустимого вилову не встановлюються. Порядок затвердження лімітів та прогнозів допустимого вилову водних біоресурсів встановлює Кабінет Міністрів України.
Згідно з ст.29 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» ліміти встановлюються на види (групи видів) водних біоресурсів, щодо яких здійснюється промисел на відповідних водних об`єктах, крім ізольованих об`єктів (із застосуванням споруд або технічних пристроїв, штучно створених водних об`єктів, що використовуються для цілей аквакультури) та об`єктів промислу, запаси яких формуються виключно шляхом штучного розведення водних біоресурсів. Обґрунтування допустимих обсягів спеціального використання водних біоресурсів за видами (групами видів) у водних об`єктах розробляють наукові установи та організації, що входять до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, наукові установи, що входять до Національної академії наук України та Української академії аграрних наук, на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, суб`єктів рибного господарства. Затвердження лімітів на спеціальне використання водних біоресурсів у зоні юрисдикції України в місячний строк з дня отримання документів здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, на підставі поданого науковими організаціями та установами науково-біологічного обґрунтування. Порядок установлення лімітів на спеціальне використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в межах юрисдикції України та водних біоресурсів у відкритому морі, територіальному морі та виключних (морських) економічних зонах іноземних держав визначає Кабінет Міністрів України, у тому числі - відповідно до міжнародних договорів України.
Відповідно до ст.30 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» ліміти вилову водних біоресурсів розподіляються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства. За рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, ліміти вилову водних біоресурсів, а також прогнози допустимого вилову можуть розподілятися на квоти: користувачів для промислу; наукових установ та організацій; для здійснення контрольного вилову органами рибоохорони; для здійснення рибальства з навчальними та культурно-освітніми цілями; добування (вилову) водних біоресурсів для здійснення рибальства з метою рибництва, відтворення та акліматизації водних біоресурсів; добування (вилову) водних біоресурсів з метою організації любительського та спортивного рибальства. До 15 відсотків встановленого ліміту або прогнозу допустимого вилову за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, можуть попередньо не розподілятися на окремі квоти та залишатися як резерв для подальшого поповнення вищезазначених квот у разі їх вичерпання під час здійснення промислу. Переважне право на одержання квот добування (вилову) водних біоресурсів для здійснення спеціального використання мають суб`єкти рибного господарства - користувачі водних біоресурсів, які: традиційно (три і більше років) здійснюють спеціальне використання водних біоресурсів; використовували протягом попередніх трьох і більше років квоти не менш як на 75 відсотків; мають власну матеріально-технічну базу (плавзасоби, холодильні ємності, засоби добування, пристрої та механізми, що використовуються для переробки) для здійснення рибогосподарської діяльності; здійснюють рибницько-меліоративні заходи, що забезпечують поліпшення санітарного стану рибогосподарських водних об`єктів (їх частин). Після затвердження у встановленому порядку центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, лімітів або прогнозів допустимого вилову центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, укладає договори на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) з користувачами строком на п`ять років. Квоти розраховуються пропорційно до даних державної статистики за останні чотири роки, що передують розрахунковому, про обсяг добутих (виловлених) кожним користувачем водних біоресурсів у середньому за рік. Відповідно до заявки користувача за ним може закріплюватися квота менша, ніж розрахована до принципів, визначених у цій статті. Договори на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) можуть укладатися за результатами аукціонів, що проводяться для реалізації квот або прогнозів допустимого вилову, що вивільняються внаслідок припинення права користувачів на спеціальне використання водних біоресурсів, або з резерву. Типовий договір на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) встановлює Кабінет Міністрів України. Організатором аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства. Порядок проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) встановлює Кабінет Міністрів України.
Згідно з п.4 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України», затвердженого 25.11.2015 за №992 (надалі - «Порядок здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України»), спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється користувачами водних біоресурсів на підставі дозволу на таке використання у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) після розподілу ліміту або прогнозу допустимого вилову на частки добування (вилову) для промислових та непромислових цілей та резерву добування (вилову).
Відповідно до п.5 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України» Держрибагентство встановлює частки добування (вилову) водних біоресурсів у натуральних величинах, надсилає щороку до 15 грудня користувачам водних біоресурсів відповідні повідомлення з розміщенням інформації на власному веб-сайті. Відповідно до заяви користувача водних біоресурсів йому може бути встановлена менша частка добування (вилову), ніж та, що розрахована.
Відповідачем не доведено дотримання п.5 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України» щодо встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів у натуральних величинах, надсилання щороку до 15 грудня користувачу водних біоресурсів відповідного повідомлення з розміщенням інформації на власному веб-сайті.
Як зазначено у п.6 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України», Держрибагентство здійснює розподіл лімітів спеціального використання водних біоресурсів на частки добування (вилову) для промислових цілей у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) між користувачами водних біоресурсів. Частка добування (вилову) водних біоресурсів для промислових цілей у відсоткових величинах встановлюється після виділення резерву та визначення необхідних обсягів для непромислових цілей і визначається у відсотках для кожного користувача водних біоресурсів у дозволі на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), що видається строком на п`ять років.
