
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2019 р. Справа№200/844/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Мурашко Д.О., за участю представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Голуба М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114). Позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.09.2018 №0007111405, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 159980,86 грн. Позов вмотивовано тим, що під час здійснення перевірки контролюючий орган дійшов хибного висновку про невідповідність залишку скрапленого газу у ємностях для зберігання та реалізації скрапленого газу, що призвело до неправомірного застосування штрафних санкцій. Крім того, придбання, облік та оприбуткування скрапленого газу підтверджується первинними документами.
21 січня 2019 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
18 лютого 2019 року, 18 березня 2019 року, 8 квітня 2019 року ухвалами суду відкладено розгляд справи до 18 березня 2019 року, 8 квітня 2019 року та 17 квітня 2019 року відповідно.
18 лютого 2019 року відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що під час перевірки встановлено реалізацію не облікованого скрапленого газу у кількості 5673,08 літрів (79990,43 грн.). Вказаний обсяг враховано з урахуванням повного обсягу ємностей скрапленого газу (9700 л), залишку скрапленого газу згідно денного звіту реєстратора розрахункових операцій (7884,68 л), та фактичним залишком скрапленого газу станом на час проведення перевірки (2211,6 л). Отже, встановлено порушення вимог п.12 ст.3 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за яке передбачене застосування штрафних санкцій. Просили відмовити у задоволені позовних вимог.
Відповідачем також надані додаткові пояснення в яких зазначено, що перед початком проведення фактичної перевірки проведено контрольну-розрахункову операцію з придбанням газу скрапленого та отримано розрахунковий документ від 10.08.2018 №3194. Оператором АЗС ОСОБА_3 для перевірки надано КОРО та денний звіт РРО, при цьому не надано розрахункову книжку № НОМЕР_2, довідку опломбування РРО, контрольні стрічки з РРО фіскальний №3000426668 та інші документи вказані у додатку №1 від 10.08.2018. Фіксація показників лічильника на ємностях для зберігання та реалізації скрапленого газу здійснювалась 10.08.2018. Вимог про надання фотоматеріалів на адресу контролюючого органу не надходило. Зазначена на акті дата - 13.08.2018 є датою реєстрації акту в контролюючому органі, при цьому фактично перевірка проводилась 10.08.2018.
Позивачем надана відповідь на відзив, в якій зазначено, що необґрунтованим є висновок про реалізацію не облікованого пального за підрахунком, виходячи із залишку в ємностях - 2211,6 л та облікованого - 7884,68 л., оскільки осбяг обліку перевищує обсяг залишку. Зазначено, що на вимогу контролюючого органу листом від 13.08.2018 вих.№1 контролюючому органу надіслано повний комплект документів, що вимагалися.
17 квітня 2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 13 травня 2019 року.
У судовому засіданні представник позивача просив позовні вимоги задовольнити, представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши представників сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) зареєстрована як фізична особа-підприємець, є платником податку на додану вартість.
10 серпня 2018 року, на підставі Наказу Головного управління ДФС у Донецькій області від 09.08.2018 №1394, Головним управлінням ДФС у Донецькій області за результатом фактичної перевірки щодо дотримання суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності відповідних дозвільних документів і ліцензій складено акт (довідка) (дата реєстрації акта в органі ДФС за місцем здійснення діяльності суб`єкта господарювання 13.08.2018 №155/05/99/14/05/3061511123).
Згідно акту о 13:24 10.08.2018 розпочата перевірка господарської одиниці газової АЗС, що розташована за адресою АДРЕСА_2 суб`єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_2 ; перевірка закінчена о 16 год. 42 хв. 10.08.2018.
Додатками до акту зазначені: чек РРО, денний звіт РРО, додаток №1 від 10.08.2018, фото з газ.АЗС - 10 арк.
В акті також зазначено про відмову у його підписанні оператором АЗС ОСОБА_3 , про що додатково складено акт від 13.08.2018 №156/05/99/14/05/3067511123.
