Рішення № 81851895, 21.05.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2019
Номер справи
200/5715/19-а
Номер документу
81851895
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2019 р. Справа№200/5715/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді головуючого Хохленкова О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно каналізаційне господарства» про стягнення адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 звітному році у розмірі 82806,98 грн. та пеню у розмірі 149,04 грн.,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно каналізаційне господарства» про стягнення адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 звітному році у розмірі 82806,98 грн. та пеню у розмірі 1921,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушеннястатті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні"відповідач у 2017 звітному році не забезпечив виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, в кількості однієї особи, у зв`язку з чим зобов`язаний сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі, встановленому чинним законодавством, а саме адміністративно господарські санкції в розмірі 82806,98 грн. та пеню в розмірі 1921,00 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено до розгляду на 21 травня 2019 року.

16.05.2019 року через канцелярію суду відповідач надав відзив на позовну заяву в якому позовні вимоги не визнав та пояснив що протягом 2018 року він регулярно інформував державну службу зайнятості про наявні вільні робочі місця й вакантні посади, на яких може використовуватися праця осіб з інвалідністю, що підтверджується щомісячними звітами про наявність вакансій форми № 3-ПН які він подавав в період с січня по грудень 2018 року.

На цих підставах в позові просив відмовити.

Представники сторін у судове засідання 21.05.2019 року не прибули, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлялись завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннямистатті 205 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступні обставини.

13.02.2019 року комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно каналізаційне господарства» подало до Фонду звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік, згідно з яким середньооблікова кількість штатних працівників становить 1132 особи, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 44 осіб. Крім того, кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно дост. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", також самостійно розрахована відповідачем і становить 45 особу (а. с. 7).

У даному звіті комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно каналізаційне господарства» самостійно визначило суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в сумі 82807 грн.

Таким чином, враховуючи те, що відповідач не забезпечив встановленого нормативу одного робочого місця для працевлаштування осіб з інвалідністю та не сплатив адміністративно-господарські санкції 82806,98 грн. з урахуванням пені в розмірі 1921,00 грн., позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Але, згідно розрахунку сума пені складає 149,04 грн. (а.с.9).

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходить із наступного.

Згідно ізст. 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні"з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Відповідно дост. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні"для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимогстатті 18 цього Закону.

Водночасстаттею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні"передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченимстаттею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Відповідно до пункту 4 частини 3статті 50 Закону України "Про зайнятість населення", роботодавці зобов`язані своєчасно та в повному обсязі подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії). Причому, згідно пункту 5 Порядку надання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженогонаказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316(далі - Наказ № 316), інформація за даною формою подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Отже, згідно діючих положень Наказу №316 звітність за формою № 3-ПН роботодавці подають до центрів зайнятості за наявності попиту на робочу силу (вакансії), тобто лише у разі наявності на підприємстві чи в організації вільних робочих місць. Періодичності подачі такої звітності не встановлено, оскільки вона подається не пізніше трьох робочих днів з дати відкриття вакансії.

При цьому у пункті 4 розділу І вказаного Порядку закріплено, що актуальність зазначених у формі № 3-ПН вакансій уточнюється базовим центром зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, у телефонному режимі або через засоби електронного зв`язку.

З наведених вище норм також слідує, що підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у разі вчинення передбачених чинним законодавством заходів, спрямованих на їх працевлаштування, а саме - розроблення необхідних заходів по створенню робочих місць для осіб з інвалідністю, інформування відповідні установи про вакантні посади для осіб з інвалідністю, проте їх не працевлаштування з незалежних від підприємства причин (у зв`язку з відсутністю таких осіб, відмовою особи з інвалідністю від працевлаштування на підприємстві та бездіяльністю державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню осіб з інвалідністю.

В даному випадку, судом встановлено, що комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно каналізаційне господарства» перебуває на обліку у Фонді як підприємство, яке у своїй діяльності використовує найману працю. При цьому у відповідача в 2018 році середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 1132 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 44 особа. При цьому, кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до45осіб.

