
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ
17 травня 2019 рокуСправа № 280/2309/19 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 )
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправною та скасування вимоги, визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу від 19.12.2018 за №Ф-27819-49 відповідача щодо донарахування недоїмки з єдиного внеску позивачу на суму 15819,54 грн.; 2) визнати протиправними дії відповідача щодо донарахування недоїмки з єдиного внеску позивачу починаючи з 2017 року.
Представником позивача разом з позовом до суду подано заяву про забезпечення позову, в якій просить суд забезпечити позов шляхом зупинення стягнення на підставі виконавчого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку, а саме: зупинити вчинення виконавчих дій державним виконавцем Олександрівського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області у виконавчому провадженні №58555600, які проводяться на підставі вимоги Головного управління ДФС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-27819-49 від 19.12.2018 на суму 15819,54 грн.
В обґрунтування заяви представник позивача зазначив, що вимога про сплату боргу прийнята необгрунтовано, оскільки особа вже тривалий час не проводить підприємницьку діяльність та відомості про таку діяльність відсутні в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фіщичних осоіб - підприємців. Однак, така вимога від 19.12.2018 є виконавчим документом, і станом на травень 2019 року є виконавче провадження у підпорядкуванні Олександрівського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.
Відповідно до ч.1-ч.2 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.ди забезпечення позову.
Згідно з ч.4 ст.150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст.151 КАС України).
Як зазначено у ч.1 ст.154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу (ч.5 ст.154 КАС України).
Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
З матеріалів позову судом з`ясовано, що Головним управлінням ДФС у Запорізькій області пред`явлено до примусового виконання Податкову вимогу №Ф-27819-49 від 19.12.2018, якою з ОСОБА_1 вимагається сплата боргу (недоїмки) в сумі 15819,54 грн.
Постановою про відкриття виконавчого провадження від 07.03.2019 ВП №58555600 відкрито виконавче провадження про стягнення з ОСОБА_1 за Податковою вимогою №Ф-27819-49 від 19.12.2018 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 15819,54 грн.
На даний час існує небезпека стягнення суми сплати боргу (недоїмки) з позивача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що подальше проведення виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП №58555600 може призвести до того, що в разі задоволення судом позовних вимог за результатами розгляду даної адміністративної справи, позивачу доведеться докласти значних зусиль та витрат для відновлення порушеного права, у тому числі щодо повернення примусово стягнутих коштів, зокрема шляхом можливого ініціювання інших судових проваджень.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.34 Закону Ураїни "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.
За таких обставин, суддя дійшов висновку про обґрунтованість заяви представника позивача про забезпечення позову шляхом зупинення вчинення виконавчих дій державним виконавцем Олександрівського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області у виконавчому провадженні №58555600, які проводяться на підставі вимоги Головного управління ДФС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-27819-49 від 19.12.2018 на суму 15819,54 грн., до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.150-154, 241-243, 248 КАС України, суддя,
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивача про забезпечення позову задовольнити.
Зупинити вчинення виконавчих дій державним виконавцем Олександрівського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області у виконавчому провадженні №58555600, які проводяться на підставі вимоги Головного управління ДФС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-27819-49 від 19.12.2018 на суму 15819,54 грн.
Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено (ч.8 ст.154 КАС України).
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.256 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294, 295 КАС України.
Суддя О.О. Прасов