За результатом перевірки встановлено, що в реалізації знаходиться скраплений газ за ціною 14,10 грн./л облік якого не ведеться у встановленому законодавством порядку, оскільки наявне відхилення між фактичним залишком (2211,6 л) та залишками вказаними в обліку (7884,68 л.). Зроблено висновок про реалізацію необлікованого скрапленого газу у кількості 5673,08 л на загальну суму 79990,43 грн. (за ціною 14,10 за літр), чим порушено вимоги п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
6 вересня 2019 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення №0007111405, яким на підставі акту перевірки від 13.08.2018 №155/05/99/14/05/3061511123, за порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафну санкцію у розмірі 159980,86 грн.
30 листопада 2018 року Державною фіскальною службою України прийнято рішення №18833/Д/9999-11-06-01-25 за результатом розгляду скарги, яким податкове повідомлення-рішення від 06.09.2018 №0007111405 залишено без змін.
Спірним є питання застосування штрафних санкцій відповідно до ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» при умові перевищення залишку вказаного в обліку та фактичного залишку в ємностях на газовій АЗС.
Вимогами п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
Відповідно до пп. 1 та 2 абз. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстратора розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 року №547 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 року за №918/29048) затверджений Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) (далі - Порядок №547).
Так, згідно з підпунктом 1 пункту 2 Розділу ІІ Порядку №547 суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг та відповідно до вимог законодавства повинні застосовувати РРО, зобов`язані зареєструвати РРО відповідно до положень цього Порядку, виконати його персоналізацію, опломбувати та перевести у фіскальний режим роботи.
Під час перевірки, посадовими особами встановлено залишок скрапленого газу шляхом визначення загального обсягу двох ємностей «VPS» (2 по 4850 л), призначених для зберігання газу, та показника лічильника станом на час здійснення перевірки.
Так, загальний обсяг скрапленого газу в двох ємностях дорівнює 25 одиницям показника лічильника, при цьому фактичний показник - 5,7 одиниць, що зафіксовано на фотокартках, які є додатками до акту перевірки. Тобто залишок, згідно визначених показників лічильника складає 2211,6 л (4850* 2 * 5,7 / 25).
Посилання позивача, на здійснення фотофіксації показників лічильника 13.08.2018, не відповідає дійсності, оскільки посадові особи проводили перевірку саме 10.08.2018, а доказів перебування цих осіб 13.08.2018 на АЗС ФОП ОСОБА_2 до суду не надано.
Крім того, суд враховує, що вказані данні зафіксовані в акті перевірки, при цьому, оператор АЗС ОСОБА_3 від підписання цього акту відмовився, та заперечень не надав.
Суд також зауважує, що дата 13.08.2018, яка вказана на акті перевірки є датою реєстрації документа в органі ДФС за місцем здійснення діяльності суб`єкта господарювання, що відповідає вимогам п. 86.5 ст. 86 Податкового кодексу України.
Доводи позивача з приводу того, що долучені до матеріалів перевірки фотоматеріали не надані позивачу на його вимогу, а отже не можуть бути доказами у справі, суд вважає необґрунтованими оскільки вони не підкріплені належними та допустимими доказами.
Щодо обліку фактично придбаного скрапленого газу, суд зазначає наступне.
Придбання скрапленого газу здійснено згідно договорів поставки, а саме від 01.06.2018 №1-06-18/3 укладеного з ТОВ «ЛПГ-Транс», від 01.06.2018 №01/06, від 01.06.2018 №01/06 укладеного з ПП «Восток-Транс», від 15.05.2018 №34-15-05 укладеного з ТОВ «Єврогазгруп».
