Рішення № 81851980, 21.05.2019, Бородянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
21.05.2019
Номер справи
360/1054/19
Номер документу
81851980
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 360/1054/19

РІШЕННЯ

Іменем України

21 травня 2019 рокуБородянський районний суд

Київської області в складі: головуючого - судді Стасенка Г.В.,

за участі секретаря судового засідання - Клопот О.О.,

заявниці - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Бородянського районного суду в смт Бородянка Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Бородянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до районного суду з вказаною заявою, обґрунтовуючи її тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік - ОСОБА_2 помер в смт Фрунзе (на даний час Сентянівка) Слов`яносербського району Луганської області, що є тимчасово окупованою територією, і його смерть була зареєстрована відділом реєстрації актів цивільного стану Слов`яносербського районного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської народної республіки. Однак видане там свідоцтво про смерть не може бути прийняте відділом державної реєстрації актів цивільного стану на території України, оскільки документ не відповідає вимогам законодавства України.

Просила встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Фрунзе (на даний час Сентянівка) Слов`яносербського району Луганської області.

В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 свою заяву підтримала і викладене підтвердила.

Заінтересована особа - Бородянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області в судове засідання свого представника не направила, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Вислухавши пояснення заявниці ОСОБА_1 , показання свідка ОСОБА_3 , дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що відповідно до копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Слов`яносербським РВ УМВС України в Луганській області 09 червня 1998 року, заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 19 червня 1995 року зареєстрована в АДРЕСА_1 . (а.с. 6-7)

Згідно з копією свідоцтва про шлюб ОСОБА_2 і ОСОБА_1 зареєстрували шлюб 29 грудня 2006 року, про що в Книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис за № 16. (а.с.12)

Згідно з копією свідоцтва про смерть, виданого 27 березня 2019 року відділом записів актів цивільного стану Слов`яносербського районного управління юстиції Міністерства юстиції самопроголошеної Луганської народної республіки, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Фрунзе Слов`яносербського району Луганської народної республіки, про що 27 березня 2019 року складений відповідний запис акту за № 206. (а.с.13)

Як убачається з копії довідки про причину смерті та копії лікарського свідоцтва про смерть за № 15 від 21 березня 2019 року, виданих Фрунзенською амбулаторією загальної практики - сімейної медицини Державного закладу Слов`яносербського територіального медичного об`єднання, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , причина смерті - хронічна серцево-судинна недостатність, дифузний кардіосклероз, ішемічна хвороба серця. (а.с.14-15)

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 підтвердив той факт, що ІНФОРМАЦІЯ_1 2019 року в смт Фрунзе, яке на даний час має назву - смт Сентянівка Слов`яносербського району Луганської області, у зв`язку з хворобою помер його вітчим ОСОБА_2 ; ОСОБА_2 було поховано на території, яка на даний час є тимчасово окупованою.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року за № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення", Слов`яносербський район Луганської області відноситься до території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до постанови Верховної Ради України ''Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей'' від 12 травня 2016 року за № 1351-VIII, та з урахуванням внесених змін постановою Верховної Ради України ''Про внесення змін до Постанови Верховної Ради України ''Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей'' від 14 липня 2016 року за № 1466- III, смт Фрунзе Слов`яносербського району Луганської області було перейменовано на смт Сентянівка Слов`яносербського району Луганської області.

За правилами ст.1, 9, 17, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Водночас, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах проти Туреччини ("Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), a також Республіки Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ila§cu and Others v.Moldova and Russia"), ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) , який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою, не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.

Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх най- мінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи значення, яке має встановлення факту смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявниці, суд приймає рішення на підставі всіх поданих доказів, в тому числі з урахуванням документів, які видані установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, та які, як виняток, приймаються до уваги судом та оцінюються разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку.

Оцінюючи досліджені докази, суд вважає підтвердженим і таким, що підлягає встановленню факт, що ОСОБА_2 помер в смт Сентянівка (Фрунзе) Слов`яносербського району Луганської області 21 березня 2019 року, що за правилами ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану України.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України,підлягаєнегайному виконанню.

Керуючись ст. 259, 263 - 265, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт смертіОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця села Отиневичі Жидачівського району Львівської області, який проживав в АДРЕСА_1 і помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Сентянівка Слов`яносербського району Луганської області.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області .

Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Головуючий-суддяГ.Стасенко