Згідно з п.2 «Порядку установлення лімітів спеціального використання та визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів», затвердженого 05.12.2012 постановою Кабінету Міністрів України №1149 (надалі - «Порядок установлення лімітів спеціального використання та визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів»), установлення лімітів та визначення прогнозу допустимого вилову здійснюються щороку стосовно кожного виду водних біоресурсів у відповідних рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах). Установлені ліміти поділяються на квоти. Під час здійснення промислового рибальства визначений прогноз допустимого вилову може корегуватися на основі результатів наукових досліджень про стан запасів водних біоресурсів.
Перелік видів водних біоресурсів, стосовно яких установлюються ліміти використання, їх обсяги та визначається прогноз допустимого вилову, затверджується Мінагрополітики (п.5 «Порядку установлення лімітів спеціального використання та визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів»).
Установлення лімітів та визначення прогнозу допустимого вилову здійснюються на підставі наукового обґрунтування (п.6 «Порядку установлення лімітів спеціального використання та визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів»).
Наукове обґрунтування лімітів та прогнозу допустимого вилову розробляється науковими установами, підприємствами та організаціями, що належать до сфери управління Держрибагентства, Національною академією наук і Національною академією аграрних наук на замовлення Держрибагентства або суб`єктів рибного господарства і подається до 1 серпня поточного року на розгляд зазначеного Агентства. Наукове обґрунтування повинно містити: перелік методик, використаних під час проведення оцінки запасів водних біоресурсів; перелік видів водних біоресурсів, стосовно яких установлюються ліміти; результати оцінки впливу біотичних, абіотичних та антропогенних чинників на біологічний стан водних біоресурсів; обсяг вилучення водних біоресурсів за попередні п`ять років; дані про стан запасів водних біоресурсів, обсяг установлених на їх основі лімітів та прогноз допустимого вилову; висновок щодо використання окремих видів водних біоресурсів (груп видів) без установлення лімітів та визначення прогнозу допустимого вилову; пропозиції стосовно здійснення рибницьких, меліоративних та інших заходів з поліпшення середовища перебування водних біоресурсів, відновлення чисельності та оптимізації видового складу; дані про допустиму кількість суден, знарядь лову (за типами), необхідних для використання певних об`єктів промислу, та їх промислове навантаження. Держрибагентство узагальнює подані матеріали і подає їх разом з установленими лімітами та визначеним прогнозом допустимого вилову до 1 вересня поточного pоку на розгляд Мінагрополітики, яке затверджує ліміти у місячний строк з дня надходження зазначених матеріалів, а прогноз допустимого вилову - протягом 15 робочих днів (п.7 «Порядку установлення лімітів спеціального використання та визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів»).
Зміни, що вносяться протягом поточного року до встановлених лімітів, затверджуються Мінагрополітики у місячний строк після подання Держрибагентством відповідного наукового обґрунтування. (…) (п.8 «Порядку установлення лімітів спеціального використання та визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів»).
Відповідачем не доведено додержання суб`єктами владних повноважень наведених норм п.6-п.8 «Порядку установлення лімітів спеціального використання та визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів».
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.01.2016 за №17 «Про затвердження нормативно-правових актів, необхідних для здійснення спеціального використання водних біоресурсів», зареєстрованим у зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.02.2016 за №201/28331, затверджено форму повідомлення про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів.
Згідно з п.7 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України» користувачі водних біоресурсів до 1 серпня року, що передує розрахунковому, подають особисто або надсилають поштовим відправленням Держрибагентству заяву про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів для промислу. У заяві зазначається: найменування рибогосподарського водного об`єкта (його частини), на якому планується здійснювати добування (вилов); перелік видів та обсяги вилову водних біоресурсів, що планується вилучити; перелік суден (плавзасобів) із зазначенням їх бортових номерів; повне і скорочене найменування юридичної особи, місцезнаходження, ідентифікаційний код, контактний телефон - для юридичних осіб; ім`я, місце проживання, документи, що засвідчують особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов`язкових платежів, контактний телефон - для фізичних осіб - підприємців; згода на обробку (публікацію) персональних даних.
Держрибагентство протягом 90 днів з дати закінчення прийому заяв про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів затверджує перелік користувачів водних біоресурсів, яким установлено частки добування (вилову) водних біоресурсів, і протягом п`яти робочих днів з дати затвердження розміщує його на власному офіційному веб-сайті (п.13 «Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України»).
У Наказі Державного агентства рибного господарства України від 28.10.2016 за №375 «Про затвердження переліку користувачів водних біоресурсів, яким установлено частки добування (вилову) водних біоресурсів» зазначено: «… На виконання пункту 13 Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року №992 НАКАЗУЮ: 1.Затвердити перелік користувачів водних біоресурсів, яким установлено частки добування (вилову) водних біоресурсів, що додається. 2.Управлінню організації рибальства, аквакультури та наукового забезпечення галузі забезпечити розміщення на офіційному веб-сайті Держрибагентства перелік користувачів водних біоресурсів, яким установлено частки добування (вилову) водних біоресурсів. 3.Контроль за виконанням наказу залишаю за собою. Голова … Я.Б. Ковалів».