На підтвердження постачання та обліку надані: видаткова накладна від 03.06.2018 №736, від 15.06.2018 №15/06-1, від 08.07.2018 №8/07-2, від 11.07.2018 №11/07-1, від 15.05.2018 №221, від 11.07.2018 №182, від 14.07.2018 №243, від 23.07.2018 №431, від 30.07.2018 №548, від 06.08.2018 №82, акцизні накладні: від 03.06.2018 №654, від 03.06.2018 №655, від 15.06.2018 №62, від 08.07.2018 №64, від 15.05.2018 №6972, від 11.07.2018 №7930, від 14.07.2018 №7984, від 23.07.2018 №8141, від 30.07.2018 №825, від 06.08.2018 №8427, товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів, накладні на переміщення, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 01.05.2018 - 10.08.2018, оборотно-сальдова відомість по рахунку 3711 за 01.05.2018 - 10.08.2018, змінні звіти АГЗС, журнал операторного обліку скрапленого вуглеводного газу на ФОП ОСОБА_2
Згідно змінного звіту АГЗС №1 м.Волноваха 09.08.2018 залишок газу на кінець зміни складав 8100,29 л. (за ціною 14,10 грн.).
Разом з цим, додатком до акту перевірки є денний звіт РРО, а саме Х-звіт РРО ФОП ОСОБА_2 , що сформований за період 10.08.2018 04:50:28 по 10.08.2018 13:19:49 та свідчить про те, що в резервуарі на початок зміни - 8100,29 л, реалізація - 215,61 л (3028,08 грн.), залишок - 7884,68 л. (а.с.129) Отже, залишок скрапленого газу згідно обліку складає 7884,68 грн.
Таким чином, придбавши зазначену кількість скрапленого газу, ФОП ОСОБА_2 належним чином оприбуткувала вказане пальне, поповнивши тим самим обсяги залишків пального в системі електронного адміністрування.
Посилання позивача на невідповідність зазначеного контролюючим органом фактичного залишку «7884,68 л» замість «7669,63 л» є хибними, та не відповідає наявним в матеріалах справи доказам. Судом встановлено, що згідно з даними Z-звіту РРО ФОП ОСОБА_2 , що сформований за період 10.08.2018 04:50:28 по 10.08.2018 23:34:50, в резервуарі на початок зміни - 8100,29 л, реалізація - 547,54 л (7669,63 грн.), залишок - 7552,75 л. (а.с.106)
Отже, позивач помилково врахував (зазначив в позовній заяві) вартість реалізації по Z-звіту за 10.08.2018 (одиниця виміру - гривня), замість обсягу скрапленого газу (одиниці виміру - літри).
Таким чином, суд погоджується з висновком контролюючого органу, що залишок скрапленого газу згідно обліку складає 7884,68 грн. При цьому, фактичний залишок (згідно показників лічильника) - 2211,6 л.
Водночас, в акті перевірки зроблено висновок про реалізацію необлікованого скрапленого газу у кількості 5673,08 л на загальну суму 79990,43 грн.
З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що розмір штрафної санкції визначено відповідно до ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із розрахунку подвійної вартості скрапленого газу обсягом 5673,08 л (5673,08 л * 14,10 грн./л * 2).
Статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Отже, визначальною підставою для застосування фінансових санкцій, згідно цієї статті, є встановлення контролюючим органом не облікованого товару.
Разом з цим, контролюючим органом під час перевірки встановлено те, що залишок облікованого товару (7884,68 л) більший ніж фактичний залишок (2211,6 л), що унеможливлює зробити висновок про реалізацію товарів які не обліковані.
Отже, враховуючи те, що залишок облікованого товару (7884,68 л) більший ніж фактичний залишок (2211,6 л), суд дійшов висновку, що твердження контролюючого органу про здійснення позивачем продажу необлікованого скрапленого газу (5673,08 л) не відповідає фактично встановленим обставинам, що унеможливлює визначення фінансових санкцій у порядку, передбаченому ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Враховуючи вищевикладене, податкове повідомлення-рішення від 06.09.2018 №0007111405, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 159980,86 грн. підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно платіжного доручення від 08.01.2019 за подання адміністративного позову позивачем сплачено 1599,81 грн. судового збору, який підлягає присудженню на його користь.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 06.09.2018 №0007111405.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 39406028, місцезнаходження: 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1599 (одна тисяча п`ятсот дев`яносто дев`ять) грн. 81 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні. Повний текст рішення суду складено 21 травня 2019 року.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.