Як вбачається з матеріалів справи, протягом 2018 року Комунальне підприємство Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства щомісячно подавало звіти за формою № 3-ПН щодо Інформації про попит на робочу силу (вакансії) для працевлаштування осіб з інвалідністю щодо інформації про вакансії за професією тракторист 4 розряду, слюсар ремонтник 4 розряду, слюсар аварійно-відновлювальних робіт 3 розряду, контролер водопровідного господарства, тракторист 4 розряду, слюсар-ремонтник 4 розряду, муляр 3 розояду, майстер мереж водопроводу, Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування 4 розряду, Слюсар з ремонту автомобілів 4 розряду, Електромонтер з ремонту та монтажу кабельних ліній 5 розряду, Електромонтер з ремонту та обслуговуванню електроустаткування 4 розряду, водій автотранспортних засобів 3 клас, Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування 4 розряду, дорожній робітник 3 розряду, машиніст екскаватора 5 розряду, що підтверджується копіями звітів з доказами направлення їх до міського центру зайнятості та копіями штатного розпису (т. а.с.23-250, т.2 а.с.1-44).

Також, судом досліджені направлення на працевлаштування з Маріупольського центру зайнятості за 2018 рік до Комунального підприємство Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Луріна М.В., ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14

В кожному випадку був здійснений індивідуальний підхід. Деякі претенденти відмовлялися самостійно (не влаштовувала заробітна плата), у деяких пропонуєма робота не відповідала індивідуальної програми реабілітації, у деяких робота не відповідала довідки МСЕК, деякі були прийняті на роботу.

З метою з`ясування обставин, щодо вжиття відповідачів заходів спрямованих на працевлаштування осіб з інвалідністю, судом ухвалою від 14 травня 2019 року витребувано з Маріупольського міського центру зайнятості інформацію щодо наявності звітів "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" за формою №3-ПН з додатками щодо характеристик вакансій та вимог до претендентів за 2018 рік, які подавалися (не подавалися) комунальним підприємством «Маріупольське виробниче управління водопровідно каналізаційне господарства»

Як слідує із відповіді Маріупольського міського центру зайнятості від 16.05.2019 року № 08/2273/06-16/19, звітність за формою №3-ПН до служби зайнятості протягом 2018 року подавалася комунальним підприємством «Маріупольське виробниче управління водопровідно каналізаційне господарства щомісячно та біли надані копії звітів за формою № 3-ПН за 2018 рік.

На підставі наведеного суд дійшов висновку, що вакансії, створені відповідачем для працевлаштування інвалідів та про наявність яких повідомлено державну службу зайнятості, заміщені не були з незалежних від відповідача обставин.

Відповідно до статті 218 Господарського кодексу України визначено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення, при цьому, за порушення правил здійснення господарської діяльності учасник господарських відносин відповідає, якщо не доведе, що він ужив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Тобто, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв`язку зі скоєнням правопорушення.

У зв`язку з тим, що в ході розгляду справи судом встановлено, що відповідач вжив усіх залежних від нього заходів щодо утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів, про які повідомлено державну службу зайнятості, він не може бути притягнений до адміністративно-господарської відповідальності.

Аналогічна правова позиція також висловлена Верховним Судом України у постанові від 20.06.2011 у справі № 21-60а11.

З урахуванням системного аналізу положень законодавства України, на підставі наданих доказів у їх сукупності, згідно частиною 1 частиною 2 статті 77 КАС України, статті 2 КАС України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не підлягають задоволенню.

Враховуючи вимоги ч. 2ст. 139 КАС Українисудові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст.73,74,75,76,77,90,94,139,241,245,246,250,255,295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У позовних вимогах Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно каналізаційне господарства» про стягнення адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 звітному році у розмірі 82806,98 грн. та пеню у розмірі 149,04 грн., відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII Перехідні положення КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Хохленков О.В.