До «Переліку користувачів водних біоресурсів, яким установлено частки добування (вилову) водних біоресурсів», затвердженого вказаним Наказом Державного агентства рибного господарства України від 28.10.2016 за №375, включений і позивач.
Відповідно до п.3 «Тимчасових правил промислового рибальства в басейні Азовського моря», затверджених 31.12.1999 наказом Держкомрибгоспу України №172, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.01.2000 за №43/4264 (надалі - «Тимчасові правила промислового рибальства в басейні Азовського моря»), порядок здійснення промислу в районі дії цих Правил: 3.1.Промисел водних живих ресурсів здійснюється в межах наданих квот. 3.2.Вилучення водних живих ресурсів здійснюється за спеціальними дозволами, які видаються державними органами рибоохорони. Роботи з вилучення водних живих ресурсів без дозволу на їх спеціальне використання категорично забороняються. (…).
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.02.2019 за №56 «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 26.02.2019 за №193/33164 (набрав чинності 05.03.2019), затверджено ліміти та прогнози допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік, що додаються.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.02.2019 за №57 «Про затвердження квот добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками у 2019 році», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 26.02.2019 за №194/33165, затверджено квоти добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками у 2019 році відповідно до лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14 лютого 2019 року №56.
У ст.6 Господарського кодексу України зазначено, що загальними принципами господарювання в Україні є: забезпечення економічної багатоманітності та рівний захист державою усіх суб`єктів господарювання; свобода підприємницької діяльності у межах, визначених законом; вільний рух капіталів, товарів та послуг на території України; обмеження державного регулювання економічних процесів у зв`язку з необхідністю забезпечення соціальної спрямованості економіки, добросовісної конкуренції у підприємництві, екологічного захисту населення, захисту прав споживачів та безпеки суспільства і держави; захист національного товаровиробника; заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини.
Згідно з ч.1 ст.19 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству.
Відповідно до ч.5 ст.19 Господарського кодексу України незаконне втручання та перешкоджання господарській діяльності суб`єктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю та нагляду забороняються.
Як зазначено у ч.6 ст.19 Господарського кодексу України, органи державної влади і посадові особи зобов`язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб`єктів господарювання неупереджено, об`єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб`єктів господарювання.
З матеріалів справи вбачається, що затримки у: прийнятті Міністерством аграрної політики та продовольства України Наказу від 14.02.2019 за №56 «Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік» та Наказу від 14.02.2019 за №57 «Про затвердження квот добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками у 2019 році»; надісланні Державним агентством рибного господарства України Повідомлення про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів №2К-43 від 12.03.2019 - відбулись не з вини позивача.
Суд вважає, що не встановлення заздалегідь на 2019 рік частки добування (вилову) водних біоресурсів ПП «ГНПД» є протиправним втручанням та перешкоджанням господарській діяльності позивача з боку органів державної влади.
Добування (вилов) водних біоресурсів ПП «ГНПД» здійснювалось у 2019 році до отримання Повідомлення про встановлення частки добування (вилову) водних біоресурсів №2К-43 від 12.03.2019 у межах визначених даним Повідомленням.
Протилежного відповідач не довів.
Суд прийняв до уваги викладене у Висновку науково-правової експертизи від 26.04.2019 за №126/76-е щодо відповідності чинному законодавству України Дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) №87 від 28.12.2018, проведеної Інститутом держави і права ім. В.М. Корецького НАН України.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Припис від 05.02.2019 головного державного інспектора ВРП №1 Азовського рибоохоронного патруля Шаповалова Г.В. виданий ПП «ГНПД» не обґрунтовано, без урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є неправомірним і підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна вимога позивача є обґрунтованою і підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати Припис винесений на адресу Приватного підприємства "Група науково-промислових досліджень" (71101, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Кабельщиків, буд.138-А; код ЄДРПОУ 32972994) головним інспектором ВРП №1 Азовського рибоохоронного патруля Шаповаловим Г.В. про нездійснення промислового вилову водних біоресурсів до затвердження та набрання чинності наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про затвердження лімітів та прогнозів допустимого спеціального використання водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік" та "Про затвердження квот використання добування водних біоресурсів загальнодержавного значення в Азовському морі із затоками на 2019 рік".
Стягнути на користь Приватного підприємства "Група науково-промислових досліджень" за рахунок бюджетних асигнувань Державного агентства рибного господарства України (04053, м.Київ, вул.Січових Стрільців, буд.45-А; код ЄДРПОУ 37472282) судові витрати в сумі 1921 грн. 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 21.05.2019.
Суддя О.О. Прасов